» Blog » WTF, WTS...
14-09-2011 18:14

WTF, WTS...

Odsłony: 46

Moi drodzy!

Wczoraj postawiłem notkę „Ujeżdżane dinozaurów”. Chwile wcześniej pojawiła się koncepcja „Chromu” xlselektora, a chwilę później – kbenderowa „La Pulpa”.

Moja notka miała byc notką z kategorii „pół żartem, pół serio”. Ale dziś trochę poważniej, choc w podobnym temacie.
Jak byc może niektórzy pamietają (zapewne bardzo nieliczni, jeśli wogóle) istniał sobie kiedyś pewien serwis, który nazywał się Intergalactic Radio Station. Serwis ten dzisiaj już nie istnieje, pozostało tylko trochę tekstów i mnóstwo niezrealizowanych pomysłów. Jednym z nich był mój (wtedy jeszcze pod inną ksywą, Raku) projekt nazwany WTF, czyli Wspólne Tworzenie Fabuły™. Projekt dośc fajnie wystartował, choc miał tylko kilka osób do niego piszących.. Niestety nie zdążył się rozwinąc, bo serwis padł. Padł bo nie mieliśmy się czasu nim zajmowac wtedy. Parę miesiecy później założyłem blog na polterze.
I myślę, że tutaj mógłby się odrodzic w nowej i udoskonalonej formule. Polterowiczów jest znacznie więcej niż IRSowców było kiedykolwiek, mają świetne pomysły i można by zrobic z nich coś konstruktywnego. Dotychczas było tak, że każdy orał swoją autorkę, setting, mechanikę, pisał raporty etc. Każdy sobie. Większe inicjatywy są rzadkie, a jeśli już obejmują parę osób, to jest to zwykle hermetyczne środowisko kilku kumpli. I z takimi przemyśleniami składam wam propozycję, którą wczoraj rzuciłem żartobliwie – Zróbmy coś fajnego!

Zanim jednak o tym, opowiem szybko czym był WTF. Otóż był to projekt otwartego pisania scenariuszy RPG. Otwartego, to znaczy nie przez jednego autora, czy grupę kilku osób, tylko kazdego kto chciał się przyłączyc. W fazie wstępnej toczyła się burza mózgów, gdzie każdy rzucał pomysły na scenariusz, czasem nawet pojedyncze hasła. Wszyscy potem zastanawiali się nad tym jakby je ułożyc w całośc, co zostawic, co odrzucic. Akurat wtedy było tak, że dla przyspieszenia trybu decyzyjnego powstała funkcja Moderatora Projektu, który rozstrzygał sporne kwestie. W założeniu moderator miał się zmieniac, ale że w sumie powstał tylko jeden scenariusz, więc jedynym moderatorem do tej pory byłem ja. Na moderatora spadało również zadanie spisania wszystkich wątków wymyślonych w trakcie przygód i złożenie ich w pewną logiczną całośc, nad którą znów wszyscy chetni dalej pracowali, rzucając uwagi i poprawki, oraz nowe pomysły.

W trakcie pisania „Ognistego Pocałunku Cyrulika” (tak się roboczo nazywał ten scenariusz) okazało się, że ilośc pomysłów, jakie jest w stanie wygenerowac kilka osób, znacznie przerosła możliwości scenariusza, obliczonego na 4-6 godzin gry. Takie moce przerobowe na pewno dałoby się zaangażowac do większego projektu.

Wogóle myśląc nad tym projektem, doszedłem do wniosku, że jest mnóstwo ludzi z mnóstwem pomysłów jednostkowych, albo bez całości, i odwrotnie, są ludzie którzy mają jakiś koncept na setting, ale brak im pomysłów na detale, zapełniające taki świat. Pomyślałem więc – czemu tego nie połączyc? Czemu każdy osobno musi dłubac swoje projekty, czemu nie poprosi o pomoc znajomych, kolegów, szerszej grupy? A może warto stworzyc taki projekt, w którym zaistnieje eksplozja zebranych zewsząd pomysłów, tworzących razem nie tylko ilośc, ale i jakośc.


