» Wieści » Wernisaż wystaw 25.MFKiG w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Wernisaż wystaw 25.MFKiG w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

|

Wernisaż wystaw 25.MFKiG w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

W czwartek, 18 września, o godzinie 17:00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282, główne wejście do Muzeum od ul. Milionowej 9) będą miały miejsce wernisaże wystaw 25. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Wśród ekspozycji znajdą się Lucky Luke - rewolwerowiec szybszy od własnego cienia, Tajfun - 30 lat polskiego super agenta, Pieces Book, czyli rekordowy album komiksowy oraz Mariano Lirman - Wspomnienia. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wernisaże:

Lucky Luke - rewolwerowiec szybszy od własnego cienia

Lucky Luke został wymyślony przez belgijskiego rysownika Morrisa (Maurice De Bevere) już w 1946 roku. Pomysł takiej postaci - rewolwerowca szybszego od własnego cienia - był wypadkową fascynacji amerykańską muzyką i - przede wszystkim - westernami. Dwa lata później Morris sam wyrusza do Stanów Zjednoczonych. Stara się dostać do pracy w studio Disney’a. Po niepowodzeniu spędza jeszcze sześć lat w Nowym Jorku, gdzie zgłębia historię Dzikiego Zachodu. Znajduje w niej wiele inspiracji dla swoich licznych opowiadań oraz kolejnych bohaterów (np. braci Daltonów). Tam też spotyka twórców Mad Magazine, dzięki którym odkrywa siłę parodii. W końcu poznaje scenarzystę René Goscinnego (1926-1977). Razem stworzą złoty tandem. W sumie Morris narysuje 89 albumów poświęconych przygodom Lucky Luke’a. Goscinny będzie współtworzył 42 spośród nich.

Wspomnienia

Mariano Lirman urodził się w 1970 roku w Buenos Aires w Argentynie. Od 1976 do 1980 roku studiował na Fine Arts Incentives i brał udział w warsztatach Elsy Bugdadi. W latach 1988-1990 był uczniem rzeźbiarza Luisa Jimeneza. W 1989 roku, po kilku latach studiów reklamy na Uniwersytecie w Palermo, rozpoczął studia architektoniczne na Uniwersytecie w Belgrano w Argentynie, które ukończył w 1995 roku. W 1997 roku, po długiej podróży po świecie, znalazł się w San Jose w Kostaryce. Od tamtej pory pracuje i mieszka ze swoją rodziną w Kostaryce. Malarstwo towarzyszyło mu całe życie. W 2010 roku zdobył rozgłos i od tamtej pory sztuka stała się jego głównym zajęciem, zaczął prezentować swoje prace. W 2011 roku zaprezentował swoje prace na Festiwalu Tanga EMAI (San Jose, Kostaryka). Jego prace na stałe wiszą w kilku restauracjach: Buenos Aires Attitude czy Novillo Alegre (Kostaryka), a także były pokazywane w różnych galeriach w Kostaryce.

Pieces Book, czyli rekordowy album komiksowy

Pierwsza edycja Pieces rozpoczęła się w Polsce w 2006 roku z inicjatywy założyciela Galerii IllustrateYourself.com, Jakuba Mazeranta. Na przestrzeni 8 lat (dwóch edycji) w przedsięwzięcie zaangażowało się ponad 160 artystów z 30 krajów świata! Pierwsza księga z tej serii zdobyła Światowy Rekord Guinnessa w kategorii “Most contributors to a published comic book” (Największa ilość twórców zaangażowanych w stworzenie albumu komiksowego). Pieces jest jedynym w swoim rodzaju, eksperymentalnym projektem graficzno-komiksowym. Projektem tworzącym swoistą platformę kreatywnego dialogu międzykulturowego. Komiks rozpoczyna jeden kadr, przedstawiający grupę postaci w określonym otoczeniu. Wykreowana sytuacja graficzna jest tylko pretekstem do dalszego rozwoju historii. Tak przygotowaną pracę (kadr) otrzymuje kolejny artysta uczestniczący w projekcie. I tak dalej...

Tajfun - 30 lat polskiego super agenta

Niemal każdy z twórców komiksu ma wykreowanego przez siebie, chara­kterystycznego bohatera. Swoistą ikonę, symbol. Wróblewski ma Binio Billa, Morris Lucky Luke’a, Papcio Chmiel Tytusa, a Tadeusz Raczkiewicz, którego prezentujemy na tej ekspozycji, Tajfuna. Tajfun ma wszystkie cechy klasycznego bohatera. Jest pracownikiem tajnej organizacji rządowej, wykorzystuje z powodzeniem wschodnie sztuki walki, pokazuje się w towarzystwie uroczych dziewcząt. Tak jak w latach 80., kiedy seria jego przygód święciła największe sukcesy, tak i dziś przyciąga nowych czytelników. Zwłaszcza, że Raczkiewicz nadal rysuje przy­gody tego wąsatego bohatera.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Festiwal Komiksu w Łodzi na Facebooku
Tagi: Tadeusz Raczkiewicz | Tajfun | Jakub Mazerant | Pieces | Pieces Book | Mariano Lirman | Rene Goscinny | Morris | Lucky Luke | Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi | 25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi


Czytaj również

Lucky Luke #40: Wielki książę
Nieszczęśliwy przewodnik
- recenzja
Lucky Luke #25: Miasto duchów
Troszkę zabawnie a troszkę na serio
- recenzja
Lucky Luke #23: Daltonowie wciąż uciekają
Goscinny bez ikry
- recenzja
Lucky Luke #41: Spadek dla Bzika
Kto bogatemu zabroni?
- recenzja
Lucky Luke #21: Góry Czarne
Historia kolonizacji Wyoming
- recenzja
Lucky Luke #22: Daltonowie i zamieć
Wyprawa do Kanady bez pazura
- recenzja

Komentarze


Andman
   
Ocena:
0
Ktoś się wybiera?
17-09-2014 22:02

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.