string(15) ""
» Blog » Wielkie oczekiwania->legendarny trup
19-08-2014 12:02

Wielkie oczekiwania->legendarny trup

W działach: rpg | Odsłony: 1215

Bardzo i to bardzo ostatnio zadziwia mnie Fundom. Chodzi oczywiście o KC, czyli największe pośmiewisko ostatnich czasów. Przyznam szczerze, nabijam się z tego niezmiernie, ale nie hejce, nie chce mi się. Powiem coś okropnego, coś tak mało istotnego jak KC w tych czasach, nie daje mi powodu do hejtingu. 

Wiem to "Legenda", to "cudowne wspaniałe KC", " jesteś baranem, prostakiem, jak możesz obrażać system nad systemami!"

Sprawa jest prosta, tak jestem baranemi prostakiem. Wychowałem się na mimach od nr1, które pożyczyłem od brata znajomego. KC były ze mną od początku. Jednak czym one są dziś? Są niczym więcej, jak fenomenem słodyczy, za czasów PRL. Wtedy jako gówniarz, kiedy ojciec przyniósł podróbkę czekolady, w domu u nas świętowano. Była pyszna, każdy z nostagią wspomina ten czas. Jednak dziś ten smak, jest niczym więcej jak wspaniałym wspomnieniem. Dzisiaj identyczny smak, kojarzy się co najwyżej z produktami najniższej półki, o najniższej jakości. 

Tym dziś są KC. Czekoladą z czasów PRL, którą dobrze wspominamy, jednak jej smak w porównaniu do konkurencji, wypada bardzo słabo.

Więc śmieszy mnie środowisko, rozrywające koszule nad tym, że autor KC wydaje powieść, a nie RPG. Po rpg spodziewając się cudów... Serio? Rzućmy więc okiem, na parę wypowiedzi. 

1) Autor obiecuje 150 grywalnych ras. - aby poprawnie opracować rasy, tak by stanowiły naprawdę grywalne elementy postaci, trzeba poświęcić na nie bardzo dużo czasu, a także dużo miejsca w podręczniku. Opisy ras na 2 strony, wraz z ich motywacją i historią a także mechaniką.... da nam stron 300. Wierzycie w to? Oczywiście że nie. Możemy dostać opisy ważniejszych a inne... w formie Kckowej. Czyli 2 zdania, statystyki, zamiast k4 jest k4+1 w losowym miejscu stat i mamy rase. To ma być nowa jakość?

2) Mechanika - wszyscy mówią jakie to powinno by cacy, poprawiona mechanika, uproszczona... albo inna np fate.... Dryfują na jakiejś fatamorganie. Autor jest uwaga "DUMNY" z nadmiernie skomplikowanej, hiperrealistycznej mechaniki, a także z rozwiązań w stylu "wpływu kąta padania miecza na zbroje, na szansę jej ześlizgnięcia". Serio!? Więc wy na prawdę się spodziewacie uproszczonej mechaniki? Nie! dostaniecie to samo bagno, które kiedyś było i grywalne, ale dzisiaj każdy by uznał za produkt kogoś kto siedział 20 lat w piwnicy. Może i poprawi bugi, ale na pewno doda coś mega skomplikowanego do mechaniki, bo przez lata ją urealnił.

3) Autor siedział w piwnicy - Tak! Siedział w piwnicy! Może i był przedstawicielem GW, o którym zresztą krążyły legendy... (koleś uczący warha nie mając o tym pojęcia), jednak rpg zatrzymał się na pewnym etapie. Przez te lata, korzystając ze swojej sławy, mógł wydać nie jeden dodatek, nie jedną poprawkę nie jedną gre, artykuł rpg... jednak był dużo mniej płodny niż nie jeden zwykły fan. Patrząc na forum kc itd, ma się wielkie wrażenie, że to fani tworzą teraz kc, a autor się odciął. Teraz chce wrócić, tylko z czym? Z rzeczami z przed lat, oczekując że przyjmą go z otwartymi rękami, jako zbawcę RPG na którego wszyscy czekali?

4) RPG się zmieniło, tak na prawdę kc to legenda, nic więcej-  Tak KC mają zasługi... olbrzymie, w zamierzchłych czasach. Przez ten czas, liczba fanów i graczy w takie systemy jak Warhammer, ZC, WODy, DND, L5R, Neuroshima, Wolsung, przekroczyła wielokrotnie bazę fanów KC. Inni fani, po za tymi którzy grali w tamtych czasach, opierają chęć poznania tego systemu, na opowieściach o legendzie i micie o pierwszego polskiego RPG. Jednak to co mogą dostać... może być  systemem na miarę Charaktrenika.

