Arkady Saulski, Czerwony Lotos
» Dodatki i podręczniki » Wydane w Polsce » Zapomniane Krainy: Ekran Mistrza Podziemi

Zapomniane Krainy: Ekran Mistrza Podziemi


wersja do druku

Tabele na zawołanie

Autor:
Pierwszy Ekran Mistrza Podziemi nie przeznaczony do żadnego konkretnego świata D&D rozszedł się, zupełnie wbrew oczekiwaniom polskiego wydawcy, w ilości rekordowej. Śmieszyć może fakt, że na półkach księgarskich zalegają takie produkty jak Obrońcy Wiary czy Magia Faerunu, podczas gdy kawałek kartonu z cienką książeczką w środku jest niemalże nie do zdobycia. Jednak odwagi! ISA wydała właśnie specjalną edycję Ekranu Mistrza Podziemi, przeznaczoną specjalnie dla Zapomnianych Krain.

Pozycja ta to właściwie dwa odrębne produkty. Pierwszym jest sam ekran, drugim natomiast Spotkania w Faerunie – 32 stronicowa broszura zawierająca tabele spotkań losowych. Najpierw zajmę się jednak produktem głównym, czyli "zastawką".

Ekran wykonany jest z twardej tektury dobrej jakości. Jego zewnętrzna strona ozdobiona jest grafikami przedstawiającymi faeruńskie "scenki rodzajowe". Mamy więc bitwę z beholderem-magiem, Drizzta Do’Urdena spoglądającego w dal oraz odzianą w ciemne szaty postać, która niechybnie jest Artemisem Entreri. Wszystkie ilustracje prezentują naprawdę przyzwoity poziom, a ich ciemna tonacja sprawia, że nie rozpraszają uwagi graczy, którzy winni koncentrować się raczej na osobniku siedzącym za ekranem, niźli na samej zasłonce.

Wewnętrzna część ekranu również prezentuje się całkiem nieźle. Znajdziemy tam osiemnaście przydatnych tabel, a wśród nich m.in. kompletną rozpiskę broni i pancerzy (w tym także tych dostępnych jedynie w Krainach - niestety bez cen), typy akcji, rodzaje osłon, trwałość i KP obiektów itp. Nieco zaskakuje fakt, że jedynym w 100% faeruńskim akcentem zasłonki są dwie tabele, zawierające nazwy parunastu ostatnich i przyszłych lat oraz wykaz nazw miesięcy. Z drugiej jednak strony – cóż więcej mogłoby się tam znaleźć?

Spotkania w Faerunie to, jak już pisałem, niewielki objętościowo konspekt zawierający tabele spotkań losowych. Trzeba przyznać, że autorzy sumiennie podeszli do swojego zadania. W środku książeczki znajdziemy ponad 100 tabel dla każdego możliwego typu terenu (oraz lochu), w każdym możliwym klimacie; przy czym spotkania ze smokami zawsze rozpisane są oddzielnie. Ostatnie strony zawierają z kolei charakterystyki najpowszechniejszych grup, które można spotkać w Krainach. Teraz żaden MP nie powinien mieć problemów z określeniem liczebności bandy rzecznych rozbójników czy sfory agresywnych ghastów.

Ekran Mistrza Podziemi dla Zapomnianych Krain nie jest na pewno pozycją niezbędną, szczególnie jeśli ma się już "zwykłą" zasłonkę. Za cenę zaledwie siedemnastu złotych dostajemy jednak estetycznie wykonany materiał, który, prócz oczywistego faktu zasłaniania rzutów kością przed oczami graczy, niezaprzeczalnie przyda się też chociażby podczas nieplanowanych sesji, do których Mistrz Podziemi nie zdążył odpowiednio się przygotować. Jeśli więc prowadzicie w Zapomnianych Krainach i nie macie żadnego podobnego produktu, możecie śmiało postawić na faeruński Ekran Mistrza Podziemi.

Dziękujemy wydawnictwu ISA za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Tytuł: Ekran Mistrza Podziemi do Forgotten Realms (Forgotten Realms: Dungeon Master’s Screen)
Autorzy: Skip Williams, Duane Maxwell
Tłumaczenie: Marcin Kowalczyk
Redakcja merytoryczna: Tomek Kreczmar
Wydawca: ISA
Rok wydania: 2005
Liczba stron: 4 (ekran) + 32 (broszura)
ISBN: 83-7418-048-X
Cena: 17 zł

Ekran Mistrza Podziemi
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Kolejne niebezpieczeństwa
Prawdziwe magiczny podręcznik?
Magia wtajemniczeń bez tajemnic

Komentarze

string(15) ""

~AndrewPil

Użytkownik niezarejestrowany
    ...
Ocena:
0
Prowadze swoje kampanie w świecie FR więc pewnie mi sie przyda.
18-05-2005 21:33
~pucini- the lich

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
ja tam chyba wolę kupić sobie zwykły ekran mistrza podziemi
19-05-2005 08:12
~mistrz podziemi

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
mam już to i spodziewałem się czegoś więcej
19-05-2005 17:03
Var Kezeel
   
Ocena:
0
A czegoś ty się spodziewał od zasłonki za 17 zeta?? Mrugających światełek i fajerwerków?
Mam pirszy i tego, ze względów oczywistych, już nie nabęde :)
19-05-2005 18:09
Erpegis
   
Ocena:
0
Ilustracja podoba mi się bardziej niż ta w klasycznym ekranie.
19-05-2005 21:21
~Infernus

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
nie mam pirwszego ekranika więc rozwarzam zakup tego. ale nie wiem czy mi się opłaca...
23-05-2005 10:04
~MP, czyli Mistrz Polski w Rolnitct

Użytkownik niezarejestrowany
    Ciekawe...
Ocena:
0
Artykul , czlkiem niezly, jak na opis takiego produktu. Zastanawiam sie tylko jakie jest te 100 stron losowych spodkan... Jest tam Anauroch, czy raczej pustynia?
01-08-2005 06:45
~Qball

Użytkownik niezarejestrowany
    arcyciekawa recenzja
Ocena:
0
Ekran jak ekran - nic dodać nic ująć. Za to Rebound wykazał się niepospolitą umiejętnością napisania czegoś ciekawego o praktycznie rzecz biorąc nieciekawym produkcie. Ja ten ekran mam i przydaje się - to wszystko. Gratulacje dla recenzenta::))
01-11-2005 01:30
~Adam Waśkiewicz

Użytkownik niezarejestrowany
    Tabele losowych spotkań
Ocena:
0
Czy tabele losowych spotkań uwzględniają tylko i wyłącznie stworzenia z "Księgi Potworów", czy także "Opisu Świata", albo "Potworów Faerunu"?
23-02-2006 12:29
~Hej!

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Erpegis, twój portrecik podoba mi sie jeszcze bardziej...
21-05-2006 18:00
X.A.N.A.
   
Ocena:
0
Ilustracje na ekranie nie spełniają wymaganych norm estetycznych. Nie mógł ich narysować ten, kto ilustrował setting FR?
13-06-2006 08:43
~maq

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
niestety jest jedno ale, na "kartoniku" brak cen broni.... a to boli :P
22-09-2006 15:22

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.