string(15) ""
» Blog » Wysyp ilustracji! - ROBOTICA
18-04-2011 01:31

Wysyp ilustracji! - ROBOTICA

W działach: RPG, POLTERGEIST, społeczność, robotica, ilustracje, grafika, roboty, s-f, 18 | Odsłony: 8

Wysyp ilustracji! - ROBOTICA

Poniżej znajdziecie 16 ilustracji, które wykonałem rok temu do systemu ROBOTICA. Choć system oraz jego promocja okazały się fiaskiem, ja nie miałem z tym nic wspólnego. Mam nadzieję, że oglądając ilustracje nikt nie będzie na nie patrzył przez pryzmat jego porażki. Ten kto posiada podręcznik będzie miał okazję porównać fatalną jakość z oryginalnymi grafikami.

Ilustracją zajmuję się okazjonalnie, lecz zauważyłem, że znalazły się osoby, które je zachwalały. Tak więc zwłaszcza tym osobom dedykuję niniejszego posta. Zamierzałem już zakopać temat, ale zmieniłem zdanie. Zapewne sami osądzicie czy było to błędem.

Gdyby ktoś się zastanawiał, ROL nie postarał się o nabycie praw autorskich w związku z czym ilustracje upublicznione są legalnie. Dodam, że ekskluzywnie tutaj na Polterze.Chętnie oddam za piwo swój podręcznik (Lublin/Wrocław) ;-)

Komentarze


de99ial
   
Ocena:
+1
@Hajda - przyznam tutaj rację.
19-04-2011 09:47
Hajdamaka v.666
   
Ocena:
+1
@de99ial

Nie bedzie flejma? :(
19-04-2011 09:50
38280

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Jackall
Jeśli nie podobają się obrazki - miej pretensje do siebie, sam je przygotowywałeś do druku i zabroniłeś mi jakiejkolwiek ingerencji.

Jeśli chodzi o prawo do publikacji ilustracji - mam je. Zyskałem takowe w zamian za wynagrodzenie finansowe, które ci wypłaciłem. Pisemnie (listownie emailowo) ustaliliśmy wspólnie warunki współpracy, wgrałeś pliki obrazków na mój serwer, otrzymałeś wynagrodzenie finansowe. Rozumiem, że się wściekasz, że nie dostałeś kolejnego zlecenia i że usunąłem "SZPERACZA", za którego na marginesie zapłaciłem 500 zł i była to praca na zlecenie.

Rób dalej bałagan i baw się w pomówienia to zainteresuje się Tobą urząd skarbowy.

Domorosłych prawników proszę by przestali się ośmieszać.

19-04-2011 10:33
Seji
    :D
Ocena:
+6
Domorosli prawnicy przypominaja Dronce, ze juz raz sie popisal znajomoscia prawa (ROL vs Enc sygn. F/1/2010). Mimo to zachecamy, zeby popisal sie ponownie.

Wierni fani :*
19-04-2011 10:36
38280

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Seji przypominam, że pozwu nie było i nic mi nie udowodniono. Ponieważ walnie fanboje poltera robią tu z siebie pośmiewisko, kończę dyskusję. Jeśli macie mi cokolwiek do zarzucenia w związku z obecną sytuacją albo wcześniejszą, czekam na pozwy. Jeśli natomiast wolicie uprawiać internetowe komedianctwo, bawcie się dobrze. Pa
19-04-2011 10:40
Seji
   
Ocena:
+4
Drone, przypominam, ze zmiekles i zaplaciles zgodnie z umowa, wiec pozwu nie bylo. Screenshoty sa. :)

BTW szampan ze stacji smakowal?

Ale skoro foszek, to foszek. Przeloguj sie na drugie konto. Tesknimy za Terranova z jej meskimi dlonmi.
19-04-2011 10:46
38280

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
OK krótko powiem. Jackall wisisz mi faktury. Masz tydzień.
19-04-2011 10:54
Sting
    Żenada...
Ocena:
0
...część dalsza.

Może już najwyjższy czas zamknąć trumnę? ;]

A z drugiej strony jestem ciekaw, w jaki sposób rysownik może wisieć wydawcy faktury?
19-04-2011 10:59
Kastor Krieg
   
Ocena:
0
@Hajda
Jestem za dochodzeniem wszelkich swoich praw od wydawców-ignorantów. A na pewno za tym, by autorzy byli swoich praw świadomi i nie mieli oporów w dochodzeniu owych praw.

Mam szczerze dość wydawniczego podejścia "nic nie muszę, wszystko mi wolno". Otóż nie wolno, jeśli "Ustawa o Prawie Autorskim i prawach pokrewnych" twierdzi inaczej. Było handlować spodniami na bazarze, jeśli się nie jest w stanie zapoznać z przepisami i do nich uczciwie stosować.

