string(15) ""
» Blog » Wyszukiwarka GRACZY i MG - SZPERACZ
31-07-2010 20:16

Wyszukiwarka GRACZY i MG - SZPERACZ

W działach: społeczność, SPOŁECZNOŚĆ, RPG, POLTERGEIST, planszowe | Odsłony: 215

Wyszukiwarka GRACZY i MG - SZPERACZ

Witam wszystkich!

Jestem inicjatorem szperacza - wyszukiwarki graczy i mg. Nasz projekt istnieje raptem tydzień i choć jeszcze nie uderzyliśmy z promocją, dzisiaj dobijamy pierwszą setkę zarejestrowanych. Odpalenie szperacza nie bez powodu ma miejsce w wakacje - jest to dla niego idealny okres testowy. Poprawiliśmy już wiele niedopatrzeń i wciąż słuchamy uwag i propozycji ze strony osób, które wykazały zainteresowanie. Postaram się go przedstawić i odpowiedzieć na pytania, które już mi zadano (FAQ) a później na te, które być może zadacie!http://mistrzgry.pl/szperacz/

SZPERACZ jest wyszukiwarką graczy i mistrzów gry. Choć skierowany jest głównie do wszystkich miłośników gier fabularnych to fani gier bitewnych, karcianych i planszowych również się w nim odnajdą. Tworząc naszą wyszukiwarkę bacznie obserwowaliśmy ułomności poprzednich tego typu inicjatyw aby zapobiec klęsce i w zauważalny sposób wpłynąć na rozwój świata gier RPG. Uważamy, że fundamentem promocji gier fabularnych jest pomoc w odnajdywaniu i łączeniu ludzi zainteresowanych tą tematyką.

Choć część z Was nie miała z tym nigdy problemu to istnieje wiele osób, które chętnych do wspólnej gry szukają miesiącami poprzez fora, serwisy, stowarzyszenia a nawet czasem czekają w tym celu na konwenty. Co gorsza, często zdarza się, że ludzie nie mając czasu lub z innych powodów odpuszczają na zawsze swoje poszukiwania. Poza nimi są również tacy, których drużyny rozpadły się lata temu, którzy chcą powrócić do czynnego grania czy prowadzenia i mają z tym problem. Nie można zapomnieć również o tych, którzy po prostu szukają dodatkowych osób do zespołu. Jak często zdarzało się, że wszyscy chcieli grać a nikt nie chciał mistrzować albo ludzie zwyczajnie się wykruszali? Wpisujmy się do bazy SZPERACZA i pokażmy jak wielu nas jest!

SZPERACZ powstał dla Was i tylko dzięki Wam ma prawo stać się czymś więcej niż tylko ciekawostką. Zależało nam na wysokiej jakości wykonania, czytelnym, przyjemnym interfejsie oraz prostej, szybkiej, intuicyjnej obsłudze. Dokonanie rejestracji w naszym systemie jest najszybszą tego typu czynnością z jaką mieliście do czynienia :-) Dołożymy wszelkich starań aby SZPERACZ stał się właściwym, powszechnym, ogólnopolskim systemem wyszukiwania graczy i MG. Negocjujemy z portalami, serwisami i bloggerami oferując wymianę bannerów. Zapraszamy również na naszą facebookową stronę i oczywiście, z otwartymi ramionami, przyjmujemy każdy rodzaj pomocy w ramach promowania SZPERACZA (rozsyłanie linka znajomym, przekazywanie wieści na forach).FAQ (nieobowiązkowe) ;-)

