» Blog » WTF, WTS...
14-09-2011 18:14

WTF, WTS...

Odsłony: 46

Moi drodzy!

Wczoraj postawiłem notkę „Ujeżdżane dinozaurów”. Chwile wcześniej pojawiła się koncepcja „Chromu” xlselektora, a chwilę później – kbenderowa „La Pulpa”.

Moja notka miała byc notką z kategorii „pół żartem, pół serio”. Ale dziś trochę poważniej, choc w podobnym temacie.
Jak byc może niektórzy pamietają (zapewne bardzo nieliczni, jeśli wogóle) istniał sobie kiedyś pewien serwis, który nazywał się Intergalactic Radio Station. Serwis ten dzisiaj już nie istnieje, pozostało tylko trochę tekstów i mnóstwo niezrealizowanych pomysłów. Jednym z nich był mój (wtedy jeszcze pod inną ksywą, Raku) projekt nazwany WTF, czyli Wspólne Tworzenie Fabuły™. Projekt dośc fajnie wystartował, choc miał tylko kilka osób do niego piszących.. Niestety nie zdążył się rozwinąc, bo serwis padł. Padł bo nie mieliśmy się czasu nim zajmowac wtedy. Parę miesiecy później założyłem blog na polterze.
I myślę, że tutaj mógłby się odrodzic w nowej i udoskonalonej formule. Polterowiczów jest znacznie więcej niż IRSowców było kiedykolwiek, mają świetne pomysły i można by zrobic z nich coś konstruktywnego. Dotychczas było tak, że każdy orał swoją autorkę, setting, mechanikę, pisał raporty etc. Każdy sobie. Większe inicjatywy są rzadkie, a jeśli już obejmują parę osób, to jest to zwykle hermetyczne środowisko kilku kumpli. I z takimi przemyśleniami składam wam propozycję, którą wczoraj rzuciłem żartobliwie – Zróbmy coś fajnego!

Zanim jednak o tym, opowiem szybko czym był WTF. Otóż był to projekt otwartego pisania scenariuszy RPG. Otwartego, to znaczy nie przez jednego autora, czy grupę kilku osób, tylko kazdego kto chciał się przyłączyc. W fazie wstępnej toczyła się burza mózgów, gdzie każdy rzucał pomysły na scenariusz, czasem nawet pojedyncze hasła. Wszyscy potem zastanawiali się nad tym jakby je ułożyc w całośc, co zostawic, co odrzucic. Akurat wtedy było tak, że dla przyspieszenia trybu decyzyjnego powstała funkcja Moderatora Projektu, który rozstrzygał sporne kwestie. W założeniu moderator miał się zmieniac, ale że w sumie powstał tylko jeden scenariusz, więc jedynym moderatorem do tej pory byłem ja. Na moderatora spadało również zadanie spisania wszystkich wątków wymyślonych w trakcie przygód i złożenie ich w pewną logiczną całośc, nad którą znów wszyscy chetni dalej pracowali, rzucając uwagi i poprawki, oraz nowe pomysły.

W trakcie pisania „Ognistego Pocałunku Cyrulika” (tak się roboczo nazywał ten scenariusz) okazało się, że ilośc pomysłów, jakie jest w stanie wygenerowac kilka osób, znacznie przerosła możliwości scenariusza, obliczonego na 4-6 godzin gry. Takie moce przerobowe na pewno dałoby się zaangażowac do większego projektu.

Wogóle myśląc nad tym projektem, doszedłem do wniosku, że jest mnóstwo ludzi z mnóstwem pomysłów jednostkowych, albo bez całości, i odwrotnie, są ludzie którzy mają jakiś koncept na setting, ale brak im pomysłów na detale, zapełniające taki świat. Pomyślałem więc – czemu tego nie połączyc? Czemu każdy osobno musi dłubac swoje projekty, czemu nie poprosi o pomoc znajomych, kolegów, szerszej grupy? A może warto stworzyc taki projekt, w którym zaistnieje eksplozja zebranych zewsząd pomysłów, tworzących razem nie tylko ilośc, ale i jakośc.


