string(15) ""
» Blog » Wyzwanie książkowe 2015 - tydzień 3.
18-01-2015 14:26

Wyzwanie książkowe 2015 - tydzień 3.

Odsłony: 79

Tydzień pod znakiem polskiej literatury fantastycznej. Trzy książki, dwoje autorów - zdecydowanie czytadła niż arcydzieła. Ale może nie postawiłem sobie mini wyzwań tak jak Baczko - to moim nadrzędnym celem zawsze będzie przeczytanie jak największej ilości książek polskich autorów literatury fantastycznej ukazującej się na naszym rynku. I nieważne jak by były one złe...

W tym tygodniu przeczytałem więc:

7. Egzorcyzmy Dory Wilk - Aneta Jadowska, oraz

8. Na wojnie nie ma niewinnych - autorka jak wyżej. Tak się złożyło, że udało mi się zdobyć tomy kończące serie o przygodach panny Wilk w tym samym czasie (a większość książek przeczytanych przeze mnie pochodzi jednak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, więc z ich dostępnością bywa różnie). Nie da się ukryć, że zarówno cała seria jak i dwa ostatnie tomy może do dzieł wybitnych nie należą, lecz stanowią niezłe czytadła. Akcja toczy się wartko, na Dorę spadają kolejne kataklizmy, z których oczywiście wychodzi zwycięsko. Może początkowe tomy serii były lepsze (powiew świeżości i takie tam), to w moim odczuciu jeśli autorka obniżyła poziom to nieznacznie. Na pewno sięgnę po zapowiadane spin-offy. Ocena dla obu tomów 7/10.

9. Aposiopesis - Andrzej W. Sawicki. Cztery razy sprawdzałem czy dobrze przepisałem ten tytuł :) . Plusem tej książki na pewno jest świetnie wykreowany świat. Steampunk osadzony w realiach dziewiętnastowiecznej Warszawy, połączony z metafizyką, teorią wieloświatów i zombi. Minusem na pewno jest przedstawienie głównych postaci - zbyt schematyczne. Perełką jak dla mnie jest za to postać dżina i namiestnika carskiego. Ciekawym pomysłem jest też sposób w jaki demon przywoływany jest do świata realnego. Podsumowując - książka niezła, z trochę zmarnowanym potencjałem. Wykreowany świat aż prosi się o osadzenie kolejnych powieści.

Na koniec parę słów o serii wydawniczej w ramach której ukazała się książka Sawickiego. Przy mniejszej aktywności takich wydawnictw stawiających na polską literaturę jak Runa, Supernowa każda nowa inicjatywa wydawnicza jaką jest Horyzont Zdarzeń Rebisu jest godna odnotowania. Zwłaszcza, że jest to seria różnorodna, nie skupiająca się na jednym podgatunku. Jest i "twarda" SF, fantastyka socjologiczna, steampunk. Proszę o więcej.

 

3
Notka polecana przez: baczko, Clod, Krakonman
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.