Jak powstał SZPERACZ?
Koncepcja wyszukiwarki graczy i mg pojawiła się w mojej głowie już gdy po raz pierwszy zetknąłem się z RPG. Po jakimś czasie pojawiła się pierwsza działająca wyszukiwarka na serwisie valkiria a wkrótce po niej kolejne, eksperymentalne projekty, które szybko obumarły. W pewnym momencie, w wyniku przeprowadzek i jednoczesnej potrzeby grania z ludźmi, zacząłem mieć problemy ze znalezieniem graczy. Istniejące wyszukiwarki tylko wydłużyły i utrudniły mi poszukiwania nie mówiąc już o zerowych wynikach, więc musiałem spędzić sporo czasu na forach i w końcu wybrać się na spotkania stowarzyszeń żeby znaleźć 3 chętne osoby. Jako, że na RPG zawsze oszczędzam wolny czas to poszukiwania trwały ponad miesiąc. Stąd pomysł stworzenia mechanizmu, który zapewniłby ludziom błyskawicznie i przyjemnie wyszukiwanie graczy i mg. Jednak z racji tego, że zajmuję się grafiką a nie kodem projekt zawisł w nieważkości. Wtem pojawił się Rafał Olszak ze swoim serwisem mistrzgry.pl i okazał się być osobą, która ma chęci i środki do napędzania takich inicjatyw. Dzięki niemu, mój spec od kodu ;) zakasał rękawy i napisał system na podstawie dokładnego projektu który przygotowałem. Jednak podkreślam, że prace nadal trwają i szperacz będzie w wakacje systematycznie aktualizowany.

Po co tworzyć projekt podobny do już istniejącego?
Choć w sieci istnieje nie jedna wyszukiwarka graczy i mg (wiele z nich jest ekstremalnie ciężko znaleźć) to jestem zdania, że żadna z nich nie jest bliska temu jak takie miejsce powinno wyglądać i funkcjonować. Jestem konceptualistą i zabierając się za takie projekty zaczynam od podszewki. Wbrew pozorom idea i założenia naszej wyszukiwarki znacznie różnią się od założeń poprzedników. Przede wszystkim ilością ;]

Więc jakie są założenia szperacza?

 • uniwersalność

  zależy nam na tym aby korzystając z naszej wyszukiwarki każdy czuł się wygodnie, niezależnie od preferencji, wieku, płci czy doświadczenia (to nie jest możliwe do osiągnięcia lecz dołożyłem starań żeby chociaż być blisko)


 • czytelny interfejs

  czyli taki w którym wszystko jest oczywiste i nie zastanawiasz się co zrobić i gdzie należy kliknąć. Najważniejsze informacje i funkcje miały być widoczne, oczywiste i przejrzyste.


 • błyskawiczne funkcjonowanie

  czyli co zrobić żeby zawęzić procesy obliczeniowe i sprawić aby obsługa wyszukiwarki była płynna i nieinwazyjna. To był dla nas priorytet i wierzę, że korzystając ze szperacza zauważycie jak niewiele będzie on od was wymagał.


 • wysokiej jakości oprawa graficzna

  zależało mi na stworzeniu czegoś zgodnego z powyższymi założeniami a jednocześnie posiadającego własny styl czy nawet osobowość. Nie widzę przeszkody aby strony poświęcone tematyce RPG miały graficznie ustępować współczesnym nurtom projektowania interfejsów. Wszystkie elementy miały sprzyjać szybkiej orientacji przy okazji budując osobliwą atmosferę i będąc przyjemnymi dla oka. Stąd pojawiło się urozmaicenie w postaci skaczących okienek profili i łagodnych podświetleń. Nieinwazyjnie - priorytetowo.


 • niepodległość

  szperacz nie istnieje w celu budowania społeczności czy zbierania własnych miłośników. Mógł zostać stworzony jako element Poltera lub innych serwisów czy stowarzyszeń ale to by się mijało z celem. Bardzo zależało mi na atmosferze pozbawionej rywalizacji. Zapraszam wszystkich graczy i MG z całej Polski niezależnie od tego który serwis czy społeczność faworyzujesz a za którym nie przepadasz.


 • porządek

  istnienie kont z treścią "lol", "haha" i innymi tego typu czy obraźliwymi kontami powinno być zawsze kontrolowane i z takich dowcipów oczyszczane a szperacz został dostosowany do łatwej kontroli sytuacji i utrzymywania porządku. Zależy nam aby każdy zalogowany użytkownik miał do czynienia z listą wiarygodną, rzeczową i przede wszystkim taką, która pomoże mu znaleźć odpowiednich ludzi.


