» Blog » Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #11
19-03-2014 20:07

Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #11

W działach: Wyzwanie książkowe 2014, Wyzwanie książkowe, Książki | Odsłony: 183

Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #11

Tydzień przed-Pyrkonowy wypadł tak sobie, ale wyjazd na Pyrkon wiąże się z dwoma około sześciogodzinnymi podróżami pociągiem, więc może to sobie odbije.

 

 

 

Lśniące dziewczyny – Lauren Beukes, Rebis 2014

 

Druga część przygotowywania się do wywiadu z Beukes na Pyrkonie. I kolejna jej dobra powieść – tym razem o seryjnym mordercy, który podróżuje poprzez epoki, polując w USA na tytułowe lśniące dziewczyny.

Chyba najfajniejszą częścią tej powieści jest to, że autorka raczej dobrze poradziła sobie z kwestią podroży w czasie – nie dość, że Beukes świetnie operuje narracją, przedstawiając wydarzenia nie-chronologicznie, to jeszcze całość wydaje się spójna a ilość paradoksów jest ograniczona. Co więcej, autorka w każdej odwiedzonej epoce (od lat 30. do początku lat 90.) dorzuca komentarz na temat ówczesnej sytuacji kobiet, czy ogólnego stanu społeczeństwa.  

Jest też trochę zabawy w psychologię ofiary i prześladowcy, ale to ma raczej drugorzędne znaczenie dla powieści, w przeciwieństwie do, oczywiście obecnego, wątku romansowego.

 

 

 

The Unreal and The Real: Where on Earth – Ursula K. Le Guin, Small Beer Press 2013 (Kindle)

 

Zbiór opowiadań mistrzyni fantastyki, Ursuli K. Le Guin, który jest poświęcony jej tekstom bliższym mainstreamowi i realizmowi magicznemu – elementów nadnaturalnych praktycznie tu się nie uświadczy, za to kilka opek ładnie oddaje stylistykę baśniową. Trochę tekstów z tej książki było już w Polsce wydanych, ale ostatnio chyba w latach 90.

Całość wypada świetnie, zwłaszcza pod względem językowym – choć czytanie kilku dłuższych, spokojnych opowiadań obyczajowych jej autorstwa np. w nocy skutecznie usypia. Choć ciekawe (rozważają m.in. problemy relacji w rodzinie, akceptacji), to mogą wydawać się dość podobne i raczej… wynudzające. Zbiór otwiera kilka tekstów dziejących się w świecie Lawinii, a obracają się wokół tematyki rewolucji, walki z dyktaturą i funkcjonowaniu jednostek oraz grup w takiej rzeczywistości. Momentami mroczne, ale wypełnione nadzieją.

Jednak to nie długie i rozłożyste teksty najbardziej mnie ujęły. To króciutkie Direction of the Road, gdzie narratorem jest drzewo opisujące swoje zachowanie względem otoczenia i Gwilan's Harp o zdolnej harpiarce i jej życiu były niezwykłe. Pokazują one mistrzostwo języka i narracji Le Guin, która w tak skondensowanej formie jest w stanie przekazać taką wielość i złożoność uczuć. Polecam.

 

Cytat tygodnia:

Does is matter where you go? All you have is what you are. Or what you meet.

Ursula K. Le Guin, Brothers and Sisters ze zbioru The Unreal and The Real: Where on Earth

Link do Google Docs, gdzie można znaleźć bardziej statystyczne zestawienie moich lektur oraz informacje o tym, co obecnie czytam.

Komentarze


lemon
   
Ocena:
+1

Pozdro dla harpiarki. ;)

19-03-2014 21:10
baczko
   
Ocena:
0

Anglicyzmy zawsze spoko :)

19-03-2014 23:19
Scobin
   
Ocena:
+3

Ja autentycznie pomyślałem, że chodzi o połączenie harfistki i harpii, groza.

20-03-2014 00:57
baczko
   
Ocena:
+1

:D

"The horror, the horror...!"

20-03-2014 01:34

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.