I ten właśnie projekt, większy niż WTF, chciałbym wam przedstawic:
WTS – czyli Wspólne Tworzenie Settingu ™ !
Na czym by to miało polegac? Nazwa mówi sama za siebie. Będziemy wspólnie tworzyc setting. Nie na zasadzie – „Mam fajny pomysł na setting, pomóżcie mi”, tylko bardziej „Hej ludzie, zróbmy coś razem!”
Tak więc „dinozaury i kowboje” idą na razie do kosza, ewentualnie zostaną jako moja mała prywata, dopóki nie dostanę w ręce czegoś dokładnie w tym temacie.
Myślę, że Rafał Olszak może odetchnąc z ulgą :)
Natomiast wy – jaki setting chcielibyście robic? Wrzucajcie na razie swoje pomysły, mniej lub bardziej oryginalne, zobaczymy które będą najbardziej popularne i tą ścieżką pójdziemy dalej, ewentualnie wrzucając początkowo odrzucone elementy.

Dla pewnego usystematyzowania, narzucę tylko jedną rzecz – mechanikę. Dlaczego akurat tak, o tym za chwilę. Na razie zaproponuję, żebyśmy robili ten setting pod mechanikę Dzikich Światów, czyli SWEPL. Jest wiele powodów dlaczego – jest to mechanika brawurowa, przyjazna, wielu ludzi ją zna, wielu się podoba, powstają do niej co chwila settingi. Ale jest jeszcze jedna sprawa.
Przedstawiłem dzisiaj tę koncepcję Ramelowi i pomysł mu się spodobał. Co do szczegółow jeszcze bedziemy rozmawiac, ale wstępnie mamy jego błogosławieństwo, pomoc przy mechanice, a może nawet przy publikacji (którą widzę w formie darmowego PDF, może nawet z oficjalną pieczątką SW?).

Oczywiście cały projekt jest non-profit, żadnej korzyści (oprócz nieśmiertelnej sławy i satysfakcji) materialnych nikt z współtwórców nie będzie czerpał z takiej zabawy – choc kto wie, może i zostaniecie dostrzeżeni i wciągnięci do bardziej komercyjnych projektów w przyszłości?
Myślę że ten projekt ma jeszcze jeden plus - jest to szansa nauczenia się współpracy z innymi, dzielenia się ideami i stworzenia silnego bloku fantastów, który nie będzie polegał na Towarzystwach Wzajemnej Adoracji, a na porządnej, wspólnie wypracowanej idei – tworzenia czegoś razem, dla samej radości tworzenia. Zobaczcie ile potencjału tkwi w settingach które zaczynacie, a ktorych nie kończycie z jakichś tam powodów – albo was to przerosło w pojedynkę, albo nie macie czasu... praca w grupie rozwiązuje te problemy, pozwala na przepchnięcie projektów, którym w pojedynkę nie dalibyście rady.
Jest to również szansa na ucięcie dyskusji na temat tego, że w fandomie się tylko gada, przy czym każdy słucha tylko własnego głosu. Mamy szansę na dużą inicjatywę, która wymaga tylko tyle (i aż tyle) zapału i chęci, ile jesteście w stanie dac.

Co wy na to? Chcielibyscie w czymś takim uczestniczyc?
Jeśli tak, zapraszam do komentarzy, propozycji elementów settingów i kazdych innych propozycji, dotyczących projektu.
Ponieważ widzę to jako projekt polterowy, dostęp do komentarzy będą mieli tylko zarejestrowani użytkownicy.

Wrzuciłem również na bloga tu: http://forum.polter.pl/wspolne-tworzenie-settingu-projekt-wtf-vt64645.html

a takze link do kolejnego etapu, juz uporzadkowane pomysly ktore tu powstaly:
http://zigzak.polter.pl/Wor-pomyslow-WTS-b12507

Komentarze


Indoctrine
   
Ocena:
+2
A więc, drążąc temat Mhrocznych Baśni:

Świat zawiera większość elementów baśni które znamy z dzieciństwa. Ale nie jest to żadne odbicie naszych snów czy marzeń, wręcz odwrotnie. Siedmiu krasnoludków żyje w lesie z królewną Śnieżką, lecz to chciwe kurduple, kopiące klejnoty w pobliskiej kopalni, które trzymają dziewczynę dla własnej uciechy, uzależniając ją grzybami narkotycznymi.
Kot w butach jest nie tylko szarmanckim kocurem, ale w nocy zmienia się asasyna mordującego za duże pieniądze różne osobistości..
Kopciuszek, fetyszystka obuwia, gnębi wszystkie młode i ładne panienki, z zazdrości o swojego księcia.
Itp jako tło :)

Różne natężenie psychodelii, rozłożenie akcentów itp.