 

5) Wiecie co... Tak nowe KC mogą pobić Charakternika, sposób prezentacji, to co mówi autor, to właśnie zapowiada. System który pobije brakiem grywalności, a także oderwaniem od rzeczywistości sławny system wyśmiany przez wszystkich. Nie życze tego KC'om. Życzę im świeżego spojrzenia, przebudowania, dopracowania, jednak na to nie ma co liczyć. Jedyne co tam siedzi, to system za czasów lat, w których każdy kto napisał cokolwiek do RPG był bogiem, a Szyndler był nad bogiem, bo wydał KC.  Są to notatki z tamtych lat. Jednak dzisiaj większość tych materiałów, wywołuje uśmiech politowania.

 

KC to taki stek sprzed lat. Wiecie  świeże były dobre, wielu się zajadało. Jednak to tylu latach w lodówce, może wywoływać krwawą biegunkę. Bo to trup, który aby pozostać legendą musi zostać trupem. Jeżeli go wskrzesimy, stanie się pośmiewiskiem.

 

Komentarze


oddtail
   
Ocena:
+8

Nic odkrywczego, ale przynajmniej rzeczowo i zwarcie ujęte. Tedy polecanka.

19-08-2014 12:13
XLs
   
Ocena:
+2

@oddtail

Wiem że to mało odkrywcze. Jednak w fali tekstów i wypowiedzi w brzmieniu "Rozrywam koszule bo Szyndler wydaje książkę, a nie RPG który jest królem i pogromcą wszystkich RPG", poczułem chęć postawić ludzi na ziemie. Sam staram się mało wypowiadać, bo tracę granicę między niezłą beką, hejtem, a kopaniem leżącego. 

19-08-2014 12:17
leto_ii
   
Ocena:
+3

Smutne, ale prawdziwe. I z każdym takim postem mam coraz mniej serca do KC. Coś już się skończyło. Za 49 dni to nawet jak z fanfarami będzie komunikat "Saga nie została ufundowana, ale wydaję KC", to już mnie to chyba nie będzie interesowało, krzyżyk na drogę.

19-08-2014 12:36
XLs
   
Ocena:
+2

Gdyby Puszon ogłosił, że fajneRPG pracuje nad nową wersją KC przy konsultacji i współudziale pana Szyndlera, to bym im wpłacił 500 zł. Jednak to nasze gdybania, teoryjki, senne marzenia.

19-08-2014 12:39
leto_ii
   
Ocena:
+2

XLs - też bym im dał 500zł (serio), ale wiemy, że to nierealne bo AS nie będzie z nikim współpracował to chciałby ingerować w KC, a bez ingerencji nie ma szans na nowoczesny system, na coś co może być drugą młodością KC.

19-08-2014 12:42
XLs
   
Ocena:
0

leto_ii - i tu jest cały problem. Nic dodać, nic ująć.

19-08-2014 12:44
Araven
   
Ocena:
+2

@XLs

Masz dużo racji. Mechanika KC nawet po retuszu to będzie dno. Jednakże, ja jako stary fan KC, zapłaciłbym za reedycję, zakładając znaczne rozbudowanie opisów geograficznych, historii itd. Mechanikę był całkowicie pominął, chyba, ze byłaby jakaś nowa, ale w to wątpię bo autor KC uważa swoją mechanikę za super. Obecnie chyba tylko on i kilka innych osób tak uważa. Ja grałbym na całkowicie innej niż oryginalna mechanice, co czynię obecnie (zmodyfikowane Fate).

Ale znając upór i samouwielbienie oraz odporność na krytykę autora KC, nie wyjdzie żadna reedycja systemu RPG. Powieść też nie wyjdzie, przynajmniej nie za środki zebrane na PP, chyba, że pojawi się kilka Osób jakie nagle wpłacą po kilkadziesiąt procent z kwoty 55.000.

Po kilku dniach pisania i czytania postów w różnych miejscach, przestałem liczyć, że KC jako RPG wyjdzie, a Twój wpis ładnie to wszystko zebrał i podsumował. Dzięki.

 

19-08-2014 12:45
XLs
   
Ocena:
0

Jednakże, ja jako stary fan KC, zapłaciłbym za reedycję, zakładając znaczne rozbudowanie opisów geograficznych, historii itd. 

Zauważyłem że starzy fani KC, więcej robią dla systemu niż autor. To co robi forum gry, jest dosłownie cudowne. Może to wystarczy? Praca ludzi, którzy chcą dobrze dla gry, dając jej więcej niż autor, który ciągle jest przeciw im? Dla mnie to jedna ze wspanialszych inicjatyw, w tym kraju. To ci fani powinni napisać tą grę. 

19-08-2014 12:50
leto_ii
   
Ocena:
+1

Araven - skoro masz nową mechanikę (daj znać jak będzie ukończona) to może jakiś wątek na forum KC na temat świata. Bo z nową mechaniką i ciekawymi pomysłami na nowe podejście do Orchii (tak jak pisałem w innym miejscu - vide Midnight i nowe otwarcie Śródziemia) można zrobić zbiórkę na PP i wydać coś własnego, od fanów, dla fanów, bez licencyjnego powiązania z ASem. Z rozsądnym progiem (takim jak mieli BB, DKŚ, Diadem...) to ma szanse powodzenia. 

