James Islington, Cień utraconego świata
string(15) ""
» Blog » Wiejski opowieści
25-07-2017 14:14

Wiejski opowieści

W działach: offtopic | Odsłony: 349

Kiedy wódka szumi w głowie, cały świat nabiera treści, wtedy chętniej słucha człowiek wiejskich opowieści. Kto chce, ten niechaj słucha, a kto nie chce, niech nie słucha, bo jak piwo są dla ducha wiejskie opowieści

Kilka słów: niektóre z opisywanych poniżej wydarzeń są prawdziwe, inne stanowią miejskie (wiejskie?) legendy o niepotwierdzonej proweniencji. Nie wszystkie omawiane tu wydarzenia miały miejsce w mieście, które stanowiło pierwowzór Ciemnogrodu, część z nich pochodzi z miejscowości ościennych, jednak umiejscowiłem je w nim, bo są barwne i śmieszne.

Położenie Ciemnogrodu:

Ciemnogród jest niewielkim miasteczkiem leżącym w malowniczej dolinie, ze wszystkich stron otoczonym przez góry. Podstawą gospodarki miasta stanowią urzędy powiatowe, gminne i miejskie, będące jednymi z głównych pracodawców i fabryka prezerwatyw. Kiedyś mieliśmy jeszcze zakłady remontowe dla czołgów, ale Ruscy zbombardowali je w trakcie wojny. Środkiem miasta płynie rzeka, którą będę nazywał Głupawką. Dwa lata temu w Głupawce utopił się menel. Miasto słynie z zabytków i atrakcji turystycznych pod postacią czterech Biedronek i Tesco. Ongiś było to ponoć Tesco o największych obrotach w Polsce, ale odkąd w Lesku również zbudowano Biedronkę (znanego jako „ostatnia Biedrona przed Ukrainą”) jego status znacząco podupadł. Dodatkowo posiadamy galerię handlową, która jest inwestycją prawie udanych i zwabiła do miasta wiele znanych sieciówek. Niestety, kiedy usłyszały jakie ceny za wynajem zaśpiewał nasz Burmistrz, to sobie poszły. Dysponujemy też MacDonaldem, który w mojej opinii jest najlepszą knajpą w mieście, bowiem jedyną, gdzie nie można zarobić kuflem w głowę. Jest to ponoć ostatni MacDonald przed Słowacją i z całą pewnością przed Ukrainą.

Ciemnogród otaczają dwa pasma gór, czy może wzgórz, które będę nazywał Pasmem Północnym i Południowym. Obydwa porasta las, przy czym w Paśmie Północnym jest go zdecydowanie więcej.

W Paśmie Północnym spotkać można: niezidentyfikowane, drapieżne ptaki mogące być orłem, orlikiem lub kanią, turystów, salamandry plamiste, dziki, niedźwiedzia, żmije, leśniczych i śmierć. Głównym źródłem śmierci są ruskie bunkry, porozrzucane po całym pogórzu oraz również ruski okop ciągnący się od Cerkiewki Na Skarpie, aż po Most Wysadzony Przez Ruskich. Miała być to część tak zwanej Linii Mołotowa, chroniącej ZSRR przed napaścią III Rzeszy, ale średnio się sprawdziły, bowiem Niemcy rozwalili je w cztery godziny. Po wydarzeniu tym zostało tam jednak sporo niewypałów.

O niewypałach opowiem więcej trochę niżej.

Bunkry natomiast ciągną się aż po Przemyśl. Większość z nich zostało wysadzonych jeszcze w trakcie wojny, ironią losu głównie przez Armię Czerwoną, gdyż ukrywały się w nich ukraińskie bandy. Pozostałe zmieniono w mogilniki do przechowywania środków ochrony roślin.

Szczególnie niebezpiecznym zwierzęciem, jakie można napotkać w Paśmie Północnym są natomiast Myśliwi. Niebezpieczeństwo spotkania z Myśliwym polega na tym, że może on wziąć cię za innego Myśliwego, a trzeba wam wiedzieć, że Myśliwi nienawidzą się wzajemnie tak samo jak Orkowie, których odmianę zresztą stanowią.

