» Blog » Zjazd miłośników paragrafówek & moje gry
11-02-2015 14:11

Zjazd miłośników paragrafówek & moje gry

W działach: gry paragrafowe | Odsłony: 338

Dnia 8 lutego 2014 r. w krakowskim klubie Hex przy ul. Dwernickiego 5 odbył się bodajże pierwszy w Polsce zjazd miłośników gier paragrafowych. Zjazd nie był zbyt duży - uczestniczyło w nim niespełna dwadzieścia osób - ale "pierwsze koty za płoty", poza tym liczy się jakość, nie ilość. Uczestnicy zjazdu mogli się pochwalić swoimi kolekcjami paragrafówek - okazało się, że w Polsce są pasjonaci mający w swym posiadaniu nawet i po 200 tytułów z różnych krajów, jak np. z Węgier czy Czech. Atrakcją była możliwość spotkania się z Beniaminem Muszyńskim i Mikołajem Kołyszko - którzy są chyba obecnie najbardziej znanymi polskimi twórcami paragrafówek oraz założycielami magazynu Masz Wybór i Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru. Organizatorzy i uczestnicy wyrażają chęć zorganizowania w przyszłości kolejnych spotkań.

Tutaj możecie obejrzeć zdjęcia ze zjazdu (na pierwszym zdjęciu widać egzemplarze mojej gry): http://masz-wybor.com.pl/zjazd-galeria/

Ja sam niestety nie mogłem wziąć udziału, a informacje czerpię z relacji znajomego, który był (piszę "był", bo ostatnio się chyba nie udziela) znany na Polterze jako Bergho. Tym niemniej, można powiedzieć, że byłem obecny duchem, za pośrednictwem członków grupy Rolegames, którzy rozprowadzali wśród uczestników drukowaną wersję mojej pierwszej (i na razie jedynej) gry - Krętych Dróg. Kręte Drogi były niegdyś prezentowane na forum Poltera, a obecnie zostały dodatkowo opracowane przez członków Rolegames, za co im dziękuję. Oprócz wydrukowania własnym sumptem książęczek z moją grą, opublikowali ją również na swojej stronie internetowej: http://www.rolegames.tk/?lokacja=1&scenariusz=42 Zapraszam do zapoznania się z moją grą oraz z innymi tytułami z rozbudowanej biblioteczki Rolegames. Aczkolwiek wersja online jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników, dlatego daję też linka do ściągnięcia wersji offline: http://www.mediafire.com/?3u57crvdz9cj5y6

Jednocześnie, gdyby to kogoś interesowało, od około pół roku tworzę kolejną grę, o wiele bardziej rozbudowaną.

Druga paragrafówka będzie nosić tytuł "Wielka Wojna Sukcesyjna". Jest to typowa paragrafówka fabularna, pozbawiona jakiejkolwiek mechaniki. Założenie jest dosyć sztampowe, choć w "interaktywnej fikcji" chyba nie było jeszcze użyte. Miejscem akcji jest niegdyś potężne Imperium (jak wspominałem, sztampa). Ostatni cesarz umarł, nie pozostawiając męskiego potomka, w związku z czym imperialni możnowładcy rozpoczęli krwawy spór o koronę. Do konfliktu mieszają się też inne potężne frakcje, takie jak Imperialny Senat czy Kościół Hierarchistyczny - także stłamszeni wyznawcy starych, pogańskich bogów pragną wykorzystać panujący w kraju chaos, aby wyjść z podziemia i na nowo wznieść sztandar swojej wiary. Co gorsza, ościenne mocarstwa są gotowe wkroczyć z interwencją, by ugrać coś dla siebie. Alter ego gracza jest dawnym żołnierzem, który po zakończeniu służby osiadł na wsi, aby pędzić żywot spokojnego kmiecia. Ale pewnego dnia wojna domowa wkracza do jego osady i bohater zostaje wplątany w wir wydarzeń.
Z początku gracz kieruje jedynie są własną osobą i niewielką grupą towarzyszy broni, ale w miarę rozwoju historii może uzyskać większy wpływ na wydarzenia rozgrywające się w Imperium. Gracz będzie dowodziła oddziałami i armiami, piął się w hierarchii, zawierał sojusze i zdradzał swoich mocodawców, knuł spiski lub dokonywał bohaterskich czynów. Od jego wyborów będzie zależało to, czy jego frakcja zwycięży w wojnie, czy pomoże zasiąść na tronie komuś innemu, czy też sam zdobędzie władzę nad Imperium, czy doprowadzi państwo do rozkwitu, czy upadku, czy utwierdzi cesarską władzę, czy przekształci kraj w republikę, czy ugnie kolana przed Kościołem, czy poprowadzi wyznawców starych bogów do zemsty - i tak dalej, i tak dalej. Przewidziane będą też wątki romantyczne (choć muszę przyznać, że wyszły mi wyjątkowo sztywno i kiczowato), wszak mariaże też są narzędziem polityki.
Gra będzie wydana w formacie PDF i będzie liczyć ok. 620 paragrafów, ale ze względu na bardzo duże rozgałęzienie fabuły, jednorazowe ukończenie gry będzie się zamykać w liczbie 8-13 wyborów, choć w ten sposób czytelnik ujrzy jedynie niewielki fragment wszystkich możliwości. Paragrafy są dosyć długie, większość z nich zajmuje ok. strony A4.
Niestety, nie jestem zadowolony z jakości mojej własnej pracy. Konieczność opisania każdej możliwości sprawia, że nie mam czasu, sił i natchnienia by skupić się na rozbudowanych i literackich opisach i dialogach - w efekcie, miejscami gra bardziej przypomina streszczenie wydarzeń, niż "interaktywną powieść", a w niektóre fragmenty są dosyć grafomańskie. Tym niemniej, już tak długo nad nią pracowałem, że żal byłoby teraz to porzucać. Gra jest gotowa w jakichś 80-90% i mam nadzieję, że uda mi się ją skończyć w przeciągu dwóch miesięcy (prace idą powoli, gdyż, jak wyżej - brak czasu, sił i natchnienia, niestety, większość tych zasobów pochłania praca zarobkowa).
Gdy tekst będzie gotowy, zacznę poszukiwania testerów, mam nadzieję, że znajdę tu paru chętnych