Gracz jest mieszkańcem tego świata, urodził się tu i wychował.
Nasz świat, to dla niego jakaś dziwna bajka, może nawet jakaś wizja raju wręcz. I tak, można mieć z naszym światem kontakt, krótkotrwały, i strzeżony...

15-09-2011 11:31
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Nurielu, Albiorixie.
Najpierw Nuriel - tak, na razie nie widzisz, bo projekt został opublikowany wczoraj o 18tej, czyli wedle mojego kalendarza, 17.5 godziny temu.
Poza tym, proszę, przeczytaj tekst jeszcze raz, i przeczytaj komentarze, tam rozwinąłem mysl i podałem kolejne kroki. Także spokojnie, zobaczysz.
Albiorix - tobie już odpowiedziałem wcześniej, w kwestii generic światów - nie wykluczamy tego.

Do wszystkich zaś - proszę o cierpliwośc, w kwestii chęci krytykowania projektu. obiecuję, że bedzie na to czas i miejsce, i to już niedługo.
Teksty w stylu: "to się nie uda", "już to widziałem" są własnie przykładem negatywnego myślenia jednostkowego - a pomysł jest na stworzenie czegoś pozytwnego wspólnego.
I na koniec dla malkontentów- zobaczcie ile osób jest chętnych, ile pomysłow już padło. i w jak krótkim czasie.
Nurielu, wrzuc swoje pomysły, później bedziemy siedziec i krytycznie na wszystko patrzec. I proponuję - konstruktywnie, a nie bezproduktywnie.
Więc czekam na dalsze pomysły na setting, mogą byc nieudane odpady z waszych świetnych produkcji, jak się da, to bedziemy recyclingowac :)

Blanche! i o to chodzi! :)

Edit:
Indoctrine - świetny pomysł!
15-09-2011 11:39
Albiorix
   
Ocena:
0
Mroczna baśń to nie jest krok do przodu tylko dwa kroki do tyłu. Bajki które znamy z dzieciństwa to ugrzecznione wersje braci Grimm które są ugrzecznioną wersją prawdziwych ludowych opowiastek dla dzieci, które tak naprawdę były splatter horrorem.
15-09-2011 11:44
Indoctrine
   
Ocena:
0
@Albiorix

Splatter horror to zupełnie inny klimat od proponowanego. Mhroczna Baśń dla dorosłych, z elementami perwersji, śmierci, psychodelii, mogłaby się sprawdzić :)
Tylko, czy jest taki system może na zachodzie?
Jak nie ma, to się serio za to po "Głębi" bym zabrał :)
15-09-2011 11:47
Albiorix
   
Ocena:
0
No orginalne ludowe opowiastki dla dzieci zawierają śmierci i perwersji tyle ile się tylko mieści. Psychodeli pewnie też można powiedzieć ;)

http://www.joemonster.org/art/1517 5/Prawdziwe_wersje_znanych_bajek

Ze względu na źródło obstawiałbym że znaczna część jest wyssana z palca, ale ogólnie to ten klimat :)
15-09-2011 11:54
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Sorry, Indoctrine - już my się tym zajmiemy :P

Zresztą, zobaczymy. Nawet jesli jest na zachodzie, to co z tego? Ile na zachodzie jest steampunków, ile generic fantasy, ile horrorów? W wodzie miałeś te całe Faerie, w których takie motywy można było wsadzic. A W Ravenlofcie? Jak byś się uparł, też. Do tego masz jeszcze Dreamlands do CoC.

Kolejna inspiracja: "Sleepy Hollow" czyli Jeździec Bez Głowy z Deppem - świetny przykład hardcore bajki dla dorosłych - zwłaszcza fajny jest tytułowy jeździec, przeklęty najemnik z Hesjii.
Wogóle, jakby tak popatrzec po Burtonie, to sporo morcznych baśniowych inspiracji znajdziemy.
A o Braterstwie Wilków już mówiłem? Polecam książkę. Oh, i Vidoque!

