» Blog » Wiki Darmowych RPG
30-07-2013 12:31

Wiki Darmowych RPG

W działach: RPG, Projekty, Tłumaczenia, Internet, Wiki Darmowych RPG | Odsłony: 529

Wiki Darmowych RPG

Parę dni temu coś mnie tknęło (tchnęło?), by poszperać po internecie w poszukiwaniu Wikipedii RPG. Jestem wielkim zwolennikiem Open Source i nie ukrywam, iż duża część moich erpeegowych zainteresowań to systemy dostępne w ten czy inny sposób za darmo (dość wymienić Eclipse Phase, które uważam za drugi najlepszy system jaki znam, a jednocześnie pierwszy grywalny). Sądziłem, że znajdę ową Wiki bez większych problemów.

Ku mojemu zdziwieniu, nic takiego nie nastąpiło. Dedekowe SRD jest dostępne na ładnej, pergaminowej stronie, ale po angielsku (jak chcemy sobie poczytać po polsku, to tylko ściągając paczuszkę ze strony ISY), M&M także występuje w internecie tylko w mowie Szekspira. Kwiat Paproci to PDF i nikt nigdy nie starał się, by system ten pojawił się w formie „lightweight”. Podobnie rzecz ma się z praktycznie każdym darmowym lub prawie-darmowym (witaj, nadchodzące demo Demona!) systemem znanym nad Wisłą.

Trochę nadziei dał mi wpis na Google+ odnośnie Gobasa, jednak bardzo szybko przeżyłem rozczarowanie. Nazywanie tego tworu „bazą” jest co najmniej niefortunne. Jeśli już miałbym użyć jakiegoś słowa, byłaby to „metabaza”, lub, nazwijmy rzecz po imieniu „blogopodobny zbiór linków z komentarzem”. Sam Gobas jest nieodporny na wszelkie zagrożenia ciągle zmiennego internetu (jak przyznają autorzy na swojej stronie), chodzi na silniku Wordpressa i tak naprawdę nie przechowuje niczego. Jeśli jutro serwer zewnętrzny przechowujący system X się spali, to Gobas nie uchroni owego systemu od zapomnienia. Ot, kolejny twór twitero-kwejkowej wieży.

Co mi się marzy w miejsce Gobasa? Coś jak słynna strona z wszystkimi niezbędnymi zasadami D&D, tylko większa. Chciałbym współtworzyć miejsce w sieci, gdzie wszystkie darmowe RPG znalazłyby się obok siebie, na dedykowanej Wiki, oparte o to samo oprogramowanie, które czyni Wikipedię tak dobrym zbiorem informacji. Chciałbym zobaczyć miejsce, które się czyta zamiast ściągać, w którym się pisze zamiast biernie obserowować. Co najważniejsze jednak, chciałby zobaczyć miejsce, które siłą rzeczy poszerza erpeegowe horyzonty i zachęca do wkładu własnego.

Oczywiście, takie marzenie rodzi wyzwania. Najważniejszym, które obecnie widzę, jest sprostanie semantyce Wikikodu. Wstyd się przyznać, ale o MediaWiki wiem tyle, co nic. Nie umiem stworzyć kategorii, nie wiem, jak sprawić, żeby strona główna informowała o najnowszych wpisach, zamiast być statycznym posągiem. Nie wiem jak ustawić logo ani gdzie wgrać faviconę. Nie wiem całej masy rzeczy i przez długi czas nie będę wiedzieć. Byłoby miło mieć do pomocy osobę zorientowaną w stronach internetowych, któraby pomagała wszystko zorganizować. 

[Serdeczne podziękowania dla Slanna za logo]

Komentarze


KFC
   
Ocena:
+2
Która to już inicjatywa tego typu w fandomie? 10? Jak widać po sukcesie poprzednich raczej średnio popularna i być może średnio potrzebna. Bo i tak 99% gier darmowych to gry zagraniczne opisane już dawno temu na zagranicznych serwisach. Pytanie czy to nie wynajdowanie koła na nowo.
30-07-2013 12:42
Z Enterprise
   
Ocena:
+1
Ambitnie.
Masz tutaj linka do listy, którą czasem sobie uaktualniam na Zigzakiem przez RPG. Do wykorzystania w twoim projekcie of cors.

http://zigzak.monochrome.pl/baza-polskich-autorek/

A gobas to raczej muzeum, baaardzo dużo rzeczy jest tam już niedostępnych, inne zas to tylko linki do stron o systemie, ze sie tworzy, bez materiałów.
30-07-2013 12:45
Kaworu92
   
