Shop Gracz
» Wieści » Definitywny koniec Dragon+

Definitywny koniec Dragon+

16-11-2022 17:27 | Tomasz 'Radnon' Cybulski

Definitywny koniec Dragon+

Wydawnictwo Wizards of the Coast poinformowało o usunięciu w dniu 15 listopada 2022 roku wszystkich archiwalnych numerów magazynu Dragon+, darmowego, internetowego periodyku dla fanów piątej edycji Dungeons & Dragons.

Czasopismo ukazywało się od wiosny 2015 roku i stanowiło kontynuatora wcześniejszego magazynu Dragon. Na jego łamach można było znaleźć zapowiedzi nowych produktów, wywiady z twórcami, artykuły poświęcone różnego rodzaju zjawiskom związanym z Dungeons & Dragons oraz regularne przeglądy fanowskiej twórczości. Ostatni numer ukazał się w lipcu bieżącego roku.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: D&D Beyond
Tagi: D&D | D&D 5E | D&D Beyond | Dragon+ | Dungeons & Dragons | Wizards of the Coast


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Aesthevizzt
   
Ocena:
0
W sumie to dlaczego skasowali Dragona (tj. nie zostawili go w archiwalnej formie)?
16-11-2022 20:36
Radnon
   
Ocena:
+1

Na oficjalnych kanałach przyczyny nie podali, więc można tylko domniemywać co nimi kierowało (cięcie kosztów, przekonanie o nieaktulności artykułów, niezgodność z aktualną polityką firmy), ale Wizardzi od dawna mają tendencje do kasowania różnego rodzaju archiwalnych materiałów (spotkało to drugą, trzecią i czwartą edycję).

Tak czy owak szkoda, choćby z punktu widzenia zachowania historii naszego hobby.

16-11-2022 21:12
Kamulec
   
Ocena:
+3

Tak, brzmi to jak decyzja firmy rządzonej przez korporację, nie firmy zarządzanej przez ludzi z pasją.

16-11-2022 21:15
Aesthevizzt
   
Ocena:
+1

Raczej o cięcie kosztów nie chodziło (jak kilka lat temu w przypadku forum).

Wydawało mi się, że materiały (artykuły) z 3e zostały zarchiwizowane i udostępnione (kojarzę, że przeglądałem je za czasów 5e) - też je usunęli? Swoją drogą jak przypomnę sobie zawartość oficjalnej strony z czasów 3e to odnoszę wrażenie, że jej obecna wersja to jakiś spam/scam - dużo kolorowych obrazków, prezentacja produktów i praktycznie zero treści. Wydaje i się, że skapnęli się, że gracze nie są zainteresowani tym, tylko praktycznymi materiałami, wiec wykupili Beyond. Ciekawe jak podejdą do niej za kilka lat, gdy wejdzie 6e?

16-11-2022 21:26
Kaworu92
   
Ocena:
+1

Myślę, że Kamulec bardzo ładnie określił problem ;-)

17-11-2022 13:46
Radnon
   
Ocena:
+2

@Aesthevizzt

Niestety kilka miesięcy temu archiwum z trzeciej edycji zniknęło ze strony Wizardów (albo zmieniło miejsce i nikt nie znalazł nowego linku). Można do niego zajrzeć przez strony archiwizujące, ale formalnie nie są dostępne. Jedynie niektóre, wcześniej darmowe, przygody można... kupić na DM Guild.

Natomiast masz rację, pierwsza dekada XXI wieku była najlepszym okresem dla fanów D&D jeśli chodzi o oficjalną, bezpłatną zawartość.

18-11-2022 11:20
Aesthevizzt
   
Ocena:
+1

[moderacja] Swoja droga mam nadzieje ze forma dystrybucji cyfrowej podrecznikow przez WotC nie przyjmie sie - jak za pare lat zmow im sie cos odwidzi to gracze zostana z niczym (dla porownania jesli dtrpg zwineloby sie z rynku to gracze mogliby zachowac na dysku pdf).

Komentarz moderowany – Kamulec

18-11-2022 15:53
Kamulec
   
Ocena:
+3

10 lat temu nadal na stronie Wizardów można było znaleźć multum legalnych, darmowych, dodatkowych treści. Były też wszystkie lub prawie wszystkie grafiki z Księgi Potworów, jakby ktoś chciał np. na tablecie pokazywać graczom.

Notabene od 2016 Wizardami rządził człowiek, który przeszedł z Microsoftu. W tym roku prezeską została inna osoba, która też pracowała w Microsofcie. Duża szansa, że Ci ludzie nie patrzą z perspektywy miłośnika hobby, który chce, by jego firma zarabiała, tylko z perspektywy osoby, która wyłącznie chce, by firma zarabiała.

18-11-2022 18:07

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.