» Blog » WTF, WTS...
14-09-2011 18:14

WTF, WTS...

Odsłony: 46

Moi drodzy!

Wczoraj postawiłem notkę „Ujeżdżane dinozaurów”. Chwile wcześniej pojawiła się koncepcja „Chromu” xlselektora, a chwilę później – kbenderowa „La Pulpa”.

Moja notka miała byc notką z kategorii „pół żartem, pół serio”. Ale dziś trochę poważniej, choc w podobnym temacie.
Jak byc może niektórzy pamietają (zapewne bardzo nieliczni, jeśli wogóle) istniał sobie kiedyś pewien serwis, który nazywał się Intergalactic Radio Station. Serwis ten dzisiaj już nie istnieje, pozostało tylko trochę tekstów i mnóstwo niezrealizowanych pomysłów. Jednym z nich był mój (wtedy jeszcze pod inną ksywą, Raku) projekt nazwany WTF, czyli Wspólne Tworzenie Fabuły™. Projekt dośc fajnie wystartował, choc miał tylko kilka osób do niego piszących.. Niestety nie zdążył się rozwinąc, bo serwis padł. Padł bo nie mieliśmy się czasu nim zajmowac wtedy. Parę miesiecy później założyłem blog na polterze.
I myślę, że tutaj mógłby się odrodzic w nowej i udoskonalonej formule. Polterowiczów jest znacznie więcej niż IRSowców było kiedykolwiek, mają świetne pomysły i można by zrobic z nich coś konstruktywnego. Dotychczas było tak, że każdy orał swoją autorkę, setting, mechanikę, pisał raporty etc. Każdy sobie. Większe inicjatywy są rzadkie, a jeśli już obejmują parę osób, to jest to zwykle hermetyczne środowisko kilku kumpli. I z takimi przemyśleniami składam wam propozycję, którą wczoraj rzuciłem żartobliwie – Zróbmy coś fajnego!

Zanim jednak o tym, opowiem szybko czym był WTF. Otóż był to projekt otwartego pisania scenariuszy RPG. Otwartego, to znaczy nie przez jednego autora, czy grupę kilku osób, tylko kazdego kto chciał się przyłączyc. W fazie wstępnej toczyła się burza mózgów, gdzie każdy rzucał pomysły na scenariusz, czasem nawet pojedyncze hasła. Wszyscy potem zastanawiali się nad tym jakby je ułożyc w całośc, co zostawic, co odrzucic. Akurat wtedy było tak, że dla przyspieszenia trybu decyzyjnego powstała funkcja Moderatora Projektu, który rozstrzygał sporne kwestie. W założeniu moderator miał się zmieniac, ale że w sumie powstał tylko jeden scenariusz, więc jedynym moderatorem do tej pory byłem ja. Na moderatora spadało również zadanie spisania wszystkich wątków wymyślonych w trakcie przygód i złożenie ich w pewną logiczną całośc, nad którą znów wszyscy chetni dalej pracowali, rzucając uwagi i poprawki, oraz nowe pomysły.

W trakcie pisania „Ognistego Pocałunku Cyrulika” (tak się roboczo nazywał ten scenariusz) okazało się, że ilośc pomysłów, jakie jest w stanie wygenerowac kilka osób, znacznie przerosła możliwości scenariusza, obliczonego na 4-6 godzin gry. Takie moce przerobowe na pewno dałoby się zaangażowac do większego projektu.

Wogóle myśląc nad tym projektem, doszedłem do wniosku, że jest mnóstwo ludzi z mnóstwem pomysłów jednostkowych, albo bez całości, i odwrotnie, są ludzie którzy mają jakiś koncept na setting, ale brak im pomysłów na detale, zapełniające taki świat. Pomyślałem więc – czemu tego nie połączyc? Czemu każdy osobno musi dłubac swoje projekty, czemu nie poprosi o pomoc znajomych, kolegów, szerszej grupy? A może warto stworzyc taki projekt, w którym zaistnieje eksplozja zebranych zewsząd pomysłów, tworzących razem nie tylko ilośc, ale i jakośc.


