Pamięć zwana imperium
string(15) ""
» Blog » Wyzwanie książkowe 2015 - tydzień 18,19 i 20. Wikingowie, Achaja i Dzika Mrówka.
24-05-2015 13:03

Wyzwanie książkowe 2015 - tydzień 18,19 i 20. Wikingowie, Achaja i Dzika Mrówka.

Odsłony: 95

Wiosna. I związane z nią rozprężenie, przemęczenie i lenistwo. Jakoś nie mogłem się zmobilizować do napisania tej notki wcześniej i nagle zrobiły się trzy tygodnie. Ale lenistwo nie oznacza że nagle przestałem czytać książki (przecież można to robić na leżaczku na balkonie albo na kocyku w parku) i te trzy tygodnie zamknąłem zacnym wynikiem dziewięciu książek i tak moje  ciche założenie przeczytania ich w roku co najmniej stu pięćdziesięciu jest dalej całkiem realne.

58. Skarb Atylli . 59. Wilcze morze - Robert Low. Pierwszy i drugi tom cyklu o Zaprzysiężonych. Jest to opowieść o grupie Wikingów których łączy przysięga wierności, dowodzonych przez Einara Czarnego i stanowiących załogę smoczej łodzi łodzi o nazwie Fiord Łosia. Do załogi dzięki protekcji dołącza młody wiking Orm Ruryksson przypadkiem zwany Zabójcą Niedźwiedzia. W trakcie lektury obserwujemy jego dojrzewanie, widzimy jak ma coraz większy wpływ na los swoich towarzyszy. Akcja w obu tomach kręci się wokół legendarnego skarbu złożonego przed wiekami w grobowcu Atylli.

Po książki warto sięgnąć przede wszystkim dlatego, że głównym miejscem akcji nie jest jak zazwyczaj w tego typu powieściach Skandynawia, Brytania lub inne miejsce na zachodzie Europy. Tutaj wraz z Wikingami wyruszamy do Nowogrodu, na Ruś Kijowską aby dotrzeć na Cypr i do Jerozolimy. Powieści czasowo osadzone są w X wieku w czasach podbojów Haralda Sinozębego. Widać że autor zna realia tej epoki, mimo że cykl ma charakter stricte przygodowy to można się z niego sporo dowiedzieć - np. o chrystianizacji Wikingów, działalności tychże jako kompani najemniczych chętnie wynajmowanych przez władców krajów tak odległych jak Cesarstwo Bizantyjskie. Cykl oceniam póki co na 7,5/10 i już zamówiłem w bibliotece tom trzeci.

60. Dzika Mrówka i wenecki Doża Dandolo - Andrzej Perepeczko. Sentymentalny powrót do czasów szkoły podstawowej gdy obok lektury cyklów  Szklarskiego, Nienackiego, Wernica, Paukszty skierowanych do młodzieży pasjonowałem się przygodami tytułowego bohatera w pięciotomowym wówczas cyklu. Ostatni tom ukazał się wówczas w 1987 roku. A teraz po 27 latach przy okazji wznowienia cyklu przez Wydawnictwo Siesta DeLibro autor wydał tom szósty. Gdy zobaczyłem go na półce bibliotecznej nie mogłem sobie odmówić przyjemności jego wypożyczenia.

Nie czytałem nowych wydań poprzednich tomów serii ale wnioskuję, że w trakcie wznowienia musiało dojść do uaktualnienia czasu akcji na lata bardziej współczesne, bo w trakcie lektury nie mamy na przykład do czynienia z Jugosławią a z niezależnymi państwami, widać większą swobodę podróżowania ograniczoną tylko stanem finansów, a nie decyzjami urzędników.

Akcja powieści koncentruje się na poszukiwaniu skarbu ukrytego gdzieś na obszarze przylegającym do Morza Śródziemnego. Wskazówki dotyczące jego miejsca ukrycia bohaterowie znaleźli podczas przeżywania poprzedniej przygody na Karaibach. W trakcie poszukiwań ekipa poszukiwaczy odwiedza kilka krajów śródziemnomorskich a czytelnik może poznać kilka faktów dotyczących tych krajów i ich historii w okresie Średniowiecza i Renesansu (ze szczególnym naciskiem na Wenecję i jej dzieje).

Jest to książka  skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale dorosły czytelnik sięgający z sentymentu po tę pozycję nie powinien być zawiedziony. Powieść w formie i stylu nie odbiega od poprzednich tomów, jest równie wciągająca. Jeśli macie dzieci lub młodsze rodzeństwo gorąco polecam tę serię. A starszym czytelnikom polecam także inne książki tego autora opisujące min. zmagania na różnych morskich arenach II wojny światowej. Oceniam książkę na 7/5/10.

