» Wieści » Ankieta RPG

Ankieta RPG

|

Ankieta RPG
Zapraszamy wszystkich użytkowników serwisu Poltergeist (i nie tylko) do udziału w ankiecie dotyczącej rynku gier fabularnych w Polsce. Ankieta, którą przygotował Jakub 'Arathi' Nowosad', podzielona jest na dwie części:
  • pierwsza dotyczy hobby, jakim jest RPG;
  • druga dotyczy danych osobowych respondenta.
Ankieta będzie dostępna do 31 maja 2011 roku. Każdy może ją wypełnić raz i ewentualnie wrócić, aby ją zedytować (możliwość dostępna przy włączonych cookies). Po zakończeniu ankiety jej wyniki zostaną upublicznione w formie raportu, m.in. na stronie serwisu Poltergeist. Ankieta nie jest częścią marketingu określonego przedsiębiorstwa. Ankieta nie jest zrobiona na zlecenie.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: Ankieta RPG


Czytaj również

Komentarze


Repek
   
Ocena:
+1
@Kamulec
Arathi miał pomysł, fajny. Dlatego go wsparliśmy w promocji.

Jeśli masz socjologa-zawodowca, który coś takiego zrobi za free, chętnie wesprzemy drugą ankietę, by porównać wyniki.

EDIT: Jeśli ktoś uważa, że ta ankieta ma Bóg wie jakie ambicje analityczne i chce zmienić świat, to sorry. :) Bawimy się tutaj, to nasze hobby.

Pozdrawiam
04-04-2011 00:07
Kamulec
   
Ocena:
0
By nie być gołosłownym napiszę parę przykładów, co mi się nie podoba w tej ankiecie.

Pytania są nieprecyzyjne (jak ktoś prowadzi co tydzień, a gra raz na pół roku, to teoretycznie jednak też gra).

Brakuje doprecyzowania okresu czasu, o którym mówimy np. "odkąd zacząłeś grać (podane w punkcie 1.)", zakładasz też nie wiem czemu, że ktoś ma tylko jedną grupę na raz.

Propozycje wydawanych na RPG kwot niepotrzebnie skupiają sę na tak dużych wartościach.

@repek
Nie trzeba socjologa, by ułożyć taką ankietę. Na prawdę mam wrażenie i nadzieję, że artykułu o RPG napisanego byle jak byście nie przyjęli, a ankietę reklamujecie na cały serwis. Jest na prawdę dużo ludzi, którzy w mej ocenie mogliby przysiąść i zrobić to lepiej, bo i tak poświęcają na Poltera lub inne strony dużo czasu. Np. taki Malaggar się tak nudzi, że aż czyta moje komentarze.
04-04-2011 00:17
Repek
   
Ocena:
+2
Nie trzeba socjologa, by ułożyć taką ankietę.

No to dajesz.

EDIT: Jestem absolutnie świadom wad tej ankiety. Np. braku 7th Sea w wymienionych systemach.

EDIT2: Promujemy i informujemy o wielu rzeczach, których nie firmujemy naszym logo. To akcja Arathiego, której pomagamy.

Pozdro
04-04-2011 00:27
Kamulec
   
Ocena:
0
A wiesz, gdybym miał opcję zrobienia takiej ankiety z informacją, że będzie rozreklamowana przez Polter, to może bym i ułożył. Tak się jednak złożyło, iż nieświadom tej sposobności, poświęciłem swój niestety ograniczony czas na coś innego, też z działalnością okołoeRPeGową związanego, teraz zaś muszę gotować sesje i do nauk się sposobić. Wątpię też, aby dużo osób chciało wziąć udział w 2. ankiecie pod rząd.

Jak jednak wiesz - nie jestem jedyną osobą zajmującą się tą tematyką, tak więc odpowiem równie demagogicznie:
Dajesz!

Edycja: Jak zaś chodzi o promowanie, to mocniejszą promocją może być wieść na całym portalu, niż wrzucenie artykułu do jakiejś kategorii bez informacji o nim. Ankietę promujecie moim zdaniem niesłusznie, ponieważ nie jest warta tego, aby wiele osób poświęciło swój czas ją uzupełniając.
04-04-2011 01:10
Repek
   
Ocena:
0
@Kamulec
Jak jednak wiesz - nie jestem jedyną osobą zajmującą się tą tematyką, tak więc odpowiem równie demagogicznie: Dajesz!