I ten właśnie projekt, większy niż WTF, chciałbym wam przedstawic:
WTS – czyli Wspólne Tworzenie Settingu ™ !
Na czym by to miało polegac? Nazwa mówi sama za siebie. Będziemy wspólnie tworzyc setting. Nie na zasadzie – „Mam fajny pomysł na setting, pomóżcie mi”, tylko bardziej „Hej ludzie, zróbmy coś razem!”
Tak więc „dinozaury i kowboje” idą na razie do kosza, ewentualnie zostaną jako moja mała prywata, dopóki nie dostanę w ręce czegoś dokładnie w tym temacie.
Myślę, że Rafał Olszak może odetchnąc z ulgą :)
Natomiast wy – jaki setting chcielibyście robic? Wrzucajcie na razie swoje pomysły, mniej lub bardziej oryginalne, zobaczymy które będą najbardziej popularne i tą ścieżką pójdziemy dalej, ewentualnie wrzucając początkowo odrzucone elementy.

Dla pewnego usystematyzowania, narzucę tylko jedną rzecz – mechanikę. Dlaczego akurat tak, o tym za chwilę. Na razie zaproponuję, żebyśmy robili ten setting pod mechanikę Dzikich Światów, czyli SWEPL. Jest wiele powodów dlaczego – jest to mechanika brawurowa, przyjazna, wielu ludzi ją zna, wielu się podoba, powstają do niej co chwila settingi. Ale jest jeszcze jedna sprawa.
Przedstawiłem dzisiaj tę koncepcję Ramelowi i pomysł mu się spodobał. Co do szczegółow jeszcze bedziemy rozmawiac, ale wstępnie mamy jego błogosławieństwo, pomoc przy mechanice, a może nawet przy publikacji (którą widzę w formie darmowego PDF, może nawet z oficjalną pieczątką SW?).

Oczywiście cały projekt jest non-profit, żadnej korzyści (oprócz nieśmiertelnej sławy i satysfakcji) materialnych nikt z współtwórców nie będzie czerpał z takiej zabawy – choc kto wie, może i zostaniecie dostrzeżeni i wciągnięci do bardziej komercyjnych projektów w przyszłości?
Myślę że ten projekt ma jeszcze jeden plus - jest to szansa nauczenia się współpracy z innymi, dzielenia się ideami i stworzenia silnego bloku fantastów, który nie będzie polegał na Towarzystwach Wzajemnej Adoracji, a na porządnej, wspólnie wypracowanej idei – tworzenia czegoś razem, dla samej radości tworzenia. Zobaczcie ile potencjału tkwi w settingach które zaczynacie, a ktorych nie kończycie z jakichś tam powodów – albo was to przerosło w pojedynkę, albo nie macie czasu... praca w grupie rozwiązuje te problemy, pozwala na przepchnięcie projektów, którym w pojedynkę nie dalibyście rady.
Jest to również szansa na ucięcie dyskusji na temat tego, że w fandomie się tylko gada, przy czym każdy słucha tylko własnego głosu. Mamy szansę na dużą inicjatywę, która wymaga tylko tyle (i aż tyle) zapału i chęci, ile jesteście w stanie dac.

Co wy na to? Chcielibyscie w czymś takim uczestniczyc?
Jeśli tak, zapraszam do komentarzy, propozycji elementów settingów i kazdych innych propozycji, dotyczących projektu.
Ponieważ widzę to jako projekt polterowy, dostęp do komentarzy będą mieli tylko zarejestrowani użytkownicy.

Wrzuciłem również na bloga tu: http://forum.polter.pl/wspolne-tworzenie-settingu-projekt-wtf-vt64645.html

a takze link do kolejnego etapu, juz uporzadkowane pomysly ktore tu powstaly:
http://zigzak.polter.pl/Wor-pomyslow-WTS-b12507

Komentarze


38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dooobre! Dawaj więcej, rozwijaj!
14-09-2011 22:53
Heretyk
   
Ocena:
+1
Można tez wstawić supeherosów, wspomniana nekrochirurgia, udoskonalenie ludzi. Jakieś eksperymenty i powstają hybrydy, pół żywi półmartwi. Powiedzmy wampiry. Muszą pić ciepłą krew - powiedźmy, że to polski wynalazek :) Ktoś po sąsiedzku produkuje strzygi (katalog ożywieńców jest u Lewandowskiego w Ksinie drapieżcy :)

Ale to mało pewnie? Więc w ruinach na księżycu budzi się starożytna istota. I ma plany co do ziemi. Ktoś wykopuje starożytne proroctwa.
14-09-2011 23:00
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
mało! :)
Jakies elementy Dnia Sądu Ostatecznego? Motywy bibljne? Kabała?
Koniec świata?
14-09-2011 23:04
banracy
   