@Drone
Skoro Jackall zabronił ingerencji w obrazki, czemu zmieniłeś drastycznie barwy obrazka ze str. 297? Pewnie przez domorosłego ilustratora? :>

@Sting
Też jestem ciekaw.
19-04-2011 11:06
Seji
   
Ocena:
+1
@Sting

Jesli rysownik prowadzi dzialanosc gospodarcza i grafiki wykonal w ramach tej dzialanosci, to musi wystawic fakture natychmiast (pomiajjac pare wyjatkow typu moment powstania obowiazku podatkowego, ogolna zasada jest - od razu czy tez do 7 dni). Natomiast jesli byla umowa o dzielo/zlecenie i grafik nie oswiadczyl w niej, ze rysunki przygotowuje w ramach swojej dzialanosci gospodarczej, to nie musi wystawiac faktur, lecz rachunek.
19-04-2011 11:08
Sting
    Seji...
Ocena:
0
...ja się z Tobą zgadzam. Chodzi mi jednak tutaj o to, że skoro Jackall wisi Rafałowi faktury, to nie mógł uzyskać za rysunki zapłaty. W takim razie jak to jest z legalnością zamieszczonych w podręczniku ilustracji?

Dla mnie to trochę bezsensowna sytuacja.
19-04-2011 11:12
~Troll Slayer

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Sigmarze miłościewy, tyle hałasu o kolorowe robociki, jakie z powodzeniem maże co drugi gimnazjalista... Pozwy, sądy, policja skarbowa, groźby i obietnice. A do Strassburga się nie wybieracie? A jaki nakład - 500sztuk? Żanuaria...
19-04-2011 11:34
~Cinek

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Ilustracje generalnie ok. Kilka wg. mnie zbyt groteskowych, kilka ma w sobie całkiem sporą, surową siłę :)


@Seji
Uściślając, nie jest do końca tak, iż każdy prowadzący działalność musi zawsze wystawiać fakturę:

• Ogólna zasada mówi, iż podatnik VAT nie musi wystawić faktury dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (choć jak rozumie to nie jest ten przypadek) – chyba, że na jej żądanie, w innym wypadku wystarczy rachunek,

• Faktur nie wystawia także każdy podatnik VAT a generalnie tylko podatnik VAT tzw. „czynny”. Np. podatnik korzystający ze zwolnienia z art. 113 ustawy VAT (obroty poniżej określonej kwoty). wystawia tylko rachunki,

• odnośnie zlecenia to niezbędne do tego by „wyłączyć je spod działalności gospodarczej” byłyby wg. mnie jeszcze dodatkowe elementy w umowie określające warunki wykonywania tych czynności, wynagrodzenie i odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich,

Podsumowując w przypadku wystąpienia sytuacji 2 lub 3 zamawiający nie może się od autora domagać wystawienia faktury. Kwestie takie powinny zresztą wynikać z umowy – czy autor ilustracji jest podatnikiem VAT, czy umówione wynagrodzenie to kwota brutto czy netto itd.

Z mieszaniem urzędu skarbowego to też bym był ostrożny bo można sobie samemu strzelić w stopę. Zawsze może powstać np. pytanie czy Zleceniodawca sporządził dla Z-biorcy informację PIT-11 (jak już urząd uzna, iż usługa nie podlegała VAT), do tego ew. kontrole krzyżowe itd. Istna Puszka Pandory :)

@sting
Kwestia ew. faktur nie ma wpływu na fakt, iż autor ilustracji miał prawo uzyskać za nie zapłatę a zamawiajmy obowiązek zapłacić. Innymi słowy nie da się powiedzieć „on nielegalnie otrzymał pieniądze ponieważ nie wystawił faktury”.
19-04-2011 11:58
Furiath
   
Ocena:
+17
I znów sieciowi eksperci radzą, którzy już mają doświadczenia kilku procesów przed sądem o naruszanie praw autorskich i meandrów działania biznesu :)

Rysownik odstawił żenadę dotyczącą podejścia do partnera w interesach. Nigdy nie chciałbym współpracować z kimś takim. ROL standardowo jak dziecko dał się sprowokować i ponieść, przez co się jak zawsze w podobnych sytuacjach tylko się ośmiesza.

A reszta ma ubaw. :)
19-04-2011 12:22
Kastor Krieg
   
Ocena:
+1
@Furiath
I znów sieciowe marudy, które mają za sobą lata doświadczenia w narzekaniu, przychodzą i smucą na temat tego jak i na jakie tematy ludzie powinni wypowiadać się w internetsach.

A reszta ma ubaw :]
19-04-2011 12:39
Kastor Krieg
   
Ocena:
0
A tak na marginesie, to znamienne, że niektórzy polscy wydawcy jeden po drugim deklarują jak to nie chcą mieć nic wspólnego z twórcą, który nie dość, że nie da się odrwić na swoich prawach, to jeszcze nie daje się spokojnie zniesławiać i drwi z bezpodstawnych żądań.

Cry me a river. Niech pójdzie do silnej konkurencji, która go doceni i nie oszuka. I tyle.
19-04-2011 12:48
Jackall
    WYJAŚNIENIA
Ocena:
+5
Takiego bałaganu pod dywan się nie zamiecie. Ktoś wspominał o autopromocji i się najwyraźniej mylił bo idąc tym tropem docieramy do punktu w którym wiele osób uważa to za farsę.

