string(15) ""
» Blog » Zstępniak, czyli pogarda wydawcy
20-01-2015 19:51

Zstępniak, czyli pogarda wydawcy

W działach: RPG | Odsłony: 1897

Zstępniak, czyli pogarda wydawcy

PDF drugiego numeru Magii i Miecz dotarł do wspierających. Nie podejmę się oceny całości numeru, chcę jednak skomentować Zstępniak autorstwa Puszona. Tekst, który żaden racjonalnie myślący, marzący o poprawie wizerunku swojego wydawnictwa człowiek nigdy w życiu by nie opublikował. Nie wiem co kazało autorowi stworzyć tę pokraczną maszkarę.

Ze Zstępniaka można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, m.in.:

  • Drugi numer ukaże się z opóźnieniem przez <kiepskie wymówki>. Pewni ludzie zawiedli – ludzie, na których ktoś (Puszon? Fajne RPG?) mocno liczył. Na co się to przekłada? Nie przesłali zamówionych tekstów? Przesłali, ale kiepskie? Niestety, tego się nie dowiemy. Dowiemy się za to, że pewne rzeczy zajmują „im” więcej czasu. Portal w swoich czasach miał lepsze wymówki.
  • W MiM będą larpy, bo larpy są bliskie grom fabularnym. Owszem, nie jest to argumentacja „zależy nam na ogóle czytelników, w tym na miłośnikach larpów”. Nie, sztywne „gówno tam wiecie, larpy są spoko i mamy fajnych autorów”.
  • Żebranie o golda może przyjąć kolejną formę. Chcesz anglojęzyczne podręczniki po polsku? Wspieraj ED! Nie lubisz systemu? To masz problem, bez ED nie będzie innych gier. Fantastyczna sprawa. Przesłanie ode mnie (w sumie nie-klienta, bo nie zapowiada się na razie by Earthdawn przebił magiczny próg 58,8 tysiaka): to nie wydawajcie. Wydawanie RPG to nie misja, a biznes. Jeśli waszym pomysłem na sprzedaż jest żebranie, lepiej przerzućcie się na Te Ziemie i inne gry muzealne.

Jeśli miałem jakieś wątpliwości odnośnie MiMa, Zstępniak #2 przekonał mnie do tego, że dawanie pieniędzy człowiekowi, który ma w tak głębokiej pogardzie ludzi, którzy go utrzymują, byłoby błędem.

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

Hangman
   
Ocena:
0

Ludzi, którzy szanują innych można policzyć na palcach jednej ręki. Jeszcze jak ktoś ma kogoś blisko, to jest inaczej, ale takie tam gdzieś w całym kraju, jak ktoś coś... To zapomina szybko wół, jak cielęciem był. Tak jest wszędzie czy chodzi o czasopismo, cz forum czy cokolwiek innego. 

20-01-2015 21:08
Tyldodymomen
   
Ocena:
0

Chytry dwa razy traci -chłopcy chcieli kupić licencję na wydawania autorek z logo ED i paradoksalnie to  jej koszty zabiją ten projekt. Symulowane 15-20 tysięcy na koniec to i tak chyba największa uzbierana kwota w ramach crowdfundingu na grę rpg w Polsce w całej historii, ale -co zabawne- za mała by projekt wypalił.

 

20-01-2015 21:15
von Mansfeld
   
Ocena:
0

W latach 90. XX. wieku Earthdawn mógł robić furorę. W Polsce, nawet potencjalnie jeszcze w trakcie pierwszych lat wydawania D&D 3rd.

Dziś? Dziś okazuje się, że (biorąc pod uwagę to, iż część wspierających "wsparła" co najmniej dwukrotnie) ludzi chcących wesprzeć Earthdawn 4th PL jest ledwie setka, czyli tak realnie ludzi chcących kupić Earthdawna w Polsce w przeciągu następnych 48 miesięcy jest co najwyżej 150-200.

