» Recenzje » Wąż Marlo. Tom 1 - Marcin Wroński

Wąż Marlo. Tom 1 - Marcin Wroński


wersja do druku

Jestem też człowiekiem

Autor: Redakcja: Tomasz 'Sting' Chmielik

Wąż Marlo. Tom 1 - Marcin Wroński
Marlo jest wężem. Wężem, czyli kim? Czyli zabójcą i szpiegiem na usługach władców, zarządców i najemników. Osobą potrafiąca czytać w ludzkich umysłach, mącić myśli. Atakującą znienacka, kąsającą by zabić, działającą w ukryciu. Istota odnalezioną w płonącej chacie. W wiosce, przez która przetoczyli się zbóje. Wychowywaną i szkoloną przez swojego mistrza, Omara, po to by stać się najlepszym wężem na całym Pobrzeżu.

W pierwszym tomie Węża Marlo Marcin Wroński rozwija wątek rozpoczęty w zbiorze opowiadań Tfu, pluje Chlu. Poznajemy Marla. Obserwujemy, jak odrastał, towarzyszymy mu podczas szkolenia, podczas pierwszych prób, mających potwierdzić jego predyspozycje do bycia wężem. Poznajemy jego jedyną rodzinę – mistrza Omara i Lomara, przyrodniego brata Marla, także szkolonego na węża. Jesteśmy z naszym bohaterem podczas pierwszych akcji, pierwszych niepowodzeń i sukcesów, wiemy, kiedy pierwszy raz się zakochuje. Towarzyszymy mu podczas wszystkich misji, które przeprowadza ku chwale swoich zwierzchników. Ale przede wszystkim, towarzyszymy mu na drodze ku człowieczeństwu, którego tak pragnie, a którego mu tak bardzo brakuje.

Największym atutem tej powieści jest pewna doza oryginalności. Profesja węża wydaje się być czymś nowym. Owszem, zapewne można odnieść ją do innych bohaterów literackich, jednak tylko częściowo - wąż jest czymś zupełnie nowym, co daje autorowi całkiem spore pole do popisu. Trzeba przyznać, że Marcin Wroński nie marnuje tego potencjału, tworzy postaci nieszablonowe, niejednoznaczne, mające swoje sekrety, które powoli są nam odsłaniane. W świecie Marla są osoby z natury dobre oraz z natury złe, jednak przeważającą część bardzo trudno jednoznacznie czytelnikowi ocenić.

Sporym atutem powieści jest również świat, w którym rozgrywa się cała akcja. Przypominający średniowiecze, mroczny, brudny, pełen tajemnic a także ciekawych postaci. Świat, w którym jeden życzy drugiemu źle, a ten mu jeszcze gorzej. Świat, w którym własne interesy są ważniejsze niż ludzkie życie. W takich oto realiach przychodzi działać Marlu, który nie rozumiejąc do końca samego siebie, nie akceptując własnego "ja", musi wykonywać rozkazy władców, nieważne czy mu się to podoba czy nie.

Marcin Wroński w swojej powieści koncentruje się jednak na ludziach, głównie na Marlu. Zadaje pytanie o istotę człowieczeństwa, ukazuje nam chęć dążenia do niego, przysłanianą momentami przez naturę węża. Udaje mu się zainteresować nas swoim bohaterem - śledzimy jego losy, mamy nadzieję, że mu się uda, chociaż nie zawsze zgadzamy się do końca z wyborami, jakie podejmuje. Dodatkowo, autor zastosował ciekawy zabieg – historia Marla jest nam opowiadana raz w trzeciej, a raz w pierwszej osobie, wszystko jest stylizowane na pogawędkę przy piwie w karczmie. To również ma wpływ na lepszą identyfikację z bohaterem.

Wąż Marlo jest naprawdę ciekawą książką, jednak zdecydowanie nie mogę polecić jej każdemu. Osoby oczekujące lekkiej rozrywki w świecie rycerzy, magii i przygód, byłyby srogo zawiedzione po lekturze pierwszego tomu powieści Marcina Wrońskiego. Radości jest w tej pozycji mało, dominuje smutek, rozdarcie bohatera, a wszystko to doprawiono ogólną degeneracją społeczeństwa Pobrzeża. Zdecydowanie nie jest to lekka lektura wakacyjna, jednak moim zdaniem warto ją przeczytać. Marcin Wroński stworzył kawałek naprawdę porządnej powieści i będę oczekiwał na drugi jej tom, może nie z wielką niecierpliwością, ale na pewno z zainteresowaniem.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
8.88
Ocena użytkowników
Średnia z 4 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Wąż Marlo, tom 1
Tom: 1
Autor: Marcin Wroński
Wydawca: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Data wydania: maj 2006
Liczba stron: 424
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
ISBN-13: 978-83-89011-91-6
ISBN-10: 83-89011-91-3
Cena: 29,99 złCzytaj również

Wąż Marlo. Tom 1 - Marcin Wroński
Jestem Marlo, wąż Marlo
- recenzja
Skrzydlata trumna - Marcin Wroński
Kryminał retro noir
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.