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

Kaworu92
   
Ocena:
0

Powodzenia z grą, z chęcią zagram ;-)

11-02-2015 16:03
etcposzukiwacz
   
Ocena:
+1

Coś tu nie tak z linkami, bo nie działają. Do poprawki.  

\http://rolegames.tk/?lokacja=1&scenariusz=42

http://masz-wybor.com.pl/zjazd-galeria/

11-02-2015 16:29
earl
   
Ocena:
0

@ Adeptus

A nad kolejnymi opowiadaniami nie pracujesz?

11-02-2015 22:01
Adeptus
   
Ocena:
0

@ etcoposzukiwacz

Dzięki, że zwróciłeś uwagę, teraz powinno być dobrze.

@ Earl

Od czasu fiaska z ebookiem napisałem kilka nowych opowiadań, jeszcze nie publikowanych w żadnej formie Zamierzam niedługo powrzucać opka z ebooka na poltera, bo i tak są już "skażone" i nie mogę ich wysłać na żaden konkurs ani do gazety. Wiem, że i tak by nie miały szans na profesjonalną publikację, ale po udostępnieniu ich w nieszczęsnym ebooku nawet nie ma sensu próbować, więc po co mają się kisić.

Obecnie nie piszę żadnego opowiadania - mam pomysły, ale i tak mam rozgrzebane inne rzeczy (paragrafówkę, powieść, trzeba też dopracować grę planszową). Generalnie muszę przyznać, że jestem typowym słomianozapałowcem - mam sto pomysłów dziennie, ale przystąpienie do ich realizacji, nie mówiąc o ukończeniu, to już mordęga.

Skoro mowa pracowaniu nad tekstami... Mógłbyś wreszcie popracować nad odpowiedzią nt samorządu na forum ;) (Wciąż też czekam na przyznanie, że Sokrates nie był ateistą. Ja nie zapominam).

11-02-2015 22:14
earl
   
Ocena:
+1

Co do Sokratesa to masz rację, wtedy palnąłem głupstwo. A co do samorządu to popracuję nad odpowiedzią, bo całkiem o tym zapomniałem.

11-02-2015 22:53
Adeptus
   
Ocena:
0

Nie ma to jak miłe zaskoczenie z rana. Skoro tak, to ja przepraszam za bluzgi w tamtej dyskusji.

12-02-2015 10:27
earl
   
Ocena:
+1

Wina leżała po obu stronach, więc ja też przepraszam za moje, również niezbyt kulturalne, odzywki.

12-02-2015 12:03
Repek
   
Ocena:
0

Zjazdo-spotkanie wyszło bardzo fajnie. Mnie najbardziej rozwalił fakt, ze parę osób przyjechało z naprawdę daleka.

Pozdrawiam

12-02-2015 21:05
Adeptus
   
Ocena:
+1

Wiem, że odkop, ale sprawa dosyć drugorzędna, a zarazem niejako związana z tematyką niniejszej, więc nie ma sensu zakładać nowej notki. Otóż ukończyłem zapowiadaną powyżej paragrafówkę (ostatecznie ma 813 paragrafów), teraz jest na etapie testów. Testowały już dwie osoby, teraz dostała trzecia, ale z pewnych względów nie jest pewne, czy test dojdzie do skutku. Dlatego jeśli ktoś chce zostać "rezerwowym" testerem (na wypadek, gdyby ten trzeci test nie doszedł do skutku) to proszę, niech się zgłosi (ale jeśli naprawdę ktoś chce, a nie na zasadzie "W sumie to nie bardzo mam czas i nie bardzo mi się chce, ale możesz przesłać, to może gdzieś tak w obrębie najbliższego pół roku zerknę, albo i nie").

12-10-2015 11:48
Kaworu92
   
Ocena:
0

Adeptusie: ja niestety się nie zgłoszę bo mam inne projekty na głowie, ale życzę Ci powodzenia :)

12-10-2015 13:47
Adeptus
   
Ocena:
0

Nie spodziewałem się tego, ale dzięki ;)

12-10-2015 13:56
Henryk Tur
   
Ocena:
0

Ja też tworzę paragrafówkę. Zapraszam do grupy miłosnikow takich zabaw:

https://www.facebook.com/groups/167325083781940/

12-01-2018 17:41
samwiesz
   
Ocena:
0
Nie mogę podejrzeć grupy zalinkowanej przez Henryka Tura, gdyż wymaga to ode mnie zalogowania, a na fejsbuku też mnie zbanowali. Ale jeśli kogoś interesują paragrafówki, zapraszam na strony:
http://paragrafowegranie.republika.pl/
http://www.paragrafowegranie.fora.pl/
http://masz-wybor.com.pl/
http://www.paragrafka.pl/

To ja, Adeptus Gedeon.
Niech żyje Wielka Polska Katolicka!
Mój blog: adgedeon.blogspot.com
13-01-2018 12:17

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.