Ukończył Technikum Geodezyjne, od 1971 do 1975 pracował w Bydgoskim Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym. Od 1975 do 1979 działał w studenckim teatrze Próba jako scenarzysta, reżyser oraz aktor. Później pracował jako plastyk w bydgoskim Kombinacie Budowlanym Wschód oraz jako specjalista od reklamy w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W 1979 założył Bydgoski Klub Miłośników Fantastyki Maskon.
Debiutował w 1971 opublikowanym na łamach Młodego Technika opowiadaniem Zerwane ogniwo. Jego utwory ukazały się w takich czasopismach, jak Nurt, Problemy, Przegląd Techniczny oraz w almanachach: Kroki w nieznane, Wołanie na Mlecznej Drodze, Stało się jutro, Wehikuł wyobraźni i Gość z głębin. Jest autorem ilustracji i okładek do swoich książek. Jego utwory to to często eksperymenty myślowe, dotyczące zachowania człowieka w ekstremalnych sytuacjach i stawiające pytania ontologiczne. Ich przesłanie jest zwykle wieloznaczne.
Jego utwory tłumaczone były na bułgarski, czeski, niemiecki, rosyjski, słowacki, węgierski. Od stycznia 2007 roku na łamach miesięczniku Science Fiction, Fantasy i Horror ukazuje się wywiad-rzeka z Wiktorem Żwikiewiczem (Żwikipedia), który prowadzi Marek Żelkowski.
Autorami powyższego tekstu są użytkownicy Wikipedii. Jest udostępniony na zasadach licencji GNU Free Documentation License 1.2 (lub nowszej).