 • bezpłatność

  choć oczywiste jest to że nikt nie będzie puszczał przelewów czy wysyłał smsów to chodzi mi o wszelkiego rodzaju inwazyjne zarabianie na użytkownikach. Tak więc nie będziecie otrzymywali spamu reklamowego na podane maile a między wierszami nie będą pojawiały się reklamy google. Jedynym wyjątkiem jest wzajemna promocja o której niżej.


 • wzajemna promocja

  moim zdaniem istnienie i rozwój takiej inicjatywy jest możliwy i sensowny tylko wtedy gdy wszędzie wiadomo jak do niej trafić. Ponieważ nie zarabiamy na tym złamanego grosza i jedyne co robimy to pomagamy ludziom, próbując pozytywnie wpłynąć na rozwój tematyki rpg w Polsce (ułatwiając ludziom kompletowanie drużyny i nie tylko) to wierzę, że większość portali, wydawnictw, serwisów, forów i blogów będzie nas wspierało i dokładnie to samo oferujemy w zamian (o czym jeszcze wspomnę). W ten sposób można stworzyć powszechnie znaną, ogólnopolską, wiarygodną bazę i na tym mi zależy.


Dlaczego nie połączyliście sił z autorami innych wyszukiwarek?
Z kilku powodów. Przede wszystkim łatwiej i szybciej jest zrealizować powyższe założenia tworząc coś od nowa niż wdrażając je w cudzy projekt, który istnieje od dawna i nie jest z nimi zgodny. Poza tym chciałem zaprezentować świeże podejście do tematu - nowe spojrzenie. Moje własne ambicje napędzały mnie, żeby pokazać "jak to zrobić dobrze". Ten projekt nie jest powieleniem cudzego pomysłu - jest zgoła inny i mam nadzieję, że wkrótce się o tym przekonacie.

Chciałbym zamieścić u siebie wasz banner, czy mogę liczyć na to samo z waszej strony?
Oczywiście! W chwili obecnej na stronie szperacza jeszcze nie widać żadnych buttonów ale postaram się przybliżyć jak to będzie niebawem wyglądało. Pod szperaczem znajdzie się lista naszych partnerów. Będzie się składała z 2 poziomych kolumn. Pierwsza przeznaczona będzie dla głównych partnerów, którzy w znaczący sposób promują naszą inicjatywę a pod nimi przewijana kolumna z buttonami do wszystkich serwisów, forów czy blogów (na których informacja o szperaczu jest na stałe zawieszona). Ze względu na ilość propozycji jesteśmy w trakcie tworzenia dobrego systemu wyświetlania (nie może ucierpieć przejrzystość wyszukiwarki) ale już teraz możecie do mnie pisać z propozycjami!

Lista systemów nie jest pełna a nazwy nie zawsze mi odpowiadają. Czy nie lepiej jest zrobić pole do wpisywania nazw systemów samemu?
Uważam, że pole do wpisywania systemów ręcznie przez użytkowników byłoby ogromnym błędem ze względu na problem z pisownią i tłumaczeniami, który narobiłby nie lada bałaganu. Planujemy jednak pewne drobne poprawki i wierzymy, że nam pomożecie. Przede wszystkim pojawi się opcja INNE, która oznaczać będzie wszystkie systemy niepopularne, niszowe, które jednak zostały wydane. W tej sytuacji, podobnie jak jest teraz, każdy może zapisać ich nazwy w opisie. Zapewniam, że główna lista będzie systematycznie uzupełniana. To od Was pragniemy dowiedzieć się jakie systemy powinny być w niej zawarte i w jaki sposób zapisane (możecie pisać tutaj lub bezpośrednio do mnie)

Mieszkam w miejscowości pod Warszawą i nie widać jej w wynikach wyszukiwania kiedy szukam graczy z Warszawy. Jaka jest szansa, że kiedykolwiek zostanę odnaleziony?
Jest to ciężki orzech do zgryzienia, ale prawdopodobnie mamy na niego odpowiednie rozwiązanie. Wiele osób zasugerowało stworzenie mapy (podobnie jak jest na wmig) i choć zamierzamy tą funkcjonalność dodać to moim zdaniem wciąż nie załatwia sprawy. W tym celu zamierzamy stworzyć system który podczas wyszukiwania będzie brał pod uwagę również okolice wybranych miejscowości (przykładowo Luboń przy Poznaniu czy Nałęczów przy Lublinie). Jest to ciężki temat (współrzędne geograficzne), ale staramy się go ogarnąć.

