» Blog » Wyzwanie książkowe 2015 - Tygodnie #41 i #42
21-10-2015 21:18

Wyzwanie książkowe 2015 - Tygodnie #41 i #42

W działach: Wyzwanie książkowe, Wyzwanie książkowe 2015, Książki | Odsłony: 174

Wyzwanie książkowe 2015 - Tygodnie #41 i #42

Październik jest dla mnie trudnym miesiącem – powrót na studia, wzmożona praca nad magisterką, zmiany w pracy. Jednak przy tym wszystkim, jest to także najintensywniejszy okres czytania od dawna dla mnie – przeczytałem już 9 książek, co ostatnio udało mi się w… kwietniu.

 

 

 

 

Turn Coat – Jim Butcher, Orbit 2010 (Kindle)

Kolejny Butcher, kolejne kilka godzin olbrzymiej frajdy podczas lektury. Kolejne potykanie się Dresdena z przepotężnymi przeciwnikami, kolejne wplątywanie się w rzeczy i konflikty, których do końca nie rozumie – tym razem powraca wątek Black Council. Bardzo ciekawie poprowadzone są wątki osobiste Dresdena, następuje parę naprawdę mocnych zwrotów akcji. Powieść lepsza i z ciekawiej poprowadzoną fabułą niż Small Favor.

Natomiast przeczytałem blurb z następnego tekstu cyklu, Changes, i chyba jakoś specjalnie nie jestem nim zainteresowany w tym momencie. Po części wynika to ze złośliwości Amazonu, który nie chce zejść poniżej 10 dolców za tom, a po części z idiotycznego zwrotu akcji, jaki ma nastąpić.

 

 

 

 

 

Zapiski nosorożca – Łukasz Orbitowski, SQN 2014

Czytanie Orbitowskiego trwa u mnie w najlepsze, nie zostało mi wiele do nadrobienia. Zapiski… wziąłem w sumie z ciekawości do większego zamówienia w księgarni, ale niewiele mogę o nim powiedzieć. Ot, spisane wrażenia z pobytu w RPA z krótkimi wersjami legend/opowieści afrykańskich pióra Orbita. Taka ciekawostka na wypełnienie popołudnia i ew. dowiedzenie się czegoś o pisarzu od strony prywatnej.

 

 

 

 

 

 

 

Epos europejski – Bogusław Bednarek, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2001

Książka czytana pod kątem magisterki, którą zacząłem już jakiś czas temu, ale dopiero wizja pisania pracy nakłoniła mnie do dokończenia lektury. Trochę okazała się nie tym, czym myślałem, że będzie. Spodziewałem się rozważań literacko-teoretycznych na temat definicji eposu, jego form etc. natomiast Bednarek przebija się przez kolejne epoki tradycji literackiej w Europie i przybliża treść danych utworów, wskazując na ich elementy charakterystyczne. Fajne i przydatne, ale jeżeli chodzi o teorię wokół eposu to muszę szukać dalej.

 

 

 

 

 

Hyperion – Dan Simmons, MAG 2015

Jakoś tak założyłem, że będę skupował wszystko z Artefaktów MAG-a, więc wziąłem i Hyperiona, którego już mam i czytałem w poprzednim wydaniu. To też rzadki u mnie przypadek, kiedy czytam książkę po raz drugi.

I, po raz kolejny, wessałem tę szkatułkową powieść jak odkurzacz. Historie siedmiu pielgrzymów w targanej różnorakimi konfliktami Hegemonii z tajemniczym i niszczycielskim Dzierzbą wciągają, nawet pomimo ich uprzedniej znajomości. Nie bardzo pamiętam wrażenia, jakie wywarło na mnie poprzednie tłumaczenie Hyperiona, więc nie będę ich porównywał, ale teraz naprawdę spodobał mi się język, jakim jest napisany, i to jak autor zadbał o zróżnicowanie narracji.

 

 

 

 

 

 

KOMIKSY

 

Batman. Tom 5. Mroczne miasto – Scott Snyder, Egmont 2015

Powiem tak: Snyder robi z tą serią Batmana coś dziwnego. Pierwsze tomy były w porządku, historia z Jokerem zahaczała momentami o coś naprawdę świetnego. A tomy 4 i 5 to jakaś porażka – im dalej w las, tym bardziej absurdalnie, bardziej groteskowo, próbując przy tym utrzymać powagę narracji. Takie No Man’s Land dla ubogich połączone z kiepską powieścią sentymentalną. Będę pewno czytał serię dalej, bo Endgame jest ponoć piorunujące – ale jak na razie najnowsze odsłony Batmana (ani ta, ani Eternal) mnie do siebie nie przekonały i trochę mnie smuci takie uwspółcześnienie/prymityzowanie mojej ulubionej postaci.

I czy Greg Capullo narysował kiedyś postać ludzką, która nie wyglądałaby jak zrobiona z plastiku?

 

 

 

 

Cytat tygodni:

- I used to be a trusting, gentle soul, but the rigors of the cruel world have made me cynical and cautious.

Jim Butcher, Turn Coat

Link do ściągnięcia pliku z moimi bieżącymi postępami czytelniczymi i dodatkowymi cyferkami.

2
Notka polecana przez: Aszhe, Krakonman
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Asthariel
   
Ocena:
0

Plus za przeczytanie Hyperiona.

21-10-2015 21:23

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.