» Blog » Wielki Cthulhu przebudził się...
04-04-2011 23:38

Wielki Cthulhu przebudził się...

W działach: Insane Insight, Fhtagn, forum, blogosfera, serwis, moderatorzy | Odsłony: 25

Wielki Cthulhu przebudził się...
...i zmienił regulamin Polteru.

Fhtagn.

Zapraszamy do zapoznania się z nową, ujednoliconą wersją regulaminu, która obowiązuje od dzisiaj w całym serwisie.

Z wprowadzeniem nowego regulaminu wiąże się jedna zasadnicza zmiana, która dotyczy sposobu moderowania notek blogowych. Postanowiliśmy pozostawić tę sprawę w gestii osób bezpośrednio zainteresowanych, a więc posiadaczy blogów. Tak jak każdy bloger może postanowić sam, kto będzie mógł komentować jego notki (wszyscy, zalogowani, nikt), tak i każdy będzie miał i prawo, i obowiązek samodzielnego decydowania o zawartości notki i dopuszczanych przez siebie komentarzy.

Moderatorzy nie będą ingerować w treść wpisów blogowych i komentarzy pod nimi – z wyjątkiem przypadków (zapewne bardzo rzadkich), które zostaną ocenione jako wyraźne złamanie polskiego prawa. Odpowiedzialność za zawartość komentarzy i notek będzie więc należała do samych blogerów.

Mimo to jednak nie zgadzamy się na promowanie wpisów łamiących regulamin. Post taki nie będzie więc linkowany na stronie głównej, społecznościowej czy też w ramce wyświetlającej najnowsze wpisy (chyba że autor dostosuje jego treść do zasad regulaminu). Nadal wszakże będzie można się dostać do notki za pomocą bezpośredniego linku albo przez profil autora.

Zawartość komentarzy nie będzie mieć wpływu na decyzję o ukryciu (lub nie) wpisu, z wyjątkiem przypadków nagminnego łamania regulaminu przy zupełnym braku reakcji właściciela bloga.

Poltergeist jest prywatnym portalem, któremu poświęcamy codziennie wiele czasu i pracy; co więcej, w ostatecznym rozrachunku to my odpowiadamy za całość serwisu. Zależy nam więc na zachowaniu określonych standardów, sprzyjających kulturalnej wymianie zdań. Wszystko, co robią moderatorzy oraz administratorzy – działania, prośby, interwencje – ma taki właśnie cel.

Fhtagn.

Prawa do wykorzystanego utworu należą do wiernych wyznawców Przedwiecznego z zespołu Metallica. Grafikę wykonał zasłużony archikultysta Francois 'Goomi' Launet, autor m.in. niewypowiedzianie bluźnierczego komiksu Unspeakable Vault (of Doom).

Komentarze


Kamulec
   
Ocena:
0
Ok. Skoro jest opcja zgłaszania, to nie problem. Choć od strony technicznej użyteczną byłaby możliwość raportowania notek w trybie szybszym i bardziej oficjalnym, niż indywidualne PW/pisanie na gg.
05-04-2011 01:23
KRed
   
Ocena:
0
http://i1.kwejk.pl/site_media/obra zki/31699-afef55770b62b0c25f2ac24eb06b745c..p ng

Nie śledzę dyskusji, nie czytałem wpisu, ale komiks pasuje do tytułu.
05-04-2011 01:23
Sethariel
   
Ocena:
0
"Usuwania uwag administracji. Tylko administratorzy i moderatorzy mogą usuwać swoje komentarze."

Czy "uwagi" oznaczają komentarze moderacji związane z regulaminem, czy także zwykłe komentarze pod notką?
05-04-2011 02:43
Repek
   
Ocena:
0
@Malaggarze
Nie do końca zrozumiałem, o co chodzi z "tym i tamtym" oraz "obiegiem podziemnym".

Jeśli kiedyś uda się dodatkowo wprowadzić wygodną maszynkę do zgłaszania naruszeń - zrobimy to. W planach jest jeszcze jedno rozwiązanie techniczne podobne do ukrywania przez [troll], ale póki nie będzie gotowe, nie będę rzucał słów na wiatr.

--

@Sethariel
Czy "uwagi" oznaczają komentarze moderacji związane z regulaminem,

Oczywiście chodzi tylko o uwagi moderacji. Czyli te oznaczone [mod] lub [fhtagn]. Jeśli sobie nie życzysz pod blogiem komentarza np. mojego autorstwa, to go kasujesz. Masz do tego prawo, może być nawet regulaminowy. Oczywiście można też - większość ludzi to rozumie - po prostu poprosić usera, by przestał się do Ciebie odzywać. :)

--

@paskud
Jeden z redów chciał go puścić jako newsa 1 kwietnia. Ostatecznie jednak zrezygnowaliśmy. Całkiem dobry.

Pozdr.
05-04-2011 05:54
Szept
   
Ocena:
+1
@ Malaggar
"bo nadal tego typu rzeczy muszą funkcjonować w "obiegu podziemnym", poprzez wysyłanie PW/wiadomości na gg/cokolwiek informacji, że oto napisałem to i tamto. To dokładnie to samo, co mamy teraz, z tym, że teraz po prostu "to i tamto" wysyłasz przez PW, a nie zamieszczasz na blogu, którego i tak nie znajdzie większość userów (w tym i ci, którzy są "targetem".)."

