»

Artykuły

Wyświetlono rezultaty 1-40 z 125.
Kosogłos

Kosogłos

Historia kołem się toczy

09-12-2013 19:16 | Piotr 'Clod' Hęćka | Komentarze: 7
Ekranizacja drugiego tomu trylogii Suzanne Collins trafiła na wielkie ekrany, można więc śmiało przypuszczać, że na popularności filmu po raz kolejny skorzysta sprzedaż książek. W pierścieniu ognia okazało się przyzwoitą kontynuacją, choć bazującą na dokładnie tym samym schemacie co Igrzyska śmierci...
Chill 3rd Edition Quickstart

Chill 3rd Edition Quickstart

Mrożonka na raz

18-12-2016 00:40 | AdamWaskiewicz | Komentarze: 6
Osoby szukające dobrego systemu RPG utrzymanego w konwencji horroru nie mogą narzekać na niedobór opcji. Oprócz nowych gier ukazują się także kolejne edycje popularnych klasyków, obok pełnych wersji gier z rozbudowaną mechaniką – demonstracyjne quickstarty ze skrótem zasad i scenariuszem wprow...
Dark Heresy: The Apostasy Gambit Trilogy

Dark Heresy: The Apostasy Gambit Trilogy

Gambit opętanego szaleńca

11-12-2016 17:37 | AdamWaskiewicz | Komentarze: 6
W trakcie sześciu lat swego istnienia pierwsza edycja osadzonego w uniwersum Warhammera 40.000 systemu Dark Heresy dorobiła się sporego zestawu dodatków. Do podręcznika podstawowego dołączył bestiariusz, podręczniki źródłowe, rozwijające rozmaite elementy settingu i systemowej mechaniki oraz zbiory...
Pamięć wszystkich słów. Opowieści z Meekhańskiego pogranicza

Pamięć wszystkich słów. Opowieści z Meekhańskiego pogranicza

Wielce udany powrót do Meekhanu!

27-05-2015 23:20 | Piotr 'Clod' Hęćka | Komentarze: 5
Robert M. Wegner kazał czekać fanom na kolejny tom Opowieści z meekhańskiego pogranicza trzy długie lata. Ale można mu to wybaczyć, bo Pamięć wszystkich słów wciąż trzyma wysoki poziom. Przekonajmy się jednak, czy dorównuje poprzednim częściom. W Pamięci wszystkich słów Wegner powraca do posta...
BioShock: Infinite

BioShock: Infinite

15-02-2013 20:58 | Paweł 'Cursian' Raban | Komentarze: 4
Seria BioShock należy do ścisłej czołówki moich ulubionych tytułów, głównie za sprawą niepowtarzalnego klimatu i wciągającej fabuły. Dlatego też, kiedy zaproponowano mi wyjazd do warszawskiej siedziby Cenegi na trzygodzinną randkę z BioShock: Infinite, nie wahałem się zbyt długo. __________________...
Call of Cthulhu: Reign of Terror

Call of Cthulhu: Reign of Terror

Groza w cieniu gilotyny

09-12-2018 08:40 | AdamWaskiewicz | Komentarze: 3
Na przestrzeni dekad do rozmaitych edycji Zewu Cthulhu ukazało się niemal nieprzebrane bogactwo przygód i kampanii, spośród których część zasłużyła na status wręcz kultowych. Której ostatecznie należałoby przyznać palmę pierwszeństwa, pozostaje kwestią otwartą, a różni fani systemu mogliby wskazywa...
Akuszer Bogów

Akuszer Bogów

02-02-2017 13:38 | Tomasz 'Asthariel' Lisek | Komentarze: 3
Rozdział 1 Miała spojrzenie drapieżnika dość inteligentnego, by nie polować z głodu, ale z wyrachowania – dla satysfakcji płynącej ze zwycięstwa. Jej twarz prawie nigdy nie zdradzała emocji, a przecież znałam ją na tyle, by wiedzieć, że w jej głowie właśnie przeskakuj...
Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Trzy razy tak?

