» Dla Mistrzów Podziemi » Przedmioty » Zaklęte księgi czarów

Zaklęte księgi czarów


wersja do druku

Grimuary godne prawdziwego maga

Autor: Redakcja: Mateusz 'Zsu-Et-Am' Kominiarczuk

Moc czarodzieja tkwi w jego zapiskach, zebranych w księdze czarów. Wystarczy go jej pozbawić, a wkrótce - nie mogąc przygotowywać nowych zaklęć - utraci dostęp do całej swej nadludzkiej potęgi. Nic dziwnego w tym, iż większość doświadczonych czarodziejów posiada liczne, dobrze zabezpieczone kopie swych drogocennych tomisk... Niektórzy czarodzieje nie ograniczają się jednak do - w mniejszym lub większym stopniu - zwyczajnych książek i nasączają je licznymi zaklęciami. Oto dwa przykłady takich niezwykłych ksiąg czarów, które można napotkać w starych magicznych bibliotekach i w dobytku niektórych magów.

Złodziejska księga czarów: Prawdopodobnie pierwszą magiczną księgę tego typu stworzył niegdyś pewien zdolny adept magii, by móc korzystać z zaklęć swego mistrza, tym samym zyskując przewagę nad innymi uczniami czarodzieja. Ta z pozoru zwykła magiczna księga posiada ciekawą właściwość - potrafi tymczasowo kopiować na swoje stronice wybrane zaklęcia z innych ksiąg magicznych znajdujących się w pobliżu. Wspomniany adept magii po latach stworzył więcej takich ksiąg i sprzedawał sekret ich tworzenia innym czarodziejom. Obecnie złodziejska księga czarów istnieje w trzech wersjach, różniących się mocą i ceną.

Do używania złodziejskiej księgi czarów nie potrzeba żadnych skomplikowanych czynności. Wystarczy mieć ją przy sobie (nie musi być ona nawet otwarta) - czy to w rękach, czy w plecaku. Księga działa na kilka sposobów:

  • Każda jej wersja (słabsza, pośrednia i potężniejsza) formułuje w umyśle posiadacza dokładny obraz i wskazuje lokalizację dowolnej księgi z czarami znajdującej się w promieniu 30 metrów i na głębokości do 6 metrów. Może również lokalizować obiekty chronione przed efektami ze szkoły poznań, jednak w takim wypadku właściciel złodziejskiej księgi czarów musi wykonać udany rzut obronny na Wolę (ST 15 + poziom czaru), aby moc księgi zadziałała. Działania przedmiotu nie blokują żadne materiały, które normalnie stanowią ochronę przed magią poznań (takie jak np. ołów). Aktywacja tej mocy jest akcją darmową.
  • Właściciel dowolnej wersji złodziejskiej księgi czarów po udanym teście Koncentracji (ST 10 + 1/każde 3 metry oddalenia od wybranego tomu) może poznać dokładną zawartość oglądanej księgi czarów. Przedmiot przekazuje pełną wiedzę (nazwa, poziom, działanie itp.) o każdym zaklęciu, które znajduje w obserwowanym grimuarze. Użycie tej mocy jest akcją całorundową.
  • Właściciel może rozkazać przedmiotowi niepostrzeżenie skopiować z wybranej księgi znajdującej się w zasięgu lokalizacji dowolne czary maksymalnie 3. (słabsza wersja), 6. (pośrednia) lub 9. (potężniejsza) poziomu. Proces przepisywania zaklęcia odbywa się w tempie 1 rundy/poziom czaru. Złodziejska księga czarów może przepisywać tylko jedno zaklęcie na raz. Aktywacja mocy przepisywania czarów jest akcją całorundową. Skopiowane czary pozostają w księdze przez 2 dni i w tym czasie można je dowolnie przygotowywać i rzucać. Po upływie tego czasu zaklęcia bezpowrotnie znikają z kart księgi i nie można ich ponownie przepisać z tego samego źródła (złodziejska księga może skopiować ponownie to samo zaklęcie jedynie z innej księgi czarów). Skradzionych czarów nie można przepisać do żadnej księgi czarów ani w jakiekolwiek inne miejsce, zaś każda taka próba powoduje natychmiastowe wymazanie danego zaklęcia ze złodziejskiej księgi czarów. Przedmiot jest w stanie przechowywać maksymalnie 10 (słabsza wersja), 20 (pośrednia) lub 30 (potężniejsza) poziomów czarów. Po przekroczeniu limitu nie może przepisywać kolejnych zaklęć, dopóki z jej kart nie zniknie wystarczająca ilość skradzionych poziomów czarów, aby móc skopiować kolejne zaklęcie. W każdej chwili właściciel może jednak podjąć decyzję o wcześniejszym wymazaniu jednego z przechowywanych w złodziejskiej księdze czarów - zajmuje to jedną pełną rundę, niezależnie od poziomu usuwanego zaklęcia.
Umiarkowane (słabsza) lub silne (pośrednia i potężniejsza) poznania i przywoływania; PC 7 (słabsza), 15 (pośrednia), 19 (potężniejsza); Stworzenie cudownego przedmiotu, identyfikacja, niewidoczny służący, zlokalizowanie przedmiotu; Cena: 7 500 sz (słabsza), 15 000 sz (pośrednia), 30 000 sz (potężniejsza); Waga: 0,5 kg.

