string(15) ""
» Blog » Wicca (a D&D)
28-05-2013 12:42

Wicca (a D&D)

W działach: Wicca, Gry, (c)RPG, D&D | Odsłony: 40

To niezupełnie piernik, a wiatrak.

Zacznę może od tego, iż nie jestem inicjowanym oficjalnie w Wicca. Taki odłam nazywa się "eklektycznym" (niezrzeszonym, nietradycyjnym, nieoficjalnym), głównie przez swoje miejsce zamieszkania (prawie Bieszczady) i przez to, że dopiero jestem na początku tej drogi (półtora roku zainteresowania). A rozsądnie nie wpakowywać się w coś, dopóki się czegoś dokładnie nie pozna.

Oficjalne szkolenie na wiccanina (wyznawcę) wynosi... Rok i jeden dzień. Brzmi znajomo? ;)

W każdym razie nie jest to "inicjacja", która odbywa się na niczego nieświadomym dziecku i polega wyłącznie na wyrecytowaniu formuły oraz polaniu wodą (wybaczcie, jeśli krytykuję w tym fragmencie coś być może dla kogoś ważnego - chrzest). Przez ten rok i jeden dzień wyznawca poznaje (najprawdopodobniej, wspominam eklektyzm) Koło Roku, najważniejsze święta, spisuje notatki będące namiastką Księgi Cieni i szkoli swoje umiejętności parapsychologiczne - o ile takie posiada.

Wicca to religia "czarownic" mająca swoje oficjalne... Hm... Usytuowanie w Wielkiej Brytanii - polski odłam utrzymuje z tym brytyjskim kontakt i jest od niego zależny. Co nie znaczy, że nie było tej religii na innych ziemiach. Ale to już wywody dobre dla naukowej, religioznawczej literatury, a nie na bloga.

Wrócę do tego "roku i jednego dnia". Znajome, prawda? ;) Wicca, jak i większość mitologii/mitów/przedchrześcijańskich wierzeń często ma swoje zwierciadło w fantastyce. Ja należę raczej do osób, które stawiają na poza mechaniczne aspekty w grze. I dlatego zajmuję się fantastyką po części - odczuwam swego rodzaju pociąg do fabuły i tego klimatu. Zresztą wiem z oficjalnego forum Wicca (które można przeglądać po rejestracji sprawdzonej przez kapłanów), że osoby oficjalnie "należące" też się lubią w RPG "bawić". Bo to inteligentna i przyjemna rozrywka.

Świątynia Pierwotnego Zła to dla mnie klasyka takiej rozrywki (gdyby tylko była dłuższa...).

Nie chcę "propagować" ponadto tej religii - Wiccanom nie zależy praktycznie w ogóle na rzeszach wyznawców (dlatego ich działalność jest legalna, ale niezarejestrowana prawnie, jak np. Rodzima Wiara). Dlaczego nie zależy - odpowiedź można znaleźć nawet na Wikipedii, uważnie czytając artykuł o rzeczonym wyznaniu.

Na koniec jeszcze - trochę domorosłej filozofii - niepójście na wykład (dla przykładu, ekonomii), to czyn moralnie neutralny. Szarość moralna, która może skutkować przykrą konsekwencją lub miłą korzyścią. Patrząc na świat w kategoriach czarne-białe umykają nam szarości, których w życiu jest najwięcej, a które często są praktycznie niezauważane. Cóż, ludzi ciągnie do skrajności. Spotkałem się ponadto z opinią, podług której neutralny=nijaki. To też zdaje się przemawiać za teorią "niezauważanych szarości i przyciągających skrajności". Jak to dobrze, że D&D podnosi niektórym świadomość ;)
1
Notka polecana przez: Got
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Kamulec
   
Ocena:
+5
"Wicca, jak i większość mitologii/mitów/przedchrześcijański ch wierzeń często ma swoje zwierciadło w fantastyce."
Raczej te same źródła. I poszczególne światy fantasy i te religie to współczesne twory powstałe na bazie czyjegoś wyobrażenia o dawnych wierzeniach, legendach i baśniach.
28-05-2013 13:07
Hajdamaka v.666
   
Ocena:
+3
Nie istnieje "oficjalne forum Wicca".
Polskie koweny nie są zależne od brytyjskich, szczególnie, że mamy w Polsce kapłanów II oraz III stopnia.
Tyle w temacie.
28-05-2013 16:01
   
