» Recenzje » Zaklęcie dla Cameleon - Piers Anthony

Zaklęcie dla Cameleon - Piers Anthony


wersja do druku

Zastrzyk magii

Redakcja: Tomasz 'earl' Koziełło

Zaklęcie dla Cameleon - Piers Anthony
Zaklęcie dla Cameleon to pierwszy tom cyklu Xanth, autorstwa amerykańskiego pisarza Piersa Anthony'ego. Książka po raz pierwszy została wydana w 1977 roku w Stanach Zjednoczonych, a jej polskie wydanie pojawiło się czternaście lat później. W 2012 wydawnictwo Nasza Księgarnia postanowiła przypomnieć czytelnikom w nowym przekładzie całą serię, obecnie liczącą trzydzieści trzy tomy.

Bink to mieszkaniec krainy zwanej Xanth. Miejsca, w którym każdy dysponuje magicznym talentem o różnej mocy lub też sam jest magiczną postacią. Jednak wszystko wskazuje na to, że główny bohater nie posiada żadnej umiejętności tego rodzaju, przez co w dniu jego dwudziestych piątych urodzin, które mają odbyć się za miesiąc, zostanie wygnany do niemagicznego, zwyczajnego Przyziemia. Z tego też powodu nie może oświadczyć się dziewczynie, którą kocha – Sabrinie. Miłość i chęć pozostania wśród bliskich powodują, że Bink wyrusza do czarodzieja Humfreya, aby ten pomógł mu odnaleźć magiczny talent.

W taki sposób autor zabiera czytelnika w długą, pełną niebezpieczeństw podróż po Xanth, w którym aż roi się od dysponujących magią istot. Bohaterowi od początku towarzyszy ciągła niepewność o własne życie, a niesamowite niebezpieczeństwa czyhają na każdym kroku. Młodzieniec na swojej drodze napotyka wiele niezwykłych roślin, takich jak drzewa, na których rosną buty, czy też czereśniowe bomby. Mięsożerna trawa bądź hipnotyzująca tykwa tylko czekają, aż czujność mężczyzny zostanie uśpiona, aby go pożreć. Bink ma także do czynienia z rozmaitymi, często groźnymi stworzeniami, takimi jak centaury, smoki bądź kraken, z którymi walczy lub rozmawia. Moc różnorodnych, posiadających wyjątkowe umiejętności istot urozmaica podróż bohatera i czyni jego zmagania ciekawszymi.

Początkowo akcja posuwa się wolno, ponieważ autor przedstawia historię Binka, a także stopniowo zapoznaje czytelników z wymyśloną przez siebie krainą. Została ona bardzo dobrze wykreowana dzięki licznym, szczegółowym opisom krajobrazu i żyjących tam istot. Styl autora powoduje jednak, że czyta się je szybko i, mimo dokładności, nie nudzą. Z czasem wydarzenia nabierają tempa, a zmagania bohatera i magia świata, w którym żyje, potrafią wciągnąć aż do ostatnich stron.

Główni bohaterowie, tacy jak Bink czy tytułowa Cameleon – tajemnicza dziewczyna o wyjątkowych zdolnościach – zostali przedstawieni bardzo dokładnie. Czytelnicy poznają ich przeszłość, umiejętności, wygląd, uczucia, myśli. Chłopak sprawia wrażenie lojalnego, honorowego, ale jego zachowanie bywa czasem dziecinne i nieprzemyślane. Głupie, podejmowane za szybko decyzje nieraz wpędzają go w kłopoty. Dość dobrze poznajemy także występujących w powieści czarodziei. Pozostałe postacie pojawiają się przelotnie, lecz sprawiają wrażenie naturalnych. Zdecydowanym plusem jest to, że ze względu na charakter krainy każda istota posiada szereg interesujących, mniej lub bardziej użytecznych talentów. Należy do nich między innymi tworzenie iluzji, przemiana jednych rzeczy w drugie, paraliżowanie, hipnoza i wiele, wiele innych. Nieraz także ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy dana postać jest dobra czy zła, stanowi zagrożenie dla Binka czy też może być jego sprzymierzeńcem. Poczynania takich bohaterów potęgują niepewność u czytelnika, a podejmowane przez nich decyzje przyczyniają się do niespodziewanych zwrotów akcji.

