string(15) ""
» Blog » Wielkie oczekiwania->legendarny trup
19-08-2014 12:02

Wielkie oczekiwania->legendarny trup

W działach: rpg | Odsłony: 1215

Bardzo i to bardzo ostatnio zadziwia mnie Fundom. Chodzi oczywiście o KC, czyli największe pośmiewisko ostatnich czasów. Przyznam szczerze, nabijam się z tego niezmiernie, ale nie hejce, nie chce mi się. Powiem coś okropnego, coś tak mało istotnego jak KC w tych czasach, nie daje mi powodu do hejtingu. 

Wiem to "Legenda", to "cudowne wspaniałe KC", " jesteś baranem, prostakiem, jak możesz obrażać system nad systemami!"

Sprawa jest prosta, tak jestem baranemi prostakiem. Wychowałem się na mimach od nr1, które pożyczyłem od brata znajomego. KC były ze mną od początku. Jednak czym one są dziś? Są niczym więcej, jak fenomenem słodyczy, za czasów PRL. Wtedy jako gówniarz, kiedy ojciec przyniósł podróbkę czekolady, w domu u nas świętowano. Była pyszna, każdy z nostagią wspomina ten czas. Jednak dziś ten smak, jest niczym więcej jak wspaniałym wspomnieniem. Dzisiaj identyczny smak, kojarzy się co najwyżej z produktami najniższej półki, o najniższej jakości. 

Tym dziś są KC. Czekoladą z czasów PRL, którą dobrze wspominamy, jednak jej smak w porównaniu do konkurencji, wypada bardzo słabo.

Więc śmieszy mnie środowisko, rozrywające koszule nad tym, że autor KC wydaje powieść, a nie RPG. Po rpg spodziewając się cudów... Serio? Rzućmy więc okiem, na parę wypowiedzi. 

1) Autor obiecuje 150 grywalnych ras. - aby poprawnie opracować rasy, tak by stanowiły naprawdę grywalne elementy postaci, trzeba poświęcić na nie bardzo dużo czasu, a także dużo miejsca w podręczniku. Opisy ras na 2 strony, wraz z ich motywacją i historią a także mechaniką.... da nam stron 300. Wierzycie w to? Oczywiście że nie. Możemy dostać opisy ważniejszych a inne... w formie Kckowej. Czyli 2 zdania, statystyki, zamiast k4 jest k4+1 w losowym miejscu stat i mamy rase. To ma być nowa jakość?

2) Mechanika - wszyscy mówią jakie to powinno by cacy, poprawiona mechanika, uproszczona... albo inna np fate.... Dryfują na jakiejś fatamorganie. Autor jest uwaga "DUMNY" z nadmiernie skomplikowanej, hiperrealistycznej mechaniki, a także z rozwiązań w stylu "wpływu kąta padania miecza na zbroje, na szansę jej ześlizgnięcia". Serio!? Więc wy na prawdę się spodziewacie uproszczonej mechaniki? Nie! dostaniecie to samo bagno, które kiedyś było i grywalne, ale dzisiaj każdy by uznał za produkt kogoś kto siedział 20 lat w piwnicy. Może i poprawi bugi, ale na pewno doda coś mega skomplikowanego do mechaniki, bo przez lata ją urealnił.

3) Autor siedział w piwnicy - Tak! Siedział w piwnicy! Może i był przedstawicielem GW, o którym zresztą krążyły legendy... (koleś uczący warha nie mając o tym pojęcia), jednak rpg zatrzymał się na pewnym etapie. Przez te lata, korzystając ze swojej sławy, mógł wydać nie jeden dodatek, nie jedną poprawkę nie jedną gre, artykuł rpg... jednak był dużo mniej płodny niż nie jeden zwykły fan. Patrząc na forum kc itd, ma się wielkie wrażenie, że to fani tworzą teraz kc, a autor się odciął. Teraz chce wrócić, tylko z czym? Z rzeczami z przed lat, oczekując że przyjmą go z otwartymi rękami, jako zbawcę RPG na którego wszyscy czekali?

4) RPG się zmieniło, tak na prawdę kc to legenda, nic więcej-  Tak KC mają zasługi... olbrzymie, w zamierzchłych czasach. Przez ten czas, liczba fanów i graczy w takie systemy jak Warhammer, ZC, WODy, DND, L5R, Neuroshima, Wolsung, przekroczyła wielokrotnie bazę fanów KC. Inni fani, po za tymi którzy grali w tamtych czasach, opierają chęć poznania tego systemu, na opowieściach o legendzie i micie o pierwszego polskiego RPG. Jednak to co mogą dostać... może być  systemem na miarę Charaktrenika.