Wampiryczna księga: Księgi z czarami przez swych właścicieli często bywają traktowane z niemal nabożną czcią i reprezentują osobistą więź czarodzieja z magicznymi zapiskami. Wampiryczna księga wznosi się ponad zwyczajne połączenie między księgą a jej właścicielem, oddziałując na swego posiadacza fizycznie. Wieki temu pierwszą taką księgę stworzyła sekta czarodziejów fanatycznie oddanych magii, pragnących dzielić się fizycznością własnych ciał z siłami magicznymi, jakimi zostali oni obdarzeni. Efektem ich działań stały się specyficzne księgi z zaklęciami, do korzystania z których zamiast zdolności umysłowych zużywano siły witalne. Nie wiadomo jak sekret ich tworzenia przedostał się poza sektę, lecz wciąż jeszcze można czasem spotkać tego rodzaju przedmioty - głównie za sprawą nieostrożnych magów, którzy korzystali z nich w niewłaściwy sposób.

Księga nie różni się wyglądem od typowych ksiąg z czarami, poza faktem że jej stronice mają lekko purpurowy odcień, zaś miejscami wyglądają jak poplamione lub poczerniałe. Przedmiot działa na dwa sposoby, które właściciel księgi może w dowolny sposób łączyć:
  • Właściciel księgi może w trakcie przygotowywania czaru podjąć decyzję o poświeceniu punktów Budowy podczas rzucania zaklęcia zamiast zużywania odpowiedniej komórki na czar. Każdy poświęcony punkt Budowy odpowiada jednemu poziomowi komórki na czary (np. Taris chce rzucić 3. poziomowe zaklęcie kuli ognistej; może w tym celu albo tak jak zwykle poświęcić 3. poziomową komórkę na czar, albo np. poświęcić 1. poziomową komórkę na czary i dwa punkty Budowy). Punkty Budowy odzyskiwane są w zwykłym tempie 1 punktu na dzień odpoczynku.
  • Właściciel księgi może w trakcie przygotowywania czaru z wykorzystaniem dowolnego atutu metamagicznego podjąć decyzję o poświęceniu punktów Budowy podczas rzucania zaklęcia zamiast zużycia podniesionej komórki na czary. Każdy poświęcony punkt Budowy odpowiada jednemu poziomowi komórki na czary, przy czym nie można stosować kombinacji zwyczajnych komórek na czary i poświęconych punktów Budowy (np. Taris chce rzucić 3. poziomowe zaklęcie kuli ognistej;może w tym celu albo tak jak zwykle poświęcić 3. poziomową komórkę na czar, albo poświęcić trzy punkty Budowy, ale już nie np. poświęcić 1. poziomową komórkę na czary i dwa punkty Budowy). Podobnie jak w poprzednim tak i w tym wypadku punkty Budowy odzyskiwane są w zwykłym tempie 1 punktu na dzień.
Wampiryczna księga czarów ma jednak ograniczenia. Każdego dnia jest w stanie przetworzyć na energię magiczną najwyżej 9 punktów Budowy. Jeśli jej posiadacz zdecyduje się poświęcić ich więcej, czeka go nieprzyjemne odkrycie - nadprogramowe punkty zostaną wchłonięte bez żadnego pożytku. Oprócz tego należy pamiętać o tym, iż z mocy przedmiotu nie mogą korzystać istoty pozbawione wartości atrybutu Budowy (takie jak np. nieumarli). Jeżeli na skutek wykorzystania mocy księgi wartość Budowy jej użytkownika spadnie do 0, natychmiast umiera on, aby w ciągu następnych 1k4 rund powstać jako upiór, strzegący księgi aż do zniszczenia.

