» Blog » Wszystko jest ciekawe #1
12-10-2013 23:56

Wszystko jest ciekawe #1

W działach: warsztaty, ciekawe rzeczy | Odsłony: 277

To nie jest wpis erpegowy/fantastyczny/książkowy, jednak postanowiłam się ustosunkować do prośby oddtaila i wrzucać wszystkie wpisy pochodzące stąd.

Słyszeliście o Obywatelach Nauki i Edu-Akcji? Nie? To kliknijcie w linki - myślę, że warto zainteresować się tymi dwoma inicjatywami, a ja postaram się trochę opowiedzieć o warsztatach, jakie przeprowadza Edu-Akcja, co być może także Was zachęci do zapoznania się bliżej z tematem.

Edu-Akcja właśnie ruszyła z kolejnym cyklem warsztatów dla osób związanych w jakiś sposób z edukacją – czy to pracowników naukowych czy ludzi działających prywatnie lub w ramach NGO. Warsztaty mają miejsce w warszawskim Centrum Nauki Kopernik (dobra lokalizacja, odpowiednie wyposażenie). Zajęcia są bezpłatne i składają się z trzech sobotnich spotkań odbywających się co miesiąc. Dzisiaj miałam okazję uczestniczyć w pierwszym warsztatach, toteż swoje wrażenia spisuję na gorąco.

Celem tych warsztatów jest pokazanie, jak łatwo można zrealizować jakiś projekt (gdzie szukać pieniędzy, do kogo się zgłosić) oraz że warto podjąć trud i zrobić coś mniej konwencjonalnego, iść w stronę interdyscyplinarności, czyli np. uczyć humanistów majsterkowania. Jednakże oprócz rozmów czy wykładów mamy przede wszystkim za zadanie stworzyć własny projekt, który będzie mógł zostać zrealizowany przy pomocy Edu-Akcji oraz Obywateli Nauki. Projekt Twoich marzeń. Dostaliśmy pustą kartkę oraz przybory do pisania z zadaniem wymyślenia takich warsztatów, jakie chcielibyśmy poprowadzić. Żadnych innych ograniczeń. Powstały naprawdę fajne rzeczy – warsztaty dla gimnazjalistów z autoprezentacji, coś związane z doradztwem dla nich, zajęcia dla studentów i pracowników naukowych o tym, jak się powinni nawzajem uczyć. Nie brzmi to fajnie? Dla mnie bardzo, zwłaszcza ten ostatni pomysł.

Oprócz dostania możliwości urzeczywistnienia projektu oraz odpowiedniego wsparcia zarówno na etapie tworzenia, jak i wdrażania, to siłą tych warsztatów są także ludzie – aktywni nauczyciele, doktoranci, którzy często oprócz tego, co robią zawodowo, angażują się w różnego rodzaju inicjatywy związane z edukacją, są także twórcami podobnych warsztatów. Można zdobyć trochę kontaktów, a przede wszystkim czegoś się nauczyć, co było bardzo istotne dla mnie, gdyż jestem trochę „na doczepkę” - nie jestem doktorantem, żadnym instruktorem, też nie mam na koncie żadnych ciekawych rzeczy, ale temat jest niezwykle interesujący i pomimo jednak dosyć biernego uczestnictwa, to udało mi się wyciągnąć coś dla siebie, dorzucić coś od siebie w dyskusji oraz poznać fajnych ludzi. Nie wiem niestety na ile te spotkania pomogą tym bardziej doświadczonym, chociaż możliwość zawarcia nowych kontaktów wydaje się nieoceniona i być może dzięki temu pojawi się coś nowego.

Przede mną jeszcze dwa spotkania, moje wrażenia są raczej pozytywne, ale tak napradę trzeba poczekać na to, ile projektów zostanie zrealizowanych i jak duży odniosą sukces.

Komentarze


dzemeuksis
   
Ocena:
+1

Nie chodziło przypadkiem o http://eduakcja.org/? Może łord ci linka "poprawił", czy coś.

13-10-2013 21:50
Szponer
   
Ocena:
0

O, faktycznie, popsuło się, dzięki.

14-10-2013 01:05
dzemeuksis
   
Ocena:
+2

Nadal coś nie halo. Teraz wygląda, jakby się wstawił przecinek zamiast kropki przed "org".

14-10-2013 09:43

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.