 

5) Wiecie co... Tak nowe KC mogą pobić Charakternika, sposób prezentacji, to co mówi autor, to właśnie zapowiada. System który pobije brakiem grywalności, a także oderwaniem od rzeczywistości sławny system wyśmiany przez wszystkich. Nie życze tego KC'om. Życzę im świeżego spojrzenia, przebudowania, dopracowania, jednak na to nie ma co liczyć. Jedyne co tam siedzi, to system za czasów lat, w których każdy kto napisał cokolwiek do RPG był bogiem, a Szyndler był nad bogiem, bo wydał KC.  Są to notatki z tamtych lat. Jednak dzisiaj większość tych materiałów, wywołuje uśmiech politowania.

 

KC to taki stek sprzed lat. Wiecie  świeże były dobre, wielu się zajadało. Jednak to tylu latach w lodówce, może wywoływać krwawą biegunkę. Bo to trup, który aby pozostać legendą musi zostać trupem. Jeżeli go wskrzesimy, stanie się pośmiewiskiem.

 

Komentarze


Sethariel
   
Ocena:
+1

@Araven
Na forum trochę piszę o nowej edycji, niedługo sklecę/sklecimy z tego artykuł. W tej chwili do wybranych osób trafił Podręcznik Gracza w wersji bez ilustracji. Trwa dodatkowa fanowska korekta. Podręcznik powinien być gotowy pod koniec miesiąca. Podręcznik Mistrza Gry będzie wydany najwcześniej pod koniec września. Tak naprawdę więc jeszcze nie znamy wszystkich szczegółów.

EDIT: Żeby było jasne, piszę o wersji anglojęzycznej, na polską najpierw musi być zbiórka :)

19-08-2014 15:10
Nuriel
   
Ocena:
+2
Earthdawn 4 edycja po polsku?

Niech zramolałe pryki zabierają swoje Kacety - mój nostalgia filter przypada na rok 1998 i wydanie pierwszej edycji ED w Polsce.

Shut up and take my money!
19-08-2014 15:11
XLs
   
Ocena:
+1

Kiedy mniej więcej można się spodziewać zbiórki? Środek września, czy raczej koniec października/listopad?

 

@Nuriel Dokładnie niech dziady sobie siedzą w Excelu, ze swoimi 150 rasami, workiem statów i liczeniem pół dnia modyfikatorów. Nadchodzi system uznany za LEGENDĘ nie dlatego że był pierwszy, a dlatego że był cholernie dobry!

19-08-2014 15:12
Araven
   
Ocena:
+1

@Sethariel

Dzięki za info. Cuda się zdarzają, nawet na rynku RPG w Polsce. Na to wyłożę kasę bez zadawania pytań.

A na Wasze forum Setharielu muszę się zarejestrować. 

Poczytałem zakładane zmiany mechaniki. Spoko to wygląda, uprości sprawę.

19-08-2014 15:13
XLs
   
Ocena:
+1

Aż ze szczęścia mi się płakać chce, RPG w polsce, na światowym poziomie, legendarne, prawie na równi z premierą światową i to duży mainstreamowiec.... Myślałem że po DnD już się to nie zdarzy:)
Dziwne ale ciesze się że mi się lapek psuje i musiałem odłożyć zakup DnD, teraz -> ED od FajneRPG, zamiast dnd będzie. To może przebić tylko DnD po polsku, które nie wyjdzie;)

19-08-2014 15:16
leto_ii
   
Ocena:
0

Szykuję kasę :)

19-08-2014 15:32
Sethariel
   
Ocena:
+1

@XLs

Nie sądzę, by zbiórka ruszyła wcześniej niż będą gotowe wszystkie (anglojęzyczne) podstawowe podręczniki. Czyli najwcześniej październik/listopad. Ale to już pytanie do Piotra Korysia i Fajnych RPG. W odpowiednim czasie na pewno będzie oficjalna zapowiedź.

19-08-2014 15:33
KFC
   
Ocena:
+1

Jeżu jakie tutaj piwniczne buły siedzą :D Przecież Ramel już dawno o tym pisał na fejsie a tutaj nowenna i hosanna dziś się stanęła :D

19-08-2014 15:37
Nuriel
   
Ocena:
0
@KFC

To tylko dowodzi klasy polteru w agregowaniu newsów.

Tylko, że na takim gry-fabularne.pl też nic o tym nie było.
19-08-2014 16:08
Enc
   
Ocena:
+4
Trochę trudno linkować do newsa w formie komcia na Fejsie. Fajne RPG powinny same wrzucić newsa, nawet krótkiego - skoro to oficjalne.
19-08-2014 16:25
Drachu
   
Ocena:
+1

Kapitalny news, który mnie jak do tej poru omijał (okazuje się, że ostentacyjne ignorowanie bunia miewa i minusy). Earthdawn był jedynym systemem w który więcej grałem niż prowadziłem i może właśnie dlatego mam bardzo specyficzny, ale i pozytywny stosunek do tej gry. Ja tam z siana na się wysypię. Nie tyle z sentymentu, co do normalnej gry.

