string(15) ""
» Blog » Wielkie oczekiwania->legendarny trup
19-08-2014 12:02

Wielkie oczekiwania->legendarny trup

W działach: rpg | Odsłony: 1215

Bardzo i to bardzo ostatnio zadziwia mnie Fundom. Chodzi oczywiście o KC, czyli największe pośmiewisko ostatnich czasów. Przyznam szczerze, nabijam się z tego niezmiernie, ale nie hejce, nie chce mi się. Powiem coś okropnego, coś tak mało istotnego jak KC w tych czasach, nie daje mi powodu do hejtingu. 

Wiem to "Legenda", to "cudowne wspaniałe KC", " jesteś baranem, prostakiem, jak możesz obrażać system nad systemami!"

Sprawa jest prosta, tak jestem baranemi prostakiem. Wychowałem się na mimach od nr1, które pożyczyłem od brata znajomego. KC były ze mną od początku. Jednak czym one są dziś? Są niczym więcej, jak fenomenem słodyczy, za czasów PRL. Wtedy jako gówniarz, kiedy ojciec przyniósł podróbkę czekolady, w domu u nas świętowano. Była pyszna, każdy z nostagią wspomina ten czas. Jednak dziś ten smak, jest niczym więcej jak wspaniałym wspomnieniem. Dzisiaj identyczny smak, kojarzy się co najwyżej z produktami najniższej półki, o najniższej jakości. 

Tym dziś są KC. Czekoladą z czasów PRL, którą dobrze wspominamy, jednak jej smak w porównaniu do konkurencji, wypada bardzo słabo.

Więc śmieszy mnie środowisko, rozrywające koszule nad tym, że autor KC wydaje powieść, a nie RPG. Po rpg spodziewając się cudów... Serio? Rzućmy więc okiem, na parę wypowiedzi. 

1) Autor obiecuje 150 grywalnych ras. - aby poprawnie opracować rasy, tak by stanowiły naprawdę grywalne elementy postaci, trzeba poświęcić na nie bardzo dużo czasu, a także dużo miejsca w podręczniku. Opisy ras na 2 strony, wraz z ich motywacją i historią a także mechaniką.... da nam stron 300. Wierzycie w to? Oczywiście że nie. Możemy dostać opisy ważniejszych a inne... w formie Kckowej. Czyli 2 zdania, statystyki, zamiast k4 jest k4+1 w losowym miejscu stat i mamy rase. To ma być nowa jakość?

2) Mechanika - wszyscy mówią jakie to powinno by cacy, poprawiona mechanika, uproszczona... albo inna np fate.... Dryfują na jakiejś fatamorganie. Autor jest uwaga "DUMNY" z nadmiernie skomplikowanej, hiperrealistycznej mechaniki, a także z rozwiązań w stylu "wpływu kąta padania miecza na zbroje, na szansę jej ześlizgnięcia". Serio!? Więc wy na prawdę się spodziewacie uproszczonej mechaniki? Nie! dostaniecie to samo bagno, które kiedyś było i grywalne, ale dzisiaj każdy by uznał za produkt kogoś kto siedział 20 lat w piwnicy. Może i poprawi bugi, ale na pewno doda coś mega skomplikowanego do mechaniki, bo przez lata ją urealnił.

3) Autor siedział w piwnicy - Tak! Siedział w piwnicy! Może i był przedstawicielem GW, o którym zresztą krążyły legendy... (koleś uczący warha nie mając o tym pojęcia), jednak rpg zatrzymał się na pewnym etapie. Przez te lata, korzystając ze swojej sławy, mógł wydać nie jeden dodatek, nie jedną poprawkę nie jedną gre, artykuł rpg... jednak był dużo mniej płodny niż nie jeden zwykły fan. Patrząc na forum kc itd, ma się wielkie wrażenie, że to fani tworzą teraz kc, a autor się odciął. Teraz chce wrócić, tylko z czym? Z rzeczami z przed lat, oczekując że przyjmą go z otwartymi rękami, jako zbawcę RPG na którego wszyscy czekali?

4) RPG się zmieniło, tak na prawdę kc to legenda, nic więcej-  Tak KC mają zasługi... olbrzymie, w zamierzchłych czasach. Przez ten czas, liczba fanów i graczy w takie systemy jak Warhammer, ZC, WODy, DND, L5R, Neuroshima, Wolsung, przekroczyła wielokrotnie bazę fanów KC. Inni fani, po za tymi którzy grali w tamtych czasach, opierają chęć poznania tego systemu, na opowieściach o legendzie i micie o pierwszego polskiego RPG. Jednak to co mogą dostać... może być  systemem na miarę Charaktrenika.

 

5) Wiecie co... Tak nowe KC mogą pobić Charakternika, sposób prezentacji, to co mówi autor, to właśnie zapowiada. System który pobije brakiem grywalności, a także oderwaniem od rzeczywistości sławny system wyśmiany przez wszystkich. Nie życze tego KC'om. Życzę im świeżego spojrzenia, przebudowania, dopracowania, jednak na to nie ma co liczyć. Jedyne co tam siedzi, to system za czasów lat, w których każdy kto napisał cokolwiek do RPG był bogiem, a Szyndler był nad bogiem, bo wydał KC.  Są to notatki z tamtych lat. Jednak dzisiaj większość tych materiałów, wywołuje uśmiech politowania.

