» World of Warcraft TCG » Artykuły » Wybór lokacji na battleground

Wybór lokacji na battleground

Wybór lokacji na battleground
Każdy organizator, zanim zacznie organizować turnieje, staje przed problemem gdzie to robić. Od miejsca turniejów może zależeć nawet sukces lub porażka całego przedsięwzięcia. Jako organizator sam stanąłem teraz przed tym problemem. Dotychczas turnieje organizowałem w pobliskiej restauracji McDonald, co wydawało się idealne – dużo miejsca, świetna lokalizacja, dostępny zawsze wtedy, kiedy tylko go potrzebujemy. Niestety, nic co dobre nie trwa wiecznie. Właściciel budynku nie przedłuża umowy i za kilka dni McDonald zostanie zamknięty. W związku z tym muszę znaleźć nowe miejsce. Ale jakimi cechami powinno charakteryzować się miejsce rozgrywania turniejów? Po pierwsze dobra lokalizacja. Nawet jeśli miejsce będzie piękne i przestronne, to jeśli będzie na końcu świata, część graczy nie będzie przychodzić z prozaicznej przyczyny, jaką jest lenistwo. Jeśli nagrody kupowane są bezpośrednio przed turniejem, to warto również, żeby to miejsce było blisko lokalnego sklepu z kartami. Skróci to czas spacerów po nagrody za zebrane wpisowe. Po drugie, jakość i wielkość miejsca. Do ciemnej i zatęchłej dziury gracze przychodzić nie będą. Ważne jest, żeby miejsce było dobrze oświetlone i w miarę przestronne. Upychanie graczy na małej przestrzeni nigdy nie będzie dobre. Prędzej czy później turnieje zaczną się rozrastać, tak więc jeśli już na początku będzie ciasno, to aż strach pomyśleć, co będzie, jeśli na turnieje zaczną przychodzić kolejne osoby. Małe miejsce uniemożliwia również organizację większych turniejów, takich jak Realm Qualifier czy Holiday Celebration. Kolejne na liście jest wyposażenie. Tutaj nie ma wielkich wymagań – wystarczą tylko stoliki i krzesła. Warto jednak, żeby nie było ich na styk, tak żeby nowi gracze również mieli gdzie usiąść i grać. Przydatny jest również dostęp do Internetu – pozwoli to szybko i sprawnie sprawdzić, czy dana karta działa tak, jak myślisz, jak również sprawdzić ceny kart, żeby upewnić się czy dana wymiana jest opłacalna. Następna jest dostępność miejsca. Bardzo dobrze, jeśli miejsce rozgrywania turniejów jest dostępne również poza jego trwaniem. Pozwoli to na możliwość zgadywania się przez graczy i granie poza turniejami, dodatkowe testowanie talii i dzięki temu również wyższy poziom turniejów. I jako ostatnie, ale wcale nie najmniej ważne – koszty odbywania się turniejów w danym miejscu. Jeżeli organizowanie turniejów w danym miejscu jest powiązane z dodatkowymi kosztami, może to odstraszyć nieco mniej zamożnych graczy. Optymalnie jest, jeśli turnieje można rozgrywać za darmo, ale czasami jest to po prostu niemożliwe. W takim przypadku warto jest próbować porozmawiać z właścicielem lokalu i zapytać, czy jest możliwość przynajmniej obniżenia kosztów, a może nawet ich zlikwidowania. Wymienię teraz najpopularniejsze miejsca organizacji turniejów oraz ich wady i zalety:
  • Jednym z najpopularniejszych i zarazem najlepszych miejsc jest przestrzeń należąca do sklepu z grami. Miejsce jest wtedy darmowe, blisko ma się nagrody do kupienia za wpisowe, a także z reguły są to miejsca dobrze oświetlone i odpowiednio do tego wyposażone. Można tam też niemalże zawsze przyjść, usiąść i pograć, co dodatkowo pozytywnie wpływa na lokalną społeczność.
  • Innym bardzo popularnym miejscem są kawiarnie i restauracje. Stolików Ci tam dostatek, oświetlenie i jakość powinny być również na wysokim poziomie. Niestety, nie są to miejsca idealne. Często wymagane jest, żeby coś zamówić, aby móc tam siedzieć. Nie zawsze również można tam organizować turnieje – czasami po prostu jest tyle klientów, że nie wystarcza miejsca.
  • Kolejne na liście są turnieje rozgrywane w domach. Nie ma tutaj żadnych kosztów organizacyjnych, chyba że na turnieje przychodzą do Was nieco zbyt aktywni ludzie i coś uszkodzą. Problemem są jednak ograniczenia przestrzenne. Niestety, ze względu na ograniczoną przestrzeń rzadko kiedy można organizować w domach turnieje na więcej niż 10 osób, dodatkowym problemem jest ilość stolików i krzeseł. Ma się jednak wtedy wszystko pod kontrolą i o wszystkim się decyduje samemu. Gorzej, jeśli właściciel domu się rozchoruje, bo wtedy organizacja turnieju staje pod znakiem zapytania.
  • Rzadziej spotykanym, ale również obecnym rozwiązaniem jest organizacja turniejów w miejscach publicznych, takich jak biblioteki czy Domy Kultury. Są one przestronne, tak więc miejsca do grania zabraknąć nie powinno. Czasami konieczne są opłaty za korzystanie z tych miejsc, ale z reguły są one symboliczne. Z drugiej strony natomiast w bibliotekach należy zachowywać się cicho, co przynajmniej w moim przypadku i mojej wesołej grupy graczy jest niemożliwe. Co więcej, mogą być również trudności w spotykaniu się tam poza turniejami.
Jak więc sami widzicie, wybór miejsca wcale nie jest taki prosty, jak to może się z początku wydawać. Na pewno dla części z Was znalezienie miejsca nie będzie problemem, jednak dla innych może być to jednym z największych kłopotów, być może nawet uniemożliwiającym sprawną organizację turniejów. Jeśli uda wam się już znaleźć to idealne miejsce (a przynajmniej znośne lub po prostu dobre), to dobrze jest cenić je i nie robić nic, co mogłoby was go pozbawić. Bo czasami lepszego, a nawet jakiegokolwiek innego miejsca można już nie znaleźć.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.