Swoją drogą -  Setharielu mam do Ciebie pytanie. Bo widzisz, Ty już 4e widziałeś. A ja... no cóż, trochę się rozczarowałem 3ed. (mały lifting + wodolejstwo w 4 podręcznikach). Jak zapatrujesz się na zmiany międzyedycyjne między 3ed a 4ed? Rewolucja? Ewolucja? Mały lifting? 
I jak oceniasz możliwości rozpisywania postaci? Już tłumaczę - w starym ED przedstawiciele jednej dyscypliny byli bardzo zbliżeni. Wiadomo, określały ich talenty - ale te talenty trzeba było rozwijać w miarę równomiernie żeby awansować na kolejne kręgi. I trzeba było je rozwijać na tyle hurotowo, że można było odpuścić ich stosunkowo niewiele (Więc odpuszczało się te plewne. Strzała Kierunku anyone?). Przez to ci adepci byli podobni. Jak jest w 4ed? Można sobie bardziej pocustomizować (cóż za potwór językowy) postać?

Pozdrawiam
Therion*, elf, Mistrz Żywiołów 6 kręgu


  • wiem, imię nieco pretensjonalne, ale miejcież litość, miałem 16 lat i zastanawiałem się jak będę wyglądał z długimi włosami (o czym nigdy się zresztą nie przekonałem).

19-08-2014 20:36
KFC
   
Ocena:
0

Z tego co wiem Seth smaży na ten temat jakiś artykuł, póki co możesz poczytać tutaj Drasiu.

19-08-2014 20:53
Drachu
   
Ocena:
0

Tamto czytałem, tylko chłopaki gadają raczej o konkretnych rozwiązaniach, a mi chodziło jakby o taki rzut okiem na całokształt :) Ale masz rację, pozostaje poczekać na dłuższy tekst Sethariela.

19-08-2014 21:00
KFC
   
Ocena:
0
E tam, jak Ariel znajdzie czas to i tu parę zdań skrobnie ;)
19-08-2014 21:07
Sethariel
   
Ocena:
+4

@Drachu

Tak ogólnie? Coś między ewolucją a liftingiem. Rewolucji nie ma, choć dla zatwardziałych fanów ED wywalenie Przebicia Pancerza to rewolucja ;). Teraz jest mniej tabelek. Już w ED3 była większa różnorodność w kwestii adeptów (talenty główne [obowiązkowe] i opcjonalne [dobierane na każdym kręgu z określonej puli]). ED4 usuwa trochę tych niepotrzebnych talentów; część staje się darmowa i zależna od kręgu adepta np. Wytrzymałość, Matryca, Rytuał Karmiczny Przywołanie strzały), część usunięto lub połączono z innym (np. Historia broni i Historia przedmiotów). ED4 Usuwa też sporo niepotrzebnych umiejętności. ED4 rozwija możliwości zaklęć (każde zaklęcie ma możliwość dotkania dodatkowych wątków, by dodać jakiś efekt np. zwiększenie obrażeń, czasu trwania, efektywności, itd.). No i dla wielu fanów ED ważna rzecz, linia fabularna wreszcie idzie do przodu (w skrócie; Theranie pokonani, wywaleni z Barsawii, Vivane to drugie Parlainth, na głównego "złego" w Barsawii wyrastają Denairaści).

Więcej, jak wspomniał KFC, postaram się napisać w dłuższym tekście.

19-08-2014 21:20
FireFrost
   
Ocena:
0
ED powraca = mój portfel się otwiera
19-08-2014 21:23
Satosan
   
Ocena:
+2

Pamiętam świat KC jako zbiór kilku ciekawych konceptów oraz mnóstwa niespójności. Nigdy nie udało mi się zbudować w wyobraźni tego świata jako działającego, „żywego” miejsca. Najbliżej była chyba wizja średniowiecznej Europy skutecznie podbitej przez Czyngis-chana, ale podręcznikowy opis społeczeństwa kompletnie rozjeżdżał się z moim wyobrażeniem o klimacie po takim wydarzeniu.

 

 W związku z tym pytanie do osób zainteresowanych KC (w szczególności do Aravena):

Co dla Was jest myślą przewodnią świata gry.

Co ciekawego w nim widzicie.

Jakie są jego wątki przewodnie, które mogą służyć do budowania przygód.

