string(15) ""
» Blog » Wip3out
24-03-2012 11:23

Wip3out

Odsłony: 30

Wip3out

INFO:

Gatunek:Wyścigi 3D

Firma:Psygnosis

Rok Produkcji:1999 r. (PAL:1999 r.)

Platforma:PSX

Liczba graczy:1,2

Muzyka : 9/10

Grafika : 8/10

Długość gry : 9/10

Grywalność (miód) : 9/10

Klimat : 7/10

Fabuła : Brak

Filmiki FMV (ilość/jakość) : 1/7/10

Bajery (sekrety,mini gierki itp.) : 6/10

Rozbudowanie : 8/10

Poziom trudności : 8/10

Ocena:9/10

Miejsce na liście:40 +/-

GŁÓWNE POSTACIE:

(Bolidy): Feisar, Goteki 17, Pirhana, Auricom

 

 

Recenzja:

 

            Wyścigi nigdy nie były moim ulubionym gatunkiem gier. Za czasów Amigi lubiłem „popykać” sobie troszke w Lotusa, ale nigdy jakoś nie wciągały mnie na dłużej. Podobnie było zawsze z PSX-em. Jedynymi wyścigami na jakie zwróciłem uwage był swego czasu archaiczny Ridge Racer. Inne wydawały mi się takie jakieś „nie dla mnie”.


Gdzieś tam jednak wśród innych wyścigów istniał sobie pewnien tytuł, na który także nigdy nie zróciłem większej uwagi pomimo tego, iż pogrywałem sobie w jego demo już na Demo 1 i zaciekawił mnie oryginalnością i ciekawą muzyką. Tytuł ten nosił nazwe Wipeout 2097…Lata mijały a ja cieszyłem się Tekkenami i Finalami, aż pewnego dnia w końcu wpadł mi w ręce Wipeout 3. Postanowiłem się tym nieco zainteresować…i wsiąkłem!


Ale czym jest w ogóle Wipeout? Są to oczywiście niesamowicie oryginalne, futurystyczne wyścigi bolidów (takie jakby statki), okraszone niespotykaną szybkością i wspaniałym soundtrackiem Techno! Pierwsza jej część (mimo, iż nie grałem w nią długo) posiadała na prawde wspaniały, dynamiczny soundtrack („Cold Storage” zamietli!!), druga część (mimo że grałem tylko w demo) oferowała lepszą grafikę i nieco wiecej miodu (nie ma to jak pisać recenzję nieco „w ciemno” :). Koniec końców ukazał się Wip3out i (zdaniem większości) zmiótł poprzedników! Nie musiałem nawet robić większego wglądu w nie (wystarczył mi tylko genialny OST) żeby się o tym przekonać, gdyż dzięki właśnie Wip3out doświadczyłem po raz pierwszy magii wyścigów i jako pierwsze w moim życiu wciągnęły mnie na amen! Ale przejdźmy w końcu do gry…


Pamiętając Demo poprzednika muszę stwierdzić, że super polepszyła się grafika. Ale mniejsza o to, gdyż tym razem OST zmiata wszystkie inne Techno soundtracki na tym globie! Nawet mój dotychczasowy faworyt w tej dziedzinie: RRR wypadł przeciętnie. Mimo, że zabrakło tu po raz pierwszy dynamicznego „Cold Storage”, doświadczamy tu Techna na naprawde najwyższym poziomie! „Xpander”, „Piranha” czy „Feisar” to perełki, które nie przejdą bez echa obok fanów muzyki elektronicznej. Po prostu OST zarządził, i to w sporej jego zasłudze gra jest tak żywotna i wspaniała! Oprawa ok., ale co dalej?


Na początek wita nas ładne demko początkowe, potem (bardzo futurystyczne) menu główne : Wpierw wybór „ile graczy” (1-2), no a potem podstawowe opcje.  Najpierw opisze „danie główne”, czyli Single Race, w którym wybieramy sobie jeden z 4 (na razie!) bolidów (każdy o innej „charakterystyce”), oraz jedną z 8 tras. Opcja ta została rozwiązana w kapitalny sposób, gdyż podzielona została na 4 klasy w których trzeba zdobyć złoto (za pierwsze miejsce zdobywamy złoto, za drugie srebro, za trzecie brąz) na wszystkich trasach każdym bolidem. W międzyczasie odblokowują się 4 ukryte pojazdy. Z początku dostępna jest tylko jedna klasa: Vector. Po przejściu wszystkich tras na złoto (każdym bolidem!) odblokowuje się kolejna: Venom, i tak poprzez Rapiera, aż do morderczego Phantoma! Czemu morderczego? Ano dlatego, iż w każdej nowej klasie zwiększają nam się okrążenia (o jedno, zaczynamy od 2-óch) oraz…szybkość!

I tu dochodzimy do głównego smaczku gry! Czy ktoś widział kiedykolwiek szybsze wyścigi? Ja nie! Boże co tu się dzieje! Bolidy zapierdzielają jak oszalałe i aż czasem nie wiadomo, co się dzieje. Wszystko jednak na szczęście pięknie działa dzięki wspaniałemu sterowaniu. Mióóód!! No ja się oderwać nie mogłem. Super muza, plus niesamowita prędkość, plus miodne jak cholera zdobywanie klas i złota! Czad!