I ten właśnie projekt, większy niż WTF, chciałbym wam przedstawic:
WTS – czyli Wspólne Tworzenie Settingu ™ !
Na czym by to miało polegac? Nazwa mówi sama za siebie. Będziemy wspólnie tworzyc setting. Nie na zasadzie – „Mam fajny pomysł na setting, pomóżcie mi”, tylko bardziej „Hej ludzie, zróbmy coś razem!”
Tak więc „dinozaury i kowboje” idą na razie do kosza, ewentualnie zostaną jako moja mała prywata, dopóki nie dostanę w ręce czegoś dokładnie w tym temacie.
Myślę, że Rafał Olszak może odetchnąc z ulgą :)
Natomiast wy – jaki setting chcielibyście robic? Wrzucajcie na razie swoje pomysły, mniej lub bardziej oryginalne, zobaczymy które będą najbardziej popularne i tą ścieżką pójdziemy dalej, ewentualnie wrzucając początkowo odrzucone elementy.

Dla pewnego usystematyzowania, narzucę tylko jedną rzecz – mechanikę. Dlaczego akurat tak, o tym za chwilę. Na razie zaproponuję, żebyśmy robili ten setting pod mechanikę Dzikich Światów, czyli SWEPL. Jest wiele powodów dlaczego – jest to mechanika brawurowa, przyjazna, wielu ludzi ją zna, wielu się podoba, powstają do niej co chwila settingi. Ale jest jeszcze jedna sprawa.
Przedstawiłem dzisiaj tę koncepcję Ramelowi i pomysł mu się spodobał. Co do szczegółow jeszcze bedziemy rozmawiac, ale wstępnie mamy jego błogosławieństwo, pomoc przy mechanice, a może nawet przy publikacji (którą widzę w formie darmowego PDF, może nawet z oficjalną pieczątką SW?).

Oczywiście cały projekt jest non-profit, żadnej korzyści (oprócz nieśmiertelnej sławy i satysfakcji) materialnych nikt z współtwórców nie będzie czerpał z takiej zabawy – choc kto wie, może i zostaniecie dostrzeżeni i wciągnięci do bardziej komercyjnych projektów w przyszłości?
Myślę że ten projekt ma jeszcze jeden plus - jest to szansa nauczenia się współpracy z innymi, dzielenia się ideami i stworzenia silnego bloku fantastów, który nie będzie polegał na Towarzystwach Wzajemnej Adoracji, a na porządnej, wspólnie wypracowanej idei – tworzenia czegoś razem, dla samej radości tworzenia. Zobaczcie ile potencjału tkwi w settingach które zaczynacie, a ktorych nie kończycie z jakichś tam powodów – albo was to przerosło w pojedynkę, albo nie macie czasu... praca w grupie rozwiązuje te problemy, pozwala na przepchnięcie projektów, którym w pojedynkę nie dalibyście rady.
Jest to również szansa na ucięcie dyskusji na temat tego, że w fandomie się tylko gada, przy czym każdy słucha tylko własnego głosu. Mamy szansę na dużą inicjatywę, która wymaga tylko tyle (i aż tyle) zapału i chęci, ile jesteście w stanie dac.

Co wy na to? Chcielibyscie w czymś takim uczestniczyc?
Jeśli tak, zapraszam do komentarzy, propozycji elementów settingów i kazdych innych propozycji, dotyczących projektu.
Ponieważ widzę to jako projekt polterowy, dostęp do komentarzy będą mieli tylko zarejestrowani użytkownicy.

Wrzuciłem również na bloga tu: http://forum.polter.pl/wspolne-tworzenie-settingu-projekt-wtf-vt64645.html

a takze link do kolejnego etapu, juz uporzadkowane pomysly ktore tu powstaly:
http://zigzak.polter.pl/Wor-pomyslow-WTS-b12507

Komentarze


Albiorix
   
Ocena:
+1
Myślę że scenariusz jako taki lepiej wyjdzie jeśli zrobi go jedna osoba.

Gdyby natomiast dać hordzie do zrobienia setting kampanijny - rozpiska 200 NPCów, 300 lokacji itd, 400 zahaczek fabularnych i pomysłów na przygody - to by dobrze działało.
14-09-2011 18:42
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Tak, ale ja proponuję cały setting - bo do niego elementy można dokładac dowolnie, scenariusz, czy kampania miałyby chyba większe ograniczenia - chociaż setting kampanijny to ciekawy pomysł.
Małpom? :P
Przepraszam Albiorix, coś mi się przywidziało - oczywiście "hordzie" :P
14-09-2011 18:44
Albiorix
   
Ocena:
0
Edytnąłem :)
14-09-2011 18:56
Wiron
   
Ocena:
+1
Pomysł bardzo fajny. Mniej więcej w ten sposób powstają największe fikcyjne światy np. Star Wars, DC, Marvel itp. Każdy autor dorzuca coś od siebie i po pewnym czasie powstaje gigantyczne, żyjące, uniwersum
14-09-2011 18:58
XLs
   