Ocena:
0
Zabawna sprawa, na Google+ jeden człowiek marudził jakobyś strasznie skopiował od Gobasa :-P

I to całe MediaWiki nie jest aż takie trudne, już się nauczyłem robić kategorie, żeby jakiś porządek był :-D
30-07-2013 13:08
KFC
   
Ocena:
+2
Bo po prawdzie, z piasku Zig bicza nie ukręci większość staroci wisi na Gobasie, do tego pewnie doszło parę pozycji i jest "brand new" lista by Zigzak, więc wcale mu się nie dziwię, że tak napisał ;0

ps. Ja nie lubię RPGów na wiki, wolę ściągać PDFy.
30-07-2013 13:13
Petra Bootmann
   
Ocena:
+6
Kilka myśli co nie nowe.
Darmowe systemy przeważnie nie mają klauzuli o tym, że można z nimi zrobić co się chce. Niektóre gry/ tłumaczenia gier są udostępniane na Creative Commons, więc mógłbyś z nimi zrobić coś takiego jak zamieszczenie na stronie, większość jednak nie. Czasem koszt darmowego systemu oznacza tyle, że musisz wejść na stronę autora, tłumacza / autorki, tłumaczki, by tę grę pobrać. Czasem autor / tłumacz nie chce dłużej rozpowszechniać/udostępniać swojej pracy (może się to wydać dziwne, ale rzeczywiście kilka gier i tłumaczeń zostało zdjętych z sieci przez autorów i są do dostania tylko jeśli masz rozbudowaną siatkę znajomych lub bardzo wysokie google-fu). Co do pdf-ów, to znów - jest to decyzja autorki/ autora (redaktorki/ redaktora): skład czemuś służy, czasem ilustracje nie są jedynie zapychaczem.

Kilka pytań do Ciebie: do czego ma ci służyć ta lista/ baza? Jaki jest cel istnienia tegoż? Czy sądzisz, że byłoby zainteresowanie (i czym: grami? wiedzówką?). Czy idzie o propagowanie wiedzy, o to, żeby ludzie grali w te gry? O coś jeszcze innego? (Jeśli wiesz).

Co do Gobasa - wygląda porządnie, ale jak na razie mało rzeczy jest zlinkowanych i opisanych.
30-07-2013 14:25
Kaworu92
   
Ocena:
0
@Petro:
Zdaję sobie sprawę z tego, że darmowe systemy wyglądają różnie. Dziękuję jednak za troskę ;-)

Co do tego, czemu chciałbym zrobić taką wiki, hm... sam nie wiem. Myślę, że wynika to troszkę z poczucia porządku (ponieważ w pewien sposób "rozsianie internetowe" mogę odbierać jako bałagan), w dużej mierze z chęci propagowania gier RPG, trochę z przyjemności tłumaczenia... oczywiście mam też nadzieję, że kiedyś komuś się to przyda.
30-07-2013 15:23
KFC
   
Ocena:
0
Coś podobnego robi/ł też Darken z Kociołkiem Gier, ale ma chyba przerwę bo designuje kolejną karciankę, więc nic tam się nie dzieje aktualnie.
30-07-2013 15:27
Petra Bootmann
   
Ocena:
0
To nie jest kwestia troski. Z punktu widzenia odbiorcy może i fajnie by było, żeby wszystkie gry były w jednym miejscu, ale z punktu widzenia autorki/autora wcale tak nie musi być. Jeżeli ja wydaję grę (czyli tłumaczę ją lub piszę) i jest ona darmowa, to nie mam żadnego interesu w tym, żeby ona była dostępna gdziekolwiek. Moim najlepszym interesem jest to, żeby była dostępna poprzez mojego bloga, bo w ten sposób mam platformę do zareklamowania innych projektów, które tworzę, czy określonych koncepcji erpegowych. (Podaję na swoim przykładzie, inni twórcy / inne twórczynie mogą mieć inne podejście).

Na obecną chwilę moje potrzeby zaspokajałaby przyzwoita linkownia + zbiór informacji, jakie gry były dostępne (i co to za gry), może jeszcze negocjacje z autorami gier, które zostały zdjęte z sieci, żeby zostały one jednak ponownie udostępnione. Baza gier to ciekawy pomysł, ale mnie zawsze pociągały listy, które mogłyby pomóc w tym, żebym nie trafiła na jakiś crap (the problem is crap dla mnie to coś zajebistego dla innych). Ale to moje potrzeby i oczekiwania wobec podobnego projektu. Z tego, co napisałeś dotychczas, trudno mi określić, jaką masz wizję projektu - czy potrafisz określić, na ile jest zbieżna z tym, co napisałam powyżej?

