» » W służbie miecza - antologia

W służbie miecza - antologia


wersja do druku

"Za Grayson, Patronów, Miecz i Testera"


Niedawno, dzięki uprzejmości wydawnictwa Rebis, trafił w moje ręce najnowszy zbiór opowiadań których akcja dzieje się w Uniwersum Honor Harrington. David Weber zaprosił do współpracy wielu doskonałych autorów, znanych na poletku militarnej science fiction nie od dziś. Poza Johnem Ringo i Ericem Flintem, których opowiadania już wcześniej mieliśmy okazję czytać w poprzednich zbiorach, tu mamy okazje zapoznać się z "honorkowymi" tekstami Timothego Zahna (autora trylogii o dziejach Thrawna osadzonej w realiach Gwiezdnych Wojen), współpracownicy Rogera Zelaznego - Jane Lindskold i debiutującego Victora Mitchella.

Wszyscy autorzy sprawnie operują piórem, nieźle konstruują dialogi i opisy. Widoczne są jednak różnice w podejściu do przedstawianego świata. Pozwalają nam one przyjrzeć się aspektom pomijanym w głównej serii, a czyniącym Honorversie żywszym i pełniejszym. Doskonale pokazuje to opowiadanie "Okręt zwany Francis", gdzie dzielni oficerowie i ich gotowi oddać życie podwładni zastąpieni zostali bandą nieudaczników "zesłanych" na najgorszy okręt marynarki Graysona. W innym mamy okazję towarzyszyć w urlopie dwóm agentom Wywiadu Floty Królestwa, którzy postanowili wybrać się na należącą do Ludowej Republiki planetę Prague. Następnie, razem z Michaelem Wintonem (młodszym bratem królowej) możemy się poznać obyczaje panujące na Masadzie (po raz pierwszy ta planeta jest opisana tak dokładnie) i przyjrzeć się nieznanym wcześniej okolicznościom, dla których Królestwo zdecydowało się jednak na sojusz z Graysonem.

Wracają też bohaterowie, których poznaliśmy na stronach należących do serii książek lub w jednym z wcześniejszych opowiadań: szpicel (przepraszam, agent Urzędu Bezpieczeństwa), Victor Cachat (opowiadanie "Góral") i Raphael Cardones - jeden z najbliższych przyjaciół naszej dzielnej pani admirał (tym razem jego zadanie odstaje od tych, do których się przyzwyczailiśmy).

Najwięcej przyjemności sprawiło mi pojawienie się mojej ulubionej postaci, czyli Abigaile Hearns - córki patrona Owens, pierwszej graysońskiej kobiety która zdecydowała się na karierę we Flocie. Mieliśmy okazję ją poznać w "Popiołach Zwycięstwa", w momencie gdy zaczynała naukę w Akademii na wyspach Saganami. Tym razem obserwujemy jej "middie course", czyli pierwszy bojowy lot po otrzymaniu stopnia oficerskiego.

Akcja opowiadań toczy się wartko, bohaterowie są wyraziści. Zbiór jest prawdziwą ucztą dla każdego fana Honorversu, ale mogę też polecić ją każdemu, kto lubi dobrą militarną fantastykę i science fiction.

Dziękujemy wydawnictwu Rebis za udostępnienie książki do recenzji.


Tytuł: W służbie miecza (In service of the sword)
Autorzy: David, Weber, Timothy Zahn, Eric Flint, Jane Lindskold, Victor Mitchell
Tłumaczenie: Radosław Kotarski
Wydawca: Rebis
Rok wydania: 2005
Liczba stron: 641
ISBN: 83-7301-521-3
Cena: 35,00 zł
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.