» Artykuły » Czym są gry bitewne?

Czym są gry bitewne?


wersja do druku

Krótki poradnik dla osób, które nic nie wiedza na ten temat

Redakcja: Krzysztof 'Szczur' Hryniów

Artykuł przeznaczony jest głównie dla początkujących graczy i osób niezaznajomionych z tematyką. Większość ludzi grających w gry bitewne charakteryzuje się tym, że interesuje się zazwyczaj modelarstwem, historią z uwzględnieniem elementów militarnych czy grami, w których ma się kontakt z przeciwnikiem (gry karciane, planszówki, czy multiplayer w grach komputerowych). Osoby takie poszukują odpowiedzi na pytanie czy jest coś takiego, aby móc zagrać ładnie pomalowanymi modelami na pięknej makiecie? Otóż jest - są to właśnie gry bitewne. Rozgrywa się je przy pomocy starannie wykonanych figurek na wspaniałych makietach układanych na stole, które odwzorowują pole bitwy.

Zdjęcia przykładowych makiet:











Rozgrywka w grach bitewnych podzielona jest na tury, podobnie jak w szachach, jednak jest znacznie bardziej rozbudowana – gdy nadejdzie nasza kolej nie ruszamy się tylko jednym pionkiem, lecz wykonujemy cały szereg czynności w odpowiednich fazach, które składają się na turę. Czynności zazwyczaj wykonuje się naprzemiennie (ale nie jest to regułą) starając się w przemyślany (strategiczny) sposób rozbić oddziały przeciwnika lub wykonać inne zadania, które zapisane były w scenariuszu. Wszystkie systemy gier bitewnych są w jakimś stopniu do siebie podobne, różnią się jednak poziomem komplikacji i dynamiką, co powoduje, że w niektórych mniej się myśli nad taktyką, zaś więcej rzuca kostkami czy walczy jednostkami. Dlatego ważny jest wybór odpowiedniego systemu, tak by pasował do naszych upodobań.
Przed rozpoczęciem przygody z grami bitewnymi, należy się zastanowić, czy naprawdę jesteśmy tym zainteresowani, a nie chcemy zacząć tylko dlatego, że koledzy co grają nas namówili. W innym bowiem przypadku granie najpewniej znudzi nam się po miesiącu-dwóch i będzie po prostu wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Jednak, gdy już jesteśmy zdecydowani, wtedy warto rozpocząć kolekcjonowanie figurek. Słowa kolekcjonowanie użyłem celowo, ponieważ gry bitewne to spory wydatek. Zakup nowej drużyny czy armii to wydatek minimum 200-300 zł na same modele, a do tego trzeba doliczyć, (jeżeli naprawdę chcemy czerpać z tego przyjemność) koszt farb (ok. 100-150zł), pędzli (ok. 20-50zł) oraz akcesoriów i materiałów do budowy makiet (min. 50zł).
Chciałbym również przybliżyć podział gier bitewnych ze względu na rozmiary liczebności armii. Często spotykanymi i chętnie rozgrywanymi są systemy skirmish (od kilku do kilkunastu figurek na stronę); pozostałe systemy nie mają jednoznacznego typu, ale są to już bitwy w których występują charakterystyczne odziały, niekoniecznie tworzące zwarte szyki (właśnie stąd wzięła się nazwa skirmish – od ang. słowa określającego luźna formację) - w takich bitwach bierze udział minimum kilkadziesiąt modeli, a często więcej niż sto.

Postaram się teraz przedstawić kilka systemów bitewnych oraz podam linki do oficjalnych stron.

Warhammer Fantasy Battle / Warhammer 40.000 / Lord of the Rings - Wydawnictwa Games Workshop, wiodącej firmy na rynku gier bitewnych, które osobiście uważam, że produkuje jedne z najlepszych modeli i systemów bitewnych. GW produkuje również wiele innych gier, m.in. Mordheim, Inquisitor czy Blood Bowl. Warhammer Fantasy Battle to system stricte fantastyczny pozwalający na rozgrywanie wielkich bitew potężnymi armiami, Warhammer 40.000 to gra bitewna toczona w dalekiej przyszłości, a w Lord of the Rings toczymy bitwy w tolkienowskim świecie Władcy Pierścieni.

Konfrontacja / AT43 - Wydawnictwa Rackham, modele tej firmy są niemalże idealne, do tej pory wydawali modele tylko metalowe, jednak od jakiegoś czasu pojawiają się równie dobrze wykonane modele plastikowe. Od początku skupili się na rozgrywkach skirmishowych (małe bandy zamiast wielkich armii) w świecie fantasy - lecz wraz z nową edycją widać zmianę polityki finansowej, na zbliżoną do polityki Games Workshop (polegającą na tym, iż potrzeba kupić więcej figurek, by stworzyć armię niezbędną do gry), która również odbiła się na rodzaju rozgrywek.