Ocena:
0
Popieram Albiorixa. Setting który jest zbyt dobrze opisany, zbyt specyficzny, ma zbyt dokładnie ustalone reguły, jest zbyt odkrywczy tak naprawdę nie pozostawia wiele miejsca na to żeby ktokolwiek mógł cokolwiek dodać. Nie wyobrażam sobie że szary człowiek z blogosfery wchodzi na Poltera i ma pomysł jak dodać coś do settingu kbendera z diesenpunkiem i wilkołakami, szczerze mówiąc nie wiem czy znam osobiście kogoś kto potrafiłby do tego wymyślić coś swojego. Nie mówię oczywiście że pomysł jest zły, po prostu szaremu człowiekowi trudniej coś dodać i jak pisał Albiorix trudniej coś wymyślić. Łatwiej jest dodać nową lokację do Ery Hyborejskiej niż do przyszłości z Limes Inferior. Jeśli pełna oryginalność jest najważniejszym kryterium to proponowałbym się wzorować na Innych Pieśniach Dukaja, czyli zrobić świat gdzie jest jakaś magiczna zasada wokół której wszystko się kręci, która równocześnie jest inspirująca i nieinwazyjna.

EDIT:
Albo Planescape, setting wysoce oryginalny ale do którego po zapoznaniu się z podręcznikiem w miarę grywalną lokację mógłby wymyślić praktycznie każdy z zapałem.

EDIT2:
Żeby nie było że tylko narzekam to moim zdaniem pomysł Wirona z kosmitami w Polsce ma dużo potencjału.
14-09-2011 23:07
Heretyk
   
Ocena:
+1
Koniec świata to może nie tak od razu :)
Na razie zmarli odmówili leżenia, do powstania starszych trupów jeszcze trochę, choć badania wykazują, że wykopani delikwent pod wpływem promieniowania z księżyca zaczyna dochodzić powoli do siebie. Więc zmarli powstaną za parę lat.
Jeźdźców apokalipsy możemy schować na księżycu skąd będą nękać ziemię. :)
Ożywieńcy są podatni na dominację osobników z kiężyca.

Mumie, nie tylko egipskie, okazują się być spec komandem zachowanym na taką okazje. I do tego odpornym na dominację ksieżycowców.

Na tą chwile to chyba tyle. :)
14-09-2011 23:16
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Banracy - na razie jednak ustalamy poziom oryginalności świata, jego podstawowe określniki. Uważasz, że byłoby łatwiej, na poczatek zrobic np kolejne Forgotten Realms?

Może to jest jakiś pomysł, tyle że dziś właśnie Ramirez wypuścił cos takiego - i bardzo dobrze, bo to fajne.

Nie musi byc "na siłę" oryginalne. Zresztą akurat nazi wilkołaki kbendera to pomysł tak obszerny, ze dałoby się do niego wcisnąc wszystko - chcesz rasę myślących tosterów? Bach, masz, bo czemu nie.

Poza tym, jeszcze raz powtórzę - na razie wrzucamy pomysły do wspólnego wora, dobrze mieszamy i patrzymy co się urodzi z przerzucania się pomysłami - wyszło kilka fajnych pomysłow z prostych haseł i zajawek youtubowych czy popkulturowych.

Poza tym, myślę że ne doceniasz szarych komórek szarego człowieka - sam na pewno masz jakiś nigdy nie zrealizowany pomysł na setting, a może nawet kilka - wrzu je tutaj, a nóż widelec ludzie to podchwycą na kolejnym etapie, czyli wybierania i mieszania elemnetów. Co ci to szkodzi?

Na koniec - ja jestem zwolennikiem światów otwartych, gdzie nie masz opisanego dokłdnie kazdego centymetra kwadratowego mapy, bo jak i ty uważam, ze swiat zbyt dokładnie opisany zabija wyobraźnię u odbiorcy.
Ale jakże wiele trzeba stworzyc, by opisac świat kompletnie! Nam, ludziom się to dotychczas nie udało z naszym, zywym, realnym światem.

Wrzucaj więc swoje pomysły, na pewno bedą fajne!
14-09-2011 23:22
Albiorix
   
Ocena:
+1
To może rzeczywiście multiversum :) W multiversum każdy będzie mógł się wyżyć twórczo na swój sposób. Światy coś musi łączyć i musi być kilka zasad uniwersalnych które zapewnią przenośność postaci tak, żeby to miało sens. A potem jazda.