 

20-08-2014 10:27
Araven
   
Ocena:
+2

Dla mnie ta dziurawość KC i mnóstwo białych plam, było i jest ich największą zaletą. Mogłem i mogę sobie tam wciskać co chcę, byle w miarę się fantasy trzymało. Są ciekawe motywy, ciągłe zagrożenie najazdami sharanów (pająkoludzi z Archipelagu Pajęczego). Tarcia wewnętrzne, między rasami czy poszczególnymi miastami. Upadłe imperium reptilionów, czekające na swoją drugą szansę, by powstać i odpłacić Urukom i orkom.  I wiele innych. Są ludzkie królestwa jak Osmund czy Tabadan, jest Elmanal ciąg wysp władanych przez elfy. Mamy Anghor Haran, miasto nieumarłych, czy Orkus Święty z martwiaczymi armiami.

Ja wizji Autora KC nie przyjmowałem i nie przyjmuję bezkrytycznie, zmieniałem to co było nielogiczne, np. wielotysięczne garnizony na skalistych wyspach i inne takie. Mamy ciekawe rasy, malaukowie czwowroręcy półolbrzymi i różne takie.

Ja niedawno sobie wrzuciłem Evernight (kampanię dla Savage Worlds) w realia Orchii. Trzy PBF-y duże tam poszły, a Waluzja to w mojej Orchii jedna z wysp ciągu Arianom.

W skrócie, mechanika do bani (ja gram na zmodyfikowanym Fate, ignorując oryginalną mechanikę KC), ale świat fajny i z dużym rozmachem. Gram mało, głównie PBF-y ostatnio. KC nie jest podstawowym uniwersum, ale do niego wracam, to jednak mój pierwszy system RPG.

20-08-2014 12:01
XLs
   
Ocena:
+3

Przeczytałem serie artykułów o KC (3 artykuły Kc historia nieznana), i cóż... Z tego wynika że do wersji kc, przed wydaniem autor po prostu wrzucał wszystko, był tam jakiś core. Jednak zagrał w jakąś gre i wrzucił tam od razu z niej element. Ot takie wiadro pomysłów, niezaprzeczalnie więc było tam wiele fajnych koncepcji. Potem czytam, że autorzy książkowego KC musieli przerobić KC bo było zwyczajnie niespójne i nielogiczne... A Szyndler miał z tym mało wspólnego... bo nie wiedział co powinno tam być i jak ma wyglądać podręcznik... Dodatkowo da się wyczytać... że miał marny talent literacki i słabym mg był. Ot te legendy o przygodach to wynikały z dobrej drużyny a nie jego geniuszu. Więc nieutalentowany grafoman, z mega zapałem, wrzucający wszyskie pomysły do jednego kosza, mający serce do tej roboty, wrócił. W sumie w świetle polak potrafi... absolutnie to wszystko się potwierdza. Przeczytałem artykuł o jego wystąpieniu na Avangardzie... 200 ras grywalnych, 1700 stron bestiariusza, 500 broni.... to na czym się skupił, jakie informacje przekazał, wskazuje na duże bujanie w obłokach. Ten człowiek na 100% nie jest kimś, na miarę naszych czasów. Bujanie w obłokach, a także poziom oderwania, każe myśleć tylko w jednej kategorii:

 

Była era Kryształów Czasu, potem nadeszła era Warhammera, później pojawiły się DDki... Po ich odejściu wrócił Warhammer 2. Teraz, czas pogrzebać marzenie o KC. Nadchodzi era Earthdawn'a. Mówię to z pełnym przekonaniem. 

Nie wspierajcie Szyndlera, dajcie monety na Ramela! 

20-08-2014 12:04
Araven
   
Ocena:
+1

Ja monety na Earthdawna IV edycji, zdecydowanie dam. Bardzo lubię ten setting i podoba mi się mechanika. Byłem MG dłuższy czas. 

Wobec braków widoków na reedycję KC, nie porzucam ich. W kilku na Forum KC spróbujemy dorzucić kilka wysp z ciekawymi lokacjami. Może nam się uda, na razie rozważamy jak to ma wyglądać. Jak się uda to wydamy raczej darmowy dodatek, a może spróbujemy z nim na PP, kto to wie?.

Ostatni wpis p. Szyndlera na PP (z dzisiaj), potwierdził, że nadal obstaje przy swoim, najpierw powieść potem, ew. Złota Edycja KC. Czyli tak jak myślałem. 

Spoko na razie nadal poniżej 10% zebranej kwoty, będą połączone trailery 2 i 3 w jednym ponoć. Cóż to raczej nic nie zmieni. Za czterdzieści kilka dni się okaże, co i jak z tą zbiórką.

20-08-2014 13:02

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.