 

KC to taki stek sprzed lat. Wiecie  świeże były dobre, wielu się zajadało. Jednak to tylu latach w lodówce, może wywoływać krwawą biegunkę. Bo to trup, który aby pozostać legendą musi zostać trupem. Jeżeli go wskrzesimy, stanie się pośmiewiskiem.

 

Komentarze


XLs
   
Ocena:
0

@Czarnotrup

Te informacje, to stąd że poszła plota że ktoś w Polszczy ma licencje na Earthdowna (słyszałem takie że ktoś sie ich spytał o licencje i usłyszał że "przecież ktoś niedawno wykupił" więc pewnie to FRPG),  czy raczej coś bardziej potwierdzonego?

19-08-2014 14:36
Agrafka
   
Ocena:
+1
XL, dzięki. A już myślałam że jakaś mechanika dla mnie. No nic, dziękuję za przestrogę. Pozostaję z daleka.
19-08-2014 14:39
Enc
   
Ocena:
+1

XLs, potwierdzone. Puszon chyba na Avce potwierdził, że jesienią startują ze zbiórką.

19-08-2014 14:40
XLs
   
Ocena:
0

Hmmmm Grubo

19-08-2014 14:40
Enc
   
Ocena:
+1

Czas sobie odkurzyć ED :)

19-08-2014 14:42
XLs
   
Ocena:
0

Gdzieś można przeczytać o tej zapowiedzi? Bo coś cicho na internetach

19-08-2014 14:43
Enc
   
Ocena:
+1

Ponoć jest dyskusja na liście dyskusyjnej ED na Fejsie, ja słyszałem z drugiej (ale wiarygodnej) ręki.

19-08-2014 14:44
Sethariel
XLs
   
Ocena:
0

Czyli pewnie teoria ma bazie rzuconego przez Puszona "na jesień rzucimy coś grubego, fani fantasy nie będą zadowoleni"... i ludzie sobie umyślili Earthdawn. Puki nie będzie oficjalnych zapowiedzi, to nie myśle o tym. Bo się okaże, że to po prostu kolejny setting fantasy do SW. 

19-08-2014 14:48
Enc
   
Ocena:
+2

XLs, nope, żadne plotki, to potwierdzone - tylko Earthdawn, nie Earthdown :)

19-08-2014 14:49
Beamhit
   
Ocena:
+2

XLs - uszło ci chyba też to, że wielu chciałoby KC na nowej grywalnej mechanice (albo sam przewodnik geograficzny / opis settingowy), wersję klasyczną kupili by głównie z sentymentu (jakby nie było tego, co by chcieli), by postawić na półce, a nie by grać.

19-08-2014 14:54
Sethariel
   
Ocena:
+1

@Xls
Nope. Nie teoria. Piotr Koryś w wątku na FB potwierdził, że będzie zbiórka. Na dniach powinna być oficjalna zapowiedź.

19-08-2014 14:54
XLs
   
Ocena:
+1

Hmmm to no serio grubo... Czas odkładać kasę, olać dnd, skupić się na ED. Po cholerę my tu o Kc dyskutujemy? Grube idzie! I to jest inicjatywa, a nie wskrzeszanie trupów.

@Beamhit

Nie nie umkło, po prostu autor Kc jest tak zakochany w grze, a szczególnie w swojej mechanice, że do tego nie dojdzie. Jedyna rola gry, jeżeli wyjdzie to grzanie półki, a gra to raczej będzie z tego tragiczna.  Oceniam gry jak gry, czyli produkty do grania. To jak będzie to na półce wyglądać mało mnie obchodzi.

19-08-2014 14:55
Araven
   
Ocena:
0

@Sethariel

Earthdawna kupię, mam prawie wszystko z I edycji na półce.  Oby wydali. A która to będzie edycja ?

19-08-2014 14:58
XLs
   
Ocena:
+1

Jak najnowsza, to jak dobrze liczę 4ed. Czuje że kasa na DnD next pójdzie do Puszona. Liczę na jakąś mega opcje przy większych wpłatach:)

19-08-2014 14:59
Sethariel
   
Ocena:
+2

@Araven
Najnowsza, jeszcze nie wydana, czwarta :)

EDIT:

A tak wygląda ilustracja, która znajdzie się na okładkach (podzielona na trzy, odpowiednio: Player's Guide, Companion, GM's Guide)

19-08-2014 14:59
Araven
   
Ocena:
0

@Sethariel

A można gdzieś poczytać o 4 edycji po polsku najlepiej?. Na jakiś czas wypadłem ze świata Earthdawna, ale to super setting. Mechanika też fajna, ale używam stopni z III edycji zamiast z I.

19-08-2014 15:02
XLs
   
Ocena:
0

i ktoś mi powie, że fajne rpg nie jest fajne? Czuje że próg będzie niższy niż na książkę KC. Stawiam 30 tyś.

19-08-2014 15:03
leto_ii
   
Ocena:
+1

Oj, takiej konkurencji to się chyba AS nie spodziewał. Przecież sklepy padają, podręczniki piracą, a tu proszę - ktoś się nie ogląda, nie mędrkuje, tylko kolejne RPG wydaje, z górnej półki. Brawo! :)

19-08-2014 15:03
XLs
   
Ocena:
0

Niech KC leży i kwiczy! A FajneRPG żyje wiecznie... lub na tyle długo, że wyda kilka dodatków!:D

19-08-2014 15:04

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.