Żyjący Greyhawk: Przewodnik Geograficzny

Pierwszy polski podręcznik, traktujący o najstarszym uniwersum D&D.

Autor: Przemek 'Draker' Prekurat

Żyjący Greyhawk jest pierwszym uniwersum D&D, które ukazało się w polskiej wersji językowej. Pomimo, że Zapomniane Krainy są u nas znacznie bardziej popularne, to Wizardzi wymagają od ISA właśnie takiej kolejności wydawania podręczników. Przyjrzyjmy się zatem co oferuje nam ten przewodnik i czy możliwość kształtowania losów Flanaess jest warta naszych pieniędzy.

Jakość wydania podręcznika znacznie odbiega od tej, którą wabi Podręcznika Gracza, ale jest ona w pełni uzasadniona niską ceną. Książka wydana jest w miękkiej oprawię, na zwykłym papierze. W środku nie znajdziemy kolorowych ilustracji, a i czarno-białych też zbyt wiele nie uświadczymy. Zdecydowanie widać, że autorzy postawili na treść, a nie na prezencję. Dostajemy za to kolorową mapę Flanaess w formacie A1, która bardzo ładnie wygląda powieszona na ścianie, najlepiej w pokoju gdzie zamierzamy grać. Pewną niedogodnością jest zbyt mała odległość tekstu od wewnętrznej krawędzi strony, co utrudnia czytanie, gdyż tekst zachodzi na miejsce gdzie zgina się kartka. Szczególnie uciążliwe jest to w pierwszej połowie podręcznika.

Styl w jakim świat jest opisywany naprawdę przywodzi na myśl przewodnik geograficzny. Język jest bardzo suchy i konkretny, bez ozdobników i poetyckich zdań, co czasami powoduje, że ciężko się go czyta. Z drugiej strony każdy akapit przekazuje maksimum informacji, które to pomagają zorientować się w sytuacji geopolitycznej i lepiej zrozumieć świat.

Główną część podręcznika stanowią opisy wszystkich krain, które istnieją we Flanaess. Każda z nich jest wyczerpująco przedstawiona, zarówno pod kątem jej aktualnej sytuacji jak i dziejów historycznych. Nie brakuje także informacji o władcy, ustroju, zasobach czy podziale administracyjnym. Czasami jednak ilość danych i nazw geograficznych jest tak ogromna, że można się łatwo pogubić, dlatego podczas czytania warto mieć pod ręką mapę. Na końcu każdego opisu wymienionych jest kilka punktów zaczepnych do stworzenia przygody – wewnętrzne konflikty, intrygi czy tajemnicze wydarzenia czekające na wyjaśnienie.

Odrębnie przedstawione są elementy geograficzne takie jak wzgórza, zatoki czy lasy. Tę także mają swoje unikalne historie, więc zbłąkani w te rejony poszukiwacze przygód z pewnością znajdą dla siebie zajęcie.

W podręczniku znajdziemy także opisy bóstw wyznawanych w różnych rejonach kontynentu, zamieszkujących go ras (w tym 6 ludzkich) czy używanych języków oraz dialektów.

Podsumowując - przed zapoznaniem się z tym podręcznikiem nie miałem najmniejszego pojęcia o świecie Greyhawka, jednak teraz mogę powiedzieć, że stan mojej wiedzy uległ znacznej poprawie. Książka dostarcza wszelkich informacji potrzebnych do poczucia klimatu tego uniwersum i rozpoczęcia w nim rozgrywki. Czyli można uznać, że pozycja spełnia swoją rolę. To czy komuś świat się podoba czy nie, jest już cechą indywidualną. Ja osobiście postanowiłem dać mu szansę i rozpoczynam prowadzenie kampanii...

Tytuł: Żyjący Greyhawk: Przewodnik Geograficzny (D&D: Living Greyhawk Gazeteer)
Autorzy: Gary Holian, Erik Mona, Sean K. Reynolds, Frederick Weining
Tłumaczenie: Wiktor Jaranowski
Redakcja merytoryczna: Tomek Andruszkiewicz
Wydawca: ISA
Rok wydania: 2002
Liczba stron: 192
ISBN: 83-88916-36-X
Cena: 49 zł

Żyjący Greyhawk: Przewodnik Geograficzny