Mein Panzer / Blitzkrieg Commander – Do systemów tych używane są figurki firmy GHQ, które są chyba najbardziej szczegółowe ze wszystkich dostępnych na rynku. Za bardzo dobrą jakością idzie wprost proporcjonalnie cena, na która trzeba przygotować swój portfel. Modele jak i system pozwalają rozgrywać bitwy z I i II wojny światowej. Niektóre zasady można nawet pobrać za darmo z Internetu.

Warmachine/Hordes
Bliźniacze systemy skirmishowe amerykańskiej firmy Privateer Press, których akcja rozgrywa się w mrocznym, steampunkowym świecie. Cechują się prostymi i uniwersalnymi zasadami podstawowymi.
Warmachine pozwala graczowi przejąć kontrolę nad potężnymi, ciężko uzbrojonymi robotami parowymi (steamjacks), wspomaganymi mocami magów (warcasters) i wieloma innymi jednostkami. Dostępnych jest 5 zróżnicowanych frakcji.
Hordes zaś skupia się na starciach gigantycznych bestii (warbeasts) i i kontrolujących je magów (warlocks). Występuje także mnogość pospolitej piechoty. W Hordes możemy zostać dowódcą jednej z 4 armii bestii.


A więc, kiedy wiemy już, na czym polegają gry bitewne, odpowiada nam to, mamy pieniądze na start oraz wiemy, jaki system nam pasuje to wystarczy wybrać się do sklepu i zakupić odpowiednie rzeczy, a marzenie stanie się rzeczywistością.

Lista odnośników do najbardziej przydatnych sklepów, czy innych stron związanych z grami bitewnymi:

Flamberg – sklep znajdujący się w Katowicach oferujący produkty firmy Rackham, GHQ oraz Privateer Press. Można tam pograć na czystych i schludnych makietach, a także jest możliwość oddania własnych modeli w ręce profesjonalistów, aby zostały pomalowane.

Bard – sieć sklepów z filiami w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu skupiający się głównie na modelach firmy Games Workshop.

Wargamer – sklep internetowy sprzedający modele firmy GHQ oraz wielu innych, głównie do systemów historycznych.

Dwarf Tales Miniatures – polskie wydawnictwo, które dopiero się rozwija, ale ma już w sprzedaży kilka modeli figurek.

Microart Studio Polska firma zajmująca się tworzeniem pięknych podstawek, makiet a nawet figurek.

Reaper Miniatures – wydawnictwo produkujące modele fantasy, bardzo ciekawa alternatywa do modeli firmy Games Workshop czy Rackham.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


~Venom

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
W tekście znalazło się kilka nieścisłości.
W sytemach historycznych do jakich zalicza się Mein Panzer i Blitzkrieg Commander nie używa się figurek konkretnej firmy. Panuje zdecydowana wolność w wyborze tak skali figurek ( np. do BKC większość graczy na świecie używa figurek 10mm ) jak i firmy.

Wargaming historyczny nie musi pociągać za sobą sporych wydatków. Sporo osób grywa w popularnej i taniej skali modelarskiej 1:72. Jako przykład można podac popularny w Polsce system Operation Overlord.

Warto by także wspomnieć w teksie o jedynej polskiej firmie która osiągneła w tej branży międzynarodowy sukces czyli o Oddziale Ósmym. Ich figurki w skali 1:600 są znane i doceniane wśród osób zajmujących sie wargamingiem historycznym. Szkoda że w liście odnośników zabrakło miejsca dla portali zajmujących się wargamingiem historycznym jak np Wargaming Zone czy Bitewny Zgiełk.
31-08-2007 14:23
~Misiak22

Użytkownik niezarejestrowany
    Błąd
Ocena:
0
Nie podałeś D&D Miniatures. Duuuży błąd. Pozatym artykuł spoko. Kiedy będzie podstrona D&D Minis?
03-09-2007 10:48
Aki
   
Ocena:
0
Podstrona D&D mininatures? Narazie nie ma nawet artykułów o tym systemie więc nie widzę potrzeby tworzenia podstrony.
03-09-2007 11:29
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dlaczego ekipa od DiDa laskawie nie zacznie podawac konkretnych szczegulow? co do wspolpracy, tworzenia pod menu i dodatkowych dzialow? O ile mi wiadomo szef juz kilkakrotnie prosil o wspolrace, podanei szczegulow, podanie listy osob z mailami i nr gg do kontaktowania sie, zarzuccie linkami do artykulow ktore mozna umiescic w danych dzialach, ktore chcecie prowadzic! Bez tego totalnego nie wydaje mi sie ze cos stworzycie... tyle nawijacie o tej wspolpracy, ale tak naprawde to wy nie wykazujecie pelnej inicjatywy.

PeacE!
03-09-2007 22:33
Gerard Heime
   
Ocena:
0
Poprawcie to Reper Miniaturek na Reaper Miniatures. I sprawdzajcie czasem, czy wordowa autokorekta nie poszalała.
30-09-2007 17:41
~sboja

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Również błędem jest nie dodanie odnośnika do MGŁY, www.mgla.pl która ma dość sporą ofertę gier bitewnych
14-07-2008 09:38

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.