@Hajdamaka v.666
Mogę tylko napisać, że zgadzam się ze wszystkim co napisałeś. W związku z tym nie zamierzałem i nie zamierzam zarabiać na ROL'u, choć wszyscy już wiedza, że jest takich możliwości co najmniej kilka. Mam złe zdanie o tym człowieku, ale to mnie nie wytrąci z pionu.

@Furiath
Nie jestem odpowiedzialny za słowa innych a to, że podkreśliłem brak Olszaka do praw autorskich do tych ilustracji nie oznacza, że zamierzam teraz zrobić mu z tej racji Sajgon.

@Cinek
Te informacje są pouczające i skoro już wybucha wrzawa to fajnie, że miałeś ochotę się nimi podzielić. Dyskusje na temat obchodzenia z się z prawem i rozliczeniami mogą w przyszłości zapobiec cyrkom do których dochodzi.

-----

@Wszyscy uczestnicy dyskusji + ROL
Mam nadzieję, ze zgodzicie się ze mną, że publiczne tłumaczenie się z rozliczeń finansowych jest niepoważne. Mogę napisać, że nie jestem ROLowi (czy Drone) winien absolutnie niczego i udowadniać to w kolejnych komentarzach, ale w jakim celu? Żeby wyjść z twarzą? Po każdych nastu komentarzach mam przypominać, że wpadłem pokazać obrazki?

ROL/Drone rozpoczyna zabawę, której zasad nie zna i wszyscy prócz mnie samego próbują mu je wyjaśnić. Jeżeli sobie nie poukładał to być może następnym razem weźmie inne klocki. Tym razem się na tym nie przejedzie. Nie na moich sankach.

Jeżeli ktoś zamierza mnie oceniać to niech ocenia mnie za to co robię czy zrobiłem a nie za to co mógłbym zrobić, okej?

Drone wspomniał o Szperaczu, który miał kilkuset użytkowników po pierwszym miesiącu funkcjonowania. Kasy nie dostałem ja tylko programista, który zrealizował moją wizję - wolną od reklam, na maxa user friendly i non-profit. ROL zdecydował się usunąć Szperacza (oczywiście miał do tego pełne prawo) choć zamierzał mi go zwrócić żeby idea przetrwała. Zapytałem dlaczego. W odpowiedzi dostałem taką wiadomość: "nie zaslugiwali na niego - piracili robotice." Czytając jego komentarze miejcie na uwadze z kim macie do czynienia.

Nie mam nic więcej do dodania.
19-04-2011 13:53
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
zaslugujemy tylko na jego FURIE!
19-04-2011 16:08
Malaggar
   
Ocena:
+1
@Dronka
Ponieważ walnie fanboje poltera robią tu z siebie pośmiewisko, Za nazwanie mnie fanbojem poltera (bo tak, poczuwam się do robienia pośmiewiska, ale nie z siebie) trolluję cię.


@Jackall
"nie zaslugiwali na niego - piracili robotice."
ROTFL... Naprawdę tacy desperaci istnieją?
19-04-2011 16:48
Dark One
   
Ocena:
+9
Powiem w ten sposób- cała afera wokół systemu Robotica, oraz jego autora i różnych zachowań, które miały miejsce jest zupełnie niepotrzebna i bezcelowa. A serwis poświęcony fantastyce, a konkretnie dyskusja w komentarzach pod artykułem o obrazkach z książki to w ogóle nie miejsce na roztrząsanie kwestii finansowo - rozliczeniowych.
Dlatego apelowałbym o zachowanie a) zimnej krwi, b) kultury c) poszanowanie wolności i tajemnicy kontraktowej.
To, że ktoś nie lubi ROL-a, ZOL-a, TROL-a, TOL-a czy kogokolwiek innego nie jest powodem do schodzenia z dyskusją do poziomu przerzucania się argumentami "kto komu ile zapłacił/nie zapłacił". Zarówno autor grafik, jak i autor systemu powinni się powstrzymać od komentowania wzajemnych zobowiązań na forum publicznym i w takim miejscu.

Uprzedzając wszelkie złośliwe, bądź lekkomyślne komentarze, mówię to jako wykształcony, praktykujący prawnik, który brał udział w sprawach o prawa autorskie. Amen.A przechodząc do sedna tego, co zawarte jest w notce będącej powodem całego zamieszania (do czego wszystkich zachęcam), to muszę powiedzieć, że ilustracje wydają mi naprawdę klimatyczne. Abstrahując od wartości artystycznej, której jako laik nie jest w stanie profesjonalnie ocenić, to sądzę, że groteskowość o której parę osób wspominało wychodzi tylko na plus - mocno wpisuje się w realia Robotiki i jej ponury świat. Jak dla mnie całkiem całkiem :)

pozdrawiam!!!!
19-04-2011 18:13

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.