» Blog » "Wybór Nowel" Maria Konopnicka - recenzja [ILDS]
09-06-2024 05:53

"Wybór Nowel" Maria Konopnicka - recenzja [ILDS]

W działach: I libri di Simone | Odsłony: 64

Czasami książki są takie długie i ciągną się w nieskończoność, a my mamy akurat ochotę coś poczytać, ale takiego drobnego i tyciuśkiego. Nowelki, opowiadania i inne mniejsze formy literackie są wtedy jak ulał. I ja miałem taką ochotę, tak więc chwyciłem po co ważniejsze nowele Marii Konopnickiej.

Nowele w zbiorze są cztery, i są to Dym, Miłosierdzie Gminy, Mendel Gdański i Nasza Szkapa. Mam wrażenie, że nie trzymają one równego poziomu, chciałbym więc je ocenić z osobna.

Wszystkie nowele dotyczą – zgodnie z zasadami pozytywizmu – losu ubogich, biednych ludzi. Wszystkie też mają negatywne zakończenie, co mnie nieco niepokoi – nie ukrywam, że lubię, gdy bohaterowie, po wielu trudach, odnoszą sukcesy i doświadczają radości. Nie będę wchodził w nazbyt duże omawianie fabuł poszczególnych nowel, po części by nie spoilerować, po części, by nie rozdmuchiwać tego tekstu.

[...]

Hej :D

Zapraszam na mojego bloga na lekturę mojej recenzji Nowel Konopnickiej :3

Enjoy ;-)

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Exar
   
Ocena:
0

Kolejne “arcydzieła” budujące “tożsamość narodową”. Gdyby nie były to obowiązkowe lektury to nikt by o nich nie słyszał za wyjątkiem paru akademików i hobbystów. 

09-06-2024 18:13
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0

@Exar - taka dola klasyki

Mi akurat Dym się podobał, oczekiwanie od niego zwrotów akcji albo większej obsady to ewidentna pomyłka.

09-06-2024 19:41

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.