Generyczne multiversa:

1. SF / space opera z podróżami między planetami
2. Fantasy z podróżami między planetami na drewnianych statkach (spelljammer)
3. Fantasy z podróżami portalami, bramami, whateverami (Planescape)
4. Motyw wymieszania się światów (40:1)
5. Motyw inwazji i wymieszania (TORG, Rifts)
6. Alternatywna fizyka (Dukaj?)
7. VR - mój autorski TF, Gamedecverse
14-09-2011 23:39
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Jest to jakiś pomysł, sugerowałem go zresztą xlselektorowi przy Chromie.

edit:
O, widzę że wrzuciłes pomysły :)
14-09-2011 23:42
banracy
   
Ocena:
+1
Mam wiele niezrealizowanych pomysłów na setting jak każdy ale wątpię żeby inni ludzie którzy mają własne niezrealizowane pomysły chcieli się dostosowywać bardzo do wizji mojej, bądź kogokolwiek innego. Jeśli chcesz stare nieużywane, bądź mało używane pomysły to mogę wrzucić:
-Świat gdzie magom udało się dzięki rytuałom pozabijać bogów, przygody opowiadają o chaosie panującym po tym i staraniom o przejęcie władzy
-Setting post-apo gdzie przez niekontrolowane wypuszczenie wirusa i prawie-wszyscy ludzie nabrali cech zwierzą, walczą między sobą i z wzorowanym na 3 rzeszy ostatnim bastionem czystych ludzi, którzy ich tępią. Ludzie są bardzo nieliczni ale posiadają zaawansowaną technologię.
-Setting urban fantasy gdzie Polacy odkryli sposób na połączenie magii z nauką która nauczana jest na Wyższej Akademii Neuk Okultystycznych. Setting chciałem rozwinąć (ale nic z pomysłu nie wyszło jak wiadomo) w dwóch kierunkach:
*)Setting opowiadający o zmaganiach się zwykłych ludzi z nowo powstałymi możliwościami magicznymi i wynikami eksperymentów amoralnych absolwentów akademii
*)Drugi opowiadający o polskich wyprawach do innych światów za sprawą magii, opowiadać miał o zmaganiach polskich ekspedycji z misjami innych państw (głownie z wrogim rosyjskim agentami) i lokalną fauną. Podróże miały odbywać się na latających statkach przez inny wymiar wypełniony eterem, o właściwościach zbliżonych do powietrza

Settingi oczywiście inspirowane i bazujące na innych, ale nigdy nie miałem ich upubliczniać, więc mnie to nie martwiło.

Gdybym wpadł na coś ciekawego do projektu to na pewno napiszę.
14-09-2011 23:43
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Super! Na pewno coś z tego wyciągniemy

Ale...
"Mam wiele niezrealizowanych pomysłów na setting jak każdy ale wątpię żeby inni ludzie którzy mają własne niezrealizowane pomysły chcieli się dostosowywać bardzo do wizji mojej, bądź kogokolwiek innego."

Właśnie! - to nie jest projekt z "odgórnym zarządzaniem" i zmuszaniem kogoś do dostosowywania się do wizji - to troche tak, jakbyś brał udział w jazzowej imrowizacji, jam sesion, jeśli wolisz.

Niektóre wątki sa podchwytywane przez inne, te z kolei są rozwijane, inne milkną. O to też w tym projekcie chodzi, jak pisałem w notce - o wytworzeniu umijętności współpracy we wspólnym projekcie, gdzie kazdy ma jakąś wizję. Każdy jeden, nie tylko Menadżer, Prezes i Autor.
14-09-2011 23:51
BartekChom
   
Ocena:
+2
Brałem udział już w trzech wspólnych projektach na forum językotwórców, które padły, wiec obawiam się, że z tym będzie podobnie. Ale mogę spróbować. Może dodanie mechaniki w jakiś tajemniczy sposób utrwali świat.