Co do samego projektu: czy masz choć częściową listę gier? Czy ten projekt to tylko luźny pomysł "weźmy się i zróbcie", czy raczej dogłębnie przemyślany pomysł, wizja, do której potrzeba ci narzędzi? Jak na razie to, co chciałbyś zrobić, przypomina Gobasa - może warto, żebyś włączył się w rozwinięcie i promocję już istniejącego projektu, podejrzewam, że osoby zajmujące się nim z radością przyjmą wsparcie i nowe pomysły. 
30-07-2013 15:57
Kamulec
   
Ocena:
0
Wiki są dobre, by sobie poczytać, a nie, by wydrukować i przynieść na sesję.
30-07-2013 16:30
Kaworu92
   
Ocena:
0
Petra:
baza linkow ma ten problem, ze linki z czasem moga wygasnac, co oznacza ze gra przepada (i nie wiadomo jak skontaktowac sie z autorami). byly juz takie gry rpg w historii i jedyne, co sie zachowalo to martwy link. patrzac na stan owej linkowni jak i nieadetwatna do zadania technologie, nie sadze, by byl to dobry pomysl.

co do gier: mysle nad roznymi srd (dnd, m&m, traveller, gdzies widzialem nawet d20 anime), tristat dx, jeden rpg do gier pbf malo znany w Polsce, byc moze demo najnowszego demona jak white wolf pozwoli. to na razie tyle, jak sie z tym uporam to pomysle o innych grach.

Przepraszam za jakosc i dlugosc, moge korzystac tylko z jednej reki. jak bede mogl pisac obiema ta odpowiem nalezycie, teraz pisze zwiezle w celach informacyjnych.
30-07-2013 17:17
Petra Bootmann
   
Ocena:
0
To do takiej listy nie jest ci potrzebna strona, tylko katalog na dysku (i to taki niezbyt pojemny). Druga rzecz, że White Wolfa już nie ma. A trzecia to: mam nadzieję, że nie myślisz, że WW trzeba prosić o zgodę, a twórców autorek już nie.
30-07-2013 17:55
Kaworu92
   
Ocena:
+1
nie, nie mysle. wszystkie inne gry, ktore wymienilem sa albo na open game licence albo (jak w przypadku tego rpg-pbf) juz sie dopytalem. jedyna pozycja, ktora planuje, a musialbym uzyskac zgode jest wiec demo demona ;)
30-07-2013 17:58
Sznurek44
   
Ocena:
0
Rozumiem, że serwis wikia umożliwiający założenie strony tego typu nie jest wystarczający?

Xellossie, taką stronę widziałbym też jako inkubator dla nowych, amatorskich systemów autorskich, które chcą się wypromować (oczywiście systemów na poziomie).

Gdyby projekt wypalił, chętnie pomogę w sprawach niedotyczących programowania :)
30-07-2013 20:04
Kaworu92
   
Ocena:
0
To właśnie JEST "wikia", przy czym nie wikia, a shoutwiki ;-)

I tak, jeśli się wszystko rozkręci byłoby miło reklamować nowe, mało znane systemy ;-) Póki co skupię się jednak na grach wydanych na Open Game Licence.
30-07-2013 21:14
54591

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
,,Co najważniejsze jednak, chciałby zobaczyć miejsce, które siłą rzeczy poszerza erpeegowe horyzonty i zachęca do wkładu własnego." - mamy Polter!

Petra >>> ,,lub bardzo wysokie google-fu" - to już ze znajomości składni zapytań do silnika wyszukiwania zrobiono mistyczną sztukę znanom jedynie cwaniakom?;)
,,do czego ma ci służyć ta lista/ baza?" - ja bym powiedział, że do unifikacji całego burdelu, toteż popieram autora notki w zamierzeniu.

KFC >>> przecież Kocioł Gier już padł, strona nie wisi w necie.

Petra #2 >>> strona mogłaby zawierać odnośniki do miejsca skąd można pobrać grę. Prosta sprawa, przekierowuje do strony autora, każdy zadowolony (prócz malkontentów).

Sznurek44 >>> warto by tam wrzucać dowolne gry, które po jakimś czasie od braku aktualizacji spadałyby do archiwum.
31-07-2013 18:49

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.