» Recenzje » Zwierzak na zwierzaku

Zwierzak na zwierzaku


wersja do druku

Emocje i proste zasady

Autor: Redakcja: Joanna 'Senthe' Falkowska

Zwierzak na zwierzaku
Zaprojektowanie gry dla dzieci nie jest łatwym zadaniem. Należy dopasować każdy aspekt rozgrywki do oczekiwań i możliwości "małych ludzi". Projektant musi wymyślić proste zasady, znaleźć temat, jaki zainteresuje dzieci (np. zarządzanie elektrownią zupełnie odpada), stworzyć elementy, które będą bezpieczne i ładne. Sprawdźmy, czy Zwierzak na zwierzaku, gra stworzona przez Klausa Miltenbergera, a wydana przez Habę, spełnia warunki, aby stać się ulubionym tytułem najmłodszych graczy.
Jak wygląda zwierzak?
Wykonanie gry Zwierzak na zwierzaku zasługuje na najwyższą notę – nie można znaleźć w nim żadnych wad. Komponenty są ładne, kolorowe, podobają się dzieciom. Wszystkie elementy wyprodukowano z drewna. Zwierzaki wytrzymują próby rzucania z wysokości, a nadruki (np. oczu czy ust) nie ścierają się. Omawiany tytuł jest przeznaczony dla osób od 4 lat, musimy więc sprawdzić, czy będzie on bezpieczny. Materiał, z jakiego zostały wykonane komponenty – drewno - gwarantuje, że dziecko nie będzie w stanie połamać czy odgryźć żadnej części. Do tego wszystkie figurki mają zaokrąglone krawędzie, więc nawet dziób tukana nie zrobi nikomu krzywdy.
Piramida zwierząt
Jakie powinny być zasady gry dla dzieci? Odpowiedzią na to pytanie jest słowo "proste"; dzieci chcą od razu grać, a wysłuchiwanie, jakie są reguły gry, traktują jako zło konieczne. Zwierzak na zwierzaku spełnia oczekiwania w tym zakresie. Gra polega na budowaniu piramidy zwierząt zaczynając od jedynego krokodyla. Każdy gracz otrzymuje siedem różnych zwierzaków. Zestaw jest zawsze taki sam: baran, małpa, wąż, tukan, kolczatka (zwana zazwyczaj jeżem) i jaszczurka (mylona często z kotem; rzeczywiście, kształt odpowiada bardziej siedzącemu kotu niż gadowi). Rozgrywkę zaczyna osoba, która potrafi najdłużej stać na jednej nodze jak flaming. Tura rozpoczyna się od rzutu kostką, a wynik, który wypadnie, determinuje działania aktywnego gracza. Możliwe wyniki to:
  • jeden punkt - umieszczamy jedno ze swoich zwierząt w piramidzie jedna ręką,
  • dwa punkty - umieszczamy dwa zwierzątka na zasadach jak w poprzednim punkcie,
  • krokodyl - stawiamy jedno ze swoich zwierząt blisko paszczy lub ogona krokodyla, tak, aby figurki się dotykały. W ten sposób zwiększamy podstawę piramidy – na dostawionym zwierzątku można postawić inne.
  • dłoń - darujemy jedno ze swoich zwierząt innemu graczowi i musi on umieścić je w piramidzie,
  • znak zapytania - pozostali gracze decydują, które zwierzę aktywny gracz musi położyć w piramidzie.
Symbole dłoni i znaku zapytania wprowadzają negatywną interakcję. Dzieci bardzo szybko uczą się, jaki kształt zupełnie nie pasuje do piramidy (spowoduje jej upadek) i właśnie taki kształt każą rywalowi umieścić w grze. Upadek piramidy dostarcza sporo radości i zmienia jej konstrukcję. Gracz, który spowodował upadek, musi wziąć do swojej puli jedno lub dwa zwierzątka, które upadły. Jeśli jest ich więcej, pozostałe trafiają do pudełka. Zniszczenie "konstrukcji ze zwierzątek" ułatwia rywalom umieszczanie własnych figurek i przybliża ich do zwycięstwa – wygrywa bowiem gracz, który pozbędzie się wszystkich swoich zwierząt.
Czego zwierzak uczy?
Zwierzak na zwierzaku jest przeznaczony dla dzieci, wiec element edukacyjny staje się dodatkowym walorem tego tytułu. Dzięki grze dziecko poznaje zwierzęta, rozwija koordynację oko-ręka oraz myślenie przestrzenne.
Podsumowanie
Zwierzak na zwierzaku jest prostą, lekką grą dostosowaną do możliwości nawet małych dzieci i najbardziej spodoba się osobom w wieku 4-12 lat. Nie sprawdzi się w grupie graczy dorosłych. Natomiast w gronie rodzinnym może zostać hitem – mechanika oparta na zręczności i losowości sprawia, że i dzieci, i dorośli mają równe szanse. Wspomniana losowość wprowadza element niepewności co do wyniku; nawet gdy mamy tylko jedną figurkę, nie możemy być pewni wygranej – wyrzucony przez rywala symbol dłoni może odebrać nam zwycięstwo. W takiej sytuacji możemy szybko się odegrać – gra trwa tylko około 20 minut.
Plusy:
  • prostota zasad,
  • ładne i solidne komponenty,
  • element edukacyjny,
  • gra bezpieczna dla nawet małych dzieci.
Minusy:
  • cena mogłaby być niższa
Dziękujemy firmie Edu Kids - dystrybutorowi produktów wydawnictwa HABA za udostępnienie gry do recenzji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Zwierzak na zwierzaku
Typ gry: zręcznościowa
Projektant: Klaus Miltenberger
Ilustracje: Michael Bayer
Data wydania oryginału: 2005
Wydawca polski: HABA
Liczba graczy: od 2 do 4
Wiek graczy: od 4 lat
Czas rozgrywki: około 15 minut
Cena: 79,95 złCzytaj również

Smok Diego
Smoczy turniej w pluciu ogniem.
- recenzja
Tańczące jajeczka
Najdziwniejsza gra, jaką znam
- recenzja
W ogrodzie
Lichy to kruk, co zdobycz z dzioba wypuszcza
- recenzja
Rozpoznawanie przez dotyk
Jak uzależnić dziecko od planszówek
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Atum
   
Ocena:
0
Obawiałem się, że designerem jest Katarzyna Kozyra.
12-10-2011 16:31
Senthe
   
Ocena:
0
@Atum
Zwierzak na zwierzaku na BGG
Za to nie udało mi się sprawdzić Twojej informacji - masz jakieś inne źródło?
12-10-2011 19:06
GoldenDragon
   
Ocena:
0
Zabawny dowcip :)
12-10-2011 22:01

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.