Ale jak to wygląda w praktyce? W każdym wyścigu mamy po 11 rywali, których musimy wyprzedzić. Pomagać będą nam w tym znane z poprzednich części strzałeczki przyśpieszające na drodze oraz…bronie! Tak! Wraz ze strzałeczkami mamy okazję wlatywać na specjalne pola, które dają nam jedną z kilku broni/dopalaczy, które możemy jednorazowo wykorzystać w dowolnym momencie przeciwko przeciwnikowi. Są to np. rakiety, miny, czy ściana o którą mogą rozbić sie oponenci. Mamy tu także bronie „defensywne” takie jak choćby chwilowa tarcza, lub kilkusekundowy autopilot! Kolejny element gry, który sprawia, że ta produkcja jest po prostu niesamowita! Dodam tylko, iż nasi oponenci jak i nasz bolid posiadają po 100 punktów wytrzymałości, która w czasie wyścigu się (delikatnie mówiąc) kurczy. Po spadku do zera nasz bolid automatycznie przegrywa wyścig. Na każdej trasie na szczęście można wlecieć do pitstopu i podreperować ubytą energie kosztem czasu, który odmierzają nam kolejne (standardowe już w wyścigach) checkpointy, bo na Phantomie nie dałoby bez tego rady :) Istnieje także możliwość odessania nieco energii od rywala, (jedna z broni) co nie raz strasznie potrafi wkurzyć!


Trasy! Mamy ich jak już wcześniej wspomniałem 8, a są one nieźle pozakręcane i coraz trudniejsze wraz ze wzrostem prędkości. Jak widać system gry wydaje się być idealny i taki też jest! Dodam tylko iż istnieją 3 kamery z której możemy śledzić wyścig. Ufff…sporo tego, nie? No mnie to osobiście zauroczyło. Po krótce nadmienie pozostałe opcje, w które tak na prawde nie wdrążałem się zbytnio. Są to : Time Trial - typowo na czas, Challenge - wyzwanie (Race, Time, Weapon) z narzuconym bolidem, trasą i klasą, Eliminator - jak sama nazwa wskazuje : wyeliminuj jak najwięcej bolidów zanim cie zmiotą. Limit konkurencji do 99!, Tournament - turniej, no i ostatnia opcja (ukryta!) Prototypes - czyli 4 nowe trasy w wersji „beta”, czyli gra w samym „szkielecie” tras! Odjazd!


Podsumowując Wip3outa napisze tylko tyle, iż są to wg. Mnie najwspanialsze wyścigi świata, a świadczy o tym fakt, iż przekonał się do nich zagorzały fan „nie-wyścigów”, czyli Ja. Polecam! :)

 


ULUBIONE POSTACIE:

(bolidy:):

Assegai - Subiektywnie najlepszy bolid w grze. Szybki jak diabli i doskonale skręca!

Piranha - Chyba najlepiej wyważony pojazd. Może nie tak szybki jak Assegai i Icaras, ale najlepiej sterowny

Feisar - Niby najwolniejszy, a daje nieźle rade!

 

TOP 6 OST:

Wip3out:                                                         Wipeout & Wipeout 2097:

1. Sasha - Xpander                                         1. Cold Storage - Body in Motion

2. Sasha - Feisar                                            2. Cold Storage - Messij

3. Sasha - Piranha                                          3. Cold Storage - Operatique

4. MKL - Control                                             4. Cold Storage - Cardinal Dancer

5. Orbital - Know Where To Run                       5. Cold Storage - Cold Comfort

6. Underwold - Kittens                                     6. Cold Storage - Doh T

 

PLUSY:

+ Muzaaa!!

+ Najwspanialsze sterowanie w wyścigach! (brak poślizgów, bo nie ma kół :).

+ Trasy, bolidy, tryby, mióóóód!

+ Ta prędkość!! Masakra! Wgniata w fotel!

+ Nie idzie się oderwać

+ Po prostu : najlepsze wyścigi świata…

 

MINUSY:

- Icaras i QuireX! 2 największe „kloce” świata którymi nie idzie ujechać.

- Masakryczny „Stanza Inter”, którego na Phantomie nie idzie ukończyć! (no dobra, to nie minusy, ale trza było się do czegoś doczepić! :)

 

SCREENY:

 

 

 

Komentarze


38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
http://www.youtube.com/watch?v=dJB q9DJRwN4
gameplay z genialną muzyką Planet Funk :) Tyle w kwestii soundtrackow czy OSTów.
24-03-2012 21:33
~CoolFace

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Problem, RPGirls? :}
24-03-2012 22:45
Kazuya86
   
Ocena:
0
zigzak : nawet spoko nuta. ;)Te z Wipeout'ów są bardziej dynamiczne i świetnie pasują do tego typu wyścigów ;) Jak kto woli.

http://www.youtube.com/watch?v=V97 4MkN7v94

http://www.youtube.com/watch?v=1Nk vd-uGORU

http://www.youtube.com/watch?v=Sti 66shLG5g
25-03-2012 12:45

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.