19-08-2014 12:54
XLs
   
Ocena:
0

Stworzyć coś w duchu Kc, będącego nowoczesnym i sensownie napisanym systemem, na tyle oderwanym że nie da się go oskarżyć o prawa autorskie, a jednak... Bardzo dobry pomysł. Taki Amber Diciless czy jakoś tak ( nie pamiętam jak na nowa edycja się zwie).

 

Tylko do tego trzeba ludzi, z zapałem, talentem, sercem, czasem... Jednak napis system "Tworzony przez fanów kc..." czuje że sama wojna rozpętana przez hejt autora orginału, napędziło by wystarczająco reklame systemu, że 30 tyś jak nic:]

19-08-2014 12:57
Araven
   
Ocena:
+2

Działamy na Forum KC w tym temacie, wobec niemal pewnych braków widoków na reedycję, w kilku powalczymy o fanowską wersję rozbudowanego świata. Jak tam będzie mechanika, czy moja wersja czy inna, ciężko mi powiedzieć, decyzja nie zapadła jeszcze, dopiero zaczynamy akcję.  Będą jakieś konkrety, dam znać.

Wątek na forum KC pojawi się za jakiś czas, jak główny mózg operacji, go założy, a nie jestem to ja. To jedyny plus dla mnie z tej całej akcji na PP, pozbyłem się złudzeń, jak i wielu innych fanów i spróbujemy czegoś własnego.

Ile to potrwa i jak się zakończy, to nie wiem, nie będę obiecywał cudów ani gruszek na wierzbie. Kilka tego typu akcji na forum KC już było i niewiele z tego wyszło. Może tym razem nam się uda.

19-08-2014 13:02
XLs
   
Ocena:
+1

Jak będzie fajne, dorzucę pewnie na Wspieram.to cegiełkę. Na inną pomoc (twórczą), chyba za słaby w uszach jestem.:)

19-08-2014 13:04
leto_ii
   
Ocena:
+1

Dlatego taki pomysł, to moim zdaniem powinien trafić do FajneRPG. Konkretna mechanika, świat - oni mają wiedzę, doświadczenie, może zainteresują się, pomogą, doradzą, wesprą, obejmą patronat, wezmą pod swoje skrzydła i wspólnymi siłami uda się projekt ufundować. A jak materiały będą kiepskie, to na pewno od razu dadzą o tym znać, nie ma obaw o sytuację z jak Sagą, gdzie "krytycy" są zachwyceni.

19-08-2014 13:13
Agrafka
   
Ocena:
0
Hiperrealistyczna mechanika? Jesteś pierwszą osobą której udało się mnie zainteresować systemem.
19-08-2014 13:15
XLs
   
Ocena:
0

Są hejterzy FajneRPG, jednak to właśnie oni+ niszowe Gindie z którymi ściśle współpracują, są nadzieją polskiego RPG. Jednak trzeba to tak zrobić, aby fajne rpg miało co jeść, oni właśnie muszą na tym zarobić.

 

@Agrafko - hiperrealistyczna według autora, czyli mechanika  w której rzuca się wilgotność na wilgotność powietrza, siłę, kierunek wiatru i temperaturę powietrza, przy rzucie kamieniem. Pisząc to zastanawiam się, czy to jeszcze jest beka... czy smutny fakt... Od tej mechaniki, jak najdalej. Ja bym ją nazwał, całkowicie nie grywalną, bez użycia programu w stylu excel, grać się nie da.

19-08-2014 13:15
Sethariel
   
Ocena:
+2

Najsensowniesze byłoby wydanie KC-ów jako setting guide, bez mechaniki. Zresztą całkiem dużo wydawnictw i autorów tak robi ze swoimi projektami - choćby Dragon Kings z zeszłego roku - https://www.kickstarter.com/projects/1084491323/dragon-kings

19-08-2014 13:19
XLs
   
Ocena:
0

@Sethariel

Prawda, jednak znając miłość autora do mechaniki tego systemu, jest to nie realne.

19-08-2014 13:21
Enc
   
Ocena:
+1

NoVe Kryształy Czasu, fajne RPG na XXX stronach. Yeah!

19-08-2014 13:21
XLs
   
Ocena:
+1

@Czarnotrup - opcja super, ale nikt z nas w to nie wierzy. Nawet napisanie internetowej petycji, z tysiącem podpisów wysłanej do fajne RPG z 1000 zł zaliczki... czyli 1zł od każdego co ją podpisał, nic nie wskóra. 

Pamiętajmy że gry na zamówienie, czyli Puszon, opuścił statek KC.

 

Chociaż korci mnie by zrobić taką akcję... Fajne RPG napiszcie dla nas system fantasy! :] hłe hłe

19-08-2014 13:23
Enc
   
Ocena:
+1

XLs, ja nie trzymam kciuki tylko śmieję się, że te nKC byłyby niedopracowane i niedoredagowane. :)

 

A co do fantasy, przecie FRPG wydają Earthdawna.

19-08-2014 14:34

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.