James Islington, Cień utraconego świata
string(15) ""
» Blog » Vertical
26-12-2017 18:34

Vertical

Odsłony: 274

Vertical

A co gdybyś przeczytał książkę, która tak bardzo Ci się spodobała, że bałbyś się sięgnąć po jakąkolwiek inną książkę autora bo wiedziałbyś że nie ma szans by kolejna była podobnie dobra. Wróćmy do książki. Każda dobra książka kreuje swój własny niepowtarzalny świat i klimat (nie wdawajmy się w dyskusję o książkach pisanych na licencji - to osobna bajka). Rafał Kosik w tej książce proponuje czytelnikowi coś świeżego, niespotykanego, coś co będzie niczym wyszukane danie kuchni molekularnej przy codziennym kotlecie schabowym :). Po wszystkich tych szalonych lekturach, odwołujących się mniej lub bardziej do historii, bądź przewidywalnej setki razy opisywanej przyszłości, mamy jeden z orginalniejszych światów z jakimi się spotkałem. Czyta się wspaniale odkrywając tajemnice poruszających się na linach miast.
Książkę tę przeczytałem paaaarę ładnych lat temu. Z czasem pamięć może zawodzić i coś co wydawało się tak fascynujące, być może wcale takie nie jest z dzisiejszej perspektywy i dlatego właśnie przeczytałem ją ponownie. Mało jest książek do których sięgam kilka razy ale wiem że po tę właśnie książkę sięgnę kiedyś po raz kolejny.  

Komentarze


Henryk Tur
   
Ocena:
0

Niezła jest, ale zabrakło mi jakiegos takiego finału mocnego. Choćby wyjaśnienia, co, skąd i jak.

26-12-2017 19:51
Hyperion
    Jakieś tam wyjaśnienie było...
Ocena:
0

Znaleźli nas jacyś obcy i posiekali planetę za pomocą broni o której za bardzo nikt nie miał pojęcia jak działa i czym jest. Gdyby rzeczywiście jakaś inna cywilizacja chciała postąpić jakoś tak bardzo po "ludzku" z naszą  cywilizacją i ją wykastrować niekoniecznie totalnie anihilować to mniej więcej tak z naszej perspektywy mogło by to wyglądać. Nikt nie wiedział by dlaczego, kto i czym, kwestia poziomu rozwoju technologicznego. 

27-12-2017 15:07
Torgradczyk
   
Ocena:
0

@ Hyperion, zaciekawiłeś mnie. Tylko skąd ten strach przed sięgnięciem po następną książkę autora bardzo dobrego tekstu? Nawet jeśli będzie gorszy, to i tak jest duża szansa, że będzie co najmniej dobry :)
 

28-12-2017 16:13
Henryk Tur
   
Ocena:
0

Jak akurat tego wyjaśnienia nie kupuję

28-12-2017 17:38
Bakcyl
   
Ocena:
0

Jedna z lepszych książek, jakie czytałem. Nie jest to Solaris, ale niesie za sobą bardzo podobne odczucia.

Według mnie, brak wyjaśnienia nie umniejsza tej opowieści w żadnym jej aspekcie, bowiem przedstawiony w niej świat jest jedynie tłem dla wątków socjalnych i psychologicznych. Dla poruszanych przez pokolenia ponadczasowych zagadnień, które Kosik zręcznie opisuje korzystając z okazji, którą sam sobie stworzył, poprzez kreację takiego a nie innego uniwersum właśnie.

Poniekąd rozumiem obawy autora, bo też miewam takowe. W tym wypadku uzasadnione. Po przeczytaniu Verticala bowiem, sięgnąłem po powieść "Kameleon" tegoż autora i srodze się zawiodłem. Dość opasłe tomiszcze próbuje powtórzyć zabiegi z Verticala, odtwarzając sytuację w nieco innych warunkach. Jednak tylko próbuje, bo wszystko bardzo szybko zaczyna się rozmywać i dłużyć niemiłosiernie, docierając do strasznie słabego finału, który pozostawił mnie z przeświadczeniem, iż o wiele więcej zyskał by, jako oddzielnie wydana miniaturka, bądź opowiadanie. A tak dostaliśmy historię w zasadzie o niczym.

29-12-2017 00:33
Henryk Tur
   
Ocena:
0

Według mnie, brak wyjaśnienia nie umniejsza tej opowieści w żadnym jej aspekcie - no ja tego nie napisałem, sama powieść jest ok, ale zabrakło mi takiej kropki nad "i"

29-12-2017 10:06
Bakcyl
   
Ocena:
0

A mi nie, bo tu się nie rozchodziło o "i", tylko całą resztę alfabetu. "i" było tylko tłem dla wszystkich innych liter. A nawet właśnie wyjaśnienie mogłoby być bardziej rozczarowujące, niż jego brak, jeżeli okazało by się niedostatecznie ciekawe czy wystarczające w ogóle. Zakończenie Verticala doskonale obrazuje to, że sensem tej powieści jest sama podróż.

29-12-2017 13:33
Hyperion
    Przeczytałem jednak ... i dobrze zrobiłem
Ocena:
0

Miałem kilka chwil przed świętami wolniejszych i przeczytałem Mars tegoż autora i nie żałuję. Jeśli miałbym oceniać to i porównywać to Vertical bardziej mi się podobał, aczkolwiek są Mars to również książka bardzo dobra. Pod pewnymi (bynajmniej nie fabularnymi) aspektami podobna do Verticala. Mam wrażenie że w tych dwóch książkach jest jakiś tam nieuchronny determinizm z którym próbują się mierzyć bohaterowie z różnymi skutkami. Ale to moje odczucie. 

30-12-2017 14:05
ThimGrim
   
Ocena:
0
Mi też z Kosika najbardziej podobał się Vertical i również miałem skojarzenia z najlepszą fantastyką typu Solaris. Mars i Kameleon też czytałem i choć nie były jakoś specjalnie złe, to jednak do poziomu Verticala nie przystawały. Swoją drogą niewiele z tej powieści pamiętam, więc może warto ją sobie odświeżyć. Ale w kolejce jest jeszcze Różaniec.
01-01-2018 09:53

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.