» Książki i komiksy » Forgotten Realms » Cienista Dolina - Richard Awlinson

Cienista Dolina - Richard Awlinson

Cienista Dolina - Richard Awlinson

Storyline Zapomnianych Krain został nieco zaniedbany przez polskiego wydawcę powieści związanych z tym settingiem. Chcąc poznać głębiej historię Faerunu, potencjalny czytelnik ograniczony jest właściwie tylko do Powrotu Arcymagów Troya Denninga i Trylogii Awatarów autorstwa Richarda Awlinsona. Pod tym ostatnim, fikcyjnym zresztą nazwiskiem kryją się doskonale znane każdemu fanowi powieści spod egidy Zapomnianych Krain nazwiska. To Scott Ciencin, Troy Denning i James Lowder, osłonięci właśnie takim pseudonimem, zdecydowali się stworzyć cykl, którego pierwszy tom nosi tytuł Cienista Dolina.

Książka rozpoczyna się naprawdę mocnym uderzeniem. Oto Lord Ao, najwyższy byt i stwórca, zwołuje cały panteon Faerunu, by znaleźć winnych kradzieży Tablic Przeznaczenia. Za to ostateczne wykroczenie wszyscy bogowie z wyjątkiem Helma - boga strażników, zostają strąceni na Plan Materialny i zmuszeni do przyjęcia formy awatarów. W śmiertelnych postaciach mają przemierzać Krainy, póki Tablice się nie odnajdą, a oni sami nie docenią wszystkich możliwości, które tak beztrosko zaprzepaścili.

Zstąpienie bogów nie pozostaje bez wpływu na życie śmiertelników. Magia, zarówno kapłańska, jak i ta dostępna czarodziejom, wariuje. Staje się niestabilna i nieprzewidywalna. Z pozoru najmniej skomplikowane sztuczki powodują niekontrolowane wybuchy i transformacje, często kosztując życie nieostrożnego maga. Kapłani cierpią za to na całkowite odcięcie od domen wyznawanych bogów, a co za tym idzie - na całkowitą niemożność operowania zaklęciami. Wyjątkiem są tylko akolici przebywający w bezpośrednim otoczeniu awatarów bogów. W samym środku tego chaosu Cyric, Kelemvor, Adon i Midnight - czwórka bohaterów z konieczności tworząca jedną drużynę - stają przed zadaniem odnalezienia pewnej tajemniczej "pani" w zamian za hojne wynagrodzenie. Nie zdają sobie sprawy, że wykonywana przez nich misja na zawsze odmieni przyszłość Faerunu.

Czas Niepokojów to wdzięczny temat na powieść. W Krainach dzieje się dużo i intensywnie, więc autorzy mają niejako ułatwione zadanie. Globalna zawierucha, jaką staje się strącenie bogów, daje nieskończenie wiele możliwości. Trójka autorów całkiem nieźle sobie poradziła. Powieść czyta się szybko, bawić może wyszukiwanie kolejnych zmian, jakie zachodzą w Krainach na skutek zanegowania sił, które spajały wiele społeczeństw i stały się nieodzowną częścią życia szarego człowieka (vide magiczne leczenie). Powieści brakuje jednak tego "czegoś". Zabrakło ducha przygody, który przepaja wiele historii spod znaku Zapomnianych Krain. Obserwując kolejne etapy podróży czwórki bohaterów nie jesteśmy w stanie dostrzec racjonalnej motywacji kierującej ich poczynaniami. Owszem, muszą odnaleźć rzeczone Tablice, ale w pewnym momencie dojść można do zaskakującej konkluzji: "po co?". To zdecydowanie największa wada tej powieści.

Podsumujmy. Z jednej strony mamy historię Krain dziejącą się niejako na naszych oczach. Czas Niepokojów zmienił na zawsze oblicze Faerunu oraz bogów wędrujących miedzy śmiertelnikami. Z drugiej strony, Cienista Dolina to sprawnie napisana, poprawna językowo (brawa dla korekty!) i wewnętrznie spójna powieść, pozbawiona jednak "miodności" - tajemniczego czynnika nie pozwalającego na oderwanie się od lektury. W świetle takich faktów nie pozostaje mi nic innego, jak przyznanie tej pozycji trójki w skali szkolnej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.0
Ocena recenzenta
5.6
Ocena użytkowników
Średnia z 5 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Cienista Dolina (Shadowdale)
Cykl: Awatary
Tom: 1
Autor: Richard Awlinson
Tłumaczenie: Grzegorz Skonieczko
Autor okładki: Jeff Easley
Wydawca: ISA
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 2001
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka
Format: 115 x 175 mm
ISBN-10: 83-87376-90-6
Cena: 29,00 złCzytaj również

Komentarze

string(15) ""

~Vitriol Plugawiciel

Użytkownik niezarejestrowany
    Świetna robota!
Ocena:
0
Bardzo lubie "Trylogie awatarów", w przeciwieństwie do niesławnych książek Salvatore'a, Trylogia zawiera bardzo dużo tragicznych wydarzeń największej wojny bogów i chaosu Forgotten Realms.
Pierwsza część doskonale wprowadza chaos bóstw, najbardziej spodobała mi się plugawa i zła do szpiku kości ,,Martwa Trójca" chociaż dopiero w ostatniej cześci poznajemy Bhaala.
Gorąco polecam i gratuluje autorowi recenzjii.
24-07-2006 16:02
Radnon
    Bardzo dobra recenzja.
Ocena:
0
"Cienista Dolina" była moją pierwszą książką z Zapomnianych Krain i choć nigdy jakoś wybitnie mi się nie podobała to mam do niej pewien sentyment. Ma w sobie jakiś klasyczny klimat, który sprawia, że dobrze się ją czyta i mogę ją polecić tym, którzy nie mieli okazji jej przeczytać.
Jednak trzeba przyznać, że wszystko napisane w recenzji jest prawdą a sam tekst bardzo dobry. Gratulacje dla autora.
24-07-2006 22:53
~Elenhnor Seulrion

Użytkownik niezarejestrowany
    Świetna recenzja.
Ocena:
0
Zgadzam się praktycznie ze wszystkim, jednak książka moim zdaniem zasługuje na 4.
25-07-2006 10:28
~czera

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Beznadziejna recenzja ciekawej książki
25-07-2006 17:06
amnezjusz
   
Ocena:
0
Bardzo fajnie napisana recenzja :)
Mnie osobiście książka ta spodobała się ze względu na przedstawiony w niej okres Czasu Niepokojów, bedący dla mnie jednym z ciekawszych momentów we "współczesnym" Faerunie ;) Ogólnie, brawa dla Wojtqa za ciekawie napisana recenzję :)
25-07-2006 20:57
~Xardas

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Moimzdaniem ksiażka bardzo dobra. Zasługuje conajmniej na 4+!
30-09-2006 16:07
~Venomus

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ah, pamiętam, pamietam... moja pierwsza powiesć która dzieje sie na dobrze znanym nam Torilu :) Czasy gdy Myrkul nadal chodził po Faerunie....nostalgia rzecz piękna! Ogólnie dobra recenzja ale ocena ździebko za niska jak na mój gust;)...
11-12-2006 14:26
Kamulec
   
Ocena:
0

Mimo upływu lat nadal jest to najgorsza książka, jaką przeczytałem. Tyle w ramach rekomendacji.

18-08-2014 05:39
Andman
   
Ocena:
0
Najgorszy jest "Kryształowy relikt" Salvatore.
18-08-2014 10:52

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.