24-05-2013 10:06 | Jan 'gower' Popieluch | Komentarze: 3
Są takie serie gier, które najmniejszą nawet wzmianką o kolejnej odsłonie wywołują lawinę dyskusji i spekulacji wśród graczy oraz dziennikarzy. W precyzyjnym budowaniu takiego napięcia specjalizuje się Rockstar, każdą nową informację przekazując niezwykle ostrożnie. Dlatego też nie wahałem się ani c...
Wyjątkowi Bohaterowie i Niezwykłe Zagrożenia

Wyjątkowi Bohaterowie i Niezwykłe Zagrożenia

W skrócie: OHET

21-10-2018 09:31 | AdamWaskiewicz | Komentarze: 2
W trakcie ostatnich kilkunastu miesięcy mieliśmy prawdziwy wysyp zbiórek na nowe polskie systemy RPG. Ukazał się Epic World, zbiórka na Sun World niemal czterotnie przekroczyła zakładany próg, sukcesem zakończyły się także kampanie na wydanie Słowian i drugiej edycji Iron Space. Innym systemem ufun...
Przedrzeźniacz

Przedrzeźniacz

Głos własnego sumienia

31-08-2015 22:15 | Balint 'balint' Lengyel | Komentarze: 2
Motyw przyszłości ludzkiego gatunku odmalowany na modłę dekadenckiego upadku cywilizacyjnego nie jest pomysłem nadmiernie oryginalnym. Mimo to dość często bywa podejmowany zarówno w literaturze, jak i kinematografii z rodzaju fantastyki naukowej, każdorazowo udowadniając, iż wśród mił...
Bramy światłości. Tom 1

Bramy światłości. Tom 1

Wielki powrót anielskich zastępów

06-02-2017 14:46 | Aleksandra 'yukiyuki' Cyndler | Komentarze: 1
Fani cyklu Zastępy anielskie doczekali się w końcu kontynuacji przygód ukochanej bandy anielskich i diabelskich drani. Zobaczcie, czego można spodziewać się po lekturze. Królestwo ponownie stoi w obliczu poważnego kryzysu, bowiem anielska podróżniczka i odkrywca Sereda w trakcie jednej ze swych wyp...
Komiksowy Listopad 2016

Komiksowy Listopad 2016

Przegląd najciekawszych zapowiedzi

29-10-2016 19:35 | Camillo | Komentarze: 1
Komiksy są bardzo fajnym, ale niezbyt tanim hobby – szczególnie w Polsce, gdzie serie zeszytowe należą do rzadkości, a na półkach lądują głównie wydania zbiorcze i kolekcjonerskie. Aby nie zostać bankrutem, należy rozważnie planować zakupy. Dlatego w naszych comiesięcznych przeglądach prezentu...
Panika

Panika

Pan się nie boi

04-10-2013 00:13 | Łukasz 'Qrchac' Kowalski | Komentarze: 1
O Panice usłyszałem już jakiś czas temu, ale nie przywiązywałem do niej zbyt wielkiej wagi. Ot, po prostu kolejna książka do listy. Moje nastawienie zmieniło się dopiero podczas spotkania z Grahamem Mastertonem na tegorocznym Pyrkonie – w końcu nie często motywem napisania książki jest przybli...
Tikal

Tikal

Wielki powrót klasyka

10-08-2015 13:36 | Balint 'balint' Lengyel | Komentarze: 0
Staruszek Tikal powrócił! Zwycięzca prestiżowej Spiel des Jahres z roku 1999 otrzymał nową szatę graficzną, a biorąc pod uwagę czas, jaki upłynął od premiery, dla wielu graczy ten tytuł to w pewnym sensie nowość. A czy równie atrakcyjna jak w momencie premiery przed szesnastu laty? Poniżej spróbujem...
Adeptka

Adeptka

04-02-2019 06:15 | Tomasz 'Asthariel' Lisek | Komentarze: 0
Obserwowałam dwie tańczące postaci, wirujące, wymieniające ciosy w upalnym i dusznym poranku na pustyni. Piach pod ich stopami przesypywał się i wzbijał w obłoki, niewielkie tumany kurzu od czasu do czasu zasłaniały mi widok, gdy dwie osoby nieustannie ciskały w siebie czarami. Przyglądałam się ich...
Dwór szronu i blasku gwiazd

Dwór szronu i blasku gwiazd

Dla spragnionych rodzinnego ciepełka

28-01-2019 20:41 | Aleksandra 'yukiyuki' Cyndler | Komentarze: 0
Dwór skrzydeł i zguby, trzeci tom cyklu Dwór cierni i róż zamknął pewien etap opowieści o nieśmiertelnych, pełnych sprzeczności, magicznych fae. Zakończył niektóre wątki, inne pozostawił otwarte, niosąc ze sobą zapowiedź kontynuacji. Dwór szronu i blasku gwiazd nosi numer 3,5 i został zapowiedziany...
Poklatkowa rewolucja

Poklatkowa rewolucja

Sztuczna inteligencja czy nie sztuczna inteligencja?

