» Blog » Zew Cthulhu? 5E? Ni wim xD
14-09-2023 11:43

Zew Cthulhu? 5E? Ni wim xD

W działach: Polter, RPG | Odsłony: 192

Hej ludki :D

Właśnie otrzymałem 14 emeryturę/rentę. W związku z tym rozważam zakup podręczników do RPG, tym razem wyjątkowo w formie drukowanej, a nie cyfrowej, jak zawsze kupuję. Myślę, że mam miejsce na półce na 2 książki, nie więcej.

I tu zaczyna się wybór, na który nie mogę się zdecydować xD HALP XD

Mogę kupić albo podręczniki podstawowe do Zewu Cthulhu 7 edycji (po polsku od Black Monka), albo Strixhaven i Ravnicę do DnD 5e.

Zew Cthulhu znam po angielsku i nie tyle chciałbym go kupić, bo to nowość, co raczej dlatego, że to sprawdzony system i dobrze wygląda na półce, myślę. Ogólnie ZC to dobry system i jestem zdania, że warto się nim zainteresować.

Strixhaven i Ravnica to Magic, co przemawia na ich korzyść, ale i 5e, które uważam ogólnikowo za dosyć mało ciekawy system (jestem właśnie po lekturze Księgi Potworów, jeszcze mi tylko Przewodnik Mistrza Gry został). Z drugiej strony są to podręczniki, z którymi w ogóle się jeszcze nie zaznajomiłem, nie mają też recek na Polterku, mógłbym więc je napisać.

Ogólnie nie wiem, czy zainwestować w coś nowego, ale zaryzykować, że mi nie przypadnie do gustu, czy w coś, co znam i lubię, ale jest „stare” (w sensie, czy czytanie tego samego podręcznika w innym języku nie jest, hm… repetitive?) xD I w tym tkwi cały problem xD

Poradzi mi ktoś? ;-)

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Exar
   
Ocena:
+1

Po 1: rynek wtórny RPGów ma się dobrze, zawsze mozesz odsprzedać albo kupic używkę, przeczytać i sprzedać dalej (choć to logistyka). 

Po 2. Nikt nie wie lepiej od Ciebie czy wolisz wnikać w nowe tematy czy lubisz to, co znasz. 
 

Ja mam pare standardów, które leżą i czekają na „kiedyś zagram” (no dobra, czasem nawet gram), ale ogólnie staram się kupować, czytać, zagrać, sprzedać i kupic coś nowego.

14-09-2023 16:08
Radnon
   
Ocena:
0

Tak jak napisał Exar, dylemat sprowadza się głównie do Twoich osobistych preferencji Kaworu92. Polski Zew Cthulhu właściwie niczym Cię nie zaskoczy, bo od oryginału różni się w gruncie rzeczy kilkoma dedykowanymi naszemu rynkowi ilustracjami.

Magicowe settingi do D&D 5E nie zachwycają. Nie wiem na ile znasz ich oryginalne, karciane wersje (dla mnie był to pierwszy kontakt), ale jako sceneria do gry fabularnej wydają się odstawać od standardów. Strixhaven z tych dwóch jest ciekawsze (magiczna szkoła to niezły materiał na przygody w duchu książek/filmów/seriali młodzieżowych), Ravnica natomiast to taki bardziej ograniczony Eberron.

14-09-2023 21:39
Kaworu92
   
Ocena:
0

Hm... czyli kiepskie te Mtg settingi do DnD? Thx za info ;-)

A co do moich półeczek - jak już kupuję, to na nich trzymam? xD LOL, mania xD

14-09-2023 22:40
Kaworu92
   
Ocena:
0

Ale wiecie? Tak naprawdę to nie chcę Zewu Cthulhu (znaczy, chcę ,ale tylko troszkę?), tylko Eclipse Phase 2nd Edition po polsku :D Mieli wydawać a nie wydali : < Mój ulubiony system : < Boooo : <

14-09-2023 23:56
Radnon
   
Ocena:
0

Słabe to chyba za mocne słowo, są poprawne, ale nawet w oficjalnej linii wydawniczej D&D 5E (która z settingów bynajmniej nie słynie) są pozycje zwyczajnie lepsze, choćby wspomniany Eberron (acz gorsze też się trafiają). W każdym razie jeżeli miałbym do wykorzystania dwa wolne miejsca na półce to zdecydowanie nie byłby mój pierwszy wybór.

15-09-2023 11:03
Kaworu92
   
Ocena:
0

Hm... okey, thx anyway ;-)

15-09-2023 13:45
Exar
   
Ocena:
+1

Daj znać jak już coś kupisz.

15-09-2023 13:48
Kaworu92
   
Ocena:
0

No właśnie teraz się bojam, że ja kupię Zew Cthulhu, a za miesiąc albo dwa EP 2 wyjdzie, a ja miejsca mieć nie będę : <

15-09-2023 18:32
bastos
   
Ocena:
0

Kaworu, możesz przecież posiadać elektroniczną kopię niemal wszystkiego, co wyszło na świecie przez 24 godziny w celu zapoznania się z zawartością i podjęcia decyzji o zakupie fizycznej wersji. Wybierz coś, co da ci zajęcie na dłuższy czas, czyli coś, co wyda ci się warte przetłumaczenia/co chciałbyś zobaczyć w języku polskim, a może nawet tak ciekawe, że zmotywuje do zagrania kiedyś tam.

Druga sprawa, że można znać język obcy, ale tłumacząc warto też prawidłowo posługiwać się ojczystym; poczytaj trochę literatury pozytywistycznej lub z okresu Młodej Polski z jak najstarszych wydań, masz tam po prostu polszczyznę - twoja notka to w sporej mierze polskie słowa w angielskiej składni.

16-09-2023 16:24
Kaworu92
   
Ocena:
0

twoja notka to w sporej mierze polskie słowa w angielskiej składni.

Eeeem... serio? xD Znaczy, czytam dużo książek, znaczna większość po polsku, a tę notkę obmyśliłem w moim języku ojczystym, a nie tłumaczyłem z angielskiego, więc... czuję się nieco zdziwiony Twoją opinią...?

Choć podejrzewam, że nie jest bezpodstawna...? ;-) :-P

17-09-2023 18:48
Johny
   
Ocena:
0

Kaworu, nie wiem czy to tylko na Polterze ale o Eclipse Phase po polsku bardzo długo nie było żadnych informacji. Gra miała być gotowa na zimę 2021 ale chyba słuch o niej zaginął. 

18-09-2023 21:45
Kaworu92
   
Ocena:
0

Oj? : < Szkoda...? : <

19-09-2023 10:39

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.