Nawet ten odgrzewany kotlet nie jest przyzwoicie promowany dla tych, którzy mieliby zagrać w Earthdawna po raz pierwszy. Kogo mają zachęcić drętwe nazwy czarów Ksenomanty czy najnudniejsze rasy z Dawców Imion, czyli krasnoludy wraz z ludźmi?  Kogo mają zachęcić trzy wywiady, które można streścić jednym zdaniem: "Grałem w Earthdawna od początków swoich erpegie, dlatego jest wspaniały"?
 

20-01-2015 21:24
Anioł Gniewu
   
Ocena:
0

Chcialem kupic MiM za rozsadna cene ale nadal nigdzie go nie ma.  Zatem poczekam na Proletariusza Imperialnego ktory bedzie zawieral materialy do Dark Heresy. 

20-01-2015 21:48
Kratistos
   
Ocena:
+4

Redakcja niezbyt poważnie traktuje autorów- poprawiony 1879 miał być w pdf'ie cały, dziś otwieram MiMa a tam pocięty (i to tak ostro) oraz z linkiem do strony Quentina (gdzie jest wersja niepoprawiona). Nikt się nawet nie pokusił (wystarczył by mejl) żeby wersja tekstu "z okładki" w formie gotowej do grania np. ze statystykami, była gdzieś podlinkowana. 

Kiedyś (miesiące temu) pytałem też o wytyczne dla potencjalnych autorów- miały się pojawić na stronie... 

Ogólnie mam wrażenie że nMiM jest robiony na odwal.

20-01-2015 22:10
WekT
   
Ocena:
0

a ja nie dostałem info o pdfie :/

20-01-2015 22:18
KFC
    @AG
Ocena:
0

Za rosądną cenę to ci Czarnotrup odsprzeda jak już wykorzysta w WC odpowiednio.

@Kratistos

Tak tylko przypomnę tłumaczenie tego samego wydawnictwa przy okazji Adventurersów czy innej gry, już nie pamiętam - z pamięci "przepraszamy, ale korektor nawalił, robił w nocy przed oddaniem do druku. Więcej się to nie powtórzy. Ale miejcie na uwadze, że wydajemy hobbystycznie i każdy z nas ma jeszcze pełny etat".

Jak widać nic się w tej materii nie zmieniło, nie żeby jakieś tam 100 tyś. uzbierano w międzyczasie, taki tam szczególik. Puszon znowu przeprasza i się kaja, tak samo jak z opóźnioną Slavią, Wolsungiem 1.5, Przygodnika Ilustrowanego nawet nie wspominam...
Nihil novi i "ciemny lud zawsze łyknie".

20-01-2015 22:24
Sting
   
Ocena:
+3

Hej!

Poprawiona przez autorów wersja scenariusza 1879 znajduje się pod linkiem: http://fobium.pl/projects/1879 

Taka adnotacja pojawi się też na FB Magii i Miecz, dodana przez Krzyśka, który tym się zajmuje.

@AG

O DH będzie artykuł w trzecim MiM-ie.

Od razu uprzedzę, że nie biorę udziału w pracach nad ED, więc nie jestem w stanie się odnieść merytorycznie do spraw związanych z tym projektem.

Odnośnie MiM-a z chęcią odniosę się do merytorycznych kwestii. Rozumiem też, że teksty, ich dobór, proporcje, treści itd. mogą nie wszystkim się podobać. Oczywiście słucham wszystkich sugestii przy planowaniu kolejnych numerów i staram się uwzględniać uwagi czytelników, zamawiając teksty.

20-01-2015 22:38
Tyldodymomen
   
Ocena:
0

To że rednacz MiMa wsłucha się w opinie tłuszczy to oczywiste, niedługo trzeba będzie radzić sobie w warunkach wolnego rynku (TM)

20-01-2015 22:50
KFC
   
Ocena:
+1

Spoksik, pójdzie się na 5 lat do Europarlamentu rozwalać go od środka, albo założy nową partię i będzie się doić kuców dalej pod inną banderą. Krul w muszce wyznaczył już drogę ku bogactwu! Prawdziwy przedsiębiorczy Polak nie zginie!

