» Recenzje » Wyprawa łowcy - George R.R. Martin, Daniel Abraham, Gardner Dozois

Wyprawa łowcy - George R.R. Martin, Daniel Abraham, Gardner Dozois


wersja do druku
Wyprawa łowcy - George R.R. Martin, Daniel Abraham, Gardner Dozois
Kiedy trafiła do mnie Wyprawa łowcy, zdumiałem się liczbą autorów. Powieści pisane przez duety już widywałem, ale na połączone siły trzech pisarzy natrafiłem po raz pierwszy. Ciekaw byłem, czy między preferencjami trójki ludzi da się zbudować jednolite dzieło, mające coś do zaoferowania. Choć początek lektury okazał się nieco trudny, zakończenie było co najmniej zadowalające.

Fabuła nie jest szczególnie skomplikowana: na jednej z planet skolonizowanych przez ludzi żyje wśród nizin społecznych Ramon Espejo – barowy zawadiaka i dorywczy eksplorator słabo zbadanej planety, szukający cennych minerałów. Jego życie jest sumą kłótliwego związku z dającą iluzję stabilności kochanką Eleną, niezbyt udanych poszukiwań i ulicznych bójek. Podczas jednej z tych ostatnich Ramon zabija dyplomatę z Europy (nie mylić z kontynentem!). Następnie znika z oczu policji, udając się na kolejną wyprawę. Na niej nieoczekiwanie odkryje kolonię kryjących się pod ziemią obcych, zupełnie różnych od tych znanych dotąd ludziom. W efekcie Ramon będzie musiał wyruszyć wraz z jednym z nich w pogoń, która umożliwi mu zrozumienie, kim naprawdę jest.

Po zapoznaniu się z powieścią mamy możliwość przeczytać również posłowie oraz krótkie wywiady z każdym z autorów. Warto poświęcić kilka dodatkowych minut na przejrzenie ich wypowiedzi – można się dzięki temu zorientować, w jakich aspektach myśleli o powieści podobnie, w jakich opinie się różniły. Pozwolę sobie sięgnąć po zamieszczoną tam wypowiedź Daniela Abrahama: "Na tym właśnie polega prawdziwa radość pisania science-fiction i fantasy. A także horroru. (…) Chodzi o udosłownienie metafor". Myślę, że pod wieloma względami jest to klucz do atrakcyjności tej opowieści. Różne znane motywy fabularne spotykane w literaturze od dawna – chociażby zmierzenie się bohatera z samym sobą – w Wyprawie łowcy stają się dużo bardziej namacalne. I to, moim zdaniem, jest w książce najciekawsze. Aby nie zdradzać zbyt wiele, napiszę tylko, że konflikt ''wewnętrzny'' Ramona staje się osią, wokół której toczy się akcja.

Jak wiele innych dobrych historii, również i ta stawia pewne fundamentalne pytania. Jak powiedział George Martin: "książka ma sporo do powiedzenia o głębszych problemach – o tym, czym są tożsamość i człowieczeństwo". Trudno się z tym nie zgodzić. Kwestie te są poruszane nienachalnie i przystępnie, choć jednocześnie nie nazbyt lekko. Szczególnie tożsamość okazała się problemem napędzającym fabułę. Natomiast rozważania nad człowieczeństwem zarysowano dopiero pod koniec opowieści, dając czytelnikowi satysfakcjonujące zakończenie. W sumie wszystkie główne tematy zostały zaprezentowane bardzo atrakcyjne.

Wyprawa łowcy może pochwalić się również dopracowanymi szczegółami. Nieziemskie środowisko planety São Paulo pokazano z wyczuciem i ciekawie. Rasy obcych stworzono bardzo starannie, balansując między totalną niemożliwością porozumienia a kosmiczną wersją elfów w rodzaju Twi'leków. Wszystkie kawałki tworzą przekonujący obraz obcej rzeczywistości.

Utwór ma również pewne wady. To, co mi najbardziej przeszkadzało w lekturze, to zaskakująca wulgarność języka. Zdaję sobie sprawę, że ma to pomóc zbudować wizerunek twardziela, mnie jednak przede wszystkim irytowało. Druga rzecz, której nie mogę ocenić pozytywnie, to osobowość głównego bohatera: w początkowej części książki jest dla mnie nieprzekonująca i nieco sztuczna. Szczęśliwie w miarę rozwoju wydarzeń ten element szybko ulega poprawie, lecz nadal osiąga jedynie przeciętny poziom.

Ostatecznie Wyprawa łowcy to udana pozycja. Dobrze napisana, wciągająca i z pomysłem. Niewątpliwie warto po nią sięgnąć, ale też nie należy się łudzić. To nie jest świetny tytuł – jest po prostu dopracowany, ciekawy i dobry.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
7.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Wyprawa Łowcy (Hunter's Run)
Autor: George R.R. Martin, Daniel Abraham, Gardner Dozois
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Wydawca: Zysk i S-ka
Miejsce wydania: Poznań
Data wydania: 31 sierpnia 2010
Liczba stron: 360
Oprawa: miękka
Format: 140 x 205 mm
ISBN-13: 978-83-7506-458-2
Cena: 29,90 złCzytaj również

Komentarze


nimdil
   
Ocena:
0
Chciałbym w tym miejscu

BARDZO

podziękować Scobinowi za jego iście archanielską cierpliwość. Mimo to nie zdziwię się za bardzo jak z tego całego recenzowanie wyszedł generalnie ostro wkurzony, bo przy tym tekście byłem wybitnie trudny w kooperacji.

Scobin - dzięki. I przepraszam.
28-03-2011 11:56
Scobin
   
Ocena:
0
Dzięki, ale nie ma problemu, nie wyszedłem ostro wkurzony, to moja praca, a gdyby tekst był za słaby, to zostałby odrzucony, a nie przyjęty do redakcji (uff). :-)
28-03-2011 19:39

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.