To chyba normalne i nie wiem dlaczego oczekujesz, że ktoś będzie cię promował jeśli nie odpowiada to linii wydawnictwa. Wyborcza też wrzuca na główną linki do tych blogów z bloxu, które jej pasują, a nie wszystko co ktoś napisze. Gdyby tak było to zaraz Korwin i Ziemkiewicz byliby na głównej gazeta.pl :)
05-04-2011 07:59
Sethariel
   
Ocena:
0
Ok. Raczej nie mam zamiaru usuwać komentarzy moderatorów/redaktorów, ale pytam asekuracyjnie.

Jeszcze jedno pytanie. Czy zanim blog zniknie z promowanych redakcja serwisu poinformuje autora, że w którymś miejscu jego notka nie jest zgodna z regulaminem Poltergeista?
05-04-2011 09:07
Kastor Krieg
   
Ocena:
0
@Szept
gazeta.pl != Gazeta Wyborcza = wyborcza.pl

Tak gwoli wyjaśnienia, bo bawi mnie nieustanne i powszechne mylenie serwisu plotkarsko-pseudopublicystyczno-informacyjnego z papierowym wydaniem GW. Elektroniczna wersja papierowej GW to wyborcza.pl :)

@Sethariel
Tak, we fhtagnderatorskim modus operandi leży wysłanie grzecznościowego PW treści "Cześć, zmoderowałem ci posta, bo" albo "Cześć, ukryłem ci notkę, bo".
05-04-2011 09:28
Amanea
   
Ocena:
0
Cytując regulamin: W razie gdyby użytkownik nie zastosował się do upomnień moderatorów i w dalszym ciągu łamał regulamin, zostaną przeciwko niemu wszczęte odpowiednie procedury. W zależności od charakteru naruszenia i własnej oceny sytuacji, administracja serwisu może podjąć decyzję o: (...)
  • ukryciu wpisu blogowego
I dalej: Dostęp do danej notki blogowej pozostaje ograniczony aż do momentu, gdy moderator uzna, że użytkownik zastosował się do zaleceń będących przyczyną interwencji. To powinno dać wyczerpującą odpowiedź na kwestię przepływu informacji mod-user ;)
05-04-2011 09:33
Seji
   
Ocena:
+1
Czy istnieja mozliwosci techniczne, by do wpisow blogowych i komentarzy dorzucic przycisk "zglos moderacji"? Niech wysyla maila, loguje do pliku, sposob powiadomienia obojetny, byleby powiadamialo grono moderatorow. Mysle, ze byloby to wygodniejsze niz wysylanie PW dlo jednej osoby, a przy okazji bylby log zgloszen.
05-04-2011 09:47
Kastor Krieg
   
Ocena:
0
Seji, wydaje mi się, że to o właśnie takim lub podobnym rozwiązaniu repek mówił wyżej. Na razie nie rzucamy konkretów, bo trzeba czasu, żeby to napisać, a nadwornych informatyków niewielu.

Jak Cthulhu da, takie lub podobne rozwiązanie się pewnie pojawi. Faktycznie, "raportuj" moim zdaniem byłoby najwygodniejsze. Zobaczymy co i na kiedy da się zrobić :)
05-04-2011 09:51
Headbanger
   
Ocena:
0
mnie sie podoba to rozwiazanie i imo rozwiazuje problem. howgh.
05-04-2011 09:57
Seji
   
Ocena:
0
A fakt. Jakos odfiltrowalem komcia.
05-04-2011 09:59
Cooperator Veritatis
   
Ocena:
+1
Kolejna zmiana in plus. Co prawda, z tego co pamiętam, "zmiana regulaminu" przez Cthulhu miało sprowadzać się do "radowania i zabijania" oraz "wyzwolenia z okowów moralności", ale rozumiem, że nawet Wielki Przedwieczny musiał pochylić się przed wykładnią Regulaminu Poltera xD
05-04-2011 11:16
Eri
   
Ocena:
+2
Fajnie, ale dałoby się tak, że komentarze są otwarte powiedzmy, prze n dni (np.30)? Bo zgodnie z treścią regulaminu, to jak jakaś tylda pod notką sprzed 2 lat dopisze reklamę podrabianej viagry, to odpowiada za to autor notki.
Wiem, można wyłączyć po n dniach ręcznie, ale to wymaga pamiętania. ;)

BTW co złego w animowanych awatarach?
05-04-2011 11:27
Szept
   
Ocena:
+3
@ Eri
animki przeszkadzają w czytaniu.
05-04-2011 11:36
Malaggar
   
Ocena:
+1
I durnie wyglądają.
05-04-2011 12:55
Headbanger
   
Ocena:
0
niektóre są niezłe :P
05-04-2011 18:19
Malaggar
   
Ocena:
0
Ale tylko te 18+ :P
05-04-2011 18:38
Headbanger
   
Ocena:
0
O tych właśnie mówię :)
05-04-2011 19:32
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
+5
Pomysł z czasowym otwarciem komentarzem brzmi ciekawie, ale na pewno nie uda się tego wprowadzić w najbliższym czasie. Z mojej strony - dotąd my (bardziej niż w tej chwili) odpowiadaliśmy za te komentarze, a też nie jesteśmy w stanie sprawdzać wszystkiego, co pojawia się gdzieś w tekstach archiwalnych. Czas do czasu taki nekrowątek wypływa i daje się oczyścić, ale na ogół nikt się tym przesadnie nie przejmuje. Nie planujemy karać użytkowników za to, że nie poświęcają paru godzin dziennie na sprawdzanie swoich starych notek - czy aby ktoś nie postanowił im potrollować...
05-04-2011 19:37

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.