20-01-2015 23:11
Sting
   
Ocena:
+1

@Tyldodymomen

Czytelnicy nie są dla mnie "tłuszczą". Słuchanie (czytanie) o tym, co chcieliby zobaczyć odbiorcy w piśmie to - przynajmniej dla mnie - rzecz normalna.

@KFC

Do Europarlamentu to chyba dla mnie zbyt wysokie progi - za słaby troll ze mnie. :) Natomiast myślę że, ty masz wszelkie predyspozycje, aby kandydować. Dożywotnia renta w euro po jednej kadencji to wszak rzecz nie do pogardzenia. ;)

20-01-2015 23:24
KFC
   
Ocena:
+9
Stingu szepnij lepiej komu trzeba tam na zbiórce że źle się dzieje... ;)

"Arkadiusz Stopczyk 2015-01-20 22:23:08 wspierający
Pewnie za chwilę ktoś poczuje się urażony moimi słowami, ktoś inny uniesie gniewem - trudno. To co widzę, napawa mnie tak ogromnym niepokojem, że... Muszę to powiedzieć. Szanowny Wydawco - z niecierpliwością czekam na kolejną aktualizację z serii "Wywiad z...". Do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze wywiadu z Panem Czesławem - nocnym stróżem. Historia jego związków i fascynacji Earthdawnem też jest zapewne niesamowicie frapująca. Dajcie więcej "mięsa"!!! Historii, opisów świata, ras, tego wszystkiego co sprawiło, że Earthdawn jest miejscem magicznym! Wszystko to, co publikujecie przekonuje może starych miłośników systemu - tak, potwierdzacie, że do projektu zatrudniliście prawdziwych pasjonatów, którzy znają i czują system. Dzięki temu do dnia dziesiejszego ok. 60 osób wsparło zbiórkę (realna liczba - gdyż system zapłatę za transport liczy jako osobne wsparcie). Próbowałem zachęcić znajomych, którzy nigdy nie grali w ten system. Ale co ja im mogę podesłać? Średniej jakości opowiadanie (moja subiektywna ocena), opis dwóch ras (bez grafik!!!), opis podstawowych pojęć i tłumaczenie nazw zaklęć Ksenomanty? Jeżeli wrzucacie opis ras - naprawdę wizualizacja zmieniłaby bardzo dużo. Moi znajomi na udostępnione materiały reagują małym entuzjazmem. "No może...", "Wydaje się być ciekawe...", "Nie wiem, chyba...". Jakie materiały - taka reakcja... :( Rozumiem, że tłumaczycie, walczycie, wiem, że wersja anglojęzyczna została ukończona na początku stycznia... Mam jednak ogromny niedosyt - jak widać po wielkości wsparcia - potencjalni odbiorcy również. W tym momencie mam odczucie, że zrobiono wszystko, aby projekt "położyć". Udowodnić, że w Polsce nie da się wydać dużego systemu. Wiem - oczywiście, że nie taki był cel tej akcji - jednak tak to trochę wygląda z zewnątrz. 20 dni to bardzo mało i bardzo dużo czasu na zmianę sytuacji - mam ogromną nadzieję, że dacie radę. Ja wsparłem projekt i będę zachęcał innych do wsparcia - ale bardzo dużo jest w Waszych rękach. ---------------------------------------------------------------- W ramach jeszcze trudniejszych pytań - jedno do tłumaczy. Jaki był cel zmiany płci jednego z bohaterów opowiadania wprowadzającego? W anglojęzycznej wersji Wasz Errig Szybki Włócznik - to kobieta, orczyca o imieniu Errig Quicklance (Szybka Lanca/Włócznia?). Czy nie jest to zbyt duża ingerencja w tłumaczony tekst?"
21-01-2015 07:24
Sting
   