Mieszkam w miejscowości A, lecz studiuję w miejscowości B ale podczas rejestracji mogę wybrać tylko jedną z nich. Czy pojawi się możliwość wybierania 2 miejscowości?
W chwili obecnej rozważam taką opcję. Niewiele osób ma ten problem, ale o każdego należy zadbać i być może pojawi się w niedalekiej przyszłości możliwość zaznaczenia kilku miast (np. ctrl + )

Podczas rejestracji jest wyjątkowo mało pól. Co jeśli zrobię literówkę w mailu? Co jeśli źle wpiszę hasło?
Początkowo ilość pól była 2x większa niż jest teraz i możecie mi wierzyć na słowo, że wszystkie zasługiwały na to by się na niej znaleźć. Radykalnie uszczupliłem jednak projekt w celu skrócenia czasu rejestracji do minimum. Choć zdaję sobie sprawę z konsekwencji to wierzę, że przy raptem kilku na krzyż polach do wypełnienia, człowiek może zrobić to prawidłowo. Jeżeli wpiszesz złego maila to oczywiście kicha (w chwili obecnej należy zgłosić takie konto do usunięcia i założyć nowe), ale hasło dostajemy w mailu powitalnym i w razie pomyłki możemy je zweryfikować lub przypomnieć i zmienić poprzez szperacza (wystarczy źle je wpisać a pojawi się odpowiedni komunikat).

Czy SZPERACZ zostanie udoskonalony w swoich obecnych funkcjach i pełnić będzie wyłącznie rolę wyszukiwarki? Czy może planujecie rozwijać projekt?
Rozwój to dobre słowo i wszystko co się nie rozwija gnije. Chcę temu zapobiec i choć w wypadku szperacza rozwój idzie w parze z ilością rejestracji to planujemy pewne dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest stworzenie ogólnopolskiej listy stowarzyszeń/klubów miłośników fantastyki, rpg, planszówek czy bitewniaków. Drugi pomysł pojawił się niedawno i jest nim stworzenie bazy zwierającej karty postaci do wszystkich systemów - do szybkiego pobrania w postaci elektronicznej. Każdy pomysł, który wypłynie od Was zostanie rozpatrzony!Dzięki za Waszą uwagę ;) i, mam nadzieję, Wasze uwagi :)

Adres: http://mistrzgry.pl/szperacz/
Kontakt gg: 6148281
Jakub "Jackal" Ben

Komentarze


Czarna Owca
   
Ocena:
+1
Rejestracja nie jest może super szybka, bo zwykle przy tej okazji nie jest wymagana inwencja w postaci naskrobania kilku słów o sobie, ale jak się przez to przebrnie, wyszukiwarka wygląda bardzo przyjemnie :)
04-08-2010 13:41
Jackall
    NIEOBECNY do 20 sierpnia
Ocena:
0
Mam nadzieję, że każdy ma kawałek wakacji bo i ja swój próbuję wykroić. Na SZPERACZU nie zajdą żadne zasadnicze zmiany do 20 sierpnia przez moją nieobecność (LAF w Zwierzyńcu).

Pojawił się plan stworzenia na SZPERACZU podstrony z opisem i datami aktualizacji. Dzięki temu zainteresowani będą mogli kontrolować co się ze szperaczem dzieje. Poza tym facebook również będzie o tym świszczał.

Aloha!
05-08-2010 11:43
~Landsil

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
czy ta inicjatywa jeszcze działa? bo linki nie sprawne są.
12-03-2011 13:27
27532

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Nie, już nie działa.
12-03-2011 13:29
von Mansfeld
   
Ocena:
+1
Link nie działa, bo Rafał Olszak skasował MistrzaGry.pl "z powodu piractwa nawiedzającego Cy(f)rografię", zarazem także i Szperacza.
12-03-2011 13:33

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.