» Blog » "Witajcie w księgarni Hyunam-Dong" Hwang Bo-reum [ILDS]
25-03-2024 02:17

"Witajcie w księgarni Hyunam-Dong" Hwang Bo-reum [ILDS]

W działach: I libri di Simone | Odsłony: 84

Witajcie w księgarni Hyunam-Dong to pierwsza powieść koreańskiej pisarki Hwang Bo-reum, która do tej pory słynęła z esejów. Opowiada historię niejakiej Yeong-ju, która zaczęła życie od nowa, otwarłszy kameralną księgarnię na osiedlu mieszkalnym. Na samym początku książki dołącza do niej barista Min-jun, z czasem parzący coraz to lepszą kawę. Książka opowiada o ich pracy i przyjaźni między nimi, jak i o paru innych osobach.

Mam wrażenie, że powyższy opis nie jest do końca zgodny z prawdą. Moim zdaniem, ta powieść ma warstwy – na najwyższej z nich, najbliżej powierzchni, jest to opowieść o prowadzeniu księgarni, spotkaniach czytelniczych, parzeniu pysznej kawy i odnoszeniu pewnego sukcesu zawodowego, w miarę, jak księgarnia umacnia swoją pozycję na rynku i wśród klientów. Tak naprawdę, jest to jednak książka o znacznie większej ilości tematów, które posiadają swoją głębię. O relacjach międzyludzkich, czytaniu książek i ich miejscu w życiu, o romansach, miłości i jej końcu, także o kulturze korporacyjnej, wyścigu szczurów i bezrobociu wśród młodych wykształconych (najwyraźniej Korea ma ten sam problem co obecnie Polska i Europa).

Osobiście jestem zdania, że autorka powieści jest bardzo mądrą osobą, i widać to wielokrotnie na kartach jej dzieła. Troszkę mi głupio, że nie notowałem co ciekawszych treści podczas czytania, ale jest tu przynajmniej parę momentów, które chce się wydrukować i powiesić w mieszkaniu w ramce. Zawsze cieszy, gdy książka oferuje stymulację intelektualną, a nie tylko miło spędzony czas.

[...]

Hej ;-)

Zapraszam Was do lektury mojej najnowszej recenzji na blogu książkowym, Witajcie w księgarni Hyunam-Dong :D

Enjoy ;-)

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.