» Baza książek » Książki » Ustrój świata. Część 1

Ustrój świata. Część 1

Stało się.

Na świecie zapanował chaos – szczególnie w Londynie, centrum finansowym, naukowym i spiskowym Europy. Jest rok 1714. Daniel Waterhouse w nieszczególnie triumfalnym stylu wraca do Anglii. Podstarzały purytanin i naturalista, powiernik sławnych ludzi, współpracownik najgenialniejszych uczonych epoki przebył morze i przetrwał piracki atak cieszącego się paskudną sławą Czarnobrodego - wszystko po to, by na żądanie księżnej doprowadzić do pojednania między zwaśnionymi geniuszami. Jednak mimo wielu pozornych zmian hipokryzja i strach, które raz już wygnały Daniela do Ameryki, wciąż są w Anglii na porządku dziennym.
Ledwie Daniel stawia nogę na ojczystej ziemi, zostaje wplątany w mroczny konflikt, którego zarzewie tli się od dziesięcioleci. Trwa utajona wojna między genialnym, tajemniczym Królem Mennicy, alchemikiem-hobbystą Isaakiem Newtonem i jego arcywrogiem, podstępnym oszustem Jackiem Shaftoe, znanym jako Jack Fałszerz, król wagabundów. Ich wrogość sięga nieznanych wcześniej poziomów, gdy Jack planuje napad na Tower, którego celem miałoby być całkowite zniszczenie brytyjskiego systemu monetarnego.

Nikt nie wie, że to miłość pchnęła go do takich działań. Jack pragnie za wszelką cenę ocalić ukochaną - niewiarygodną Elizę, księżnę Arcachon-Qwghlm - przed tymi, którzy chcieliby ją zniszczyć. Tymczasem Daniel Waterhouse w towarzystwie niezwykłych pomocników przeczesuje miasto i kraj, próbując dociec tożsamości człowieka, który za pomocą Machin Piekielnych zamierza unicestwić naturalistów. Królowa jest umierająca; frakcje polityczne walczą o prymat w państwie. Sekret wiecznego życia, alchemiczny święty Graal, wciąż kusi Izaaka Newtona – i nadal mu się wymyka, choć i tak jest o wiele bliżej, niż ten byłby skłonny przypuszczać. W manufakturze Waterhouse'a powstaje najgenialniejszy wynalazek wszechczasów.
Świat, który znają, zmieni się na zawsze...

Ustrój świata jest 3. tomem Cyklu barokowego - historycznej trylogii, w której Neal Stephenson odsłania przed czytelnikiem moment narodzin nowożytnej nauki i racjonalnego świata cywilizacji Zachodu. Akcja trylogii rozgrywa się na przestrzeni 60 lat (1655-1714) niemal na całym globie. Angażuje dwory królewskie, myślicieli i filozofów, wynalazców i pisarzy, postaci historyczne i fikcyjne. Przez karty książki przewijają się wszystkie znaczniejsze osobistości siedemnasto- i osiemnastowiecznej Europy i Ameryki: nie tylko Newton, i Leibniz, ale także John Locke, Robert Hooke, Robert Boyle, Christiaan Huygens, Czarnobrody, cała rzesza królów i książąt, a nawet siedmioletni Ben Franklin.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.