Ale chyba najprostszy będzie wieloświat. Wtedy konieczność współpracy sprowadzi się do robienia rozpisek na jednej mechanice i uzgadniania sposobów podróży między światami (mogą być nawet częściowo niezgodne - jeżeli wsiądziesz na statek obcych, w których nikt nie wierzy wśród kowbojów na dinozaurach na planetoidach, teleportujesz się do innego wszechświata i polecisz na planetę, która jest namiastką współczesnej Ziemi, będziesz mógł nawiązać kontakt z tajnym magicznym społeczeństwem, które wskaże ci portal do klasycznego świata fantasy).
15-09-2011 00:29
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Kolejny dzien walki z pomyslami :)
choc nie, nie walki, tylko przyjmowania ich.
Fajnie, widze ze notka trafila na szczyt blogaskow polterowych - i tu mam prosbe do wszystkich ktorzy tefo jeszcze nie zrobili- Polecajcie ten projekt jesli wam sie podoba, niech inni, niezdecydowani widzą, ze nie ma sie czego bac, ze nikt tu nie gryzie i nie wysmiewa (te pare glosow zwatpienia to tylko pic na wodę :) ), ze chcecie zrobic i wspoltworzyc cos co moze byc kiedys wielkie i fajne. Promujcie na swoich blogach,innych serwisach, wciagajcie znajomych, badzcie gorsi od obnosnych sprzedawcow encyklopedii :D
I pomysly, pomysly! Zobaczcie ile sie udalo wytworzyc w ciagu 12 godzin (z czego polowę przespałem). Co przyniesie kolejne 12 h?

Co zas do ewentualnych glosow krytyki - ona tez będzie wazna, ale na razie robmy bezkrytyczny freestyle, w pozniejszych etapach przyjdzie czas na KONSTRUKTYWNĄ krytykę, bedzie dla niej miejsce.

Gdy zakonczy sie etap wrzucania pomyslow, wrzucę notkę podsumuwującą, a następnie wybierzemy wspolnie, w trakcie dyskusji jakies ramy settingu, zrobione z idei wrzuconych tutaj. Pozostale pomysly, ktore nie wejdą, odlozymy do pozniejszego wykorzystania. I te ramy nie beda zamkniete, zawsze bedzie mozna wrzucac kolejne pomysly. Ale po prostu bedziemy sie musieli jakos ograniczyc w pozniejszym etapie, zeby przefiltrowac to co mamy.
Troche jak w klepsydrze - najpierw wielki wor z piaskiem, ktory potem wycieka przez dziurkę zrobioną demokratycznie aby utworzyc ladna piramidkę pod spodem :)
następnie, gdy wybierzemy juz ramy settingu. Zrobimy osobną notkę na inspiracje - czyli bedziemy wrzucac linki do recenzji ksiazek w temacie, youtubów, itd.

Ja ze swojej strony polecam zapoznac sie tym, ktorzy jeszcze tego nie zrobili, ze "Światotworzeniem" Enca - dobre i przystepnie napisane, na pewno przyda sie potem jako wspolna platforma dyskusji nad projektem. Oczywiscie sa inne przydatniki na temat projektowania settingow, ale ja proponuję ten, ze względu na latwą dostępność. Jesli są jakies inne propozycje podstawy merytorycznej, piszcie. Prosze tylko, by bylo to cos co kazdy moze latwo przeczytac - i profesjonał, i laik.
Swiatotworzenie jest tu:

http://wydawnictwogramel.pl/produk ty/swiatotworzenie/

Aha, i dla wszystkich niedowiarkow - to nie jest kolejny wyglup zigzaka, tylko powazna sprawa, inicjatywa ktora ma ukierunkwac wasze plodne umysly (wszak wszyscy jestesmy fantastami, prawda?) na robienie czegos wartosciowego, a nie klocenie sie o to, kto sie bardziej na kogo obrazil.
Wspolny projekt, bez trollowania, bez wycieczek osobistych, a jesli juz flejmy, to inspirujace i rzeczowe :)

Zapraszam!

15-09-2011 07:50
XLs
   
Ocena:
0
Boże ludzie czy wy nie śpicie!?? :D Światotworzenie plecam.

Co do akcentów polskich, to tylko widzialem swiatówgdzie pempkiem swiata jest usa, niemcy, japonia, chiny. To czemu nie może być baśniowa polska wymieszana ze słowiańskością. Świat polskich baśni i podań

Wiem są dzikie pola, ale to to historyczne. Jest Arkona i zły cień ale ja proponuje inne podejście.

Ja proponuje czasy panów braci z baśniową otoczką. Duchy lasów, stare wierzenia, ludowa magia, dziwne stwory i moce. Ale nie w strone rzucania fireboli. Raczej odbiec od bazyliszka! Można wręcz zahaczyć tym o barona Münchhausena ale bez przesady. Czemu? Bo w polskich podaniach wiele bazyliszków, smoków, młynków co mieląc wciąż wysypują sól i dlatego morze słone. Plus troche mroku i machania szablom

Przykład:
- pościg za szpiegiem co ma siedmiomilowe buty, a niesie listy do zdradzieckiego pułkownika.