Co przy okazji uruchamia w mojej pamięci jeszcze jedną postac - Markiza De Sade! :)
15-09-2011 11:55
Indoctrine
   
Ocena:
0
@Albiorix

Oryginalne wersje są dość krwawe, ale tylko to..

@Zigzak

A więc, sprawa wygląda tak: jak by co, w Mhrocznej Baśni mogę uczestniczyć, bo pomysł mi się podoba (oczywiście nie muszę, zależy od tego jak ostatecznie projekt by się wyklarował i kto by chciał z kim pracować :) ).

15-09-2011 12:08
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
A nie możemy, jako społecznośc, odłożyc na czas tego projektu toporów wojennych na półkę?
Wiecie, z takim założeniem - nie przychodzę tu, żeby strzelac focha, przychodze tu, żeby zrobic coś fajnego, kreatywnego i wspólnego.

Właściwie tak, zróbmy tak - na WTSie nie będzie wycieczek osobistych, awantur o mojsze RPG ani nic takiego. PRzychodzimy tu bo chcemy tworzyc, kłocic się można gdzie indziej. Mozemy się tak umówic? Oszczedzi to wszystkim nerwów i czasu. I może uda się wreszcie, przy tym projekcie wypracowac jakis jeden wspólny cel.

Indoctrine - A jeśli projekt nie pójdzie totalnie w kierunku Mrocznej Baśni? Jeśli bedą tylko jej elementy, albo mogłaby miec elementy wspólne z innym settingem, który się spodoba?
To nie dorzucisz paru cegiełek?
15-09-2011 12:27
nerv0
   
Ocena:
+2
zigzak, takie moje zdanie: konwencje trzeba opracować na samym początku, bo to jest coś w okuł będzie się później budować, to takie fundamenty, muszą być solidne i stałe, nie powinny się zmieniać w trakcie. Trzeba wymyślić coś teraz i ustalić to raz na zawsze, bo później nie będzie to miało ani ręców ani nogów i się po prostu rozlezie w szwach jak źle zacerowany potwór Frankenshteina. :)
15-09-2011 12:41
Planetourist
   
Ocena:
+1
Chciałem przez to przebrnąć, ale niestety za dużo tego i nie wydaje się, żeby jakiś pomysł się przebijał - choć wydaje się, że mroczna baśń zawładnęła wyobraźnią wielu z Was :)

Stąd propozycja: gdy tylko kilku z dyskutantów stworzy jakiś zarys, który podoba się im wszystkim, niech wrzucą go w osobnej notce i linkują tu do niej. Wtedy będą się pod nim mogli zgłosić ludzie, którym się podoba i którzy mogli by dodać do niego swoje 5 groszy. Nie powstanie przez to jeden świat, a kilka mniej obszernych - ale powiedzmy sobie szczerze, trudno byłoby skrzyknąć nas wszystkich do stworzenia jednych, nieważne jak różnorodnych, dekoracji. Lepiej mieć kilka światów, niż nie mieć żadnego - a chcąc jednego, nie mielibyśmy żadnego, bo mamy za dużo sprzecznych pomysłów.

BTW może zamiast w pełnokrwiste settingi pójść w "szybkoświaty"? Evernight udowadnia, że grywalny i mający swój charakter świat da się opisać na kilku stronach. Z Waszej burzy mózgów wyłania się wiele pomysłów, ale nie wiem, czy którymkolwiek z nich dałoby się zapełnić podręcznik. Może więc spisać duużo światów, po ok. 10 stron każdy?
15-09-2011 12:45
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Nerv0 - odsyłam do mojego komentarza tutaj:
http://polter.pl/Blogosfera-Wspolne-Tworzenie-Settingu-w51919

I czekam na pomysły!