Styl Anthony'ego sprawia, że powieść czyta się szybko i bardzo przyjemnie. Zaklęcie dla Cameleon to dobrze napisana książka, która potrafi wciągnąć już od pierwszych stron. Nie jest to pozycja głęboko zapadająca w pamięć, czy też wybitna, ale idealna dla odprężenia. Na każdej kartce czeka na czytelnika porządna dawka magii, która pozwala oderwać się od rzeczywistości. Mogę polecić książkę wszystkim osobom, które szukają dobrze napisanej, lekkiej powieści fantasy.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
7.68
Ocena użytkowników
Średnia z 11 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Zaklęcie dla Cameleon (A Spell for Chameleon)
Cykl: Xanth
Tom: 1
Autor: Piers Anthony
Tłumaczenie: Paweł Kruk
Wydawca: Nasza Księgarnia
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 7 marca 2012
Liczba stron: 500
Oprawa: miękka
Format: 135 x 205 mm
Cena: 39,90 zł



Czytaj również

Smok na piedestale
Mało pieprznie, mało ekscytująco
- recenzja
Nocna mara
Świństwa i świństewska, odsłona szósta
- recenzja
Zamek Roogna - Piers Anthony
Podróż do przeszłości
- recenzja
Źródło magii - Piers Anthony
Powrót do Xanth
- recenzja

Komentarze


~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Beznadziejna recenzja, książka po łebkach potraktowana.
19-04-2012 22:53
Scobin
   
Ocena:
+4
Całe szczęście, że dzięki szczegółowej i konstruktywnej krytyce wszyscy wiedzą, co według autora komentarza było źle. :)
19-04-2012 23:45
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Scobin, np. "styl pisania powoduje..." to wydmuszka. Autorka tekstu opisuje książkę powierzchownie, nie potrafi opisać jej elementów.
20-04-2012 07:01
~Melanto

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Mam wielki sentyment do tej serii, cieszę się z ponownego wydania , bo uzupełnię braki. Książka zbyt skomplikowana nie jest, jak i żadna inna z tego cyklu - więc nie ma się nadto w co zagłębiać, bo zamiast recenzji powstanie festiwal spoilerów.
20-04-2012 10:03
Scobin
    @~
Ocena:
0
Dzięki, to już konkretna uwaga, do której można się sensownie odnieść. Rzeczywiście w tekście zabrakło dokładniejszych informacji na temat stylu.
20-04-2012 10:26
Barbatius
   
Ocena:
0
Recenzja zawiera przede wszystim informację o tym, że "Zaklęcie..." to lektura łatwa, lekka i przyjemna. To się zgadza i tak powinno być. Czytać i się luzować...
20-04-2012 13:33
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Barbatius, jak się dokładniej przyjrzysz, to "Zaklęcie..." ma sporo zgrzytów, chociażby w niekiedy wręcz beznadziejnym humorze.
20-04-2012 14:23
   
Ocena:
0
Gitna powieść.
20-04-2012 15:03
Scobin
   
Ocena:
0
Zgodziliśmy się z autorką recenzji, że brak informacji na temat stylu wymaga uzupełnienia. Samego tekstu raczej już nie ma co zmieniać, ale niedługo powinien się pojawić komentarz rozwijający krótko ten wątek.
20-04-2012 17:31
Grafogirl
   
Ocena:
0
Wstawiam komentarz uzupełniający:

Jeśli chodzi o styl pisania, to autor nie używa trudnego języka, skomplikowanych zwrotów, zbyt rozbudowywanych porównań, dlatego czyta się szybko. Opisy dotyczą interesujących (bo bardzo wymyślnych) przedmiotów bądź istot, przez co nie nudzą.
21-04-2012 14:09

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.