Inspiracja:
- http://www.youtube.com/watch?v=dNg auD_ydUU
- http://ksiazki.polter.pl/Charakter nik-Jacek-Piekara-c19437


Ale nie popadać w dokładnie odzwierciedlenie historii a raczej cos co będzie budowane wkoło koncepcji

Ja wciaż proponuje SW chyba Gramel sie nie obrazi:D a dla twórców łatwiej można na pdf kupić i już zaczynać prace
15-09-2011 08:08
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
SW bedzie mechahniką, tak.

Ja bym jednak nie bawil sie w braty szable i psubraty, tylko wlasnie przeniosl to dalej, do wojen napoleońskich. Masz od razu konflikt, malo wyeksplorowany temat, i mozna wsadzic te wszystkie baby jagi, switezianki, baśnie grimm czy andersena. No i te fantazyjne mundury!. Do tego jest watek polski. Zly car-kosciej nieśmiertelny do tego. I jak ktos chce weird - motywy z "Innych Pieśni" Dukaja
15-09-2011 08:23
Wiron
   
Ocena:
0
- Podobno w Polsce są tajne więzienia CIA
- Nie więzienia, a ośrodki badawcze, nie CIA a Amerykańskiej Agencji Paranormalnej i nie do końca takie tajne.

W ramach umowy o współpracy Amerykanie wprowadzili w Polsce setki tajnych baz naukowych w których prowadzi się badania nad kosmitami, istotami nadnaturalnymi, super-mocami, podróżami w czasie i wszystkim co tylko możesz sobie wyobrazić. Tak, tym też.

To oczywiście ściąga na Polskę masę problemów. Inwazje kosmitów chcących odwiedzić swoich znajomych. Demony wydostające się przez wyrwy w rzeczywistości. Horda szpiegów ze wszystkich krajów chcących wykraść nadnaturalną technologię. Super-żołnierze, wampiry, dinozaury i inne eksperymenty lubiące wypaść co jakiś czas na miasto.

To budzi potrzebę stworzenia specjalnych sił to rozwiązywania tych problemów.

A co Polska ma w zamian za te wszystkie problemy? 10 nielatających myśliwców, autostrady wybudowane między amerykańskimi bazami oraz parę wieżowców korporacji.

Przy okazji, tydzień po podpisaniu umowy Minister Obrony Narodowej zamieszkał w willi na Florydzie. Żadnego powiązania.
15-09-2011 08:41
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Czyli taki polisz pulp konspiracy? Fajne. I Jakuba Wędrowycza do tego :)
15-09-2011 08:45
darrus
   
Ocena:
+1
Proponuję, aby było to coś osadzonego w Antyku, a dokładniej w postapokaliptycznej wizji starożytności po odejściu bogów.
15-09-2011 08:51
Krzyś
   
Ocena:
+1
To może coś w klimatach "Starej Baśni"? Temat też chyba nie eksploatowany, a bardziej Polsko niż antyk Rzymski czy Grecki. Mamy Słowian, złych German, ba, się nawet wikingowie chyba trafili, Światowid, Perun, dawne wierzenia, wiedźmy, klątwy o północy i takie tam.
15-09-2011 08:57
Indoctrine
   
Ocena:
+1
Co bym chciał? System w stylu American McGee Alice (lub Burtona) albo właśnie wspomniane Fables itp. Bajki w wersji noir, thriller i psychothriller, ale bez pulpu! Psychodelia owszem, ale z umiarem.

Przyznam, że nie wiem czy takie coś w ogóle istnieje. Jeśli nie istnieje, należałoby stworzyć :)
I przyznam, że jak uporam się z "Głębią Przestrzeni", w czymś takim, mógłbym spróbować wziąć udział.

Bardzo proszę nie ruszać generic SF :)
Space Operę mamy w postaci Nemezis, a w miarę Hard SF właśnie kończę robić :)

15-09-2011 09:00
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Khorn - mozna by zawrzec jakies elementy z tego- ale patrz na kiepska Arkonę RPG.

INDOCTRINE - to wlasnie przez takich partkulantow jak ty, ktorzy dbaja tylko o swoje, wszystko chca robic sami i dla siebie, ten fandom nie moze sie rozwijac kreatywnie! :D
:P
15-09-2011 09:00

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.