Powody z których Myśliwi tak się nienawidzą leżą w tym, że teren leśny podzielony jest na kółka łowieckie, ale nie wedle gmin czy powiatów, jak dyktowałby rozum, ale wedle górek. Myśliwi nie znają się za dobrze na topografii i często sobie na teren wchodzą, czy to przez przypadek czy to z złośliwości. Jako, że typowe kółko myśliwskie składa się z:

  • Paladyna, który bierze na serio cały ten ich ceremoniał i wierzy w duszki lasu. Przykładowy cytat: Łowiectwo jest szczególną dziedziną życia społecznego, posiadającą walory kulturotwórcze i wychowawcze...”.

  • Alkoholika, który idzie do lasu, bo żona w domu mu pić nie pozwala. Przykładowy cytat: „Marek, a nie masz czasem czegoś na rozgrzewkę?”

  • Psychopaty, dla którego myślistwo jest metodą, by legalnie zabijać. Przykładowy cytat: I co z tego, że mój pies przeskoczył płot i pogryzł pani dziecko? Po to właśnie jest!”

  • Janusza Biznesu. Przykładowy cytat: „W Baligrodzie, w skupie dają 5 złotych za kilogram tuszy dzika. To razem wyjdzie jakieś sto złotych! Zygmunt, ale się obłowimy!”

  • I dresiarza, który chce sobie postrzelać. Przykładowy cytat: „Po potoku pływa kaczka! Zabić! Zgładzić! Zamordować kaczkę!”

to nieszczęście gotowe.

Około roku 2000 był przypadek, że jeden łowca wszedł tam, gdzie wchodzić nie powinien i dostał za to kulkę w plecy. I bez tego czasem im śrut nad głowami świszczy, bo strzelają, że to niby przez przypadek.

Prócz tego w Paśmie Północnym znajduje się jeszcze:

  • XIX wieczny cmentarz dla choleryków, na którym pochowano ofiary epidemii.

  • Cmentarzysko z II wieku przed naszą erą.

  • Kilka dużych kamieni sterczących ze szczytów jednego ze wzgórz, zwane Ptasimi Skałkami.

  • Kopiec i fundamenty wczesnośredniowiecznego grodziska pochodzącego z XIII wieku.

  • Oraz przynależące doń ruiny cerkwi.

Dodatkowo we wschodnim krańcu pasma chatkę swą ma Góral.

O Góralu musicie wiedzieć, że jest to potworny debil. Opinię swoją uwiarygodnię następującą opowieścią. Otóż: kiedyś dawno temu Góral miał Łowiecki i był szczęśliwym Góralem. Niestety pewnego dnia przyszedł do niego Lisek i te Łowiecki pogryzł. Góral to olał i dalej żył życiem sprawiedliwego, dopóki jedna z tych łowiecek nie posmutniała i nie zdechła. Ale Góral dalej się nie przejął, tylko ją ugotował i zjadł wraz z rodziną. Niestety posmutniała mu i zdechła też druga łowiecka. Więc też ją ugotowali i zjedli. A potem trzecią i czwartą.

Kiedy posmutniała piąta łowiecka góral powiedział „Dość tego! Przejadłem się baraniny!” i zadzwonił po weterynarza. Ten przyszedł, popatrzył na stado i powiedział:

- Jezusie w trójcy jedyny! To wścieklizna! Owce zabić! Ludzi na przymusową obserwację!

I tym sposobem omal doczekaliśmy się w Ciemnogrodzie pierwszego od 17 lat przypadku wścieklizny u człowieka w Polsce.

 

Ciąg dalszy na Blogu Zewnętrznym.

Komentarze


ivilboy
   
Ocena:
0

Dobre. Myślałem, że ja pochodzę z zapadłej dziury...

25-07-2017 17:18
Henryk Tur
   
Ocena:
0

Wiesz, nieważna lokalizacja, ważni zamieszkujący ją ludzie, bowiem to oni tworzą klimat.

25-07-2017 19:56
Exar
   
Ocena:
0

Człowiek wchodzi na YT i ogląda: a tymczasem w <np.> Rosji - a tam różne hece.

Potem wychodzi na ulicę i ma to samo, tylko że w Polsce...

27-07-2017 14:01
Anioł Gniewu
   
Ocena:
0

Ubawiłem się setnie! Dobry wpis!

27-07-2017 17:21

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.