» Recenzje » Wędrowiec - D.J. MacHale

Wędrowiec - D.J. MacHale


wersja do druku

Recenzja o tym, czy z utartych schematów da się zrobić coś ciekawego

Redakcja: Beata 'teaver' Kwiecińska-Sobek

Wędrowiec - D.J. MacHale
Wędrowiec to pierwsza część cyklu fantasy Pendragon, przeznaczonego dla nieco młodszych czytelników. Jeśli wierzyć słowom wydawcy, seria ta święci triumfy na zachodzie i sprzedała się tam w siedmiocyfrowym nakładzie. Ostatnio, za sprawą poznańskiego wydawnictwa Rebis, także i polski czytelnik ma szanse zapoznać się z pierwszą częścią tegoż bestsellerowego cyklu.

Książka zaczyna się dosyć banalnie. Najzwyklejszy amerykański nastolatek - Bobby Pendragon - zostaje poproszony przez swego wujka o pomoc. Decyduje się mu ją udzielić nie spodziewając się nawet, że ta decyzja na zawsze zaważy na jego życiu. W ten oto sposób Bobby dowiaduje się, że jest Wędrowcem, czyli osobą obdarzoną niesamowitymi mocami oraz trafia do fantastycznego świata Denduronu, gdzie bezwzględne plemię Bedoowian w okrutny sposób wykorzystuje słabszych od siebie Milago. Mieszając się w sprawy obcego sobie świata, Pendgragon nie wie, iż pomoc biednym Milago to dopiero początek o wiele większej sprawy...

Jak widać, fabuła tejże książki nie grzeszy zbytnio oryginalnością i pomysłowością. Po raz kolejny otrzymujemy z pozoru zwyczajnego nastolatka z Nowego Świata, który nagle dowiaduje się, że jest kimś wyjątkowym i wbrew swojej woli musi ratować inny świat, aby powrócić do domu. Jak większość tego typu książek, również i ta ma za zadanie w niezbyt wymagający sposób uświadomić swemu czytelnikowi jak bardzo ważnymi rzeczami są odwaga, poświęcenie i przyjaźń. Jeżeli do tego dołożymy rzadkie i ubogo opisane sceny przemocy, mamy idealną powieść dla uczniów podstawówki, względnie gimnazjum. I taką właśnie powieścią jest Wędrowiec.

Mimo tego, książkę tę przeczytałem szybko i z przyjemnością. Fabuła jest nawet ciekawa i często zmierza w nieoczekiwanym dla czytelnika kierunku. Niestety, było też sporo (a jak na mój gust za dużo) momentów, kiedy byłem w stanie łatwo domyślić się poszczególnych zwrotów akcji. Do minusów dorzucę jeszcze zupełnie niezłożone postacie, których zamierzenia, cele i decyzje są do bólu przewidywalne. Męczą też opisy procesów myślowych bohaterów, którzy w żółwim tempie dochodzą do wniosków zajmujących normalnemu człowiekowi zaledwie chwilę. Irytuje to zwłaszcza w pierwszej części książki. Na szczęście dylematy moralne głównego bohatera nie są tak bardzo nużące. Bawią za to opisy niektórych zdarzeń chwilami tak nieprawdopodobnych, że aż zupełnie nie chce się w nie wierzyć. Na taką a nie inną ocenę, którą wystawiłem tejże pozycji, mają także wpływ pewne uproszczenia w fabule, jak na przykład powód, dla którego konflikt między plemionami miałby być tak ważny nie tylko dla ich członków. Wyjaśnienia zamieszczone w tekście zupełnie mnie nie przekonały. Mam nadzieję, że bardziej satysfakcjonujące powody autor zamieścił w następnej części cyklu.

Osobne słowa należą się wydaniu. Mianowicie, cieszy oczy estetyczna, matowa, twarda okładka utrzymana w ciemnych barwach. Moim zdaniem została idealnie dobrana. W środku nie za bardzo jest się gdzie przyczepić, poza tym że czcionka na niektórych stronach jest trochę wyblakła, na innych tymczasem tak mocna, że aż kłuje w oczy. Tłumaczenie jest zadowalające, gorzej korekta. Ku mojemu ubolewaniu, liczba literówek i (zwłaszcza) błędów interpunkcyjnych jest odrobinę powyżej normy.

Podsumowując, Wędrowiec to ciekawa, choć trochę niedopracowana książka. Niemniej tym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z fantastyką powinna się spodobać. Innym radzę rozejrzeć się za jakąś poważniejszą pozycją.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 3
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Wędrowiec (The Merchant of Death)
Cykl: Pendragon
Tom: 1
Autor: D.J. MacHale
Tłumaczenie: Lucyna Targosz
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Data wydania: 17 lutego 2007
Liczba stron: 388
Oprawa: twarda
Format: 128 × 197mm
Seria wydawnicza: Fantasy
ISBN-13: 978-83-7301-869-3
Cena: 35,00 złCzytaj również

Wędrowiec
Kiedy ratowanie ludzkości nie może poczekać
- recenzja
Wirus rzeczywistości - D.J. MacHale
Idealny na odciągnięcie od komputera
- recenzja

Komentarze


Jeremiah Covenant
   
Ocena:
0
Ale twarz ma jakąś zakazaną, podejrzany typ.
30-04-2007 09:48
~Karolina

Użytkownik niezarejestrowany
    Wędrowiec
Ocena:
0
Hm...no coz ja lubie ksiazki, w ktore trzymaja w napieciu, z ktorych czytelnik nie domysla sie nastepnmego kroku bohatera, bo to raczej bez sensu. Ksiazka powinna trzymac w napieciu, pasji, fascynacji kazda kartka. Czytajac czlowiek woli smakowac kazda litere niz ze znudzeniem odgadywac mysli postaci. Pozdr.=)
11-05-2007 18:08

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.