19-01-2019 17:59 | Balint 'balint' Lengyel | Komentarze: 0
Ślepowidzenie Petera Wattsa za sprawą niesamowitej wizji pierwszego kontaktu pobiło serca miłośników fantastyki naukowej. Echopraksja została przyjęta z nieco mniejszym entuzjazmem, ale premiera Poklatkowej rewolucji i tak wzbudziła spore zainteresowanie. Trzydzieści tysięcy astronautów przemi...
Czarnoskrzydły

Czarnoskrzydły

Nie ma emocji na pustkowiu

16-01-2019 20:46 | Marcin 'Karriari' Martyniuk | Komentarze: 0
Gdy sięgam po fantastykę, moją ciekawość zawsze budzi przedstawiony świat, bohaterowie, którym będziemy towarzyszyć czy przygody, jakie przyjdzie nam z nimi przeżyć. A co jeśli zabraknie podstawowego pierwiastka – emocji? Niegdyś Republika oraz Wschodnie Imperium toczyły w...
Plaga mieczy

Plaga mieczy

Zbędny przystanek na drodze ku celu

02-01-2019 20:32 | Tomasz 'Asthariel' Lisek | Komentarze: 0
Poziom cyklu o Czerwonym Rycerzu autorstwa Milesa Camerona jest nierówny: tom pierwszy był dobry, drugi – w najlepszym razie przeciętny, a trzeci tylko (lub aż) niezły. Czwarta powieść z serii, Plaga mieczy, kontynuuje ten trend, gdyż niestety znów mamy do czynienia z książką negatywnie odstaj...
Na styku ciała i duszy

Na styku ciała i duszy

Debiut mocno nieudany

05-01-2019 16:16 | Henryk Tur | Komentarze: 0
Na tylnej okładce książki czytamy, że jest to "Polska odpowiedź na Wojnę światów". Można się z tym zgodzić, pod warunkiem, że babka w piaskownicy to polska odpowiedź na Mount Everest. Niestety, Na styku ciała i duszy jest pozycją, w której trudno wskazać cokolwiek pozytywnego. Pomysł...
Dust Tactics

Dust Tactics

Raport bitewny

15-12-2018 12:04 | Balint 'balint' Lengyel | Komentarze: 0
W niedawno opublikowanym materiale zaprezentowaliśmy nowości ze świata Dust Tactics. Teraz przyszła pora na sprawdzenie zdolności bojowych sił marynarki wojennej cesarstwa Japonii. Zapraszamy do fotorelacji z dwóch pasjonujących bitew! Celem przetestowania możliwości nowej formacji, naprzeciwk...
Through the Breach: Northern Sedition

Through the Breach: Northern Sedition

Ciąg dalszy agresji

30-12-2018 09:24 | AdamWaskiewicz | Komentarze: 0
Do pierwszej edycji systemu Through the Breach, oprócz dwóch podręczników podstawowych i trzech settingowych dodatków ukazało się także z górą dwadzieścia przygód wydawanych w serii Penny Dreadful, w większości dostępnych jedynie w formie elektronicznej. Także do nowej wersji gry, którą przybliżali...
Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza

Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza

06-12-2018 21:21 | Tomasz 'Asthariel' Lisek | Komentarze: 0
Kościane siedzisko było twarde i tak zimne, że powoli zamieniało mu tyłek w kawał zmrożonego mięcha. W chacie panował ziąb, a prymitywne palenisko, czarne i najwyraźniej od wielu dni martwe, tylko pogłębiało poczucie chłodu. Północ. Ta cholerna Północ. Podobno już dawno powinna zawitać tu wiosna, oc...
Giant Days #5: Jak nie teraz, to kiedy?

Giant Days #5: Jak nie teraz, to kiedy?

Po co zmieniać coś co jest dobre?