61. Pani Ferrinu - Katarzyna Michalak. Koniec tej koszmarnej serii. Nigdy więcej. Mój osobisty kandydat do najgorszej książki roku 2015. Ocena 0,5/10.

62. Podwodna wojna - red. Andrzej Ryba. Zbiór opowieści o epizodach związanych z wojną toczoną w głębinach mórz i oceanów podczas obu wojen światowych. Opisany został min. los statku - pułapki pod dowództwem Gordona Cambella z czasów I Wojny Światowej, obraz wojny widziany oczami marynarza z pokładu U-bota, historię storpedowania japońskiego lotniskowca Taiho.

Opowieści są fabularyzowane, przynoszą sporo faktów i ciekawostek historycznych, ale mają dla mnie podstawową wadę. Są tak jakoś źle napisane, że nie porywają, czytało mi się ciężko. Przez co moja ocena pomimo ciekawego tematu to tylko 5/10.

63. Pomnik cesarzowej Achai. T. 4 - Andrzej Ziemiański. To kolejny z moich ulubionych twórców polskiej literatury fantastycznej. I zazwyczaj poniżej pewnego poziomu nie schodzi ( z drobnymi wyjątkami). Tak też jest w przypadku kolejnej odsłony tego cyklu. Otrzymaliśmy kolejny tom napakowany akcją, nowy kontynent do odkrycia, przybyły nowe wątki fabuły, stare w większości nie zostają domknięte, pojawia się kilka nowych postaci. Język prosty, wszystko doprawione humorem. Ocena 8/10 i oczekiwanie na kolejny tom. Swoją drogą ktoś wie ile ma być tomów tej serii?

64. Krew Olimpu - Rick Riordan. Ostatni tom ( jak na razie) przygód młodych olimpijskich i rzymskich herosów. Decydujące starcie z boginią Gają i jej tytaniczną armią. Akcja widziana oczyma poszczególnych bohaterów, toczy się szybko, wciąga. Postacie dobrze skonstruowane, wyraziste Podstawową zaletą tego cyklu skierowanego głównie do młodzieży jest przypomnienie znajomości mitologii greckiej i rzymskiej, a zwłaszcza pokazanie podobieństw i różnic między nimi. Solidna lektura, oceniam na 7/10.

65. Osobliwość - Dariusz Domagalski. Według mnie najsłabsza książka która ukazała się dotychczas w Rebisowej serii Horyzonty zdarzeń. Odległa przyszłość, dzięki odkryciu zjawiska zakrzywienia czasoprzestrzeni ludzkość kolonizuje wszechświat. Wszystkie zasiedlone planety poddane są władzy totalitarnej w odbiorze Federacji Solarnej, a wszelakie formy oporu są brutalnie tłumione. W takich realiach w misje zwiadowczą wyrusza statek Selene z kilkuosobową załogą na pokładzie. Celem wyprawy jest nietypowe zgrupowanie gwiazd w gromadzie kulistej 47 Tucanae i określenie czy warto tam wydobywać surowce. Przed odlotem kapitan zmuszony jest przyjąć nowego członka załogi narzuconego przez panujący reżim. W trakcie misji zaczynają ginąć kolejni astronauci...

Narracja w powieści prowadzona jest z perspektywy jednego z członków załogi. Postacie są (może poza tajemniczym narratorem) zbudowane w sposób nieprzekonujący i jakoś nie odczuwałem jakichś emocji gdy kolejno ginęły. Intryga mało wciągająca, zakończenie niezbyt przekonujące, poważniejsze kwestie dotyczące chociażby sztucznej inteligencji podane w sposób niezbyt subtelny. Nie polecam, Domagalski ma lepsze książki w dorobku, oceniam na 4/10.

66. Piętno rzeki - Patricia Briggs. Kolejny tom z serii o przygodach Mercedes Thompson.  Książka wybitnie rozrywkowa, jeden z najlepszych cyklów urban fantasy. Mercedes w końcu poślubia Adama (alfę watahy wilkołaków) i wyruszają na zasłużony miesiąc miodowy. Tylko że zgodnie z sugestią sił stojących w hierarchii magicznego społeczeństwa nie mogą udać się w dowolne miejsce na Ziemi. Celem ich miesiąca miodowego jest kamping położony nad rzeką. W okolicy zaś giną ludzie.

W tej sensacyjnej opowieści czytelnik otrzymuje walkę z pradawnym złem, pojawiają się nowe dla serii postacie, Mercedes poznaje osobniki sobie podobne i dowiaduje się więcej o swoim ojcu. Autorka dużo czerpie z indiańskich legend, pojawia się między innymi postać mitologicznego Kojota. Akcja poprowadzona sprawnie, bez większych przestojów i dziur logicznych. Lektura na jedno dwa leniwe popołudnia, oceniam 7/10 i proszę o kolejny tom.

 

 

 

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.