» Wieści » D&D dla wszystkich!

D&D dla wszystkich!

|

D&D dla wszystkich!
Na stronie The Petition Site ukazała się petycja do Wizards of the Coast o większe zróżnicowanie płciowe i etniczne w ilustracjach D&D Next. Jej sponsorem jest Josh Fox. Podstawowe postulaty petycji to:
  • przynajmniej 50% przedstawianych postaci powinno być kobietami;
  • co najmniej 20% postaci na ilustracjach powinno być nie-białych;
  • wszystkie powyższe mają być portretowane na ogół jako silne i kompetentne;
  • inne rasy nie powinny być ilustrowane i opisywane głównie jako jasnoskóre.
Petycja jest dostępna pod tym adresem, tymczasem na feministycznej stronie Gaming as Women trwa debata na jej temat. Po prawej rysunek autorstwa Wayne'a Reynoldsa przedstawiający Seoni, ikoniczną zaklinaczkę z systemu Pathfinder RPG.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Gaming as Women
Tagi: D&D Next | Gaming as Women | Josh Fox | WotC


Czytaj również

Komentarze


Zsu-Et-Am
   
Ocena:
+6
Więc zamiast wymuszonej roli kolejnej kobiecej awanturniczki-wbrew-światu-i-tradycji (choć zawsze dałoby się i to wprowadzić), mielibyśmy po prostu awanturniczkę-bo-tak (albo z dowolną inną motywacją, dokładnie tak jak postaci bohaterów-mężczyzn)? Rzeczywiście, zgroza.
27-09-2012 18:16
Krzemień
   
Ocena:
+1
"W petycji nie jest mowa o Faerunie czy jakimkolwiek innym settingu, tylko o D&D - więc cały wywód o nacjach jest zupełnie nie na temat - w podstawowych dedekowych podręcznikach nacji jato takich nie ma, te są dopiero w settingach."

B-Z-D-U-R-A

Zarówno podręczniki do 3e jak i 4e mają domyślny setting.

W przypadku 3e jest to Greyhawk przez co mamy kapłana Pelora a w DMG wspomina się o Furyondy. To, że nie jest napisane, że Regdar jest Baklunem albo Rhenee nie znaczy, że podstawki są bezświatowe.

W 4e setting także istnieje, wszystkie przygody rozgrywają się w konkretnym świecie niewymienionym z nazwy. Wiemy, że to konkretny świat bo:
- są książki o jego bohaterach
- jest jego mapa
- powoli jest opisywany kraina po krainie w Dragon Magazine
27-09-2012 18:36
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
+1
I, jak zacytowałem, w świecie tym (domyślnym dla 4E, choć twierdzenie pozostaje prawdziwe dla FR czy GH) bohaterowie mają różne karnacje, podobnie jak odbiorcy przynajmniej na rynku amerykańskim (niezależnie od istnienia bądź braku przełożenia rzeczywistość - fikcja w podręcznikach).

1. Porównaj opisy z ilustracjami.
2. Zwróć uwagę na dysproporcję.
3. ???
4. PROFIT!
27-09-2012 18:40
Eliash
   
Ocena:
+10
@AdamWaskiewicz

Absurdalny jest wymóg, że musi być konkretny % czegoś tam w ilustracjach. Jak ktoś liczy ilustracje w podręczniku i ocenia jaki jest stosunek postaci uzbrojonych w miecze, a postaci walczących włócznią to nie jest to walka o wyrwanie włóczni spod dominacji mieczy tylko oznaka, że dana osoba ma po prostu zbyt dużo wolnego czasu i nie ma pomysłu jak w pożyteczny sposób go wykorzystać.

Ja nie chcę grać białym elfem. Chcę grać białym drowem. Bo lubię drowy, mają specyficzną kulturę, zasady, zachowania itd., których nie mają inne elfy. Dlatego chcę grać drowem. Tylko nie czarnym, bo to jest po prostu nieprzyjemne, że ktoś mi narzuca takie ograniczenia. Jako klient mam chyba prawo wymagać zmiany koloru skóry mojej ulubionej rasy jeśli znajdę odpowiednią liczbę zwolenników tej petycji.
I nie interesuje mnie jakieś brązowe niewiadomoco, które było kiedyś drowem. Chcę złego, lubiącego pająki Drowa z białą skórą. I chciałbym żeby w podręcznikach opisujących drowy było ich na ilustracjach tyle samo lub więcej co czarnych drowów, bo inaczej nie będę potrafił go sobie wyobrazić.
27-09-2012 19:12
Malaggar
   
Ocena:
+4
Spytałem się żony, czy woli na ilustracji murzynkę kulturystkę w pancerzu płytowym, czy na wpół rozebraną białą sex laskę. Wybrała opcję numer dwa.
Zadałem lubej to samo pytanie. Nie zgadniesz, też wybrała opcję drugą!
27-09-2012 19:14
Tyldodymomen
    Eliashu służę pomocą
Ocena:
+3
Eliash
   
Ocena:
+4
@Tyldodymomen

Dzięki!

Szkoda, że nie ma tego samego odcienia skóry co ja, ale powiedzmy, że już lepiej. Jeszcze tylko 60 ilustracji białych drowów i będę zadowolony ze skutków swojej inicjatywy.
27-09-2012 20:09
Vukodlak
    Ło matko...
Ocena:
+7
Spytałem się żony, czy woli na ilustracji murzynkę kulturystkę w pancerzu płytowym, czy na wpół rozebraną białą sex laskę. Wybrała opcję numer dwa.