Edytka:
Plane - i dokładnie tak będzie. Strasznie jesteście niecierpliwi :)
Na razie wrzuc swoje, jak ci się nie chce czytac, bardzo dobrze, nie bedziesz się sugerował. W ten sposób bedziemy mieli nowe elementy. Poza tym, wydaje mi się, że jak zauważył Plane, pewne rzeczy już zaczynają się krystalizowac.
15-09-2011 12:45
Indoctrine
   
Ocena:
+1
@zigzak

Ja też jestem zwolennikiem pokoju :) Szczególnie, że nie mam na razie żadnych wykopanych toporków wojennych z nikim (bo i po kiego miałbym?).

Jeśli projekt będzie odleglejszy, to mniej cegiełek dorzucę ;) Wszystko zależy od tego, na ile sam będę miał ochotę w takie coś zagrać i na ile mam pomysły do danej konwencji.

Co do idei bardzo minimalistycznej - jestem przeciw :) System powinien mieć te 200 stron minimum, 100 tysięcy wyrazów itp ;)
Zajawki - nie :)
15-09-2011 12:49
nerv0
   
Ocena:
0
@zigzak

odsyłam do mojego komentarza do twojego komenatarza. :)
15-09-2011 12:50
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
To jak już się poodsyłaliśmy - nerv, dawaj pomysły! :D

Wszyscy wrzucajcie swoje!

Indoctrine - no i własnie o to chodzi. Nikt cię nie bedzie zmuszał do pisania o dinozaurach, jak ty chcesz pisac o kosmitach. Dasz tyle, ile uznasz że masz do dania.
15-09-2011 13:08
nerv0
   
Ocena:
+1
Tak w zasadzie to nie będę się zbytnio wysilał i dam link do mojej poprzedniej notki, w której wspominam o pomyśle na moją autorkę, którą można jakoś podkręcić pod mechanikę SWEPL, albo ogólnie okroić z niepotrzebnie usztywniającej konwencji i zrobić setting średnowiecze-fantasy, w którym BG wcielają się w role księży, uczonych, medyków, śledczych, którym przyszło rozwiązywać jakieś mroczne tajemnice okultystycznego świata.
15-09-2011 13:28
nerv0
   
Ocena:
0
Dla konsekwencji dam także link tu i tu. :)
15-09-2011 13:30
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
No ale to my mamy to wchłonąc w bazę pomysłow? czy jak?

Ja już widzę świetne motywy - księża vs boruta & liczyrzepa :)
Oczywiście w ramach Mrocznej Baśni Napoleońskiej
15-09-2011 13:31
nerv0
   
Ocena:
+2
zigazczku kochany ty mój, ja nie wiem co wy z tym zrobicie i co już tam macie, bo zwyczajnie nie mam teraz czasu przebijać się przez 3 strony komentarzy, temat na forum i jeszcze wieść. :D Wrzuciłem co miałem, a co z tym wymodzisz to już zostawiam tobie licząc na to, że gdy padnie odpowiednia liczba pomysłów poddasz je pod głosowanie i zaczniemy pracę nad tym wg ogółu najciekawszym. :)
15-09-2011 13:35
Heretyk
   
Ocena:
+1
Co by było gdy by czas płynął w dwie strony :)?
Odleglejsza przyszłość i magiczna przeszłość, w obu czasach majstrują przy machinie czasu. Udaje im się, ale coś się rypie i czas w starożytności czas przyśpieszył, a w przyszłości zaczął się cofać :) Świadomość tego mają tylko spece z instytutu temporalnego, jakieś ichnie zabawki zatrzymały cofanie czasu dla nich. Reszta świata nieświadoma, tylko co jakiś czas jakaś jednostka o silnej woli wyrywa sie z cofającego czasu.
Obliczenia tęgich głów wskazują, że czasy obu rzeczywistości połączą się, dajmy na to w naszych czasach i zamarzną na amen.
Współpraca obu rzeczywistości jest wskazana by szlag nie trafił wszystkiego.
15-09-2011 13:58
Aesandill
   
Ocena:
+1
Dobra, przeczytałem wasze pomysły.
I nic już nie rozumiem.
Acz.
Jest taki pomysł, do jednej mojej autorki, ale cóż, podziel się.

Polacy jako terroryści.
Jakie tam szable, ułańska fantazja i takie tam.
Bomba w plecaku i w rosyjski(nazistostki, ufolski) pociąg.
Ataki na składy amunicji.
I generalnie walka o odzyskanie niepodległości.
15-09-2011 14:02

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.