Silna nekromancja; PC 17; Stworzenie cudownego przedmiotu, wysączenie energii; Cena: 50 000 sz; Waga: 0,5 kg.
Czytaj również

Czyli echa splendoru
Czyli niezbędnik obieżysfera
Mimir
Studnia Wiedzy, Gadająca Czaszka albo przekleństwo obieżysfera
Kolekcja przedmiotów magicznych
Rękawice dla każdego zbrojnego

Komentarze


Voaraghamanthar
   
Ocena:
0
Bardzo ciekawy pomysł z wampiryczną księgą. Daje spore plusy ale stwarza też pewnego rodzaju zagrożenie - mniejsza Budowa mniej PW. Już mam pare pomysłów wykorzystania jej na sesji. Co do złodziejskiej księgi czarów to jakoś do mnie nie przemawia.
21-12-2007 23:29
~mindark

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Bardzo interesujące grimuary, zwłaszcza ta wampiryczna księga. Właśnie takie przedmioty cenię, bo dają ciekawe właściwości, a jednak wymagają czegoś w zamian. Chyba poproszę o nią Mikołaja. A nuż znajdę ją pod choinką...
22-12-2007 11:27
Azuredragon
    Interesujące.
Ocena:
0
Dobrze opisane magiczne przedmioty. Już widzę dla nich miejsce w moich kampaniach. :)
22-12-2007 12:50
Rayen
   
Ocena:
0
Skradzionych czarów nie można przepisać do żadnej księgi czarów ani w jakiekolwiek inne miejsce

Mam pewną wątpliwość. Jeśli czarodziej zapamięta taki czar, a później w oparciu o niego stworzy zwój, to co wtedy? Wszak nie jest to przepisywanie, tylko tworzenie od zera.

Świetny pomysł Cahir. Godny wykorzystania w każdej kampanii. Zwłaszcza zjodziejskich ksiąg.
22-12-2007 13:29
   
Ocena:
0
mi sie podobają obie;p
22-12-2007 21:11
~Enether

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Obie fajne.. wyposażę w pierwszą mojego Czarodzieja i zawitam do Gildii Magów jakiejś :D.
24-12-2007 16:41
~czita

Użytkownik niezarejestrowany
    zaklecia
Ocena:
0
czy te zaklecia dzialaja?
04-04-2008 13:42
~kredka

Użytkownik niezarejestrowany
    ...,,....
Ocena:
0
Nie mozna sobie tak poprostu powiedziec do ksiazki AKTYWUJE CIE
musisz to zrobic gdy ksiezyc bedzie pomiedzy 3 a 4 kwadra czyli 18 marca
10-03-2009 14:00
~kredka

Użytkownik niezarejestrowany
    ,,///,,
Ocena:
0
oczywiscie 18 marca 2009 r.
ja juz zrobilam ksiege czarow i dziala ;]
13-03-2009 16:56
~kredka

Użytkownik niezarejestrowany
    ,,...,,,
Ocena:
0
ale uwazajcie z magią bo kiedys po aktywacji ksiegi czarów , na ulicy podeszla do mnie kobieta i powiedziala zebym uwazala z magią
13-03-2009 16:59
~Akavir

Użytkownik niezarejestrowany
    pytanie
Ocena:
0
A co jesli wlasciciel ksiegi vampirycznej jest nieumarly? Moze do woli poswiecac budowe, czy tez nie moze stosowac wlasciwosci ksiegi?
11-09-2009 11:19
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
ohhh marzę o takiej księdze!!!!! ; ))
22-12-2009 17:17
~hmm..

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
gdzie można kupić księgę czarów?
22-12-2009 17:19
~niedowiarek

Użytkownik niezarejestrowany
    yyy
Ocena:
0
zwiedzilem juz duzo stron i jakos mi sie niechce wierzyc ze to wszystko dziala te zaklecia itd ;/ szkoda ze to wszystko nie naprawde wiele mozna by bylo zrobic
24-03-2010 12:03
~Ewelina

Użytkownik niezarejestrowany
    Prośba
Ocena:
0
Macie może jakieś czary silne na miłość? bardzo prosze jeżeli ktoś się tym zajmuje piszcie na meila..ewelinamalek1@gmail.com
30-12-2010 18:52

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.

ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.