Ocena:
+1
@zigzak

Ja już coś ci zigzaku drogi pisałem. A mianowicie że na mnie możesz liczyć:) why not

1) Mój chrom nie idzie do kosza ale to chyba nie odpowiedni temat
2) Ale panowie zrobmy coś
- w klimacie noir
- o superbohaterach
- w kosmosie
- z mocno polskimi korzeniami

Np w przyszlosci w polsce obrodzilo superbohaterami ktorzy w obliczu ataku obcych staneli na wysokosci zadania! Teraz ziemianie pod przewodnictwem ligi solidarnych, opanowują świat!

Polsko, mrocznie, z jajem:D
14-09-2011 19:12
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
No właśnie! Spec od mieczy napisze cos o mieczach, spec od magów - o magii, spec od szpiegów o szpiegach... to normalnie działa też na mniejsza skalę, gdy siada kilka osób i wymysla setting. każdy daje coś od siebie.

Wydaje mi się, że na poczatku trzeba by jakoś ukierunkowac taki setting, stworzyc mu wstępne ramy (które później oczywiście można rozszerzyc), aby przynajmniej na początku, ograniczyc napływ ogromnej ilości nie pasujących pomysłow. Dlatego najpierw proponuję wstępnie określic (po porstu rzucajcie pomysły) w jakiej konwencji ten setting miałby byc? SF? Średniowiecze? Western? Fantasy? Jakikowiek inny? i jaki klimat? Horror? Komedia? Grim&Gritty?, Heroic?... po prostu rzucajcie koncepcje

Edit:
xls - kbender (a może Yuri?) podesłal mi ostatnio hasło - Polska Flota Galaktyczna, lub cos w tym stylu :) Trochę przaśne, ale czemu nie?
Polecam Rakietowe Szlaki 2 (te z pierwszej edycji, lata 60te?) i opowiadanie "Polacy to ludzie łagodni" - niestety nie pamiętam autora, ale jakiś znany pisarz SF. Całkiem fajny motyw
14-09-2011 19:15
Albiorix
   
Ocena:
0
Tylko musisz mieć średnio z 1000 graczy w dany setting na jednego człowieka który coś realnie napisze :)
14-09-2011 19:20
XLs
   
Ocena:
0
Wyrzućmy do kosza średniowiecze! Ileż można!
Jak space to nie space opera to już mamy!

Ale np nie mamy setingu wojennego. Na zasadzie kosmitów którzy najechali nam ziemie, opanowali i zniewolili większość z nas. A bohaterowie są linią obrony

Lub wrócić jednak do S&S ale pomieszac z madmaxem, zrobić ludzi wymarłą i zniewoloną rasą. Graczy wtedy wojowników urodzonych wolnymi ktorzy są wybrańcami. Dorzucić jakieś mega wykręcone ukryte lokacje jak twierdze za wodospadem, chodzące zamki. Plus wrogowie jako wielkie obrzydliwe żaby wladające magia, a także niech gracze jeżdzą na strusiach i raptorach:D

Męczący jestem:D
14-09-2011 19:21
Krzyś
   
Ocena:
+1
Jestem za za za, zigzak czyta mi w myślach, akurat miałem ochotę wrzucić na bloga swoje zamysły na kampanię/setting :D
Więc można liczyć i na mnie, jeśli oczywiście pomoc kogoś bez jakiegokolwiek doświadczenia (znam w zasadzie dwie mechaniki... DnD i WFRP 2ed. SWEPL ni w ząb) w mechanice i graniu może się przydać. No i raczej nie jestem specjalistą w żadnej RPGowej dziedzinie. Ale mam zapał i entuzjazm :)
Co do klimatów, oferuję swoją wyobraźnię w dziedzinach: fantasy, dark fantasy albo SF (najlepiej takie nieco w klimatach Mass Effecta)

edit:
@xlselektor
Jak trzeba będzie to tak zrobię, nie ma problemu :)
14-09-2011 19:23
XLs
   
Ocena:
0
@khorn kup Sw na pdf tanio uczciwie i po problemie:D
14-09-2011 19:27
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
A gdyby tak... kto jest kumplem Bagińskiego?

A gdyby tak coś w rodzaju tego?:
http://www.youtube.com/watch?v=ND_ S0VoeaYg

Łatwo przerobic na SF, zamiast kosmitów można dac nazioli - http://www.youtube.com/watch?v=bRS PkDNImck&feature=related

i masz praktycznie wojenny sf noir z polskimi akcentami!