Ja nie piszę demagogicznie. Nie umiałbym zrobić takiej ankiety, więc nie rzucam słów na wiatr. Zamiast tego - podobnie jak Ty - zajmuję się innymi okołoerpegowymi rzeczami. Ty zaś napisałeś, że:

Nie trzeba socjologa, by ułożyć taką ankietę.

oraz:

Jest na prawdę dużo ludzi, którzy w mej ocenie mogliby przysiąść i zrobić to lepiej, bo i tak poświęcają na Poltera lub inne strony dużo czasu

No to zapraszam. Możemy zrobić kilka ankiet i zobaczyć, jak wyjdą wyniki. Może naszym wydawcom się to do czegoś przyda [pewnie będą potrafili wyciągnąć z nich poprawne wnioski, nawet mimo wad metodologicznych], a my się przy okazji pobawimy.

--

A wiesz, gdybym miał opcję zrobienia takiej ankiety z informacją, że będzie rozreklamowana przez Polter, to może bym i ułożył.

Nic nie jest stracone, o kserobojstwo oskarżony pewnie nie zostaniesz.

Do przedwczoraj też nie wiedziałem o możliwości promocji takiej ankiety w naszym portalu. Na FB wpadła mi w oko akcja Arathiego, pogadaliśmy z Rincem i pomogliśmy mu w reklamie. Tyle.

Pozro :)
04-04-2011 01:36
Kamulec
   
Ocena:
0
@Ten_poniżej:
Już napisałem, czemu ankietą się teraz nie zajmę. Ja stworzenie takiej solidnej ankiety widziałbym tak:
1. Ogłoszenie "robimy ankietę".
2. Wrzucić wersję do pokomentowania.
3. Skorygować.
4. Ogłoszenie "wypełniamy ankietę".

Pozdrawiam wszystkich Polaków.
04-04-2011 02:02
Repek
   
Ocena:
+1
Jakbym wpadł przed Arathim na taki pomysł, to bym może i tak zrobił. Gdybyś i Ty wpadł na to przed nim, to byłoby o czym rozmawiać. A tak to najwyżej możemy się obaj pomądrzyć, co należało zrobić lepiej.

Pozdrawiam wszystkich Niemców
04-04-2011 02:49
Kamulec
   
Ocena:
0
I skomentować niepotrzebne reklamowanie słabej ankiety.

Od 2 godzin komentarze wysyła mi podwójnie.

Pozdrawiam obecnych tu Polaków.

Edycja: A pytanie o wyznanie akurat ma sens by pokazać, że wierzący też grają w RPG.
04-04-2011 03:13
~gajoos

Użytkownik niezarejestrowany
    komentarz (nie)socjologa
Ocena:
+15
Jestem co prawda socjologiem z wykształcenia, ale ankietami zajmowałem się lata temu. Idea dobra, warto jednak popracować na jej realizacją. Moje uwagi:

1. Ankieta jest upierdliwa dla "respondenta". Jej wypełnienie zajęło mi 18 minut - jak na internetową ankietę - za długo. Gdy autorom zależy na dużej liczbie odpowiedzi - powinni naprawdę postarać się żeby ankieta możliwie mało uciążliwa.
O za dużo rzeczy pytacie. Niektóre pytania są zbyt uciążliwe dla "respondenta". Wypełnienie kilku tabel w I części ankiety (22,23) to totalny hardkor.

2. W punktach dotyczących wydawania kasy na rpg. Dwa razy pytacie o to samo. Pytanie ile kasy wydaje się rocznie na rpg jest znacznie mniej sensowne niż pytanie o wydatki na ten cel w skali miesiąca. To drugie jestem (mniej więcej) w stanie określić. To pierwsze - po obliczeniach lub konsultacji z zestawieniami wydatków z ostatnich miesięcy.
Dalej - bez sensu dzielicie te pytania na kategorie "podręczniki główne, dodatki, pdf itd" - niewiele osób będzie wam w stanie podać w miarę rzetelne informacje na ten temat. Ja np. nie potrafię podzielić tego na kategorie - szczególnie w skali roku.

