» Recenzje » Wieże Bois-Maury #03: Germain

Wieże Bois-Maury #03: Germain


wersja do druku

Zbrodnia niedoskonała

Redakcja: Karolina 'Isadora' Małkiewicz, Mały Dan

Wieże Bois-Maury #03: Germain
W trzecim tomie Wież Bois-Maury krucjata Aymara nie nabrała jeszcze odpowiedniego rozpędu, zaś sam honorowy rycerz jest raczej bohaterem pobocznym, który nie odgrywa większej roli w całej historii. Z plansz albumu Germain właściwie najwięcej dowiadujemy się o bandzie złodziejaszków, którzy w "wielkim stylu" powrócą jeszcze w odcinku Alda.

W tomie Germain czytelnicy zdołają zapoznać się jedynie z kilkoma scenami z udziałem rycerza Aymara eskortującego zamożnego kupca do miejsca, w którym jego żona rzekomo mogłaby ozdrowieć. Najważniejszymi bohaterami tego tomu jest bowiem kilku wspólników (wszak trudno nazwać ich przyjaciółmi), którzy zwietrzyli niebagatelną okazję do łatwego zarobku: zdeponowanie w lokalnym klasztorze skrzyni wypełnionej kosztownościami. Jak jednak rzekłby klasyk, nie ma zbrodni bez kary.

Germain nie należy do szczególnie istotnych epizodów fabularnych w cyklu Wieże Bois-Maury. Jest jednak zarazem dość ciekawym wprowadzeniem do realiów, z którymi bohaterowie komiksu zetkną się w niedalekiej przyszłości. A te są - jak na średniowiecze przystało - mocno brutalne. Życie towarzyszy po złodziejskim fachu jest niczym w porównaniu z możliwością posiadania trochę większej doli. W końcu po co dzielić skarb na kilka osób, jeśli można go zagarnąć w całości samemu?

W niektórych momentach Wieże Bois-Maury porównywać można do innego słynnego frankońskiego cyklu, Thorgala. Zabieg taki nie ma jednak zbyt wiele sensu, szczególnie jeśli lepiej przyjrzeć się charakterologicznej konstrukcji Aymara. W odcinku Germain praktycznie w ogóle go nie ma, przewija się dosłownie przez kilka kadrów, lecz właściwie nic poza tym. I niestety, nie ma co nastawiać się, że jego nieznośna wręcz bierność zostanie szybko zażegnana. Tendencja ta, towarzysząca postaci głównego bohatera od samego początku, jeszcze przez jakiś czas się będzie się utrzymywać.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Germain to jednocześnie chyba jeden z bardziej "ubogich" w jakiekolwiek elementy komiksów w serii. Owszem, śledzenie losów grupy złoczyńców przez chwilę jest nawet intrygujące, szczególnie gdy ich wątłe przymierze rozpada się w dość dramatycznych okolicznościach. Niemniej to tak naprawdę jedyna rzecz przykuwająca uwagę do komiksu. Bo całej reszty mogłoby w nim równie dobrze nie być. Podobnie zresztą jak samego Aymara i jego giermka. Chociaż pretekstowe potraktowanie wyprawy rycerza w celu sportretowania społecznego krajobrazu średniowiecznej Europy jest zamierzonym zabiegiem kompozycyjnym dziesięciotomowego cyklu, to jednak po lekturze Germaina - analogicznie do pozostałych odcinków - pozostaje uczucie niedosytu.

Trzeci tom Wież Bois-Maury chyba najlepiej pokazuje, że rzekoma fama o fenomenie serii jest co najmniej przesadzona. Hermetyczne i zamknięte epizody niezbyt mocno powiązane są z tym, co można znaleźć w kolejnych odsłonach cyklu. Irytujący jest również niemal bezimienny i całkowicie bierny bohater. W Germainie dzieje się całkiem sporo, ale tylko za sprawą kradzieży precjozów. Pytanie zatem, czy komiks ten musiał zostać opatrzony nazwą serii?

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria

Wieże Bois-Maury  #03: Germain
Wieże Bois-Maury  #03: Germain
Wieże Bois-Maury  #03: Germain
Wieże Bois-Maury  #03: Germain

4.0
Ocena recenzenta
9.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Wieże Bois-Maury #03: Germain
Scenariusz: Hermann Huppen
Rysunki: Hermann Huppen
Kolory: Fraymond
Wydawca: Wydawnictwo Komiksowe
Data wydania: 22 listopada 2013
Tłumaczenie: Grzegorz Przewłocki
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-936849-7-7
Cena: 38,00 zł
Wydawca oryginału: Glénat
Data wydania oryginału: 1986



Czytaj również

Wieże Bois-Maury #10: Oliwier
Upragniony koniec?
- recenzja
Wieże Bois-Maury #06: Sigurd
Graficzny miód, fabularny dziegieć
- recenzja
Wieże Bois-Maury #01: Babette
Sceny z życia średniowiecza
- recenzja
Bois-Maury #2: Rodrigo
Zupełnie nowa jakość
- recenzja
Wieże Bois-Maury #09: Khaled
Przybyłem, lecz zaraz znikam
- recenzja
Historia anioła
Krótkie, lecz soczyste
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.