string(15) ""
» Blog » Wojna fantastycznych światów III: Co mamy do dyspozycji?
18-11-2014 00:24

Wojna fantastycznych światów III: Co mamy do dyspozycji?

W działach: fantasy | Odsłony: 454

Wojna fantastycznych światów III: Co mamy do dyspozycji?

Tym razem zajmijmy się skrótowym przeglądem historycznych sił zbrojnych (siły fantastyczne będą w następnym odcinku). Generalnie wszelkie, przed-nowożytne armie podzielić można na cztery podstawowe typy. Są to: lekka piechota, ciężka piechota, lekka kawaleria i ciężka kawaleria. Do tego dodać można jeszcze stosowane gdzieniegdzie (głównie w Indochinach) słonie bojowe, które istotne będą z uwagi na późniejsze części cyklu oraz artylerię wokół której narosło tak wiele mitów, że należy na ten temat napisać kilka słów.

Przez całą epokę przed-nowożytną podstawowe zasady wykorzystania poszczególnych typów wojsk nie zmieniały się, choć oczywiście zmieniały się szczegóły ich uzbrojenia, pojawiały się nowe materiały, z którego było wykonywane, zmieniało się też oporządzenie jeździeckie i hodowano nowe rasy koni. Ogromne znaczenie miały też lokalne warunki środowiskowe. Wszystkie te elementy wpływały koniec końców na skuteczność poszczególnych typów broni oraz wymuszały zmiany taktyczne. Niemniej jednak wiele szczegółów pozostawało takich samych.

O czym przeczytać można na Blogu Zewnętrznym

Komentarze


Kanibal77
   
Ocena:
0

Ten ziomek wojujący ze ślimakiem to oryginalna rycina z epoki? Mnie rozwaliła rycina z jakiegoś innego wpisu, być może Twojego, przedstawiająca gościa ze skupieniem pozbawiającego się przyrodzenia przy pomocy noża.

18-11-2014 12:21
Tyldodymomen
   
Ocena:
0

Gdzie półtalerze i arcyszlapary się pytam.

18-11-2014 13:39
zegarmistrz
   
Ocena:
0

Kanibal: nie mam pojęcia. Prawdę mówiąc znalazłem go na Zupie kolegi.

18-11-2014 18:21

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.