3. Jedna z elementarnych zasad przy formułowaniu pytań ankietowych o pytać o to co badani mogą wiedzieć. Wbrew pozorom to nie jest truizm. W przynajmniej 2 pytaniach pytacie o rzeczy które mało kto wie (ile dokładnie masz podręczników rpg, wspomniane powyżej pytanie o wydawanie kasy)

4. Przedziały liczbowe nie powinny być arytmetyczne a "znaczące". Czyli bez sensu pytać o to ile kasy max wydasz na podstawkę z przedziałem 100-200, a potem 200-300, 300-400 i 400-500.
Lepiej było zapytać np.: o do 40 zł, 40-80zł, 80-120, 120-150, 150-200, więcej niż 200. Bo to odnosi się do realnych cen. Większa gęstość pytań w okolicy 100 zł wynika z tego że to obszar w którym większość podręczników ma ceny.
Btw. widzieliście podręcznik do rpg za 500 zł?
Pytając o dodatek (ile na maxa wydasz) dajecie zupełnie inne przedziały cen, gdzie z kolei 100 to max. Znam sporo systemów gdzie ceny większości dodatków zaczynają się powyżej 100 zł - dlaczego założyliście że 100 zł to max?

5. Gdy robicie takie zestawienia pytań jak w np. w 20, odpowiedzi ustawiajcie w skali 1-5, gdzie 3 to odpowiedź neutralna. A nie jak zrobiliście że 5 to odpowiedź neutralna.
I lepiej zamiast kategorii do wyboru dawać możliwość wpisania liczby 1-5. Bo przy dużych tabelkach z wieloma wierszami, najzwyczajniej w świecie kolejne wiersze mogą się ze sobą mylić.

6. Pytanie 22 to całkowity i bezsensowny hardkor również ze względu na udzielanie na nie sensowych odpowiedzi i późniejszą ewentualną interpretację wyników. Dla większości systemów które mam muszę zaznaczać 3 odpowiedzi. Po co?Przecież jak gram to i znam. Mogę co prawda mieć i nie znać (np. kupiłem niedawno i jeszcze nie przeczytałem) - ale to margines.
Razem z 23 zajęło mi z 8 minut, prawie połowę czasu całej ankiety. I gdyby nie to że chciałem ankietę zrobić w całości, odpuściłbym sobie.

7. Pytanie 26 - dlaczego pytacie 2 razy o to samo? W Polsce wydaje się za dużo podręczników, a potem "w Polsce wydaje się za mało podręczników" - przecież to to samo. I to w jednym pytaniu! Dalej to samo (ilość polskich systemów, zagranicznych). Nie czytacie własnych pytań?

I generalna uwaga. Gdy robi się jakiekolwiek badanie powinno zacząć się od góry a nie od dołu - czyli najpierw zastanowić się czemu badanie ma służyć, potem jak ten cel zoperacjonalizować (czyli przetłumaczyć na pytania badawcze), a potem dopiero robić pytania. Ja mam bardzo mocne wrażenie że wyście zrobili dokładnie na odwrót - zrobiliście pytania na hurra, z założeniem - potem się z tego coś zrobi. Otóż nic się sensownego nie zrobi. W wielu źle zaprojektowanych badaniach problemem nie jest zbyt mało danych, ale to że jest ich za dużo - tle że z nich nic nie wynika.

Szkoda też że nie zapytaliście o kilka innych rzeczy (w jednym pytaniu każde) - np. o granie w gry komputerowe (ile godzin tygodniowo), o czytanie książek (ile miesięcznie) - dałoby to jakiś kontekst dla pytań o rpg.

Co do pytań o wyznanie - w tego rodzaju ankiecie jest to zupełnie dopuszczalne, choć warto dać możliwość braku deklaracji. Inna sprawa że nie bardzo wiem czemu to miało służyć.
04-04-2011 09:28
~Ślunzak

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Pozdrawiaj też Ślązaków, bo inaczej Nefarius poczuje się pomijany.
04-04-2011 09:28
kaduceusz
   
Ocena:
0
> Jak wygląda twoja drużyna graczy ?

