» Wieści » Basic D&D już udostępnione!

Basic D&D już udostępnione!

03-07-2014 22:07 | Andrzej 'Enc' Stój

Basic D&D już udostępnione!

Wydawnictwo Wizards of the Coast właśnie udostępniło plik z wersją podstawową (Basic D&D) piątej edycji Dungeons & Dragons. Plik można pobrać ze strony WotC.

Źródło: Wizards of the Coast
Tagi: Dungeons & Dragons | D&D | D&D Next | Wizards of the Coast | WotC | D&D 5E


Czytaj również

Komentarze


Araven
   
Ocena:
0

Daleko mi do fana d20, ale uproszczona wersja mi się podoba jak na razie. Ograniczona liczba umiejętności i dużo uproszczeń, karta postaci też fajna.

04-07-2014 09:36
KrytykPotwierdzony
   
Ocena:
0

Jak na materiał demonstracyjny - jest interesująco. Widać, że Wybrzeżcy poszli raczej w stronę starszych edycji. Zasada adwentydżów i dysadwentydżów przypadła mi do gustu. Niestety, bazując na tym co mamy, wojownik znów sprowadza się do roli przystawki przy czarujących klasach. Może zmieni się to w wersji 1.0?

04-07-2014 10:00
KRed
    Skoro najbardziej lubimy erpegi, które już znamy...
Ocena:
+2

więc dostajemy wariant 3 edycji. Mniej modyfikatorów i statystyk, bardziej elastycznie, spłaszczony rozwój postaci. Za rzucenie zaklęcia płaci się komórkami. Czarodzieje codziennie mogą pamiętać inne zaklęcia.

Dodano postaciom przeszłość i jeden losowy przedmiot o nieprecyzyjnej przydatności.

Czasami rzuca się dodatkową kostką k20 za przewagę lub niekorzystną sytuację. W zależności od sytuacji bierzemy wyższy lub niższy wynik. Czyli mamy tu coś w rodzaju bardzo ogólnego modyfikatora. To zdecydowanie najbardziej brawurowy pomysł wyrobników tej edycji.

Ja podziękuję, grałem już w kilka takich gier.

04-07-2014 12:00
Tyldodymomen
   
Ocena:
0

Z trzecią edycją ma to tyle wspólnego że rzuca się d20. Dużo więcej tu elementów adedekowych i uproszczeń z 4e. Fun fact: na forach cte same retrocwetry które lobbowały za powstaniem takiego koszmarka teraz narzekają że jest za mało opcji:D

04-07-2014 13:28
Kamulec
   
Ocena:
0

W D&D grze przygodowej też było mało opcji. Wydaje się, że pozbyli się głównego powodu dysbalansu magów. Zmiana z przewagami i niekorzystnymi efektami nie wydaje się pasować do D&D. Pewnie i tak zostanę przy 3ed.

09-07-2014 20:06
Radnon
   
Ocena:
0

@Kamulec

Basic już teraz ma więcej opcji niż trzecioedycyjna "Gra Przygodowa" czy czwartoedycyjne zestawy wprowadzające. Poza tym jest darmowy i z czasem ma być rozbudowywany o kolejne materiały z podręczników podstawowych.

Generalnie patrząc nie jest źle. Parę rzeczy niekoniecznie mi odpowiada, ale widzę, że jest to system, w którym mógłbym prowadzić kampanie. Z ocenami lepiej jednak wstrzymać się przynajmniej do premiery "Podręcznika Gracza".

09-07-2014 21:04
Anioł Gniewu
   
Ocena:
0

Jak sie ukaże w języku polskim to sie bede ekscytował. Póki co to temat niewart kilku odrębnych postów, wieści i dyskusji.

Konkluzja bowiem jest taka ze to ciagle ta sama gra co 30 lat temu tylko ma inne tabelki...  ;)

09-07-2014 21:15

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.