16-02-2019 14:16 | Joanna 'Shadov' Walczak | Komentarze: 0
Susan, Esther i Daisy kończą pierwszy rok studiów, nie oznacza to jednak końca wspólnych przygód – ostatnie dni zajęć to idealny czas na kolejne emocjonalne zawirowania. Jak nie teraz, to kiedy? zbiera rozdziały #17-20 oryginalnej serii, po części będące kontynuacją Przepraszam, że Cię zawiod...
Alita: Battle Angel. Miasto Złomu

Alita: Battle Angel. Miasto Złomu

29-11-2018 17:56 | Tomasz 'Asthariel' Lisek | Komentarze: 0
Prolog Jak ujął pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku generał William Tecumseh Sherman, „wojna to piekło”. Na przestrzeni setek lat, które minęły od chwili, kiedy armia Sheridana spaliła do gołej ziemi Atlantę w stanie Georgia, wiele osób głośno i wyraźnie się z nim zgodziło. Wszy...
Wspólna orbita zamknięta

Wspólna orbita zamknięta

Humanistyczne science fiction

26-11-2018 19:22 | Aleksandra 'yukiyuki' Cyndler | Komentarze: 0
Pierwszy tom cyklu Wayfayers, Daleka droga do małej, gniewnej planety, był przyjemną w odbiorze, zabawną space operą. Jednakże Wspólna orbita zamknięta, druga część serii, całkowicie odchodzi od konwencji przyjętej przez autorkę wcześniej. Czy wyszło to tej pozycji na dobre? Lovelace była sztuczną...
Wrota

Wrota

Pełna humoru antybajka o księżniczce

05-12-2018 21:10 | Aleksandra 'yukiyuki' Cyndler | Komentarze: 0
Pierwsze wydanie Wrót Mileny Wójtowicz trafiło do sprzedaży ponad 10 lat temu i od razu zyskało sobie grono wiernych fanów, ceniących autorkę za humor i świeże podejście do utartych schematów. Niedawno nakładem wydawnictwa Jaguar ukazało się wznowienie tej powieści, a premierze towarzyszyła zapowied...
Pierwsze słowo

Pierwsze słowo

Nietuzinkowo, niejednoznacznie i w sposób niezapomniany

14-11-2018 18:24 | Aleksandra 'yukiyuki' Cyndler | Komentarze: 0
Pierwsze słowo to pierwszy samodzielny zbiór opowiadań Marty Kisiel, zawierający jedenaście tekstów, z których kilka było już wcześniej publikowanych w różnych antologiach, a jeden w tym roku zdobył nagrodę Zajdla. Czy zbiór utrzymuje poziom znany z innych dzieł Ałtorki i jest tak dobry, jak sugeruj...
Magia wskrzesza

Magia wskrzesza

Bye bye Atlanta

05-11-2018 21:55 | Aleksandra 'yukiyuki' Cyndler | Komentarze: 0
Jak uniknąć wrażenia wtórności w kolejnej części wielotomowego cyklu? Twórcy powieści Magia wskrzesza, szóstego tomu serii o Kate Daniels, wybrali garstkę interesujących bohaterów, wysłali ich z misją w zupełnie nowe miejsce, po czym na ich drodze postawili jeszcze potężniejszego niż dotąd prze...
Pierwsze słowo

Pierwsze słowo

17-10-2018 20:58 | Tomasz 'Asthariel' Lisek | Komentarze: 0
Rozmowa dyskwalifikacyjna   — To może inaczej — powiedział przewodniczący, przerywając w końcu krępujące milczenie. — Proszę określić istotę swego jestestwa. Swej… jakby to ująć… krasnoludzkości. — Mego czego? — zdurniał bez reszty Renruk. —...
Traveler #1. Wędrowiec

Traveler #1. Wędrowiec

Lekko, szybko i przyjemnie

08-10-2018 19:35 | Daga 'Tiszka' Brzozowska | Komentarze: 0
Przeznaczona dla dzieci książka, osadzona w uniwersum World of Warcraft? Nie brzmiało to dobrze, a jednak jej lektura sprawiła mi naprawdę pozytywną niespodziankę. Premiera Travelera poprzedzona była szeroko zakrojoną kampanią promocyjną. Zapewne na wszelki wypadek: z jednej strony książk...
Diabelski młyn

Diabelski młyn

Spirala wspomnień

18-10-2018 21:30 | Aleksandra 'yukiyuki' Cyndler | Komentarze: 0
Zarówno Dziewczyna z Dzielnicy Cudów, jak i Akuszer Bogów, należące do nowego cyklu Anity Jadowskiej poświęconego najemniczce Nikicie, oferowały czytelnikowi dużo świetnej rozrywki, intrygujących bohaterów i oryginalne, fascynujące miejsce akcji. Czy finał trylogii jest równie udany? Nikita wreszci...
Dwór szronu i blasku gwiazd