Mi brakuje opcji - mam więcej niż jedną stałą drużynę.
04-04-2011 09:28
nimdil
   
Ocena:
0
Pytanie 22 - brakuje Kiedy rozum śpi.

Poza tym to faktycznie jest hardkor. Dobrze że nie ma pytania w stylu "napisz 2 słowa o każdym RPGu którego masz".

Po co pytać czy polscy wydawcy dbają o klientów i oddzielnie czy polscy wydawcy nie dbają o klientów?
04-04-2011 09:35
Kamulec
   
Ocena:
0
@~gajoos - właśnie tych uwag nie chciało mi się wypisywać, bo jak widać dużo, a miałem więcej (częściowo napisałem).

@kaduceusz
Mnie też.

@~Ślunzak - nie ma na to cytatu
04-04-2011 09:42
~gajoos

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
-> Kamulec, mnie też się nie chciało, ale uznałem że jak już przemogłem się i zrobiłem tę ankietę, to napiszę polterowi co mi się w niej nie podobało:)
a idea zacna, choć zgłaszać drobniejszych uwag (w tym rpgoowo-merytorycznych) już mi się nie chciało.

No i widać skrzywienie polterowe - relatywnie dużo pytań dotyczy "rynku rpg w Polsce". Podejrzewam że większości graczy/mg zupełnie to nie interesuje. Oni chcą po prostu grać i grają.
04-04-2011 09:52
Czarny
   
Ocena:
0
Wypełnione :)
04-04-2011 10:44
~deailon

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
No i nie ma "Dziedzictwa Imperium". Niby czemu, skoro jest Trójca (wydana w podobny sposób i w porównywalnym nakładzie, tylko mniejsza)?

Skoro Wy chcieliście odpowiedzi ode mnie, to teraz Wy mi odpowiedzcie :P

I zgadzam się z Kaduceuszem - kilka stałych drużyn to od lat dla mnie standard.

W kilku miejscach naprawdę brakowało niektórych opcji odpowiedzi, które się same nasuwały.
04-04-2011 12:42
karp
   
Ocena:
+1
Drogi autorze, przed zrobieniem czegokolwiek - w tym ankiety - wypadałoby się zapoznać z podstawowymi zasadami tworzenia / działania, bo w przeciwnym razie nic z tego nie wyjdzie. Koło już wynaleziono, a sposób robienia ankiet - opracowano, korzystaj z doswiadczeń innych.

Z tej ankiety niestety nic nie wyniknie, gdyż ma fundamentalne braki w sposobie jej skonstruowania. Za dużo pytań otwartych, za duzo pytań niepełnych (bez opcji interesującej ankietowanego), za duzo detali w miejscach niepotrzebnych, rzeczy powtarzających się, lub wprowadzających czytelnika w błąd, czy też pozbawionych jakiegokolwiek sensu dla celowości ankiety.

Jeśli to na zaliczenie, rób ankietę poprawkową już teraz, będziesz miał więcej czasu na przygotowanie. Tylko wcześniej rzuć okiem chocby na "Opinię publiczną" Młyńca, klika stron o tworzeniu ankiet uratuje Ci zycie ;)
04-04-2011 14:03
nimdil
   
Ocena:
0
Są przedmioty które się zalicza przygotowaniem ankiety? o_O Jaja sobie robicie?
04-04-2011 14:28
nerv0
   
Ocena:
0
@nimdil
Kiedyś zaliczyłem WF, bo pomogłem naprawić sztangę, więc czemu nie? :)

To nie trolling, mówię serio! :)
04-04-2011 14:33
Sting
    @nimdil...
Ocena:
0
...Są. Jeśli ich nie zaliczysz, nie skończysz socjologii (przynajmniej na sensownym Uniwerytecie, a nie Wyższej Szkole Niczego w Pścimiu nad Wisłą).

Ta ankieta to złe narzędzie badawcze. Za profejsonalne i sprawdzone narzędzie koszty idą niekiedy w setki złotych, więc wątpie czy ktoś na apel repka o darmowym narzędziu badawczym odpowie. ;]
04-04-2011 18:09

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.