Kto da więcej? :)
14-09-2011 19:29
XLs
   
Ocena:
+1
Why not:D wiecie jak to ma być nie na sprzedaż można pozwolić sobie na więcej szaleństwa!

Dorzuć superbohaterów i Zeppelina i wchodze w to, ale w przyszłości!
14-09-2011 19:31
kbender
   
Ocena:
+1
Oddaje Ferrę do zapełnienia, jeśli chcecie.

SF średnio hadny, lekko surwiwalowy z zadatkami na brawurowość.
Gra się ludźmi, są dwie rasy obcych, obca ciężka do życia planeta i 2 pomysły na setting
1 - koloniści walczący o ujarzmienie planety i szykujący się na wojnę z drugą falą kolonizacji
2 - to samo, tyle że w drugiej fali kolonizacji/kolonia upadła, ludzie zwiększyli IQ lokalnych zwierząt - jeden gatunek jest inteligentny, cywilizacja cofnęła się w różnym stopniu - są plemiona na poziomie brązu, ale są też "technomagowie" traktujący resztki high-techu jako magiczne artefakty. I gracze, obudzeniu z komory kriogenicznej o jakieś 2000 lat za późno...
http://polter.pl/kbender,blog.html ?dFERRA
14-09-2011 19:33
kbender
   
Ocena:
+1
Naziole - zombie i ss wilkołakem w podniebnych zeppelinach kontra porucznik borewicz i lądowa forteca rudy 102?

Jeśli dodacie TAKIE COŚ
http://vimeo.com/19659763

JA TO CHCĘ.
14-09-2011 19:36
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Zeppeliny są w Iron Sky - http://www.youtube.com/watch?v=kND aOFQ6g2I

i to jakie fajowe!

Superbohaterowie - spoko, weźmie się zasady z Almanachu Superbohaterów!
Do tego... widziałeś Kapitana Amerykę? Watchmanów? Hellboya?

Khorn - i o zapał właśnie chodzi! Ktoś się zajmie elementami mechanicznymi, ktoś konceptami... na tym właśnie polega piękno tego projektu

kbender - eye of the storm - ale to jest steampunk!!!!
14-09-2011 19:36
XLs
   
Ocena:
0
Widziałem Hellboy rządzi! Dlatego chce!
Po za tym stream punk przerobi sie na paliwa kopalne :D zostawi się smoki magie przeciez nazisci to okultysci i dajemy:D
14-09-2011 19:43
Krzyś
   
Ocena:
+1
Na pewno będzie potrzebny jakiś podział obowiązków, kiedy już się wyklaruje jakaś wizja. A na początek możnaby zarzucić jakimiś publicznymi ankietami, może nawet nie tylko na Polterze, co by ogół ludu miał wrażenie współtwórstwa.
14-09-2011 19:43
kbender
   
Ocena:
0
Oki, mamy masę pomysłów
Np na świat w którym wilkołaken - ss odpaliło swoją wunderwafe zamieniającą wszystkich (prawie) w zombie. Każdy naród poradził sobie z tym inaczej. Angole mają swoje wielkie miasta - wyspy, germanie - mega-zeppelini, polaczki koczują i mają roje mini-samolocików (na ułańską szarżę), rosjanie kawalerię na niedźwiedziach, amerykańce atomowe superczołgi parowe a japońce - oni swoje zombiaki oswoili...

Trzeba w miarę szybko (kując żelazo puki gorące) zrobić jakąś platformę do dalszej zabawy - coś na zasadzie listy "do zrobienia" i dyskusji pod spodem zakończonej głosowaniem na najlepszy pomysł. Brzmi jak coś na forum chyba... nie wiem czy tu można głosowania wprowadzać.

Nie wychodziłbym poza poltera - chcesz wykorzystać jego energię, to musisz być na nim ciągle obecny.
14-09-2011 19:43
Xolotl
   
Ocena:
0
Zbyt blisko Wolsunga jesteście. Grałem w coś podobnego parę miechów temu
14-09-2011 19:44
kbender
   
Ocena:
+1
Panie, jaki steam-punk.

Panie, zróbmy diesel-punk.
Wielkie żeliwne czołgi na 40 osób załogi (+ kamerdyner). Zeppeliny snujące się po niebie. Wyciekające reaktory atomowe, OGROMNE działa!
14-09-2011 19:45

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.