» Recenzje » Dodatki i podręczniki » DC ADVENTURES Heroes & Villains Volume 1 i 2

DC ADVENTURES Heroes & Villains Volume 1 i 2


wersja do druku

Encyklopedia superbohaterów

Autor: Redakcja: Tomasz 'Radnon' Cybulski

DC ADVENTURES Heroes & Villains Volume 1 i 2
Ciężko napisać recenzję dodatków, które są wypakowane po brzegi gotowymi postaciami. Całą recenzję można streścić w zdaniu: "W podręczniku znajdziemy opis bohaterów uniwersum DC, wraz z rozpiską mechaniczną". Koniec, kropka. Nic więcej.

A jednak – DC Adventures Heroes & Villains to olbrzymi zbiór postaci, wręcz encyklopedia dla każdego fana tego uniwersum. Dwie książki (Volume I i Volume II) zawierają alfabetyczny spis łotrów, bohaterów oraz organizacji, które pojawiły się na łamach komiksów przez cały okres wydawania zeszytów. 75 lat – oto dziedzictwo z jakim przyszło zmierzyć się autorom tego kolosa, bo inaczej nie da się opisać tych dwóch podręczników! To autentyczny kolos! W sumie ponad 600 stron informacji! Jeżeli to Was nadal nie przekonuje, to wiedzcie że pierwszy tom w roku 2012 dostał złotą nagrodę ENnie w kategorii Best Monster/Adversary.

Podręczniki wydane są w pełnym kolorze, na kredowym papierze i z twardą oprawą – dokładnie tak samo jak podstawka. Wszystko świetnie się prezentuje! Pomimo, że do recenzji dostałem wersje elektroniczne to miałem w rękach także papierowe edycje i robią one wrażenie.

A co w środku? Informacje, informacje!
Już od pierwszych stron wita nas spis alfabetycznie posegregowanych bohaterów i łotrów z całego uniwersum DC. Autorzy pokazują rozległą wiedzę, co widać choćby przy szczegółowych opisach najbardziej znanych postaci. Z kolei bohaterowie, których tożsamość zmieniała się w czasie dziesięcioleci wydawania danego komiksu (np. Flash albo Robin) otrzymali oddzielny opis i statystyki dla każdej osoby. W efekcie daje to lepszy wgląd w ewolucję najważniejszych kanonicznych osobistości uniwersum DC. W podręczniku znajdziemy zarówno rozpiskę mechaniczną, która odwzorowuje danego bohatera, jak i dodatkowe informacje związane ze wszystkimi perypetiami, najsłynniejszymi walkami, rodziną a także głównymi przeciwnikami z jakimi przyszło się im zmierzyć. Muszę przyznać, że jest to fascynująca lektura, która w pigułce przekazuje najważniejsze fakty i powoduje, że taka postać jest od razu gotowa do wykorzystania – już po jednokrotnej lekturze!

Dodatkowo w podręczniku zawarte są informacje na temat różnego rodzaju organizacji (opisane są zarówno grupy bohaterów w rodzaju Justice League of America, jak i łotrów, na przykład League of Assasins). Dostajemy gotowe tabelki z informacjami o byłych i obecnych członkach, kulisach powstania, a także informacje o siedzibie. Same organizacje dostarczają materiału na długie kampanie, zarówno jako główni przeciwnicy, jak i potencjalni pracodawcy dla postaci graczy.

Jeżeli ktoś oczekiwał dodatkowych mocy, zasad czy mechaniki – może być rozczarowany. W podręczniku nic takiego nie występuje! Z gotowych rozpisek można jednak bez problemu czerpać inspiracje dla ciekawych bohaterów lub posiadanych przez nich mocy. Sam skorzystałem z takiej opcji już kilkukrotnie – wystarczyło przekartkowanie jednego z dwóch podręczników, aby znaleźć inspirację na nowego herosa lub łotra.

Muszę przyznać, że jestem oszołomiony ogromem informacji jaki znalazł się w tych dwóch książkach – zarówno odwzorowanie możliwości postaci pod względem mechanicznym, jak i samo opisanie tylko najważniejszych faktów wymagało olbrzymiego nakładu pracy. Autorzy ze swojej strony zastrzegają, że mechaniczne wizje bohaterów i łotrów, które znalazły się na stronach podręczników to efekt kompromisu, ponieważ nie wszystko możliwe jest do odwzorowania w stu procentach (taki urok komiksów – czasami jakaś postać nagle dostaje nowe moce na kilka zeszytów albo dzieje się z nią coś, co ciężko oddać mechanicznie). Oczywiście w opisach znajdziemy odnośniki jak zmodyfikować BNa pod kątem zdarzeń, jakie nie zostały uwzględnione. Poza tym we wstępie zawarto sugestię, aby nie bać się modyfikować bohaterów w sposób w jaki widzi je prowadzący lub gracze. Nie zmienia to jednak faktu, że ogrom pracy i tak robi wrażenie.

Podsumowując, DC Adventures Heroes & Villains to kawał przydatnego "mięcha" dla każdego Mistrza Gry, który prowadzi w realiach uniwersum DC. Jednak jest to także kopalnia wiedzy dla każdego, kto gra w klimatach superbohaterskich. Opisy bohaterów, łotrów czy supergrup przydadzą się w każdym settingu – wystarczą kosmetyczne poprawki. Jest to także niemalże encyklopedia dla fana komiksów DC. Alfabetycznie posegregowana wiedza jest łatwo i szybko dostępna. Naprawdę polecam te podręczniki wszystkim fanom komiksów i uniwersum DC – niekoniecznie grającym w Mutants & Masterminds.

Dziękujemy wydawnictwu Green Ronin za udostępnienie podręczników do recenzji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
9
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: DC ADVENTURES Heroes & Villains, Vol. 1
Linia wydawnicza: Mutants & Masterminds Third Edition
Autorzy: Darren Bulmer, Walt Ciechanowski, Chris Huff, Sean Johnson, Seth Johnson, Steve Kenson, Matthew McFarland, Christopher McGlothlin M.Ed., Alejandro Melchor, Jason Mical, Mike Mulvihill, Jack Norris, John Polojac, Aaron Sullivan, Steve Trustrum, and Ray Winninger
Wydawca oryginału: Green Ronin
Data wydania oryginału: 2011
Miejsce wydania oryginału: USA
Liczba stron: 320
Oprawa: Twarda
Format: A4
ISBN-10: 1-934547-38-7
ISBN-13: 978-1-934547-38-0
Cena: 39.96$Czytaj również

DC Adventures: Universe
Więc chodź, pomaluj mój świat…
- recenzja
Mutants & Masterminds 3E
Bohaterowie wszystkich światów – łączcie się!
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Brilchan
   
Ocena:
0
Dobra recenzja
02-11-2012 23:20

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.