Wiki Darmowych RPG
W działach: RPG, Projekty, Tłumaczenia, Internet, Wiki Darmowych RPG | Odsłony: 526Parę dni temu coś mnie tknęło (tchnęło?), by poszperać po internecie w poszukiwaniu Wikipedii RPG. Jestem wielkim zwolennikiem Open Source i nie ukrywam, iż duża część moich erpeegowych zainteresowań to systemy dostępne w ten czy inny sposób za darmo (dość wymienić Eclipse Phase, które uważam za drugi najlepszy system jaki znam, a jednocześnie pierwszy grywalny). Sądziłem, że znajdę ową Wiki bez większych problemów.
Ku mojemu zdziwieniu, nic takiego nie nastąpiło. Dedekowe SRD jest dostępne na ładnej, pergaminowej stronie, ale po angielsku (jak chcemy sobie poczytać po polsku, to tylko ściągając paczuszkę ze strony ISY), M&M także występuje w internecie tylko w mowie Szekspira. Kwiat Paproci to PDF i nikt nigdy nie starał się, by system ten pojawił się w formie „lightweight”. Podobnie rzecz ma się z praktycznie każdym darmowym lub prawie-darmowym (witaj, nadchodzące demo Demona!) systemem znanym nad Wisłą.
Trochę nadziei dał mi wpis na Google+ odnośnie Gobasa, jednak bardzo szybko przeżyłem rozczarowanie. Nazywanie tego tworu „bazą” jest co najmniej niefortunne. Jeśli już miałbym użyć jakiegoś słowa, byłaby to „metabaza”, lub, nazwijmy rzecz po imieniu „blogopodobny zbiór linków z komentarzem”. Sam Gobas jest nieodporny na wszelkie zagrożenia ciągle zmiennego internetu (jak przyznają autorzy na swojej stronie), chodzi na silniku Wordpressa i tak naprawdę nie przechowuje niczego. Jeśli jutro serwer zewnętrzny przechowujący system X się spali, to Gobas nie uchroni owego systemu od zapomnienia. Ot, kolejny twór twitero-kwejkowej wieży.
Co mi się marzy w miejsce Gobasa? Coś jak słynna strona z wszystkimi niezbędnymi zasadami D&D, tylko większa. Chciałbym współtworzyć miejsce w sieci, gdzie wszystkie darmowe RPG znalazłyby się obok siebie, na dedykowanej Wiki, oparte o to samo oprogramowanie, które czyni Wikipedię tak dobrym zbiorem informacji. Chciałbym zobaczyć miejsce, które się czyta zamiast ściągać, w którym się pisze zamiast biernie obserowować. Co najważniejsze jednak, chciałby zobaczyć miejsce, które siłą rzeczy poszerza erpeegowe horyzonty i zachęca do wkładu własnego.
Oczywiście, takie marzenie rodzi wyzwania. Najważniejszym, które obecnie widzę, jest sprostanie semantyce Wikikodu. Wstyd się przyznać, ale o MediaWiki wiem tyle, co nic. Nie umiem stworzyć kategorii, nie wiem, jak sprawić, żeby strona główna informowała o najnowszych wpisach, zamiast być statycznym posągiem. Nie wiem jak ustawić logo ani gdzie wgrać faviconę. Nie wiem całej masy rzeczy i przez długi czas nie będę wiedzieć. Byłoby miło mieć do pomocy osobę zorientowaną w stronach internetowych, któraby pomagała wszystko zorganizować.
[Serdeczne podziękowania dla Slanna za logo]