Zadałem lubej to samo pytanie. Nie zgadniesz, też wybrała opcję drugą!


Moja mnie zawiodła, stwierdziła że czarnoskóra kulturystka w płycie brzmi ciekawiej, niż półnaga sex laska. Jakoś z tym będę żył. ;P

A tak poważnie. Ło matko! Jaka parodia. Gra w założeniu będąca generatorem dobrej zabawy zostaje polem feministyczno-rasowych wojenek ideologicznych. Gygax i Arneson przewracają się w grobach.

A czytał ktoś tę analizę ilościową i jakościową rysunków? Tak mi się nasunęło podobieństwo do koreańskich urzędników, którzy osądzali ludzi na podstawie szczerości ich płaczu po Wodzu.

Ło matko!
27-09-2012 20:10
Xolotl
   
Ocena:
+8
Medal spamera roku wędruje do Petry za jej feministyczne flejmbajty. Jakaś kara powinna za to być.
27-09-2012 20:13
Malaggar
   
Ocena:
+8
Tak to jest, jak się spotykasz z byle kim:P

Tak, ja czytałem. Doszedłem do fragmentu, że osoby które to czytają są "egalitarian" i bodajże "tolerant" i padłem ze śmiechu. Dwie godziny później ocknąłem się na pogotowiu.

Eliash
Białe Drowy.
Swoją drogą, to trochę obraźliwe, że białe Drowy są albinosami, czyli chorymi.

Xolotl
Jakaś kara powinna za to być.
Roczna prenumerata Playboya albo Hustlera.

EDIT: Feministyczny flejmbajt = Fembajt?

MEGAEDYTA:
Z komentarze jednego z kolesi, co podpisali
Let's see more realistic and diverse fantasy worlds! Less Tolkien and more Howard!
Czyli, innymi słowy, więcej tego.
27-09-2012 20:13
Eliash
   
Ocena:
+6
@Malaggar

Dzięki, ale to nie jest jednak do końca ten sam efekt. Przecież my nie mamy skóry jak śnieg, nie będzie mi się łatwo wczuć w taką postać. Poza tym chcę grać zdrową i kompetentą postacią, a nie kimś kto jest uważany za ułomnego wyrzutka.

No i nie zapominaj, że to tylko zapis. Powinno być ich w podręcznikach pół na pół z czarnymi drowami na ilustracjach bo inaczej Szarkai i tak nie istnieją.

To tak jak dać drowa w kolorze słońca i powiedzieć, że ma to zadowolić miłośników drowów z azji. Tak jak napisał jeden ze zwolenników petycji, kolory skóry mają odpowiadać tym, które mamy w prawdziwym świecie. Żadena śnieżna biel, zieleń czy fiolet się nie liczą.
27-09-2012 20:19
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0
@ Eliash - czy chcesz przez to powiedzieć, że w prawdziwym świecie nie ma albinosów?

Rozumiem brak wyobraźni, na który się uskarżałeś w jednym z wcześniejszych komentarzy, ale zapewniam Cię, że albinosi jak najbardziej występują w realnym świecie. Chociaż koloru ich skóry nie określiłbym jako "śnieżna biel".

Edit:
@ Malaggar poniżej
Odnosiłem się do fragmentu Tak jak napisał jeden ze zwolenników petycji, kolory skóry mają odpowiadać tym, które mamy w prawdziwym świecie.
27-09-2012 20:25
Malaggar
   
Ocena:
+4
Ano. Lepiej patrz na megaedytę którą wrzuciłem - może ta petycja nie jest taka głupia, skoro o to w niej chodzi?

Adamie, Eliash pisząc my zapewne miał na myśli CO NAJMNIEJ siebie i mnie, a może i swoich graczy.
Jak mamy biedni się wczuć w albinosa, skoro jesteśmy po prostu białasami z Polski?
27-09-2012 20:25
Tyldodymomen
   
Ocena:
+1
Drogie Panie, może byście się jakoś bardziej reprezentatywniej wypowiedziały?:). Jeśli już drzeć łacha, to -pro publico bono- wypadałoby publicznie;P
27-09-2012 20:32
Siriel
    @Mal
Ocena:
0
Dwa scimitary? A to nie jest Drizzt? ;)
27-09-2012 20:33
Xolotl
   
Ocena:
0
ja tam słyszałem o glewiach
27-09-2012 20:34
Malaggar
   
Ocena:
+1
To dwa kopesze. A poza tym Drizzt reprezentuje mniejszość "czarni zoofile".
27-09-2012 20:35
Eliash
   
Ocena:
+3
@AdamWaskiewicz

Prosiłbym o nie odnoszenie się do moich komentarzy bez ich uważnego przeczytania. Cała wypowiedź odnosiła się do Szarkai czyli "drowich albinosów" i ani razu nie powiedziałem nic o albinosach którzy występują w naszym świecie.

Ale cieszę się, że o nich wspominasz. Tacy ludzie z pewnością też grają w D&D, powinniśmy oddać im hołd w ilustracjach. Proponuję 10% ilustracji na których pojawiają się albinosi.
27-09-2012 20:37
Malaggar
   
Ocena:
+2
Ale tylko w aktywnych rolach i pozach. Trzeba stawić odpór napadom na albinosów w Afryce, a parytet ilustracji to najlepsza metoda!
27-09-2012 20:40
Krzemień
   
Ocena:
+4
@Xolotl
Petra bana za spamerstwo nie dostanie, jest pod ochroną.
27-09-2012 20:44

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.