Dwór szronu i blasku gwiazd

01-10-2018 21:19 | Tomasz 'Asthariel' Lisek | Komentarze: 0
Godzinę temu pierwszy zimowy śnieg począł opadać na ulice Velaris. W minionym tygodniu ziemia w końcu zamarzła na kość. Gdy już pochłonęłam w ramach śniadania grzankę z boczkiem i podlałam ją filiżanką krzepiącej herbaty, blady bruk był przyprószony drobnym białym puchem. Nie miałam pojęcia, gdzie...
Wietrzne katedry. Tom 1

Wietrzne katedry. Tom 1

Poszukiwacz zaginionych artefaktów

12-10-2018 20:12 | Aleksandra 'yukiyuki' Cyndler | Komentarze: 0
Alice Rosalie Reystone to pseudonim polskiej pisarki, zawodowo zajmującej się weterynarią, znanej dzięki trylogii Dziewiąty mag. Niedawno nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazały się Wietrzne katedry, pierwszy tom nowej serii o tym samym tytule, a niebawem pojawi się też część druga. Czy nowy c...
Cyfrak

Cyfrak

Cyfrowe uzależnienie

05-10-2018 19:22 | Marcin 'Karriari' Martyniuk | Komentarze: 0
Ostatnimi czasy cyberpunk ma się wyjątkowo dobrze. W zeszłym roku mogliśmy udać się do kin na Blade Runnera 2049 i Ghost in the Shell, zaś Modyfikowany Węgiel, serialowa adaptacja książek Richarda Morgana, niedługo doczeka się drugiego sezonu. Również Polacy pracują nad wzbogaceniem gatunku i nie mo...
Sherlock Frankenstein i Legion Zła (wyd. zbiorcze)

Sherlock Frankenstein i Legion Zła (wyd. zbiorcze)

Pół żartem, pół serio

15-10-2018 20:30 | Balint 'balint' Lengyel | Komentarze: 0
Zjawisko spin-offów stało się czymś powszechnym w obecnej popkulturze. Czasami są to propozycje zupełnie niezłe, innym razem bardzo rozczarowujące. Dlatego też ze sporym zaciekawieniem, ale i pewną obawą sięgnąłem po Sherlock Frankenstein i Legion Zła, album otwierający poboczną serię cyklu Czarny M...
Next Day: Survival

Next Day: Survival

Umiesz liczyć? Licz na siebie.

23-01-2019 22:46 | Joanna 'Shadov' Walczak | Komentarze: 0
Środkowa Europa, radioaktywna mgła, skażone tereny i niebezpieczeństwo na każdym kroku. Stalkerzy, bandyci i wojsko wzajemnie wyrywają sobie ostatnie kawałki terenów. Nie pozostaje nic innego, jak opowiedzieć się za jedną ze stron i również ruszyć odkrywać nieznane obszary, w stalkerowskim styl...
Chochoły

Chochoły

Krakowski realizm magiczny

19-09-2018 22:03 | Bartłomiej 'baczko' Łopatka | Komentarze: 0
Trudno w Polsce o miasto głębiej zakorzenione w legendach i naszej świadomości kulturowej niż Kraków, miasto królów z Wawelem, Kazimierzem i wieloma innymi szeroko znanymi miejscami. I to właśnie jego losy, przeplatające się z losami pewnej rodziny, stanowią jedną z głównych osi tematycznych powieśc...
EpicWorld: Suplement

EpicWorld: Suplement

Pod Kopułą

04-11-2018 00:09 | AdamWaskiewicz | Komentarze: 0
Niektóre z ukazujących się w Polsce erpegów znikają niedługo po ukazaniu się do nich podręcznika podstawowego, inne cieszą się na tyle dużym zainteresowaniem fanów, że doczekują się także suplementów. Jeszcze inne na przestrzeni czasu dorabiają się rozbudowanej linii wydawniczej. W trakcie prowadzo...
13th Age: Eyes of the Stone Thief

13th Age: Eyes of the Stone Thief

Czy te oczy mogą kłamać?

10-10-2018 08:18 | AdamWaskiewicz | Komentarze: 0
Podziemia. Lochy, jaskinie, kanały, katakumby, kopalnie, krypty – wszystkie one mają swoje miejsce w erpegowych historiach, od pradziejów gier fabularnych zajmując poczesne miejsce w oficjalnych przygodach do rozmaitych systemów. Poziom zarówno wykonania, jak i wiarygodności różnych podziemi...
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.