Ocena:
+10
Nie mówi się "stopnia" tylko "poziomu". Mamy też kapłanów wyższego poziomu, jeden Polak doszedł nawet do klasy prestiżowej papieża-hierofanty w kościele katolickim.
28-05-2013 16:33
Hajdamaka v.666
   
Ocena:
+10
To juz poziom epicki, niestety, Wicca nie wydała oficjalnie dodatku oferujacego takie poziomy, wiec eksplorujac klase Wiccanin nie mozna tworzyc buildu operujacego takimi poziomami.
28-05-2013 16:35
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
+3
Tak technicznie to przynajmniej w 4e są trzy stopnie (tiers), po dziesięć poziomów na każdy. Papież to nie tyle prestiżówka (odpowiednik drugiego stopnia - tu bym widział przeciętne biskupstwo), ile rozwinięcie epickie - ścieżka do nieśmiertelności!

Po wykonaniu epickiego questa można też "pośmiertnie" przeskoczyć na zasady BECMI (albo lepiej Wrath of the Immortals) i awansować dalej na Czcigodnego, Błogosławionego i w końcu Świętego!
28-05-2013 16:54
Ruffle
   
Ocena:
0
@Hajdamaka v. 666

http://www.wiccanski-krag.com/

"Brytyjskie Tradycyjne Wicca". O ile dobrze pamiętam, to nawet jeśli są niezależni, to muszą ten kontakt utrzymywać.
28-05-2013 22:00
ment
   
Ocena:
0
@Zsu, opowiedz o tej ścieżce do nieśmiertelności Wojtyle. Oh, wait... :P
28-05-2013 22:25
Rag
   
Ocena:
+2
"W roku 2011, we wciąż niezbyt licznej społeczności polskich wiccan, doszło do podziałów, w rezultacie czego, obecnie funkcjonują 3 niezależne od siebie środowiska, skupione wokół trzech forów internetowych. Są to 1) „Forum Wicca”. Forum to stanowi połączenie wczesniejszego, chronologicznie pierwszeg i dość zamkniętego forum „Wiccanie, prowadzonego przeze mnie i Enennę, oraz pierwszego forum „Wiccański Krąg”, prowadzonego w końcowej fazie przez Albrunę, Dziadka i Velkana 2) Forum Tradycyjne Wicca, otwarte o dość ogólnoczarowniczym charakterze, prowadzone przez Jelonka i 3) Forum Wiccański Krąg (Nowe), prowadzone przez środowisko wiccan z kręgu kowenu Agni Keeling."

http://wiccanie.pl/blog/

Oraz:

Witajcie,
Kilka dni temu ruszyła nowa strona prowadzona przez polskich wiccan mieszkających w Wielkiej Brytanii. www.wiccanski-krag.com. Na stronie znajdziecie artykuły pisane przez nas, jak również tłumaczenia wywiadów i artykułów naszych wiccańskich znajomych z innych części świata.
Głownym tematem strony jest Brytyjskie Wicca Tradycyjne ale znajdziecie tam też artykuły o magij i duchowości.

BB,
Velkan

http://www.paganfederation.org/for um-pl/viewtopic.php?t=2672

Szczególnie patrząc na ten post (ten drugi cytat), w którym ludzie z podanej przez Ciebie strony się reklamują, to nic dziwnego, żę utrzymują kontakt z Brytyjskim Wicca - skoro mieszkają w GB to i z Brytyjskim Wicca mają największy kontakt.

Tekstem nie da się niestety zrobić tego tak jak Benedict Cumberbatch ale - Do your research! :P

Pozdrawiam
Rag
28-05-2013 22:31
Ruffle
   
Ocena:
0
@Rag

Dzięki, teraz mam więcej mięsa w gulaszu ;) Chociaż jestem ekolog, to wciąż jeszcze niewegetarianin ;)
29-05-2013 06:27
Hajdamaka v.666
   
Ocena:
0
Dzięki Rag. Przy czym forum Wicca i Wiccanski Krag polaczyly sie jakis czas temu.

Ruffle - jest taka zasada ludzi madrych - zanim zaczniesz o czyms duzo pisac z pozycji informacyjnych to najpierw sie o tym czyms dowiedz :)

29-05-2013 08:16
Ruffle
   
Ocena:
+1
Dziękuję za radę.
29-05-2013 08:48

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.