string(15) ""
» Blog » Wyzwanie książkowe 2015 - tydzień 2.
11-01-2015 16:40

Wyzwanie książkowe 2015 - tydzień 2.

Odsłony: 138

Podsumowując ten tydzień mogę napisać w skrócie - wampiry i apokalipsa. Te pierwsze w wydaniu raczej skierowanym głównie do młodzieży, ta druga razy dwa i to po polsku.

No to teraz bardziej szczegółowo:

4. Departament 19. W ogniu walki.- Will Hill. Trzeci tom serii opowiadający o agentach tajnego departamentu brytyjskiego rządu stworzonego dla celów walki z wampirami. Dodać należy, że instytucja ta została założona przez bohaterów powieści Stokera i rządzona jest przez ich potomków.  Głównym przeciwnikiem Departamentu jest zaś sam wskrzeszony w poprzednich tomach przez swoich popleczników imć pan hrabia Drakula. Jako że jest to powieść skierowana głównie do młodzieży, to i główne postacie (na czele z Jamie Carpenterem który jest synem jednego z agentów ) rekrutują się ze świeżego narybku agencji, mają niewiele więcej lat niż target czytelniczy .Na plus cyklu zaliczyłbym  to, że napisany jest wbrew trendowi który dominuje ostatnio w urban fantasy - tu wampiry nie są częścią wielorasowego społeczeństwa (jak u np. Charlaine Harris czy Patrici Briggs), tu się na nie poluje.  Powieść, jak i cały cykl nastawiony jest na szybko pędzącą akcje, nie jest skierowany raczej dla miłośników świecących wampirów przeżywających miłosne uniesienia (chociaż młodzi jak to młodzi wchodzą w uczuciowe interakcje).  Ocena 7,5/10

5. Kompleks 7215 - Bartek Biedrzycki. Warszawa 21 lat po wojnie atomowej. Samo miasto nie było celem dla broni atomowej, spadło na stolicę "tylko" parę bomb z bronią biologiczną. Resztę zrobiła radiacja przywiana z dalszych terenów, zima atomowa i mutacje. Resztki ocalałych ludzi schroniły się głównie w metrze i rozrzuconych gdzieniegdzie schronach (a i w głębszych piwnicach). Główny bohater Borka -  powodowany min. względami osobistymi - organizuje wyprawę do tajemniczego kompleksu wojskowego położonego gdzieś w Lesie Kampinoskim. Opowieść o poszukiwaniu nadziei na  lepsze życie.

6. Dzielnica obiecana -  Paweł Majka. Według autora Kraków oberwał gorzej - w okolicy spadły dwie bomby atomowe. Z braku metra ludzie schronili się w piwnicach i nielicznych schronach atomowych usytuowanych głównie na terenie Nowej Huty. Powierzchnią rządzą - zwłaszcza nocą -zmutowane i zdziczałe zwierzęta. Od strony centrum Krakowa nadciąga nowe niebezpieczeństwo. Para głównych bohaterów (aktorów teatralnych) oskarżona zostaje o zdradę Federacji Schronów Starej Nowej Huty. Ratują się ucieczką i w towarzystwie bardziej doświadczonego szperacza rozpoczyna wędrówką po zniszczonej dzielnicy. Rusza za nimi pogoń.

Obie książki oceniłbym na 6/10. I uważam,  że Kompleks 7215 jest bardziej "metrowski" niż oficjalnie wydana w ramach Uniwersum Metro 2033 Dzielnica obiecana. Autorzy zaś czerpią z Gluhovskiego pełnymi garściami. Chociażby jeśli chodzi o" ustroje" społeczeństwa - zarówno u Majki jak i Biedrzyckiego napotkamy faszystów, komunistów, grupy skupione na technologi (Kryształowy Pałac, Kombinat), lub sile militarnej (Federacja, Twierdza). Podobnie jest z motywem wędrówki po post - apokaliptycznym świecie - Biedrzycki wysyła swoich bohaterów w dobrowolną wyprawę dzięki której poznajemy społeczność warszawskiego metra, Majka zmusza zaś swoich do ucieczki na powierzchnie  przed śmiercią zgotowaną im przez władzę ich Federacji co pozwala pokazać inne ocalałe struktury społeczne. U obu autorów panuje przekonanie, że ludzkość raczej w formie jakiej przetrzymała katastrofę dalej raczej nie przetrwa. Zwłaszcza jeśli będzie dalej walczyła między sobą, a nie dostosuje się do zmienionych warunków naturalnych (większy nacisk w moim mniemaniu jest na to u Majki).

Obie książki pozostawiły we mnie jakiś taki niedosyt, jakby nie do końca wykorzystały swój potencjał. Chociaż i tak są o wiele lepsze niż część wydanych dotychczas w Polsce powieści z Uniwersum Metro 2033 zwłaszcza nierosyjskich pisarzy.
 

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.