» Blog » "Złoty Kompas" Philip Pullman - recenzja [ILDS]
11-09-2023 14:46

"Złoty Kompas" Philip Pullman - recenzja [ILDS]

W działach: I libri di Simone | Odsłony: 70

Złoty Kompas to pierwsza część trylogii Mroczne Materie, bestselerowego cyklu fantasy (nominalnie) dla dzieci i młodzieży autorstwa Philipa Pullmana. Główną bohaterką jest dziecko z Oksfordu, młoda Lyra Belacqua, która razem ze swoim dajmonem – fragmentem duszy w formie zwierzęcia – Pantalaimonem wplątuje się w intrygę, która rzuca ją z Anglii w stronę dalekiej Północy. Po drodze dziecko musi się zająć tajemniczym Pyłem, który ma być świadectwem grzechu pierworodnego, a także przeciwstawić instytucjom Magistratu (czyt. Kościoła w świecie Lyry).

Jeśli chodzi o świat Lyry, to odniosłem wrażenie, że jest to świat XIX-wieczny, z pewnymi zmianami. Przede wszystkim Kościół, którego główną siedzibą jest Genewa, a nie Watykan – z czym wiąże się postać papieża Jana Kalwina – ma w nim władzę absolutną. Inkwizycja dalej istnieje, pilnując, by żadna myśl nie była bluźnierczą.

Dodatkowo, istnieją tutaj tzw. teolodzy eksperymentalni (czyli fizycy, powiedzielibyśmy w naszym świecie) którzy podlegają kontroli Kościoła. Co więcej, choć jak wspomniałem, świat przypomina nasz XIX-wiek, to owi teolodzy są świadomi istnienia cząsteczek elementarnych, takich jak fotony, elektrony i neutrina. Po prawdzie, „nowa fizyka” jest w świecie Lyry nawet bardziej zaawansowana, gdyż naukowcy/teologowie maja tam metody badania cząsteczek elementarnych czarnej materii – coś, co nam jeszcze w XXI wieku się nie udało.

[...]

Hej ;-)

Na moim blogu ukazała się kolejna recenzja – tym razem jest to Złoty Kompas Pullmana :D Książka bardzo mi się spodobała, a waz zapraszam do zapoznania się z tym, co o niej myślę ;-)

Enjoy :3

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.