» Recenzje » Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści - Stephen King

Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści - Stephen King


wersja do druku

Czyli 1408 strasznych pomysłów Kinga

Redakcja: Michał 'oddtail' Sporzyński

Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści - Stephen King
Recenzowanie książek Stephena Kinga nastręcza trudności z kilku przyczyn. Po pierwsze, King jest "królem horroru" i jest w tym naprawdę dobry. Ma swój specyficzny styl i ciężko znaleźć podobnego pisarza, żeby porównać. King napisał masę książek i opowiadań. Pozostaje więc oceniać Stephena Kinga tylko na tle innych jego książek. Wszystko jest względne jest kolejnym zbiorem opowiadań "mistrza grozy", pozostaje mi więc tylko zawiesić wysoko poprzeczkę i zastanowić się, czy ten tom opowiadań jest równie dobry co poprzednie, np. Nocna Zmiana.

Zbiór wita nas wstępem od autora, gdzie tłumaczy on swoje przemyślenia i opowiada o warunkach w jakich powstał ten zbiór. Potem już tylko kingowskie wstępy do wszystkich opowiadań i niezmiennie widoczny krzywy uśmiech Stephena, wyzierający z prawie każdej sceny w jego opowiadaniach. Zaczyna mocnym akcentem - od sekcji zwłok. Opowiadanie Prosektorium numer cztery jest naprawdę upiorne i choć mało tu nadnaturalnych elementów, to autorowi się udało stworzyć atmosferę prawdziwej grozy... Potem mamy Człowieka w czarnym garniturze. Opowiadanie dość bajkowe, niby… Każda kolejna historia, jaką tu znajdziemy, jest czymś specyficznym dla Kinga. Autor czerpie z nowoczesnej mitologii amerykańskiej i tej całej melodramatycznej obyczajowości, jaka cechuje współczesnych ludzi. Będą więc gangsterzy w latach trzydziestych (jak w Śmierci Jacka Hamiltona), będzie rozwodząca się para (Obiad w Gotham Cafe), będzie dziwny spisek (Wszystko jest względne), analiza różnic między miłośnikami kotów i psów (Teoria zwierząt domowych L.T.). Będzie nawet wyprawa do świata znanego z cyklu Mroczna Wieża (Siostrzyczki z Elurii). Cześć opowiadań niewiele ma wspólnego z horrorem, to raczej opowieści grozy traktujące o szaleństwie naszego świata. Nie zmienia to faktu, że wszystkie teksty są bardzo upiorne. Przyznam się do pewnego zawodu. Opowiadanie 1408, które stało się kanwą niedawno wyświetlanego w kinach filmu, nie zachwyca aż tak bardzo. Jest tu dużo lepszy horrorek – Drogowy Wirus zmierza na północ. To opowiadanie, traktujące o przeklętym obrazie, jest naprawdę wspaniałe.

Ocena poszczególnych opowiadań zapewne będzie dla każdego bardzo subiektywna. Każdy się boi czegoś innego. Mnie spodobały się makabreski, komuś innemu przypadną do gustu straszne opowieści o piekle na Ziemi, jakie sami ludzie sobie przygotują zatruwając nawzajem sobie życie. Innym spodoba się surrealizm niektórych scen. Bo Stephen King to King, umie pisać, ma swój styl i nie robi popeliny, odcinając tylko kupony od wyrobionego nazwiska. Każdy się boi czegoś innego, autor o tym pamięta, więc zamieszczone teksty są bardzo różnorodne – od opowieści o namacalnej grozie fizycznego zagrożenia, po bardzo subtelne, ale równie upiorne szaleństwo.

Oceniając ten zbiór niestety muszę powiedzieć, że mało tu tekstów wspaniałych, za to dużo bardzo dobrych. Wcześniejsze zbiory opowiadań Nocna Zmiana i Szkieletowa Załoga były lepsze. Wciąż jest to tom pełen upiornych opowieści, pełnych nastroju i uroku, ale na tle innych nie zachwyca. Dlatego w skali książek Kinga nie jest to jakiś cud, ale dobra książka. Za mało tu perełek. Polecam więc ją z całego serca, ale jeśli macie mało czasu, a nie znacie jeszcze poprzednich zbiorów opowiadań Kinga, to najpierw przeczytajcie tamte, a potem kupcie Wszystko jest względne. To też kawał dobrej literatury grozy.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
7.75
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści
Autor: Stephen King
Tłumaczenie: Łukasz Praski, Maciejka Mazan, Danuta Górska, Marek Mastalerz
Wydawca: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 31 października 2002
Liczba stron: 436
Oprawa: twarda
Format: 120x191 mm
ISBN-10: 83-7337-203-2
Cena: 39,90 zł



Czytaj również

Baśniowa opowieść
Bracia Grimm w królewskim wydaniu
- recenzja
Outsider
Sztandarowy King
- recenzja
Roland
Pierwsze kroki na najdłuższej z dróg
- recenzja
To
To
Tysiąc stron (nie)strasznej nudy
- recenzja
Koniec warty
Powrót do korzeni
- recenzja
Po zachodzie słońca
Raz lepiej, raz gorzej
- recenzja

Komentarze


Charleene
   
Ocena:
0
"Będzie nawet wyprawa do świata znanego z cyklu Czarna Wieża (Siostrzyczki z Elurii):
MROCZNA. MROCZNA WIEŻA. Nie robi się takich pomyłek ;)
22-01-2008 21:50

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.