Ocena:
0

@KFC

Szepnę. :)

21-01-2015 07:54
karp
   
Ocena:
+6

Dwie rzeczy we wpisie mnie uderzają:

1. Pięć "lajków" wrzuca teraz wpis blogowy na Polterze do okienka z polecanymi tekstami, łał... Nie wiem czy na pokładzie jest jeszcze kapitan, ale jeśli tak to spoko, można do szlupy, bo reszta już odpłynęła.

2. Po co tyle nadinterpretacji, jak możesz pojechać po haiku-tró-lajf-rpg, czy konkursie fotograficznym, który odbył się kilka miesięcy temu i już wówczas zdjęcia były publikowane. A takie wydumane: "gówno tam wiecie, larpy są spoko i mamy fajnych autorów" jadem trąca, a nie choćby pozornym zainteresowaniem pismem.
Ja to pisałem, Jarząbek, kolaborant wredny :P

21-01-2015 08:54
Sethariel
   
Ocena:
+1

@KFC

Odnośnie ciężkiego pytania od Arkadiusza. W plikach .doc i PDF, które tłumacze otrzymali od wydawnictwa Errig jest mężczyzną :)

Dopiero w najnowszej, wydanej na początku roku wersji PDF niespodziewanie zmieniono płeć Errig (IMO pozytywnie).

Errig Quicklance, commander of the Falcon detachment of Terath's Chargers, surveyed the ruined village below. He was tall, and sat straight in the saddle despite his age.

He wore his traveling armor: a hardened-leather tunic and greaves, decorated with abstract patterns that suggested a bird of prey in flight. His head was bare, and his gray hair was tied back in a braid reaching to the middle of his back.

He could see a handful of survivors moving around the remains of the village, doing what they could to gather the pieces of their shattered lives. Behind him he heard the jingle of harness and the rustle of two score ork cavalry waiting for his orders.

Odnośnie reszty komentarza, nie jestem odpowiedzialny za promocję, przekażę dalej (choć skoro to komentarz na zbiórce, to "góra" pewnie już widziała).

21-01-2015 10:37
nerv0
   
Ocena:
+5

@karp

1. Pięć "lajków" wrzuca teraz wpis blogowy na Polterze do okienka z polecanymi tekstami, łał... Nie wiem czy na pokładzie jest jeszcze kapitan, ale jeśli tak to spoko, można do szlupy, bo reszta już odpłynęła.

Miałem wczoraj dokładnie to samo spostrzeżenie.

21-01-2015 14:00
leto_ii
   
Ocena:
+3

Nie lubisz systemu? To masz problem, bez ED nie będzie innych gier. 

Ja coś takiego już gdzieś słyszałem... Gdzie to było... A tak, już wiem: bez Sagi o Katanie nie będzie Złotej Edycji KC RPG :) Cóż, najwyraźniej powstał taki trend na naszym rynku...

21-01-2015 16:04
~Ten_Zły

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1

A jak dla mnie Puszon dobrze napisał we wstępniaku. Płacze o larpy 3k6 osób, które uważają się za wyznacznik jakości, to płacze które trzeba zlać. Chyba serio nie sądzicie, że ktoś przez taką garstkę zmieni format pisma?

21-01-2015 18:13
TO~
   
Ocena:
+2

@Ten_Zły

Przypominam, że nMiM to nie "Tele Tydzień", który kupuje pół Polszy :)

3k6 osób w przypadku nMiM to sporo :)

 

21-01-2015 18:55
~Ten_Zły

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1

Patrząc, że znam więcej niż 20 osób, które kupuje to czasopismo i bardzo sobie chwali dział larpów, to chyba jendak można mieć ich w dupie :P

21-01-2015 19:35

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.